Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Szept serca

Szept Serca
Nośnik: DVD
Wydawca: Monolith Video (www)
Data wydania: 15.09.2007
Czas trwania: 106 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dostępny także w zestawie z filmami „Podniebna poczta Kiki” („Majo no Takkyubin”) oraz „Powrót do marzeń” („Omohide Poro Poro”)
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Nie jestem wielkim fanem Szeptu serca, co jednak nie oznacza, że uważam ten film za zły. Przeciwnie – to dobrze napisana historia, z ciekawymi bohaterami drugoplanowymi, w pięknej oprawie audiowizualnej (więcej o filmie możecie przeczytać w mojej recenzji na portalu).

Wydanie Monolithu prezentuje tradycyjny dla tej firmy poziom. Z jednej strony możecie kupić płytę z solidnym tłumaczeniem i w bardzo przystępnej cenie, z drugiej zaś – musicie się przygotować na oszczędnościowe wydanie i wręcz amatorskie potknięcia. Zacznijmy od tego, co się udało. Przede wszystkim cieszę się, że pudełko zapakowano w solidny tekturowy kartonik (z taką samą okładką jak na pudełku z filmem). Ponadto muszę pochwalić ekipę tłumaczącą za żywy młodzieżowy język (może trochę za bardzo ugrzeczniony, ale wiadomo – to film Ghibli, a nie kolejny odcinek South Parku). Również jakość dźwięku i obrazu jest dobra, a łamanie linii dialogowych (w przeciwieństwie do wydania Laputy – podniebnego zamku ) nie doprowadza widza do ataku apopleksji. No i jak wspomniałem, cena jest atrakcyjna, tym bardziej że płyta pochodzi z czasów, gdy Monolith wydawał płyty z licencją do wypożyczania.

Niestety Monolith popełnił również kilka błędów. Pierwszy i najistotniejszy to zupełnie spartolony opis z tyłu pudełka: nie tylko dostajemy tu spoilery pokroju tych z Podniebnej poczty Kiki, ale jeszcze autor tekstu musiał mieć w szkole jedynkę z polskiego (ludwisarz nie zajmuje się lutnictwem, drogi autorze!). Wyjątkowa amatorszczyzna, niestety często spotykana w wydaniach Monolithu. Mam również mieszane uczucia co do okładki. Trudno się dziwić, że zdecydowano się wybrać jedną z najlepszych i najbardziej znanych scen z filmu, z drugiej jednak strony widz niezaznajomiony z jego treścią może pomyśleć, że Szept serca to film fantasy, a nie okruchy życia (niejeden z moich znajomych dał się tak nabrać). No i oczywiście nie spodziewajcie się takich luksusów, jak dodatki lub dubbing.

Monolith jak zwykle się nie przyłożył, jednak płyta została wydana na przyzwoitym poziomie, a cena jest przynajmniej adekwatna do ich wysiłków. Jeśli chcecie mieć polskie wydanie Szeptu serca, po prostu pomińcie opis z tyłu pudełka, nie dajcie się zwieść okładce i cieszcie się seansem.

Sulpice9, 24 stycznia 2014
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Szept Serca Monolith Video 2007