Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Project Blue: SOS dla Ziemi!

Project Blue: SOS dla Ziemi! vol. 2
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 23.10.2008
Odcinki: 5-8
Czas trwania: 90 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: nieprzewijalne pasmo reklam, kartka pocztowa
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Misja ratunkowa zakończyła się sukcesem, ale to nie znaczy, że bohaterowie mogą odetchnąć spokojnie. Tytuł odcinka 5., Fala zamachów, zapowiada, czego możemy się spodziewać. Światem wstrząsa fala wyjątkowo krwawych samobójczych zamachów. Pierwszy z nich niszczy porwany z bazy Obcych statek, badany przez Agencję Labirynt. W wypadku ciężko ranny zostaje także James. Bardziej istotne jest jednak co innego: owymi zamachowcami są ludzie, którzy znajdowali się w jednym z porwanych przez UFO pojazdów. Jednak nawet te straszliwe (i tragiczne dla jednego z bohaterów) rewelacje bledną przy rzeczy najważniejszej: Obcy wreszcie raczą się odezwać. Oznajmiają, że przybyli podbić Ziemię i w związku z tym żądają natychmiastowej kapitulacji ludzkości. Na dowód, że nie żartują, wyłączają generatory antyprzeciążeniowe, będące obecnie głównym źródłem energii na Ziemi.

Aby nie zdradzać niepotrzebnie szczegółów fabuły napiszę tylko, że dzieje się dużo i dramatycznie, a coraz więcej śladów zaczyna prowadzić do prac zmarłego przed laty profesora Steamsona. Przez współczesnych sobie uznany za wariata i usunięty z kręgów akademickich, snuł teorie, które teraz mogą zawierać klucz do ocalenia naszej planety. Czy jednak bohaterowie zdążą skorzystać z tej szansy zanim będzie za późno? Ostatecznie wróg bez wysiłku niszczy kolejne oddziały wojskowe, a wszelki opór wydaje się całkowicie daremny… Tym samym seria, mimo wspomnianej przy recenzji poprzedniego woluminu naiwności fabuły staje się dość krwawa – na pewno dostatecznie, żeby uzasadnić zamianę zdobiącego grzebiet woluminu pierwszego zielonego kółeczka na oznaczenie „od 12 lat”, które pojawia się tutaj.

Poprawiona została większość błędów w tłumaczeniu – nie znalazłam już żadnych problemów ani błędów w odmianie, trafiło się tylko kilka literówek („top” zamiast „to”, „poczym” zamiast „po czym”, „besabal” zamiast „baseball”) i dość częsta pomyłka polegająca na zastosowaniu „tą” zamiast „tę”. Raz czy dwa trafiłam na trochę niezręczne sformułowanie („hangar w strzępach”), ogólnie jednak tłumaczenie pozostaje na dobrym poziomie. Tym razem także zdecydowanie lepiej radził sobie lektor, który tylko w jednym miejscu „zgubił” odpowiednią synchronizację z obrazem. Jeśli zaś o obraz chodzi, to jego jakość pozostała bez zmian, czyli na tyle przyzwoita, że nie przeszkadza przy oglądaniu, ale na pewno nie dość doskonała z punktu widzenia purystów.

Nie ma niestety żadnych zmian w menu na płycie – nadal białe litery na czarnym tle są dość rozmyte i nieczytelne, utrudniając przyswojenie pożytecznego skądinąd tekstu z działu „O filmie” (identycznego z tym znajdującym się na poprzedniej płycie). Nadal też w menu odcinków brakuje ich tytułów. Dodatki są skąpe – oprócz wspomnianego „O filmie” znajdziemy tylko zwiastuny innych anime (wśród których znowu pojawia się dziwo zatytułowane Samurai Shamploo) oraz przegląd filmów i muzyki wydawanych przez firmę Vision.

W odpowiednim do klimatu serii stylu utrzymana jest ciemnozielona okładka, przedstawiająca tajemniczą dziewczynę, która kilka razy służyła bohaterom radą, statek „Niezwyciężony” oraz anonimowego na razie osobnika, który bez wątpienia nie ma dobrych zamiarów. Odpowiedni jest także slogan reklamowy, „Obcy atakują!”, nawiązujący wyraźnie do klimatu bardzo starych tytułów klasycznego science­‑fiction. W pudełku znajdziemy czterostronicową ulotkę, na której niestety zawarto niewiele tekstu. Pierwszą stronę zajmuje grafika z okładki, ostatnią – spis odcinków obu woluminów i ilustracja przedstawiająca Lottę i Emely na tle atakujących statków Obcych. Na stronach środkowych zamieszczono dosłownie jedno­‑dwuzdaniowe charakterystyki ważniejszych postaci. Warto natomiast przyjrzeć się pocztówce, wzorowanej na oryginalnym projekcie Shigeru Komatsuzakiego – pokazany na niej samochód­‑poduszkowiec pojawia się także w samej serii.

Avellana, 21 listopada 2008
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Project Blue: SOS dla Ziemi! vol. 1 Anime Gate 2008
2 Project Blue: SOS dla Ziemi! vol. 2 Anime Gate 2008
3 Project Blue: SOS dla Ziemi! vol. 3 Anime Gate 2009