Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai

 • Avatar
  A
  Raikami 4.08.2017 13:59
  Po seansie warto przeczytać recenzję
  Jedno z tych anime, które bardzo mocno dzieli widzów. Jedni odnoszą wrażenie, że jest to dzieło wybitne inni wręcz przeciwnie. Mnie chociaż do łez nie doprowadziło, uważam je za godne uwagi.

  Rada na tę i każdą inną serię. Kierujcie się oceną oraz zdaniem użytkowników. Recenzenci to nie wyrocznie więc nie raz zdarzy się jeden z dziesięciu, którzy naklei łatkę „nie fajne”. To, że ktoś recenzuje dany tytuł nie czyni go ani ekspertem, ani osobą kompetentną do tego żeby przyznać co wam się będzie podobało, a co nie. Jeżeli jakiś tytuł ma słabą ocenę redakcji i recenzenta zaś użytkownicy oceniają go wysoko, znaczy, że coś jest na rzeczy. Nie jednokrotnie przekonałem się o tym, że pomimo słabej recenzji, seria jaką oglądałem była dla mnie w jakiś sposób wybitna. Powody są obszerne. Każdy z nas przeżył w życiu różne momenty, a te mogą się przewrotnie pokryć z wydarzeniami w danej serii. A może jakiś konkretny bohater? Jakaś myśl przewodnia? To co dociera do jednej osoby, nie musi docierać do drugiej.

  Kierujcie się wpierw zdaniem użytkowników, potem redakcji a na końcu recenzenta. To najlepsza selekcja tytułów do oglądnięcia.

  Pozdrawiam cieplutko :)
  • Avatar
   Maxromem 4.08.2017 16:43
   Re: Po seansie warto przeczytać recenzję
   Niby spoko, ale jak tu kierować się oceną użytkowników, skoro większość anime jest oceniona pozytywnie?
  • Avatar
   Lina 4.08.2017 18:56
   Re: Po seansie warto przeczytać recenzję
   Akurat w tym przypadku oceny recenzentki moim zdaniem jak najbardziej pasują. A jeśli chodzi o kierowanie się ocenami użytkowników to najlepiej nie bezpośrednio tylko przez porównanie z ocenami użytkowników tytułów o podobnej treści/gatunku.
  • Avatar
   tamakara 4.08.2017 19:46
   Re: Po seansie warto przeczytać recenzję
   Dobrze kierować się zdaniem ludzi, których gust się zna i wiadomo, że jest porównywalny z naszym. A jeśli nawet skusisz się czyjąś recenzją i ostatecznie film/anime/cokolwiek Ci się nie spodoba, to świat się nie skończy, prawda? Podobnie w drugą stronę. To daje pole do dyskusji. No i tak, recenzent to też tylko człowiek, też „przeżył w życiu różne momenty” i jego opinia jest tak samo dobra jak każda inna.

   p.s  kliknij: ukryte 
 • Avatar
  A
  scharlott 9.08.2016 15:59
  Mimo swojej prostoty jest bardzo wartościową serią
  Anohana to piękna historia o przyjaźni z dzieciństwa. Mimo swojej prostoty jest bardzo wartościową serią „z przekazem”. Potrafi wzruszyć, a nawet skłonić do refleksji. Bohaterów łatwo polubić; każdy jest inny, nieschematyczny.
  Ogólnie serię gorąco polecam, mimo że nie ma w niej nagłych zwrotów akcji, wybuchów, czy wielkich „wydarzeń”. Jest dobrym przerywnikiem pomiędzy „dynamicznymi” anime akcji :)
 • Avatar
  A
  qwerty 31.07.2015 11:53
  Tanuki jak widze w formie
  Widzę, że tanuki kontynuuje swoją hejterską tradycję i rozkłada nawet 11­‑odcinkową sezonówkę na czynniki pierwsze. Na tę 'recenzję' nawet nie ma co patrzeć; to smutne, że na 12 osób tylko 3 dały coś więcej niż 7 (po jednej osobie na 8,9 i 10).
  Nie wiem jak wy, społeczności tanuki, ale ja na ostatnim odcinku ryczałem jak bóbr, na przedostatnim w sumie też. Tak bardzo, że mnie cały dzień potem głowa bolała :/
  No i jeszcze ten ending… i niech mi ktoś teraz powie, że nie istnieją dobre endingi.

  Ale widzę niektórzy hmm obejrzeli dramat spodziewając się „zwrotów akcji, jak chociażby w Angel Beats lub TasogarexOtome Amnestia.” No tak, za mało wybuchów i pościgów było.
  Od początku było wiadome, że ta seria to po prostu wyciskacz łez. Czy tani? Tanie to byłoby, gdyby postaci nie obchodziły widza. Chyba nigdy nie ryczałem na anime, a tu mi się zdarzyło- bo przez 11 odcinków zżyłem się z postaciami, nawet jeśli nie były aż tak wyraziste… no ale to sezonówka, nie oczekujcie cudów.
  • Avatar
   michas 31.07.2015 14:25
   Re: Tanuki jak widze w formie
   Ale te oceny to chyba nie z tego anime wziąłeś. U mnie graf wygląda „lekko” inaczej.
   • Avatar
    qwerty 31.07.2015 20:32
    Re: Tanuki jak widze w formie
    oczywiście mówię o 'ocenie redakcji'.
  • Avatar
   jolekp 31.07.2015 20:58
   Re: Tanuki jak widze w formie
   Nigdy nie zrozumiem tych narzekań w stylu „Jak żeście mogli dać 1 mojemu ulubionemu anime, które jest najlepsze na świecie, bo ja tak powiedziałem, a wy jesteście głupi i się nie znacie. Foch.”
   Ludzie są różni i każdemu podoba się trochę co innego, więc to dosyć oczywista sprawa, że nie będą oceniać tak samo. Serio, co cię obchodzą oceny innych? Tobie się podobało i to najważniejsze, wystaw 10 i poklep się po brzuszku. A że innym osobom się nie podobało? To ich problem, że zmarnowali czas na coś, co do nich nie trafiło.
   Jedynym anime na jakim płakałam jak dziecko z rozbitym kolanem było „Tokyo Magnitude 8.0”, a recenzji też nie ma jakiejś ekstremalnie przypochlebnej. I guzik mnie to obchodzi, dla mnie to było wielkie.
   Tak że wiesz – oglądaj, wzruszaj się, ciesz się, wystawiaj swoje dziesiątki i gwiazdeczki, a innych miej w nosie :)
   • Avatar
    qwerty 31.07.2015 21:04
    Re: Tanuki jak widze w formie
    kto ci powiedział, że dałem 10?
    • Avatar
     jolekp 31.07.2015 21:15
     Normalnie wzięłam i zwątpiłam -__-
     Lubię to. Tyle się naprodukowałam, a ty wyłapałeś akurat ten najmniej istotny element mojej wypowiedzi -_-'. Zatem errata, żeby było jasne, bo przecież precyzja musi być:
     „Oglądaj, wzruszaj się, ciesz się, wystawiaj swoje oceny i gwiazdeczki TAK JAK CHCESZ, a innych miej w nosie”.
     Teraz już dobrze będzie? Bosz.
     • Avatar
      qwerty 31.07.2015 22:24
      Re: Normalnie wzięłam i zwątpiłam -__-
      Ciekawe, czy gdybym napisał, ze zgadzam się z recenzją, też byś coś odpisała?
      • Avatar
       jolekp 1.08.2015 10:43
       Re: Normalnie wzięłam i zwątpiłam -__-
       Skoro chcesz odbierać mój post jako atak na ciebie, to nic na to nie poradzę, ale zdecydowanie nie taki był mój zamiar. Po prostu dziwi mnie to, że niższe oceny tego anime odbierasz jako hejt, ale nie muszę wszystkiego rozumieć.
       Przepraszam, że miałam czelność się odezwać.
   • Avatar
    Pierce 1.08.2015 20:59
    Re: Tanuki jak widze w formie
    Recenzja to nie jest jakiś neutralny, encyklopedyczny wpis. Jest subiektywna, ale tylko do pewnego stopnia, inaczej traci całkowicie swój sens. Tutaj recenzje są pisane aby „naprawiać świat”: 1. bo ludzie nie potrafią się poznać na „arcydziele”, 2. bo seria ma się dobrze a recenzent nie rozumie jej fenomenu. Skrajność w jedną ze stron, i co potem z tego tekstu wydobyć?

