Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
grafika: 6/10
fabuła: 7/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,50

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 6
Średnia: 6
σ=1,15

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Paweł)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Takane no Jitensha

Rodzaj produkcji: odcinek specjalny
Rok wydania: 2008
Czas trwania: 25 min
Tytuły alternatywne:
  • タカネの自転車
Postaci: Uczniowie/studenci; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Szkoła, obowiązki domowe i młodsza siostra. Czasem chciałoby się całkowicie zmienić swoje życie, ale czy warto?

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Takane Takasumi to jedenastoletni chłopiec, który uwielbia jazdę na rowerze. Ponieważ z obecnego najwyraźniej już wyrósł, obiecano mu, iż dostanie nowy, jeżeli tylko jego wynik z egzaminu znajdzie się w setce najlepszych. Niestety, życie nie zawsze układa się po naszej myśli, a pespektywa przyznania się do porażki często ludzi przerasta, szczególnie jeśli są tak młodzi jak Takane i tak trudno im jeszcze ocenić, co jest dobre, a co złe.

Takane no Jitensha to film krótkometrażowy, emitowany na kanale Animax. W tak krótkim czasie antenowym nie da się stworzyć doskonałej i złożonej fabularnie historii. Tytuł ten więc dziełem wybitnym nie jest, co nie zmienia faktu, że warto poświęcić mu te dwadzieścia kilka minut. Fabuła jest niezwykle prosta i opowiada o życiu codziennym Takanego oraz trudnościach, z jakimi się boryka. Z perspektywy dorosłego widza można by powiedzieć, że to po prostu banalna opowieść o buntującym się chłopcu z wyolbrzymionymi, acz bardzo błahymi problemami. Należy jednak pamiętać, że jaki wiek, takie problemy, a wszystkiego trzeba w życiu doświadczyć, żeby w pełni gotowym wejść w dorosłe życie. W historię zostaje wpleciony wątek fantastyczny, który nie tylko buduje tajemniczy klimat, ale i stanowi główny punkt opowieści. Takane no Jitensha ukazuje, jak jedna nieodpowiedzialna decyzja może zaważyć na całym naszym życiu i jak często mamy tendencję do niedoceniania tego, co posiadamy. Wszystko zamknięte jest w ramy sprawnie opowiedzianej historii, która nie tylko uczy, ale i skłania do krótkiej refleksji.

Trzeba przyznać, że pod względem graficznym nie jest to cudo. Animacja jest uproszczona, a projekty postaci niedopracowane. Nie narzekałbym jednak zbytnio, gdyby nie to, że twarze ukazywane z oddali często traciły rysy, a nawet oczy. Czy naprawdę studio A­‑1 Pictures nie mogło bardziej się postarać? Na wielki plus natomiast należy zaliczyć warstwę muzyczną. Możemy usłyszeć naprawdę wiele przeróżnych utworów, których pozazdrościć mogłaby niejedna seria telewizyjna.

Warto dodać, że scenariusz, na podstawie którego powstało Takane no Jitensha, wygrał główną nagrodę w szóstym już z kolei konkursie organizowanym przez japoński kanał Animax. Efekt końcowy nie robi piorunującego wrażenia, a poczucie, że czegoś tu brakuje, niestety jest nieuniknione. Jeżeli weźmiemy jednak pod uwagę, że anime to jest bardzo krótkie, a przy tym zgrabnie przedstawia historię bohatera, możemy dojść do wniosku, że jest to całkiem dobry tytuł, który z czystym sercem można polecić innym.

Paweł, 1 lipca 2009

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: A-1 Pictures
Autor: Hayato Takamaga
Projekt: Sachiko Kamimura
Reżyser: Masashi Ikeda
Scenariusz: Masashi Ikeda