Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 6/10 grafika: 6/10
fabuła: 7/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 15 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,47

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 171
Średnia: 7,38
σ=1,59

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Serika, Bianca)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Generał Daimos

Rodzaj produkcji: seria TV
Rok wydania: 1978
Czas trwania: 44×25 min
Tytuły alternatywne:
  • Battle Commander Daimos
  • Daimos
  • Toushou Daimos
  • 闘将ダイモス
zrzutka

Klasyka. Łza się w oku kręci i słów brakuje.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Przyznam szczerze, że sam nie wiem, po co piszę tę recenzję. Ci, którzy Generała Daimosa widzieli, jej nie potrzebują, pozostali mają marne szanse na nadrobienie braków. Cóż, niech młodzież zobaczy, na czym się starsze (ehm…) pokolenie wychowywało.

Ale zacznijmy jak należy, czyli od początku. Źli i okrutni kosmici napadli na naszą ukochaną Ziemię. Ich przewaga technologiczna jest oczywista, obrona planetarna rozsypuje się w proch. Jedynym ratunkiem jest ostatni cud ziemskiej myśli technicznej, wielki robot bojowy Daimos i jego młody pilot, Kazuya Ryuuzaki. Wspierany przez grupę wiernych przyjaciół, niepomny na przeciwności piętrzone przez szefa obrony planetarnej, ofiarnie spełnia swój obowiązek względem ludzkości. Ale nie tylko: prawdziwym celem Kazuyi jest stworzenie świata, w którym wraz ze swą ukochaną Eriką, księżniczką kosmitów i siostrą głównodowodzącego ich armii na Ziemi, mógłby żyć w pokoju. Świata harmonijnej koegzystencji obu ras.

Czas na trochę analizy warsztatowej: Fabuła – boleśnie prosta. Klasyczne romansidło science­‑fiction z dużą ilością wybuchów i scen w stylu „wyciskacz łez”. Brak jakiejkolwiek głębi. Grafika – a czego tu się spodziewać? Spójrzcie na datę powstania. Jak na tamte czasy, pewnie była wysokiej jakości, ale przy dzisiejszych standardach prezentuje się cokolwiek prymitywnie. Muzyka – tutaj nie ma się do czego przyczepić. Piosenka z czołówki to prawdziwy hit, reszta jej nie ustępuje. Podsumowując: Generał Daimos jest produktem swoich czasów, jednowątkowy, łatwy w odbiorze, nie najlepszy technicznie.

No i co z tego? To jest Daimos, świętość, relikwia. Niedociągnięcia techniczne nic nie znaczą. Egipskie malowidła też mają zachwianą głębię i grę światła. Niech się schowa grafika komputerowa i ponadczasowe przesłania.

A, jeszcze jedno: niech to ktoś wznowi!

Eltanin, 23 listopada 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Sunrise, Toei Animation
Projekt: Shouji Kawamori, Yuki Hijiri
Reżyser: Tadao Nagahama
Scenariusz: Saburou Yatsude

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Generał Daimos - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl