Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Kyaa! - magazyn o animacji, mandze i kulturze japońskiej

Komentarze

Kino no Tabi: Country of the Tower

 • Avatar
  A
  hakman4 9.08.2010 22:46
  ;)
  Dobry wstęp do 13­‑odcinkowego serialu o Kino -podróżniku. 9/10
 • Avatar
  A
  Koro 19.09.2009 14:34
  a mi się podobało :)
  Mi osobiście najwięcej przyjemności sprawiło poszukiwanie analogicznych zachowań ludzi w prawdziwym świecie. Doszedłem do wniosku że wieża jest przenośnią systemu(takiego w punkowym sensie). Ludzi budują wierze(system) latami, obchodzi ich tylko ich mały wycinek świata, cieszą się z upadku tej wierzy, ale zaraz zaczynają budować ja na nowo z góra kosmetycznymi zmianami(grawerowane cegły), przeciwnicy systemu są niszczeni itd. itp. Chciał bym jeszcze zauważyć że anime pochodzi z Japonii, a to kraj pracoholików.
 • Avatar
  A
  Mel 2.10.2008 13:52
  Jak dla mnie bomba
  Nie różni się niczym od wcześniejszej serii. Dobra robota. Jak dla mnie 8/10
 • Avatar
  A
  ramiel 15.09.2008 14:32
  hm
  Ech. Jeśli seria ma być taka jak ten pilot, to mam poważne obawy. Lubię zabawę formą w anime i proste, jednowątkowe przesłania, ale to jest jakieś… nieciekawe.
  Pomysł wieży Babel właściwie nie jest w żaden sposób sparafrazowany, motyw jakby prosto z Biblii przeniesiony do alternatywnej rzeczywistości. Brak w tym oryginalności, polotu.
  Poza tym to wszystko jest absurdalne. Jakim prawem funkcjonuje taki kraj? Z czego się utrzymuje? Dlaczego tak nieliczni widzą w całym przedsięwzięciu skrajny absurd?
  Ja wiem, że to wszystko jest alegoryczne, ale pewne granice są tu przekraczane, a całość jest po prostu mdła.
  Zobaczymy, co będzie dalej. Póki co, ten odcinek nie zasługuje na więcej niż 4.
  • Avatar
   Marduk 8.03.2010 13:28
   Re: hm
   Też się zastanawiałem jak taki kraj mógłby w ogóle funkcjonować, ale później doszedłem do wniosku, że takie narzekanie jest bez sensu, bo anime nie ma na celu stworzyć realistycznych przykładów miast­‑państw, ale pokazać pewne otaczające nas schematy w przerysowany sposób, aby pokazać ich absurd. Przykładowe podejście to anime podał powyżej Koro – nawet całkiem zgrabne :)

   Jeśli ktoś nie potrafi patrzeć z przymrożeniem oka i bierze wszystko dosłownie, to faktycznie może się zawieść na serii.

   Choćby porównanie do wieży babel – takie jest pierwsze skojarzenie, ale po chwili widzimy, że zupełnie nie pasuje (zupełnie inny cel, założenia i reakcja na zburzenie). Mają wspólne tylko to, że są bardzo wysokie :)
   Jeśli w każdej dużej wierzy będziemy widzieć wierzę Babel, zamiast spojrzeć poza schemat, to faktycznie wyda się nam to absurdalne i bez polotu :)
  • Avatar
   Shizuka 14.08.2010 21:50
   Re: hm
   ramiel, „de gustibus non est disputandum” – mi nic do tego, że jest to absurdalna bajka – i tak całkiem niezła. Zdradzę Ci, że ja polubiłam „Kino no Tabi” dopiero po obejrzeniu trzeciego odcinka… Wtedy dokładnie udało mi się zgrać z bohaterami i zrozumieć te, jak by to nazwali niektórzy moi znajomi, „zawiłe mądrości”