    Są dwa główne powody sięgania po tego typu tekst (po recenzję): szukasz serii wartej polecenia lub kontrujesz swoją opinię ze zdaniem innych. Kiedy czytasz komentarz, że najlepiej jakby recenzent sam wydrukował swój tekst i użył w toalecie zgodnie z zastosowaniem, obecność takich wpisów to coś naturalnego i absolutnie to ja się dziwię że ktoś się dziwi :D . To odpowiedź na zmarnowany czas, na zmarnowany czas w imię ??? no właśnie czego?
  • Avatar
   Yagami1 31.07.2015 22:38
   Re: Tanuki jak widze w formie
   Męczyłem tą serię przez pół roku, a do porzucenia się nie nadawała. Porzucam jedynie gnioty nie mające sensu w ogóle.
   W tej serii wkurzyło mnie sztuczne podtrzymywanie napięcia tymi samymi scenami(chyba strumyk i but), MH obwiniający się na każdym kroku za tragedię, której nie spowodował. Taki psychiczny masochista. W dodatku tchórz i ***, jak napotyka jakiś problem, to ucieka w siną dal i emuje się jaki on biedny i pokrzywdzony przez los, bo tylko on ma urojenia.
   Save the planet, kill yourself, please.
   Jedyną postacią dobrze wykreowaną jest ta dziewczyna z pomarańczowymi włosami ( nie pamiętam imienia). Reszta jest albo bezpłciowa, albo irytująca. Nie wiem dlaczego na tym ryczałeś, skoro nie ma w tym nic wzruszającego ;)
   • Avatar
    qwerty 1.08.2015 21:25
    Re: Tanuki jak widze w formie
    1.Scena z butem pojawiła się raz, powtórzę- raz. Może ze dwa razy były retrosy, że ktoś był przy tej rzecze. No i 30­‑sekundowa scena, gdy ojciec przychodzi do mc i mu mówi, że 'coś się stało'.
    2.MC się obwinia o śmierć Menmy, no bo to jego wina. Skłamał, uciekł, Menma go goniła i kilka minut później się utopiła.
    3.Reszta się obwinia, bo nic z tym nie zrobili
    4.Chyba mało wiesz o kulturze Japonii, jeśli pierwszy lepszy hikikomori cię dziwi
    • Avatar
     Yagqmi1 1.08.2015 23:36
     Re: Tanuki jak widze w formie
     1. Dałbym sobie rękę uciąć, że było więcej tych „przypominajek”, a że tą serię oglądałem ponad rok temu, to za bardzo nie pamiętam.
     2.A może to wina Menmy, bo nie umiała pływać? Dupa a nie wina. Nieszczęśliwy wypadek i tyle. A że MC jest idiotą to już wina autorów.
     3.85% postaci robiło za statystów, fabuła głównie toczyła się pomiędzy Menmą,Jintą i Anjou, bo ta ostatnia czuła miętę do MC. Taki trójkącik. Reszta postaci miała nikły wpływ na fabułę.
     4. Jest na odwrót, za dużo naoglądałem się tych samych schematów, dlatego zachowanie niektórych postaci mnie po prostu wnerwia. Dlatego przepadam za animu z koksami od początku. Hagure Yuusha no Estetica taki przykład, animu denne, ale ma wzorowego MC lub MC z TWGOK.
  • Avatar
   Daerian 2.08.2015 02:06
   Re: Tanuki jak widze w formie
   No tak, za mało wybuchów i pościgów było.

   Raczej za mało sensu, logiki wydarzeń i czegokolwiek interesującego.

   Czy tani? Tanie to byłoby, gdyby postaci nie obchodziły widza. Chyba nigdy nie ryczałem na anime, a tu mi się zdarzyło

   Nie wiem jak wy, społeczności tanuki, ale ja na ostatnim odcinku ryczałem jak bóbr, na przedostatnim w sumie też. Tak bardzo, że mnie cały dzień potem głowa bolała :/

   Ludzie płakali też nad „Trędowatą”. Nie czyni to raczej tej książki arcydziełem literatury.

   Tanie to byłoby, gdyby postaci nie obchodziły widza

   No mnie właśnie zdecydowanie nie obchodziły. Aż dziwne, że wystawiłem temu aż 6, litościwy chyba byłem wtedy.
 • Avatar
  A
  Katasza 1.07.2015 23:14
  Uczuciowe i wzruszające
  Nie wiem czy kiedykolwiek na jakiejkolwiek serii tyle płakałam, nie no co ja mówię…Wyłam Jak Bóbr!! (co odcinek coś!!).
  Drażniła mnie trochę, ale tylko troszkę, postać Menmy (jej zachowanie, głos i wygląd także), jednak bez niej całej tej serii by nie było, to jest właściwie jedyny minus (jednak na tyle istotny, że nie mogę dać 10ki).

  P.S. Przepadam za Anaru, ending był cudowny, i ta melancholia, tęsknota i to, że jest to takie strasznie sentymentalne. Uwielbiam!!
 • Avatar
  A
  imspidermannomore 15.04.2015 21:09
  poprzeżywajmy to jeszcze raz
  Podobało mi się. Seans upłynął mi bardzo przyjemnie. Lubię gdy jest dużo przeżywania, uwielbiam te wszystkie traumy i poczucia winy. Na początku jednak ostatniego odcinka (scena pod świątynią) cały ten ból zaczął mi się wydawać nieco groteskowy.
 • Avatar
  A
  Yagami1 18.03.2015 18:29
  Sztuczny dramat
  Ano­‑Hana­‑czyli w skrócie sztuczny dramat. Ktoś na siłę chciał wcisnąć jak najwięcej dramatyzmu i tragedii w te 11 odcinków.Efekt był odwrotny, widząc jak każdy się emuje na swój sposób z powodu pewnego zdarzenia, miałem banana na twarzy. W kółko jedno i to samo i ta sama sekwencja scen.
  Dwa razy można przypomnieć widzowi co się wydarzyło, ale nie kilkanaście razy! Postacie bez charakteru, nijakie. Bez woli, tylko Menma tamto, Menma sramto. W ogóle skupienie się tylko na jednym wątku, spowodowało seans nudnym, bo domyślałem się, co wydarzy się w następnym epie. Tj. „Co będą robili z Menmą?” Animacja i muzyka średniawe, nic coby zapadło w pamięć. Brak zwrotów akcji, jak chociażby w Angel Beats lub TasogarexOtome Amnestia. Brak stosownego humoru w takich produkcjach, żeby widz mógł trochę odetchnąć. Dużo wad, mało zalet. Ocena 4/10. I nie polecam, lepiej obejrzeć ww produkcje, jeśli ktoś szuka dramatu/tragedii.
  Pozdrawiam
 • Avatar
  A
  adeon 18.03.2015 03:17
  Polecam nie kierować się opinią recenzentki i spróbować dać szansę temu anime.

