Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Komentarze

Comic Party

 • Avatar
  R
  Cthulhoo 3.02.2013 12:11
  Slova, myślałem kiedyś o obejrzeniu tego tytułu, ale poprzednie recenzje mnie trochę odstraszyły. Niemniej, po zapoznaniu się z twoim tekstem, mam zamiar dać tej pozycji szansę.
 • Avatar
  R
  Sezonowy 3.02.2013 11:54
  @ recenzja by Slova
  Jestem przekonany, że recenzja polemiczna to niedobry pomysł. Przede wszystkim dlatego, że znacząca część zawartości odnosi się nie do samego filmu, a do osoby recenzenta i jego środowiska, albo (co w tym przypadku oczywiste) recenzji innych autorów. A ponieważ nie czytałem recenzji, z którymi polemizuje Slova, czułem się jakbym siedział na tureckim kazaniu. Nie mogłem też pozbyć się wrażenia, że czytam nie rzeczową, fachową recenzję, a obszerny komentarz będący częścią dyskusji na forum, w dodatku skierowany do kogoś innego niż ja. Może lepszym wyjściem byłoby nadanie recenzji charakteru klasycznego felietonu, bez uciekania się w polemikę?

  Nie podobało mi się i mam cichą nadzieję, że był to jednorazowy eksperyment.
  • Avatar
   Slova 3.02.2013 12:20
   Re: @ recenzja by Slova
   Czy jednorazowy – nie wiem. Ale na pewno odebrałeś go w sposób prawidłowy.
   • Avatar
    Tassadar 3.02.2013 20:12
    Re: @ recenzja by Slova
    Mi też idea wydaje się niekoniecznie trafnie umiejscowiona. Polemika jako komentarz albo tekst w czytelni – jak najbardziej. Budowanie na tych podstawach całej recenzji – już niekoniecznie. Przede wszystkim zawiera przydługi wstęp, niezbędny do zrozumienia idei powstania recenzji, sensowny zwłaszcza po pierwszych 2­‑3 tygodniach jakie upłyną od publikacji. Tylko co, jeśli jeśli miałyby powstać kolejne według tego schematu? Wstęp miałby się znów powtórzyć? To oznacza sporo pisania o tym samym, i to będącego smutną koniecznością, bo przecież bez wcześniejszego wyjaśnienia, losowo natrafiając na taki tekst czytelnik może się mocno zdziwić.

    Co więcej, cała ta „polemika” wydała mi się średnio udaną zagrywką mającą na celu próbę urozmaicenia klasycznego schematu recenzji, a merytorycznie istotne fragmenty zostały zepchnięte na dalszy plan . Tekst nawiązuje do ogólników, bo w dwóch poprzednich recenzjach brakuje rozwinięcia tematu. Oba składają się w zasadzie wyłącznie z opisów (ewentualnie przemyśleń na temat cech charakterystycznych fabuły), bez kluczowej dla polemiki analizy i szerszej argumentacji. W efekcie dyskusja może się toczyć jedynie na poziomie wrażeń z seansu. Nakreślasz swoją interpretację, ale ponieważ druga strona nie zawarła niemal niczego, co może służyć za kontrargumenty, to całość wygląda zbyt jednostronnie. Sensowną polemikę widziałbym w odniesieniu do recenzji Jormunganda, Kokoro Conect, Mouretsu Pirates, Sword Art Online (przykładów ze swojego podwórka nie podam, pozostawiając to innym do ewentualnego zasugerowania) – tam padają liczne (często kontrowersyjne) stwierdzenia, ale oparte na konkretnych przesłankach. Sam zauważasz, że teksty z którymi polemizujesz, nie przeszły by dzisiejszych standardów. Po co więc w ogóle próbować się do nich odwoływać? Nie lepiej potraktować Comic Party jako coś pozbawione recenzji i napisać wszystko od zera, bez uprzedzeń?

    Z tych ośmiu akapitów największą wartość mają te, z których bezpośrednio wynika na czym się koncentruje fabuła albo próbują zanalizować postępowanie bohaterów. Rozumiem (ewentualnie tylko podejrzewam), że to właśnie one były bezpośrednią przyczyną chęci nawiązania dyskusji, ale czy uzasadniały aż tak silne jej zaakcentowanie? Nie lepiej było poświęcić więcej miejsca sprawom istotniejszym?

    W skrócie – pomysł może i ciekawy, ale cel zupełnie nietrafiony. Jak dla mnie ideę można zakopać i o niej zapomnieć, ale na swój sposób jest cenna, wszak wynik negatywny jest równie cenny jak każdy inny, po prostu daje dowód na to, że takiej próby nie warto powtarzać. Chyba, że na przekór innym, ale to już czysty trolling, od którego taki portal jak Tanuki powinien się jednoznacznie odcinać (pomijając może pierwszy kwietnia).
    • Avatar
     Slova 3.02.2013 21:00
     Re: @ recenzja by Slova
     Po co więc w ogóle próbować się do nich odwoływać? Nie lepiej potraktować Comic Party jako coś pozbawione recenzji i napisać wszystko od zera, bez uprzedzeń?

