Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Kyaa! - magazyn o animacji, mandze i kulturze japońskiej

Komentarze

Wspaniała Birdy

 • Avatar
  A
  fm 16.10.2009 18:11
  bohater do odstrzału
  Seria niezgorsza i z niezłą grafiką (jak na swoje czasy), ale ma jeden poważny minus w osobie głównego bohatera. Niezdarny (przykładowo nie potrafi wspiąć się po drabinie bez pomocy) i zachowujący się często zupełnie nieadekwatnie do sytuacji (do wyboru – tchórzostwo albo ośli upór). Co najwyżej kilka razy potrafił rzucić sugestią, która pomagała w walce. Najbardziej cierpiałem jednak w jego scenach z Natsumi (bardzo sympatyczną i konkretną dziewczyną – niestety z tajemniczych powodów czującą miętę do Tsutomu), bo protagonista ani razu nie potrafił wykazać się posiadaniem kręgosłupa (najwyraźniej 4 odcinki to za mało, bo wykształcić tę istotną część szkieletu).
 • Avatar
  A
  Eli 4.10.2009 21:41
  Perełka... szkoda, że bez ciągu dalszego
  Może to kogoś zaskoczy, ale praktycznie wszystko było tu lepsze, niż w alternatywnej wersji zaprezentowanej w dwóch nowych, telewizyjnych seriach. Projekty postaci, chociaż widać ich wiek, są dopracowane, charakterystyczne i miłe dla oka – o klasę lepsze, niż w późniejszych odsłonach. Zresztą, w ogóle grafika urzekła mnie – i to bez żadnej poprawki na wiek serii. Oczywiście, wiek widać, ograniczenia budżetowe także da się zaobserwować – ale żadna z tych rzeczy nie jest na tyle poważna, by ukryć plusy. Pod względem wrażeń czysto wizualnych ten „staroć” ma wyraźną przewagę nad swym znacznie młodszym „rodzeństwem” – które zresztą wcale nie jest złe (no, może pomijając graficzną katastrofę, jaka się przydarzyła kilku odcinkom drugiej serii telewizyjnej).
  W innych aspektach przewaga generalnie też występuje, mniej się jednak rozpiszę, bo jest mniejszym zaskoczeniem: fabuła przemawiała do mnie wprawdzie bardziej, postaci były sympatyczniejsze a muzyka bardziej zauważalna i lepiej skomponowana z wydarzeniami na ekranie – ale te elementy nie starzeją się tak bardzo, więc też mniej mnie zdziwiło, że stara seria mogła mieć nad nowymi przewagę.
  Tak czy inaczej, jeśli ktoś z Birdy nie miał do czynienia, ale nie planuje oglądać wszystkiego, co z kosmiczną dzierlatką związane, lepszym wyborem zdecydowanie będzie stara OAV. Tylko ona jest, według mnie, „lekturą obowiązkową” – gdy tymczasem serie TV, choć warte obejrzenia, można jednak sobie darować; nie zaoferują widzowi niczego, czego nie można znaleźć w dziesiątkach innych, podobnych produkcji.