  Wysoki ranking na animelist (38) dowodzi, że seria zdecydowanie w sobie „coś” posiada i osobiście się nie zawiodłem. Jedyną rzeczą, w której zgadzam się z autorką recenzji jest fakt, że Menma była wstanie wpływać na obiekty i mogli tym samym błyskawicznie udowodnić fakt, że istnieje, a to by zdecydowanie wiele zmieniło w początkowej fazie anime.


  W każdym razie był to dobry seans, a głos Menmy był przeuroczy. ;p
  • Avatar
   Cam 18.03.2015 11:12
   Wysoki ranking na animelist (38) dowodzi, że seria zdecydowanie w sobie „coś”

   Dowodzi tylko tego, iż dzieciarnia wali wysokimi notami dla byle średniaków.
   • Avatar
    adeon 18.03.2015 11:23
    Więc co twoim zdaniem wychodzi po za miano „średniaka”.
    Oczywiście w klimatach stosunkowo podobnych do tego anime, bo przecież wrzucanie tutaj death nota fma:b byłoby nie na miejscu.
    • Avatar
     Cam 18.03.2015 14:07
     Jeśli idzie o okruchy życia, choćby Mushishi.
 • Avatar
  A
  2 31.08.2014 03:51
  Co jak co ale opening jest genialny ;d
  • Avatar
   Anastazja 4.08.2017 01:15
   Zgadzam się 😊😂
 • Avatar
  A
  Wiku-san 8.07.2014 18:52
  ...
  Podchodziłam dwa razy do tego anime. Mój pierwszy raz skończyłam na 2 odcinku. Po jakimś czasie postanowiłam dać mu drugą szansę. Niestety, zawiodłam się. Cała seria jest poprawna, ale brak w niej logiki. Było dużo niedociągnięć w tym temacie, np. Menma śpi przykryta kocem, wchodzi ojciec do pokoju i co? Nie zwraca uwagi, że koc nienaturalnie wisi w powietrzu. Można by jeszcze wymieniać, ale nie ma chyba większej potrzeby tego robić. I jeszcze ten wielokąt miłosny…Nie lepiej było skupić się na głównym wątku, pomyśle, koncepcji? I tak każdy olewał każdego, dlatego poniekąd uważam to anime za niewypał. Tylko postacie w jakiś sposób mnie zaintrygowały. Reszta jest bardzo przeciętna. Jedynym określeniem jakie pasowałoby do tego anime to: „Tani wyciskacz łez bez logiki, zrobiony z myślą o ludziach (odbiorcach) z małymi oczekiwaniami wobec serii z dobrą koncepcją”. Osobiście nawet łezka mi nie poleciała przy ostatnich odcinkach, i nie dlatego, że mam serce z kamienia. Płacz może się u mnie objawić nawet przy dobrym anime z jedną smutną sceną, która tych łez nie powinna powodować. A ta cała seria była tworzona z myślą o rozczuleniu, i wzięciu na litość jak największej liczby odbiorców. W moim przypadku się nie udało. Może miałam zbyt duże wymagania co do tej produkcji, chociaż wątpię…Naprawdę jestem zła na twórców, że tak tanim kosztem zepsuli całą serię. A mogło być tak pięknie.
 • Avatar
  A
  Naija1 27.05.2014 10:14
  Pocieszacz
  Fajne anime. Dobre na smutki, chociaż ani szczególnie ambitne ani zaskakujące, ale ma parę dobrych momentów i pokazuje jak to jest z tymi przyjaźniami z dzieciństwa. Zaczęłam je oglądać w dzień gdy zmarła moja przyjaciółka i muszę powiedzieć, że bardzo pomogło.
 • Avatar
  A
  Nikodemsky 7.02.2014 06:07
  Bardzo ciepłe anime z dość prostą, jednak ciekawą historią o relacjach przyjaciół, spodziewałem się szczerze mówiąc troszkę więcej po pierwszych dwóch odcinkach ale nie jestem zawiedziony, dzięki tego typu serii mam jeszcze nadzieję dla dobrych serii, które mogą się jeszcze pojawić w przyszłości.

  Ciekawie przedstawiono relacje przyjaciół i jak powierzchowne były niektóre zachowania utrzymywane nawet przez lata – brakowało mi natomiast troszkę większego rozeznania w okresie ich późniejszego dorastania, bo w obecnej formie był tylko niewyraźny obraz dzieciństwa i później okres wieku „liceum”, praktycznie nic pomiędzy.

  Postacie przypadły mi do gustu mimo, że raczej można by było przypasować charakterystyki do pewnych schematów, to mimo wszystko bohaterowie byli „wyraźni”, ciężko tutaj mówić o utożsamianiu się ale i tak było dobrze. Menma była momentami trochę irytująca ale pozostała na szczęście na poziomie akceptowalnym(bynajmniej dla mnie), kliknij: ukryte 

  Co mi przeszkadza po raz kolejny(i chyba nie tylko mi) –  kliknij: ukryte 

  Można by powiedzieć nieco więcej ale zapewne powieliłbym komentarze innych :)

  Pomijając kilka błędów i historię, która mogła być opowiedziana trochę lepiej, to jestem i tak zachwycony i szczerze mogę polecić – ode mnie mocne 8/10
 • Avatar
  A
  Początkująca 10.09.2013 21:44
  Stracona szansa na coś dużo większego
  Powielę opinie, które już się wyżej pojawiły. Anime, które uważam miało szansę na wybitność. Mogło stać się naprawdę niezwykłą historią o dojrzewaniu, utracie dzieciństwa i przyjaźni, życiu w cieniu dramatu, który wydarzył się w przeszłości. Mogło, ale się nie stało. Zamiast tego ostatecznie otrzymaliśmy festiwal gremialnych beków oraz dziwaczne, nieprawdopodobne konfiguracje miłosne, tym bardziej dziwaczne, że nawiązane w okresie głębokiego dzieciństwa.

  Brakowało mi rozbudowanej fabuły dotyczącej tego, co według mnie byłoby tu najważniejsze – pokazania tego, co działo się przez te lata z bohaterami w sensie „psychologicznym”, jak to sie podziało, że po wiadomym zdarzeniu oddalili od siebie i ogólnie zgubili drogę. A tu mamy efekt, a nie ma procesu, który byłby w tym najciekawszy. Zamiast tego dostaliśmy fajerwerki wyglądające jak… nawet nie wiem jak to opisać :) A także tanie chwyty miłosne, oczywiście traumy, sztuczne egzaltowane dramaty, a nawet jakieś elementy zaburzen psychicznych to znaczy kliknij: ukryte 

  Pomimo tego powyżej – anime serdecznie polecam. Ogląda się ze wzruszeniem i przejęciem mimo wszystko. Anime ma siłę, więc tym bardziej szkoda, że nie zostało to lepiej zrobione, bo aż sobie wyobrażam, czym mogłoby być, gdyby tę historię nieco inaczej poprowadzić.

  P.S. Duży plus za postac Anaru – moja wielka sympatia (Menma również może być, rozczulała mnie, zamiast irytować, pomimo tej ociekającej słodyczy). I plus za openig, podoba mi się.
 • Avatar
  A
  Carnivall 26.08.2013 02:15
  Nie było odealnie, w niektórych momentach się nudziłam, ale polubiłam bohaterów, są naprawdę pełni ciepła, mimo iż mają swoje wady. Podoba mi się, że każdy z nich jest na swój sposób egoistyczny. Anime dostaje ode mnie 8/10, bo na samym końcu płakałam jak dziecko.
  • Avatar
   Amarette 18.12.2014 17:08
   Fragmenty dzieciństwa
   Zgadzam się z twoim komentarzem w całej rozciągłości. :)
   Rzadko zdarza się, żeby w zasadzie, żadne z bohaterów nie było idealne a wręcz pełne wad, a mimo to dało się chi lubić, może dlatego, że te ułomności charakteru czyniły z nich postacie bardziej ludzkie. Ktoś tam już pisał też o tym, że w głębi duszy pozostali tymi samymi dziećmi, co też było ładnie pokazane na końcu.

