Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 6/10 grafika: 8/10
fabuła: 7/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 4 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,25

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 69
Średnia: 5,71
σ=1,84

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Yaone)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Kaichuu!

Rodzaj produkcji: seria ONA
Rok wydania: 2010
Czas trwania: 4×4 min
Tytuły alternatywne:
  • カイチュー!
Tytuły powiązane:
Gatunki: Komedia, Sportowe
Postaci: Uczniowie/studenci; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Realizm
zrzutka

Krótka historia z życia klubu łuczniczego pewnej szkoły.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: Elle S.

Recenzja / Opis

Gonzaburou Sasaki jest nowym uczniem w pewnym liceum. To znaczy, mógłby nazywać się uczniem, gdyby nie wyglądał i nie zachowywał się jak dziewczyna… Zwraca tym sporą uwagę pozostałych uczniów (zwłaszcza męskiej części populacji). Niektórzy traktują go jak dziwaka, inni sądzą, że jest ciekawą postacią. Jego samego natomiast najbardziej interesuje szkolny klub łuczniczy, do którego szybko się zapisuje. W obronie wyrzuconego z tego klubu przyjaciela wyzywa na pojedynek przewodniczącego i prędko się okazuje, że nie jest zwykłym nowicjuszem w tej dziedzinie…

No nareszcie! W końcu dostaliśmy serię, w której głównym uprawianym sportem nie jest kendo, piłka nożna czy tenis, a łucznictwo. Fakt, że anime trwa mniej niż dziesięć minut, to drobny szczegół. Do tego głównym bohaterem nie jest wysoki wysportowany bishounen łamiący każde niewieście serce, czy dziewczyna hojnie obdarzona przez naturę i będąca obiektem westchnień każdego licealisty. Główną postacią jest Gonzaburou Sasaki, który mimo że jest chłopakiem, wygląda jak dziewczyna, zachowuje się jak dziewczyna i myśli jak dziewczyna. Sam przyznaje, że w ten sposób najlepiej się czuje i nie przejmuje się opiniami na swój temat. Szybko zaprzyjaźnia się z członkiem klubu łuczniczego, Tachikawą, który uważa go za transwestytę, ale nie daje po sobie poznać, by jakoś szczególnie mu to przeszkadzało.

Trudno ocenić, jaką właściwie postacią jest Sasaki. Niektórym się spodoba, a inni uznają go za najgorszą pomyłkę roku. Najczęściej zachowuje się jak słodkie i niewinne dziewczątko, ale jeżeli chodzi o łucznictwo, potrafi być całkowicie poważny. Gdy trzyma łuk, w jego oczach widać pełną koncentrację i determinację, mogącą podobać się fanom wszelkich sportowych anime, w których bohaterowie, nawet gdyby urwało im rękę czy nogę, będą dążyć do zwycięstwa i osiągnięcia celu bycia najlepszym na świecie w danej dyscyplinie. Dlatego radziłabym odstawić na bok scenki komediowe i skupić się na aspekcie sportowym tej serii.

Trudno jest mówić o jakiejś głębszej fabule w niespełna dziesięciominutowej serii. Opowiedziana tutaj historia może jednak zaciekawić: zwłaszcza tajemnica wyglądu Sasakiego i jego pochodzenie. Niektórzy mogą tutaj doszukiwać się wątków shounen­‑ai, ale osobiście uważam, że ten tytuł nie kwalifikuje się do tego gatunku, więc nie zrażajcie się zachowaniem głównego bohatera, które ma zresztą swoje uzasadnienie. W drugim odcinku dostajemy jakieś zakończenie, ale zostało ono tak zrobione, że nie jest wykluczona kontynuacja tego anime. Kaichuu! jest serią powstałą na podstawie nadal wydawanej mangi o tym samym tytule, której autorką jest Yuki Hayashi. Możemy się więc domyślać, że na tym się nie skończy i może doczekamy się rozwinięcia tej historii – czego będę z niecierpliwością wypatrywać.

Jeżeli chodzi o grafikę, to nie należy oczekiwać specjalnych fajerwerków po serii przeznaczonej do rozpowszechniania w internecie. Tła oraz postacie nie są szczegółowe, ale też nie zostały nadmiernie uproszczone. Są zwyczajne w każdym tego słowa znaczeniu, co nawet pasuje do tej serii. Po tak krótkich odcinkach nie możemy oczekiwać openingów czy endingów. Jeśli się dobrze wsłuchamy, w tle usłyszymy jakąś muzykę, którą po minucie zapomnimy.

Biorąc pod uwagę fabułę i postać głównego bohatera (czy bohaterki, zależy jak na to spojrzymy), nie znajdziemy zbyt wielu podobnych anime. W dodatku jest to produkcja bardzo krótka, więc warto poświęcić te parę minut na jej obejrzenie. Jeżeli się nie spodoba, to trudno, przynajmniej się nie odczuje specjalnie straconego czasu.

Yaone, 9 marca 2011

Twórcy

RodzajNazwiska
Autor: Yuuki Hayashi