Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Magnificon Expo 2019

Słodkie słodkie czary

Słodkie słodkie czary vol. 2
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 27.11.2007
Odcinki: 8-14
Czas trwania: 171 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, polski
Napisy: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: nieprzewijalne pasmo reklam, pudełko na całą serię
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Kolejne odcinki kontynuują historię kandydatek do tronu Świata Magii, nie zmieniając dotychczasowej epizodycznej konwencji. Randka nad morzem opowiada o wyprawie weekendowej w towarzystwie „księcia” Pierre'a (oraz niestety jego świty). Ciekawsza od perypetii zafascynowanej starszym chłopakiem Chocoli jest pewna obserwacja, którą przypadkiem poczyni Vanille… Dar zielonego serca koncentruje się na fanatycznym ufomaniaku Akirze – tym razem nie szukającym przybyszów z innych planet, a po prostu swojego psa. Jak łatwo z tytułu odcinka wywnioskować, poznamy tu kolejną barwę, jaką może przybierać ludzkie serce pod wpływem emocji. Również tytuł następnego odcinka Wspaniałe strategie Robina – zdobywcy serc! mówi sam za siebie. Czy Chocola i Vanille zdołają w praktyce wypróbować podpatrzone u swojego opiekuna metody? I czy na pewno przyniesie to takie same rezultaty, jak w jego przypadku? Ważniejsza od miłości – magia przyjaźni jest o tyle nietypowe, że główną bohaterką jest tu Vanille, próbująca pomóc koleżance z klasy w zbliżeniu się do chłopaka, który jej się podoba. Udzielane przez łagodną czarodziejkę rady każą się poważnie zastanawiać nad tym, na ile jej krucha bezbronność jest celową grą – zdaje się bowiem doskonale rozumieć, w jaki sposób działa na przedstawicieli płci brzydszej. Chocola zmienia się w kota? pyta odcinek 12. – i jak łatwo zgadnąć, tak właśnie się dzieje. Oczywiście powrót do ludzkiej postaci nie okaże się tak prosty, jak się na pierwszy rzut oka wydawało… Odcinek 13., Lśniące serca. Magiczny egzamin, stanowi zamknięcie pierwszej połowy sezonu i opowiada o egzaminie magicznym, jaki przejść muszą obie kandydatki. Do tej pory Chocola była bardzo wyraźnie z tyłu w punktacji – jednak nietypowa formuła sprawdzianu może okazać się jej szansą. Czy i jak zdoła ją wykorzystać? Jako że Anime Gate stara się wydawać tę serię w możliwie dużych porcjach, na płycie zmieścił się jeszcze jeden odcinek, Nowi uczniowie ze Świata Magii. Z polecenia królowej Candy na Ziemię przybywają przyjaciele Chocoli, Woo i Soul. Ich zadaniem jest chronić kandydatki przed tajemniczym „cieniem”, który zdaje się krążyć w ich pobliżu… Na razie jednak będą musieli przejść szybki kurs manier obowiązujących w ludzkim społeczeństwie – czeka ich też pierwsza konfrontacja z Pierrem.

Tłumaczenie pozostaje na poziomie przyzwoitym – wersja z napisów stara się być wierniejsza oryginałowi, podczas gdy skrypt dubbingu jest dopasowany do ruchów ust postaci. Może z tego powodu polskie dialogi brzmią gorzej i sztucznie – z konieczności w wielu miejscach dodano zbędne słowa. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ dubbing i tak trudno zaliczyć do najlepszych osiągnięć w tej dziedzinie. Na plus można mu zapisać niezłą synchronizację i tylko bardzo nieliczne pomyłki („mostem” zamiast „miastem” etc.). Na minus – nieludzko drewniane brzmienie mechanicznie recytowanych kwestii. Stosunkowo najlepiej wypada Chocola (niestety, na końcu podane są tylko zbiorczo nazwiska aktorów podkładających głosy, bez podziału na role), która przynajmniej intonacją i brzmieniem głosu w miarę oddaje energię postaci, nieźle prezentują się także – o dziwo – charakterystyczne głosy Bianki i Duke'a. Pozostali jednak nie radzą sobie – od Vanille poczynając, a na nieszczęsnym Robinie (którego skrzywdzono chyba najbardziej) kończąc. Odnosiłam wrażenie, że polscy aktorzy probują naśladować intonację japońskich seiyuu – co nie mogło się udać po prostu ze względu na różnice w „melodii” obu języków. Wersja polska miała jednak nad japońską jedną przewagę – lepsze i wyraźniejsze brzmienie. W japońskiej wyraźnie coś się z dźwiękiem stało – był płaski i matowy, co dało się zauważyć szczególnie w przypadku piosenek otwierających i kończących odcinki. Jakość obrazu utrzymuje się w rejonach średnich – dosyć zależy od odcinka i oświetlenia sceny (oczywiście najgorzej wypadają te dziejące się w mroku), ale generalnie nie zauważyłam tu usterek, które poważnie przeszkadzałyby w oglądaniu.

Wolumin drugi Słodkich słodkich czarów sprzedawany jest łącznie z pudełkiem na całą serię – oczywiście bardzo kolorowym i ozdobionym wizerunkami bohaterek. Na okładce obwoluty kandydatkom towarzyszy uwodzicielsko uśmiechnięty Robin, a dołączona pocztówka także przedstawia obie dziewczynki. Na tym dodatki się kończą. W pudełku nie znalazłam żadnej broszury, a na samej płycie nie ma nawet tych samych opisów świata i postaci, które wstawiono w pierwszym woluminie. Jedynymi „dodatkami” jest tak zwany zwiastun (czyli po prostu czołówka) oraz zwiastuny innych pozycji Vision (tym razem, o dziwo, głównie z gatunku skierowanych do chłopców przygodówek). Poza tym menu płyty oferuje tylko start filmu, dostęp do poszczególnych odcinków oraz wybór ustawień językowych.

Avellana, 6 stycznia 2008
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Słodkie słodkie czary vol. 1 Anime Gate 2007
2 Słodkie słodkie czary vol. 2 Anime Gate 2007
3 Słodkie słodkie czary vol. 3 Anime Gate 2008
4 Słodkie słodkie czary vol. 4 Anime Gate 2008
5 Słodkie słodkie czary vol. 5 Anime Gate 2008
6 Słodkie słodkie czary vol. 6 Anime Gate 2008
7 Słodkie słodkie czary vol. 7 Anime Gate 2009