   Właśnie ten nieszczęsny finał, też się potwornie wzruszyłam xp chyba aż tak silnie emocjonalne serie nie są dla mnie, już we wcześniejszych epizodach bywało, że serce mi się krajało -_-" ale ten ostatni to już była masowa histeria xp myślałam, że się odwodnię xp. Bardzo wskazane jest posiadanie tony chusteczek podczas seansu xD.
 • Avatar
  A
  YukoNyaa 22.08.2013 14:30
  Aż tak płakać....
  Wspaniałe anime, na paru odcinkach tylko się wzruszyłam, ale na tych ostatnich to ryczałam masakrycznie :'( Nie mogłam się opanować w ostatnim odcinku… Ostatnio tak mocno ryczałam na Angel Beats!

  Jednakże tak jak wpomniał/a 'Natsu' (poniżej) też irytowało mnie to że  kliknij: ukryte 

  Bardzo polubiłam Anaru i Poppo :> To tyle
  + te fajerwerki były okropne… gorszych już po prostu nie dałoby się zrobić xD
  Polecam każdemu kto lubi dramat i okruchy życia, iż dla niektórych to anime może być nudne jeśli nie lubią tych gatunków.
 • Avatar
  A
  Natsu 22.07.2013 17:56
  Mieszane odczucia. Przez większość czasu mnie irytowało, ale ostatecznie polubiłam i na koniec pojawiły się łzy

  Pierwsza sprawa, która mnie irytowała to  kliknij: ukryte 

  Anaru dopiero z czasem zyskała w moich oczach, Yukiatsu niestety już nie polubię, nawet  kliknij: ukryte 
  No i te fajerweki. Nie mogę o nich nie wspomnieć xD a właściwie to  kliknij: ukryte 
  No i wracając do postaci, to za straaaasznie naciągane uważam  kliknij: ukryte 

  To było smęcenie. Bo ogółem anime mi się podobało.  kliknij: ukryte  I to było piękne.
  Ogółem anime bym poleciła. Mimo, że tak na nie najeżdżam xD bo po prostu ma w sobie coś takiego, że nie zauważa się tych wad aż tak:) no po prostu wzrusza:)
 • Avatar
  A
  Miyu_96 12.06.2013 21:13
  Anime jest przyjemne, zabawne, lekkie w odbiorze. W ostatnich minutach zwyczajnie ryczałam jak bóbr, ale wcale się tego nie wstydzę. Ano hi Mita jest wzruszające, pozwala zastanowić się nad wartością szczerej przyjaźni i kruchością życia. Szkoda, że w rzeczywistości nie zawsze znajdujemy tak wspaniałych przyjaciół, jacy bywają ci z anime. T_T
 • Avatar
  A
  Desu-chan 25.05.2013 16:42
  ...
  Chyba nienawidzę tego anime. Dlaczego 'chyba'? Może dlatego, że się przez nie popłakałam, a płakać nienawidzę. Jestem dumną zatwardziałą idiotką, która lubi shouneny… A dzisiaj darłam się, jak idiotka do ekranu mojego laptopa, a z oczu leciały mi łzy. Nie wiem, ile anime jeszcze wzruszy mnie do tego stopnia. Wiem, że kocham nienawidząc Anohanę. Moja opinia nie jest złożona, ani konstruktywna – moja opinia powinna być jedynie szczera.
  Bo tego anime, przynajmniej moim zdaniem… nie da się podsumować bez choćby dwóch, czy trzech łezek… W moim przypadku trzech… Cholerne oczy.
 • Avatar
  A
  Fumi Asahi 30.03.2013 17:32
  Spo
  Spooooooileeeer!:  kliknij: ukryte  – czy to przypadkiem nie główny watek tego anime? Mimo to został ukazany w recenzji.. Małe niedopatrzenie, a tak ważne dla czytającego.
  • Avatar
   Annalynne 16.11.2013 15:05
   Re: Spo
   Może i główny, ale nie spoiler. Spoilerem byłoby raczej wyjawienie zakończenia, jak się potoczyły losy bohaterów, co z Manmą itd. A o tym, że Menma chce zjednoczyć przyjaciół to, faktycznie, główny wątek, ale widać to od pierwszego odcinka. O tym jest w sumie anime.
   Spoilerem byłoby, gdyby, abstrahując (nie ma to nic wspólnego z fabułą), Menma stała się duchem w połowie serii i dopiero próbowała jednoczyć przyjaciół.
 • Avatar
  A
  Razeroth 17.03.2013 21:58
  Menma... znaleźliśmy Cię!
  Przepraszam, ale dopiero co wyszedłem z kąta w którym to sobie cichutko szlochałem. Teraz mogę skupić się na odczuciach związanych z Ano Hi Mita (nie będę używał pełnej nazwy, bo choćbym uczył się jej przez lata i tak bym nie zapamiętał).
  Zacznę od wielkiego "-". Nie znoszę, gdy główny bohater do przesady kocha dziewczynę, z którą nie może być. Po prostu robi mi się wtedy słabo, spada mi ciśnienie, ledwo ruszam palcami po klawiaturze. W takich momentach widzę swoje życie, w których niestety sfera miłości jest masakrowana przez rzeczywistość, bo moje durne serce lokuje swoje „chcice” w niewłaściwych obiektach.
  Jak mam grupkę bohaterów to chcę żeby na koniec potworzyły się jakieś fajne pary. No co? Lubię happy end'y i nikt mi nie zabroni.
  Widzę tu trochę „Clannad”. Główny bohater zmienia pozytywnie swoje życie dla ukochanej. I jest również rywalka do jego serca, którą on ma gdzieś.
  I tu na scenę wkracza Anaru (a skoro Japończycy zamiast „l” mówią „r” i na koniec lubią sobie dodać „u” to można by było napisać Anal (Anaru)?
  Ona jest po prostu słodziutka. Te sceny, w których tak słodko się czerwieni zostaną ze mną na dłużej.  kliknij: ukryte 
  Jintan mnie po prostu wkurzył. Nie lubię go.
  Anaru… wyjdziesz za mnie? :)
  Poppo- dobry towar ziom.
  I pozostała nieciekawa trójka. Tak, tak. Menma też mi nie przypadła do gustu.  kliknij: ukryte 
  Jeśli chodzi o akcję to niestety jest zbyt wiele niedoróbek. Ale ocenić trzeba…
  Postaci – 9 (zawyżam dla Anaru)
  Fabuła – 8
  Grafika – 10
  Muzyka – 8
  Ocena końcowa – 9.
 • Avatar
  A
  Lin 18.01.2013 12:42
  poprawnie, ale bez fajerwerków
  Całkiem przyjemnie się to oglądało, były momenty ładne, były momenty wzruszające, ale ogólnie poziom mnie trochę rozczarował. Spodziewałam się czegoś bardziej realistycznego emocjonalnie. Tymczasem rozmiar traumy, tak w przypadku poszczególnych postaci, jak w ujęciu grupowym, był tak niedorzecznie ogromny, że zaprzepaścił szansę na realizm. Cześć problemów tych dzieciaków była dla mnie po prostu mocno przedramatyzowana – tak już na siłę, byle tylko zmusić widza do płaczu.  kliknij: ukryte 

  Nie powiem, bywały momenty wzruszające – sama końcówka ostatniego odcinka zrobiona została naprawdę ładnie –  kliknij: ukryte  Ale całościowo miałam poczucie, że ktoś tutaj próbuje mnie dość prymitywnie podejść, żebym jak najszybciej i jak najwięcej płakała :P

  Na pewno dużą zaletą była postać Menmy – urocze stworzenie,  kliknij: ukryte  Zaskarbiła sobie tym moją sympatię, czego nie bardzo dokonać mogli pozostali bohaterowie.

