Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Polcon 2018

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

3/10
postaci: 5/10 grafika: 7/10
fabuła: 4/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

4/10
Głosów: 1
Średnia: 4
σ=0

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Grisznak)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Nakoruru ~Ano Hito kara no Okurimono~

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 2002
Czas trwania: 28 min
Tytuły alternatywne:
  • ナコルル〜あのひとからのおくりもの〜
Gatunki: Fantasy
Rating: Nagość, Przemoc; Pierwowzór: Gra (bishoujo)
zrzutka

Urwana, niedokończona opowiastka, poświęcona jednej z bohaterek Samurai Spirits.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: Ai-chan

Recenzja / Opis

Zawsze twierdziłem, że dobrych anime powstałych na bazie gier jest trochę tylko więcej niż poważnych sukcesów naszej reprezentacji piłkarskiej. Boleję nad tym, gdyż będąc jednocześnie graczem, lubię sięgać po animowane adaptacje gier. Niestety, najczęściej kończy się to zawodem. Nie inaczej jest w przypadku Nakoruru ~Ano Hito kara no Okurimono~, OAV­‑ki poświęconej jednej z bohaterek popularnej serii bijatyk na automaty King of Fighters/Samurai Spirits z SNK, a dokładniej będącej adaptacją gry visual novel na Dreamcasta.

Anime rozgrywa się między pierwszą a drugą częścią cyklu Samurai Spirits. Zaczyna się, gdy główna bohaterka wraca do domu, ciężko ranna. Umierającą Nakoruru odnajduje siostra – Manari i jej przyjaciel, Yantamu, dzięki którym dziewczyna powraca do rodzinnej wioski i leczy rany otrzymane na wojnie. Cały czas jednak prześladują ją wspomnienia związane z krwawymi wydarzeniami, jakich była świadkiem. Widzi też ducha swojej matki, która czyni córce wyrzuty z powodu zaprzestania przez nią walki.

Pierwszą i najważniejszą wadą Nakoruru ~Ano Hito kara no Okurimono~ jest niewątpliwie fakt, że obcujemy z dziełem niekompletnym. Początkowo seria miała liczyć trzynaście odcinków i opowiadać pełną historię bohaterki. Potem skrócono ją do dwóch odcinków koncentrujących się wyłącznie na wydarzeniach rozdzielających pierwszą i drugą część Samurai Spirits. Ale i na to nie starczyło jenów, bo ostatecznie powstał tylko jeden odcinek.

Jakby tego było mało, odcinek jest niekompletny. Stanowi on połowę zaplanowanej historii, wprowadza widza w świat i prezentuje bohaterów, po czym się kończy… a dalszego ciągu nie ma. Co więcej, jeżeli ktoś nie miał do czynienia z grą, przez większość czasu nie będzie nawet wiedział, o co tu chodzi, kim jest główna bohaterka, w czym brała udział, co sprawiło, że boi się walczyć. Wszystko to czyni Nakoruru ~Ano Hito kara no Okurimono~ produkcją raczej nienadającą się do oglądania dla kogokolwiek oprócz fanów Samurai Spirits (a ilu jest ich w Polsce…).

Lepiej wypada oprawa graficzna – OAV­‑ka powstała w roku 2002 i prezentuje typowy, dość wysoki poziom wykonania. Wielgachne oczy, eleganckie i dopracowane projekty postaci, szczególiki, a także całkiem niezła muzyka – gdybym miał oceniać ten tytuł wyłącznie na podstawie technikaliów, dałbym mu pewnie nieco wyższe noty. Znalazło się tu miejsce dla kilku brutalniejszych ujęć, a goła pierś czy zadek też potrafią mignąć na ekranie.

Tylko komu to polecić? W zasadzie nikomu, bo i po co oglądać anime, które nigdy nie powstało do końca, urywa się w chwili, kiedy coś zaczyna się dziać, a na dodatek wymaga jednak pewnej znajomości realiów cyklu. Jeżeli jesteście fanami Samurai Spirits/King of Fighters, możecie rzucić na nie okiem, ale nie sądzę, aby wasza ocena była o wiele wyższa. Nakoruru ~Ano Hito kara no Okurimono~ to dziś już tylko ciekawostka dla miłośników cyklu.

Grisznak, 22 listopada 2011

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: ARMS
Autor: SNK Playmore
Projekt: Yasuomi Umetsu
Reżyser: Katsuma Kanazawa