     Nie. Bo te teksty są i nie zostaną zdjęte, aja się z nimi nie zgadzam.

     Rozumiem (ewentualnie tylko podejrzewam), że to właśnie one były bezpośrednią przyczyną chęci nawiązania dyskusji, ale czy uzasadniały aż tak silne jej zaakcentowanie? Nie lepiej było poświęcić więcej miejsca sprawom istotniejszym?

     Powiem tak – gdyby nie dwie stare recenzje, to ta nawet nie weszłaby w fazę otwarcia edytora tekstu. Za zadanie postawiłem sobie naprostowanie dziwnej wizji nakreślonej przez dwa stare teksty, a nie przedstawienie w sumie już starego anime.

     Chyba, że na przekór innym, ale to już czysty trolling

     Czytając moje teksty mógłbyś zauważyć, że wszystkie w jakiś sposób piszę na przekór komuś.
     • Avatar
      Tassadar 3.02.2013 21:21
      Re: @ recenzja by Slova
      Nie. Bo te teksty są i nie zostaną zdjęte, aja się z nimi nie zgadzam.


      Owszem tu widzę pewien problem, ale go w dużej mierze rozwiązuje pozycjonowanie recenzji i przestawianie starych na alternatywne. Można by się teoretycznie pokusić o wydzielenie działu na opinie jak swego czasu zrobione było na Azu wobec starych tekstów zbyt krótkich i uproszczonych jak na nowe standardy, ale to znowu kwestia, której realizację blokuje 1 słowo  – informatyk :( Bo całkowite usunięcie to jednak strata, choćby historii serwisu.

      Czytając moje teksty mógłbyś zauważyć, że wszystkie w jakiś sposób piszę na przekór komuś.


      I nie mam nic przeciwko temu, bo zwykle robisz to z głową i w określonym celu. Ostrzegam tylko, żeby przed ewentualnym pisaniem innego tego rodzaju tekstu zastanowić się mocno, czy rzeczywiście ma to sens.
      • Avatar
       C.Serafin 3.02.2013 22:23
       Re: @ recenzja by Slova
       Tassadar napisał(a):
       Można by się teoretycznie pokusić o wydzielenie działu na opinie jak swego czasu zrobione było na Azu wobec starych tekstów zbyt krótkich i uproszczonych jak na nowe standardy, ale to znowu kwestia, której realizację blokuje 1 słowo – informatyk :( Bo całkowite usunięcie to jednak strata, choćby historii serwisu.

       Kłopot w tym, że dział opinii na Azunime pełnił funkcje rozbudowanych komentarzy redakcji. Na Tanuki.pl jego funkcje dobrze spełnia wyszczególnienie komciów redakcji i recenzentów za pomocą złotego paska. Przydałoby się także wyróżnić opinie użytkowników poprzez dodanie niezalogowanym gościom szarego paska i usunięcia im zastępczego awatarka, ale to też się rozbija o brak osoby korzystającej z informatyki no jutsu. I kiszka!

       A recki polemiczne nie są nowością. Poprzedni był tekst o Tsubasa -RESERVoir CHRoNiCLE- autorstwa SixTonBudgie sprzed trzech i pół roku. Łatwo zauważyć, że nie sa one zbyt popularne. Po pierwsze – samych recek alternatywnych nie są
       • Avatar
        C.Serafin 3.02.2013 22:33
        Re: @ recenzja by Slova
        Ups. Przypadkiem kliknąłem na wyślij zamiast na podgląd. Ech…

        ... same recki alternatywne nie są zbyt popularne i wciąż jest sporo do zrecenzowania, szczególnie w dziale mangowym. W dodatku najczęściej pisze się je ze względu na niezadowolenie z jakości tekstu głównego, lub posiadanie zupełnie odrębnej opinii, mając na celu celu jej zastąpienie. Niestety w wypadku tekstu polemicznego zamienienie miejscami obu recek nie wchodzi w grę, co również zniechęca do ich pisania.

        Takie recenzje będą się wiec pewnie jeszcze pojawiać, ale prędzej Ave znajdzie sobie harem informatyków z nagimi umięśnionymi torsami, niż staną się one normą.
 • Avatar
  A
  hakman4 4.10.2010 12:04
  Słabe...
  Oglądałem ten tytuł już trochę czasu temu i powiem w prost :nuda….Nuda wiała juz po kilku minutach.Bez zastanowienia się bardziej wyłączyłem ściągnięty plik i go skasowałem :)
  Tylko dla upartych i ciekawskich :P.
 • hakman4 23.11.2009 15:26:01 - komentarz usunięto
 • Solarius Scorch 9.09.2009 06:59:54 - komentarz usunięto