  Także seans poszedł mi szybko i dość przyjemnie, ale nie nazwałabym tego anime jakimś wybitnym i poruszającym do głębi dramatem. Ot, ładna i trochę naiwna historia.
 • Avatar
  A
  tenten97 6.11.2012 19:01
  Pierwszy odcinek mnie jakoś nie porwał.  kliknij: ukryte . Ale jakoś tak od drugiego odcinka zaczęłam się wciągać w tą serię i jakoś tak wyszło, że skończyłam tego samego dnia. Świetnie się przy niej bawiłam, a na koniec ryczałam jak opętana ( w sumie to jak sobie przypomnę to  kliknij: ukryte  to mam łzy w oczach.

  Muzyka świetnie dobrana ( mnie ten sposób przedstawienia  kliknij: ukryte , czyli że  kliknij: ukryte  bardzo z Toradorą się skojarzyło ).

  Bohaterowie świetni. Oby takich było więcej. Bardzo prawdziwie zostali przedstawieni.

  Anime polecam. Jest to naprawdę wspaniała historia z przesłaniem. Takie anime rzadko się widuje.
 • Avatar
  A
  Orihime-chan 14.09.2012 19:06
  Po pierwszym odcinku miałam mieszane uczucia. O co w tym wszystkim chodzi? Jednakże zabrałam się do oglądania. I co?
  Po drugim odcinku się zakochałam w tej serii. Urzekły mnie próby nawiązania ze sobą kontaktu, uczucie rodzące się między Jintanem i Menma.
  Spodobał mi się optymizm Poppo, skrywane uczucia Anaru i Tsuruko. Nawet pedantyczny i zimny Yukiatsu nie zepsuł mi wrażenia o tej serii.
  Grafika nie była piękna, była po prostu ładna. Bez żadnych uniesień. Muzyka to natomiast inna poprzeczka. Szukam ciągle strony z której ściągnę bezproblemowo opening i ending.
  Często spotykałam się z twierdzeniem, że ta seria ma za dużo dramatyzmu, że studio A­‑1 Pictures Inc. robiło wszystko byleby widz się rozpłakał. Bzdura- przynajmniej moim zdaniem.
  Tylko ostatni odcinek sprawił, że płakałam jak bóbr. I myślę, że żaden odcinek nie był zmarnowany. Dlatego nie zgadzam się z autorem tej recenzji. Daje 8\10. :)
 • Avatar
  A
  podkladek0713 30.07.2012 16:55
  wzruszył mnie koniec, łzy same leciały. ciekawe czy przy tym da się w ogóle nie płakać?
 • eureka 25.07.2012 13:57:21 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  TakiTam 5.07.2012 21:36
  Jestem na prawdę pod wrażeniem, może wstyd się przyznać ale ryczałem prawie co odcinek a nie jestem już taki młody żeby się wzruszać oglądając anime, film czy cokolwiek innego. Nie jestem jakimś super znawcą anime chociaż obejrzałem już dość dużo serii, gdy coś oglądam interesują mnie tylko moje odczucia, nigdy nie staram się jakąś dogłębnie wszystkiego analizować, nie szukam dziur w fabule, niekonsekwencji a do recenzji nawet nie zaglądam bo niby dlaczego miałbym się sugerować zdaniem kogoś innego. Oglądając „Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai” naprawdę przeżywałem to co się działo razem z bohaterami. Nie żałuje że sięgnąłem po to anime. Polecam wszystkim i życzę wam takich odczuć jak ja miałem podczas oglądania tego anime.
  • Avatar
   Sztorm69 27.03.2013 13:39
   Dokładnie tak samo, Anime Godne Polecenia
   Mam takie samo zdanie dla mnie także liczą się tylko emocje które dana anime u mnie wzbudzi. To było coś niezwykłego gdy łzy co odcinek spływały mi po policzkach i słyszałem jak spadają na moja bluzę. Dla mnie to dowód że anime miało głębokie znaczenie, znam uczucie gdy umiera ktoś bliski z mojego najbliższego otoczenia. A nie wszyscy przeżyli taki moment w życiu (i nikomu tego nie życzę), więc wiem że emocje nie były ani trochę przesadzone. Menma dobrze odegrała swoją rolę tak jak reszta przyjaciół miała swoje ukryte powody dla których chciała pozostać wśród żywych i sprawić żeby wszyscy byli znów przyjaciółmi. Każdy kto umie skupić się, wczuć w rolę postaci, i jest szczery ze swoimi uczuciami wielce doceni to wyjątkowe anime. To jest moje indywidualne zdanie, typowo subiektywna wypowiedź. Jako anime typu okruchy życia w 100% daję ocenę WYJĄTKOWE !!!
 • Avatar
  A
  Yachiru 12.05.2012 22:09
  Anime całkiem urocze, bardzo podobał mi się klimat w miarę utrzymywany na tym samym poziomie przez całą serię i ogólny zarys fabuły.
  Tylko był jeden, dość poważny problem. Moja głęboko zakorzeniona nienawiść do Menmy. Czyli wszystkie sentymentalne bzdety, miłości i tak dalej – to wszystko było dla mnie irytujące. Właśnie przez Menmę i fakt, że wokół niej się wszystko kręciło.

  Wystawiam ocenę 6/10. Nie płakałam, nie przeniosłam się mentalnie do czasów dzieciństwa, nie było mi nawet smutno na ostatnim odcinku. Może nie mam serca.
 • Avatar
  A
  Yuupi 5.05.2012 23:18
  nokaut
  Zawsze zadawalem sobie pytanie jak mozna plakac na Titaniku? Ostani raz lezka mi sie zakrecila jak dotychczas na filmie „Grobowiec świetlików”.
  Ten film powala na kolana. Jedni twierdza ze jest to tani wyciskacz lez, drudzy ze nie ma w nim logiki, z tym ze niektorzy zapominja ze to jest bajka o duchu – wiec gdzie jest tu miejsce na logike? nie mowiac juz o innych elementach zawartych w filmie?Nie nalezy brac wszystkiego doslownie co jest pokazane w tej kreskowce, a raczej skupic sie na istocie filmu z elementami metafizycznymi, ktore nie mozna w sposob naukowy wytlumaczyc :).
  Jest to przepiękna opowieść o przyjazni i miłosci grupki przyjaciol, których drogi sie rozstaja na wskutek tragicznego wypadku jednej z bohaterek filmu­‑dziewczynki Menmy.
  Duch tej dziewczynki powraca zza swiatow do jednego z przyjaciol aby ten spelnil jej ostatnie zyczenie, aby ona mogla w spokoju odejść do nieba. Prośba ta wymaga jednak uczestnictwa pozostalej czworki bohaterow, co nie jest latwe, gdzyz od dawna nie utrzymuja ze soba bliskiego kontaktu. Kazdy z bohaterow ma inna osobowosc, co sprawia ze mozna utozsamiac sie z jednym z bohaterow lub z pewnymi cechami osobowosciowymi jednej z nich.
  Opennig filmu moim zdanie jest taki sobie mily dla oka i ucha,ale ending -majac na mysli muzyke i tresc piosenki w polaczeniu z fabula kreskowki, powala na kolana, trudno szukac czegos podobnego w innym filmie.

  Moja ocena tego filmu to 6/6 lub 10/10 jak kto woli :). Na portalu kreskowka.pl sredia ocena tego filmu to 6/6 i jak to napisal jeden z uzytkownikow na tym forum poswieconym filmowi – „Trzeba być naprawdę zatwrdziałym chu…m, żeby łezka nie zakrecila sie w oku”
  Polecam, przeniescie sie w sentymentalna podroz w czasy dziecinstwa :)
 • Avatar
  R
  Norrc 4.05.2012 19:22
  błędy
  „śpiewane przez pana ukrytego po pseudonimem Galileo Galilei”

  Po -> pod

  „Każde z bohaterów”

  Bohater -> rodzaj męski -> każdy.

  „zwanego Jin‑tan”

  Po słowie „zwany” należy wstawić formę odmienioną przez odpowiedni przypadek (podpowiem nawet, że chodzi o ablativus).

  No i anime się nie kręci… Choć co do tego ostatniego nie mam pewności.
 • Avatar
  A
  Thorn 2.05.2012 17:52
  op&end
  Dla mnie ogromny plus za piosenki z openingu i endingu. Przegenialne.
 • Avatar
  A
  Ponyo_Abe 27.04.2012 22:24
  'Bawię się w chowanego...'
  Ano Hana prezentuje, wbrew pozorom, bardzo zdrowe podejście do skrajnych emocji, jakie budzi w ludziach śmierć osoby, którą się kochało. Na ten temat się milczy, a przecież powinno się krzyczeć, prawda?
  Jednak parę rzeczy mnie skonfundowało. Po pierwsze – Yukiatsu i jego… hm, fetysz?; po drugie – wyjście na jaw uczuć, którymi darzyli się ‘Super Kolesie Niosący Pokój’. Zdarza się, wiem. Ale ta kumulacja (zwłaszcza w ostatnim odcinku) trochę mnie przygniotła.
  Co nie zmienia faktu, że anime pokochałam. I trudno napisać mi coś jeszcze, bo muszę się… pozbierać O,o.
 • Avatar
  A
  Zantax 10.04.2012 23:01
  Jednak tylko tani wyciskacz łez...
  Po pierwszym odcinku miałem nadzieję, że będzie to przede wszystkim seria o grupie przyjaciół. Gdzie główny bohater będzie (za namową przyjaciółki – ducha) po kolei odzyskiwał dawnych przyjaciół, w trakcie czego będziemy przy okazji będziemy poznawali ich historie. Jak się poznali, dołączyli do grupy i jak wyglądało to, że się rozeszli. Jak kroś grał w Little Busters to miałem nadzieję na coś takiego, jak tam w Refrenie.

  Niestety dość szybko okazało się, że zamiast opowieści o grupie przyjaciół mamy kliknij: ukryte 

  Mimo to gdy przymknie się oko (no, często nawet oba) na szmirowatość fabuły i brak logiki to ogląda się to nawet przyjemnie. Choć jestem po seansie zawiedziony, to nie uważam, bym jakoś zmarnował czas, ani nie czuję się odmóżdżony. Po prostu taki tani wyciskacz łez – jak ktoś takie rzeczy to może spróbować – może akurat jest bardziej odporny na  kliknij: ukryte 

  6/10

  No może jeszcze coś – mianowicie scena z 'fajerwerkiem'.  kliknij: ukryte 
  • Avatar
   Gaerled 14.09.2012 19:58
   Re: Jednak tylko tani wyciskacz łez...
   Zgadzam się, mocno przereklamowane. Całkiem porządne, ale żaden cud natury to to nie był.
 • Avatar
  A
  juniorka 10.04.2012 17:19
  Cudowne anime
  Łooo ten tytuł od razu mi się spodobał. Łyknęłam ją tak szybko że nawet nie zauważyłam a tu już koniec. A koniec…. po prostu mnie zabił. Ryczałam cały 11 odcinek. T_T
 • Avatar
  A
  Łakomczuszek Pospolity 21.03.2012 14:56
  Dramat bez dramatu, seria dobra ale nie dla każdego
  Do Ano Hi Mita zabierałam się z pewnym dystansem, który niestety się potwierdził i utrzymał do samego końca oglądania. Hmmm… Zacznę od tego że większość bohaterów nieziemsko mnie denerwowała. Oprócz Menmy, zapowiadali się nawet interesująco, a postać Anaru wydała mi się całkiem prawdopodobna, jeśli chodzi o psychikę. Im jednak dalej, tym gorzej. Anime to oglądało się lekko i przyjemnie, ale nic poza tym. Żadnych większych (przynajmniej tych, co twórcy prawdopodobnie próbowali w widzu wzbudzić) emocji jakoś nie doświadczyłam. Ale nie byłoby źle, można powiedzieć że nawet mogłoby być dość dobrze, gdyby nie to że  kliknij: ukryte  Już od pierwszych chwil oglądania wiedziałam że Menma będzie mnie irytować. Klei się do każdego, oczywiście ma czyściutkie i dobre serduszko, a jej otwarte wyrażanie emocji ogranicza się do wesołego latania w koło i ewentualnego płaczu. Temu typowi mówię nie. Nie czytałam zbyt uważnie recenzji, ale zdaje się że recenzentka mówi o braku realizmu w serii. Ja nie potrzebuję super realistycznej serii, mogę oglądać lukrowany świat, o ile jest on odpowiednio ładnie przedstawiony. Mogę wybaczyć pewne nieścisłości, ale  kliknij: ukryte  Tsurumi, o ile na początku zbytnio nie lubiłam, z czasem wydała mi się chyba tą najsensowniejszą postacią (no dobra, jeszcze Poppo był w porządku), ale oczywiście potem musieli to zmienić,  kliknij: ukryte  Wspomniałam że Poppo był w porządku. No właśnie. I tu też jest problem, bo jako jedyny wyluzowany bohater  kliknij: ukryte  Właściwie to odniosłam wrażenie że wiele elementów jest idealnie na swoim miejscu i próbuje przekonać widza że ogląda wyśmienite anime, omamić na tyle by  kliknij: ukryte  Bo całość oglądało się naprawdę dobrze, można powiedzieć że ta seria całkiem się „kleiła” i ładnie wciągała by zobaczyć ją do końca. Jednak jakoś nie udało jej się mnie omamić. Nie ścisnęło mnie nawet za serce przy ostatnim odcinku, a łatwiutko się wzruszam na wszelkiego rodzaju produkcjach, nawet tych, które z pozoru do płaczu się wcale nie nadają. Nie żałuję oglądania Ano Hi Mita Hany, ale jest to seria, którą równie szybko obejrzałam, jak i równie szybko zapomnę.
  Aż wstyd, bo w najmniej odpowiednich, „wzruszających” momentach, ot tak wybuchałam śmiechem, bo sceny te były tak dla mnie nieporuszające, że ratowałam je skojarzeniami i nagle wyskakującymi pomysłami „jak mogą urozmaicić fabułę”...
 • Avatar
  A
  bassty 20.03.2012 23:26
  Nie było takie złe.Początek mi sie podobał.Potem troche już mniej.Ostatni odcinek mnie zniechęcił(nie lubie takich bomb emocjonalnych).Irytował mnie Yukiatsu(transwestyta a i może nekrofil w planach)a także Yadomi czyli„kocham ducha” -_-.Zresztą jak każdy po trochu.Ogólnie można powiedzieć że jest to anime o użalaniu się nad sobą i patrzeniu w przeszłość(czy świat jest mały??).Ale nie było takie złe xD – 7.Potrafi na swój sposób zaciekawić.
 • Avatar
  A
  Gennie-chan 18.03.2012 20:34
  Opowieść o duchu, która początkowo irytuje by na końcu skraść serce
  No i obejrzałam ten (potencjalny) wyciskacz łez. Czy był nim w rzeczywistości? To zależy od indywidualnego podejścia, ja mogę pisać jedynie za siebie :)
  Zaczynając od początku muszę wspomnieć, że najpierw przeczytałam recenzję i co tu będę ukrywać, nie zachęciła mnie zbytnio do seansu. Dość chłodna ocena może dawać mylne zdanie o anime, bo choć w połowie popieram zdanie recenzentki to jednak nie do końca. Pewnie gdybym nie przeglądała listy najpopularniejszych tytułów na MAL­‑u to AnoHana przepadłaby gdzieś w gąszczu innych propozycji. Zaskoczona (i zaciekawiona) tak rozbieżnym podejściem w ocenie (i nie będę ukrywać, również w komentarzach) postanowiłam jednak dać szansę ten animowanej wersji Uwierz w ducha :)

  Na początek minusy. Do odcinka 8 historia była dla mnie najzwyczajniej nudna. Naprawdę nie wiem czemu nie urzekła mnie ta cała oprawa (prócz odcinka pierwszego – on był bardzo dobry). Byłam zdziwiona, ponieważ jestem fanką dramatów i płaczę na nich obficie, a tu taki zawód. Nie umiałam się odnaleźć w tej całej stylistyce, nie utożsamiałam się z bohaterami (prócz Anaru) i coraz częściej myślałam, że tym razem nie będę podzielać zachwytów większości widzów. Nudziłam się coraz bardziej i tylko mój wrodzony upór i fetysz oglądania każdego anime do końca nie pozwolił mi wyłączyć przed finałem. Cały czas zastanawiałam się, gdzie tu niby mam znaleźć zaczepienie do wzruszenia, co ma mnie chwytać za serce, powodować nadmierną wilgotność oczu… I gdy już straciłam nadzieję, nadszedł 9 odcinek :) Ale jeszcze o minusach… Tak więc seans AnoHany był dla mnie niejaką męczarnią przez postać naszego kochanego duszka – Menmy. Wiem, że jasnowłose dziewczę ma wielu fanów ale ja przez większość odcinków życzyłam jej jak najszybszej wycieczki do upragnionego Nieba. Drażniła mnie niesamowicie tym dziecinnym zachowaniem (niby argumentem obronnym może być zgon w młodym wieku, ale też nie przesadzajmy. Wyglądało to tak, jakby twórcy postarali się nadać jej nastoletni wygląd zapominając o sferze emocjonalnej), ciągłym czepianiem się szyi Jinty i powtarzaniem jego imienia. Naprawdę, przy czwartym odcinku miałam już tego dość. Ja po prostu nie lubię takich przesłodkich, kochanych, oddanych wszystkim bohaterek. Nigdy nie byłam fanką postawy a la Matka Teresa z Kalkuty. Nie odbieram tego jako wady, po prostu to nie mój target, ja zawszę utożsamiam się z bardziej wyrazistymi postaciami. Menma mnie po prostu nudziła, bardziej skupiałam się na relacjach wewnątrz grupy niż na pomocy jej.
  No więc oglądając tak AnoHanę i nie mogąc znieść Menmy coraz bardziej skłaniałam się ku zdaniu Enevi, że coś z tym anime jest nie tak. Aż nadszedł wspomniany 9 odcinek i nagle karta się odwróciła…

  Coś, co początkowo mnie nudziło stało się ciekawą opowieścią o żalu, tęsknocie i niemożności powiedzenia ostatecznego „żegnaj”. Akcja zaczęła być ciekawa, a ja włączałam kolejne odcinki nie z potrzeby dociągnięcia kolejnego tytułu do końca, lecz z czystej ciekawości i chęci zobaczenia jak to się skończy. I choć na mojej twarzy, aż do finałowego odcinka, nie pojawiła się ani jedna łza anime zaczęło zbierać swoje punkty. Bohaterowie nabrali głębi, zaczęło mi na nich zależeć i co najważniejsze, również na główną bohaterkę zaczęłam spoglądać życzliwiej. Już nie irytowała, zaczęłam dostrzegać jej punkt widzenia, to wszystko co ukształtowało jej charakter, a gdy dowiedziałam się jakie faktycznie było jej marzenie… no cóż – Ci, co widzieli wiedzą, że po tym Menma zyskuje w oczach i to dużo :) Aż w końcu nadszedł finał, (i choć pierwsza połowa trochę przypominała mi przesadzony melodramat), a szczególnie jego druga część całkowicie stopił moje serce. Od akcji w lesie non stop płakałam. Nie mogłam się powstrzymać, choć naprawdę się starałam, to twórcy z premedytacją atakowali mnie kolejną rozczulającą sceną. I wtedy zrozumiałam, że tak naprawdę to przyjaźń była najważniejsza, nie ważne co było i będzie później – w tamtym momencie tylko ona się liczyła. Te wszystkie miłosne perypetie, złamane serca i małe dramaciki przegrały z siłą prawdziwej i nierozerwalnej więzi między bohaterami. Można utyskiwać, że postacie były czasem płaskie jak kartki papieru, miały trociny zamiast mózgu ale pod koniec nabrały takiej wyrazistości, że aż miło było patrzeć. Byli bardziej ludzcy od niektórych żywych postaci. Finał był idealnie skrojony pod tych, którzy są wrażliwi na takie chwyty – na te wszystkie czułe słówka i łzy bohaterów, ale wiecie co, mi osobiście to nie przeszkadza. Nie czuję się źle z tym, że po raz kolejny płakałam na anime. Co więcej życzyłabym sobie więcej takich opowieści. Bo choć całościowo AnoHana nie zasługuje (według mnie) na najwyższe oceny, to pięknie pokazuje siłę przyjaźni, a na mnie to zawsze działa. A do końcowych dziesięciu minut jeszcze nie raz powrócę, bo niewiele tytułów potrafiło tak bardzo mnie wzruszyć finałową zagrywką. Także popieram (w pewnych aspektach) zdanie recenzentki. Może do połowy to i tani melodramat, ale ostatnie odcinki kupiły mnie w całości i naprawdę podziwiam tych wszystkich, którzy wytrzymali do końca bez uronienia łez. Dodatkowe brawa należą się twórcom ścieżki dźwiękowej – dla mnie cudo. Bez wątpienia jedna z najsilniejszych stron anime, a ending to mistrzostwo i magia w jednym. To samo odnosi się do grafiki – Anaru w rozpuszczonych włosach wyglądała prześlicznie. Co zaś tyczy się bohaterów nie miałam większych problemów z obdarzeniem ich sympatią i prócz Menmy nikt mi nie przeszkadzał. Szkoda jedynie, że rodziny naszego duszka było tak mało na ekranie.

  Podsumowując – gdybym oglądanie AnoHany zarzuciła po początkowych odcinkach przegapiłabym jeden z najbardziej wzruszających finałów w anime (ostatnimi latami twórcy nie rozpieszczają nas dobrymi dramatami). Nie przekonałabym się również, że bohaterowie mogą tak ładnie ewoluować – z obojętnych mi postaci zmienili się w bohaterów, z którymi żegnałam się ze łzami w oczach. Twórcom trzeba oddać jeszcze jedno – dzięki ich opowieści sama poczułam tęsknotę za moją paczką z dzieciństwa i zapragnęłam, by te beztroskie letnie dni wróciły jeszcze raz… By choć przez moment nie być dorosłą lecz znów bawić się w chowanego na ulubionej polanie :) Ocena ogólna – 8/10 – początkowo chciałam dać 6 ale odcinek 11 podwyższył ocenę o dwa oczka. Nieczęsto zdarza się, że infantylna i nudna historia zamienia się pod koniec w jeden z najbardziej poruszających dramatów.
 • Avatar
  A
  Tamago-chan 9.02.2012 18:22
  Piękny wyciskacz łez
  Trudno mi powiedzieć czy jest to oryginalny dramat, czy też tani wyciskacz łez, jednakże oglądało mi się świetnie i uważam, że przedstawiona historia jest naprawdę wzruszająca i piękna. Już po pierwszym odcinku wiedziałam, że to będzie jeden z lepszych tytułów jakie ostatnio oglądałam. Wszyscy bohaterowie dają się lubić, podobało mi się jak każdy na swój własny sposób przeżywał stratę przyjaciółki. Nawet Menma ani trochę nie działała mi na nerwy, uważam wręcz, że jest bardzo sympatyczną i uroczą postacią. Świetnie spełnia się jako powód do odnowienia starych więzi z przyjaciółmi, które zakończyły się właśnie przez jej śmierć, albo raczej niemożność poradzenia sobie z nią przez bohaterów.
  Seria posiada też dość ładną kreskę i bardzo przyjemny opening. Świeżo po obejrzeniu miałam wystawić 10, teraz jednak, gdy emocje już opadły wystawiam od siebie w pełni zasłużone 9/10.
 • Avatar
  A
  gr8pio 5.02.2012 12:25
  10!
  długo czekałem, żeby dac jakiemuś anime ocenę 10, podczas oceniania innych pozycji nawet przez chwile nie przeszło mi przez myśl, żeby wystawi maxa, ale po obejrzeniu Ano Hi Mita nie miałem wyjścia. Rzadko mi się zdarza płakac, ba! generalnie to prawie nigdy nie płakałem, gdyż wyznawałem zasadę „chłopaki nie płaczą” no ale jak to zwykle bywa od każdej reguły są wyjątki, historia przedstawiona w Ano Hi Mita jest niesamowicie piękna, wzruszająca, no po prostu od pierwszego odcinka chwyta za serce i nie chce puścic, co prawda czasami uścisk słabnie, ale chyba tylko po to by zaskoczyc widza i ścisnąc pikawe jeszcze mocniej. Fakt twórcy kilka razy się potknęli, ale można im to wybaczyc, bo specjalnie się w oczy nie rzucają.
  Postacie wykreowane moim zdaniem świetnie, każda ma jakąś swoją unikalną cechę, każdy ma swoją historie, swój sekret, swoje skryte pragnienia, oraz potężny bagaż emocjonalny. Ich perypetie nie są w żaden sposób naciągane, wręcz przeciwnie, bo dramaty przeżywane przez bohaterów są jak najbardziej realne, oczywiście jedyną nierealną rzeczą jest duszek Menma, ale to też zależy od tego w co kto wierzy.
  Do grafiki nie mam żadnych zastrzeżeń, co prawda nie powala, ale zła też nie jest.
  Muzyka dobrana jest świetnie, a wręcz doskonale.
  Jeśli mam byc szczery, to fakt, że Ano Hi Mita nie będzie miało kontynuacji napawa mnie smutkiem, ale z drugiej strony historia jest zakończona w sposób idealny, no ale zawsze zostaje jednak ten niedosyt. Cholera zacząłem się roztkliwiać zbytnio… starczy.
  dodam tylko, że Ano Hi Mitę mogę polecic każdemu.
  Sam nie przepadam za tym gatunkiem, ale kumpela mnie namówiła na obejrzenie i nie żałuje, wręcz przeciwnie, w końcu po latach wypociły mi się oczy .
 • Avatar
  A
  hersa 1.02.2012 21:27
  Chciałam dać 6, ale ostatni odcinek tak do mnie trafił, że daje 8 :)) Piękna historia.
 • Avatar
  A
  Oiazoo 7.01.2012 16:59
  Faaajneee... :)
  Może i momentami jest zrobione na siłe żeby wzruszyć widza, ale to zadanie spełniło wyśmienicie. :) Nie rozumiem jak można ryczeć na każdym odcinku, bo mnie pod tym względem jakoś specjalnie nie ruszały (co nie znaczy że nie byly fajne), ale podczas ostatniego odcinku ryczałam jak debilka.
  Sam pomysł fajny, najlepsi przyjaciele z przeszłości teraz kompletnie inni. Menma jest takim środkiem łączącym ich wsztstkich, i chociaż dużo osób mówi, że było wkurzająca ja sie nie zgadzam. Była tak fajnie dziecinna, ale to pewnie dlatego ze umarła jako dziecko. Inni bohaterowie też psychicznie dopracowani, ciekawa była postać Yukiatsu.
  Kreska nie była jakaś super, ale fajnie wpasowywała się w klimat. Animacje i tła były za to bardzo miłe dla oka.
  Muzyczka piękna. Ani razu nie przewinęłam openingu.
  Ogólnie 9/10 :)
 • Avatar
  A
  Neversilion 10.12.2011 03:13
  8,5/10
  Interesujące anime, obejrzałem w tym roku z 25 anime i uważam że będzie w 5 najciekawszych które udało mi się obejrzeć.
 • Avatar
  A
  splicer 30.11.2011 18:56
  Dychę dam, a co!
  Na początek: Uwielbiam wzruszające historie.

  Teraz przejdźmy do Ano hi Mita…

  Postacie – Wiecie… oni nie muszą być wcale inteligentni, wspaniali i zimni niczym lód żeby można było ich polubić. I bohaterowie tego anime to właśnie tacy normalni ludzie. Którzy niekiedy mają głupie problemy, użalają się nad sobą. Nie są superinteligentni niczym Lelouch czy Light. Bo nie o to tu chodzi.
  Podobało mi się to, że  kliknij: ukryte  Brakowało mi tu tylko więcej wspomnień z dzieciństwa. Wiecie, jakieś przygody, wspólne wyścigi itp. Trochę tego tu jest, ale jednak więcej wspominek by nie zaszkodziło.
  Tak więc postacie polubiłem, byli naprawdę świetni.

  Fabuła jest prosta, ale piękna. Tyle o niej napiszę.

  Kreska jest naprawdę prześliczna. Muzyka też nie przeszkadza, ale i nie wpada w ucho, bo już jej nie pamiętam. Ale, ale! Panowie! Opening i ending. Boskie! Piękne! Jeej. Naprawdę.

  Prosta historia pięknej przyjaźni ubrana w piękne szaty.
  Tak właśnie można podsumować to anime.
  Wystawiłbym 8­‑9, ale końcówka tak mnie zmiażdżyła, wzruszyła i rozciapciała, że dycha musi być! Pewnie jest to ocena zawyżona, bo oceniam zakończenie, a nie całą serię, ale co mnie to obchodzi. Tak mi wskazuje mój Żałościomierz, a tego zignorować nie mogę. Polecam i pozdrawiam.
  To anime o przyjaźni. I to jest w nim świetne.

  Powtórzę raz jeszcze: Ja naprawdę uwielbiam wzruszające historie. • Avatar
  A
  shim 27.11.2011 13:06
  Takie jest moje zdanie, i mimo absurdalności oraz wciskania niekiedy scen oblanych solidną dawką plastiku wystawiam mocne 8.5 Za tła i za wzruszającą historię. Nie muszę chyba dodawać, że praktycznie po każdym odcinku musiałam godzić się ze spuchniętą od łez twarzą. Nie spodobał mi się za to projekt Menmy – naprawdę przesłodzony, choć dopasowany do charakteru postaci. Szczególnie złe wrażenie wywarł na mnie Yukiatsu. Gdy tylko był na ekranie, miałam ochotę wywalić monitor przez okno. Choć muszę przyznać – sama w jego sytuacji zachowałabym się podobnie. Zaś do samego końca reszta postaci była naprawdę przekonująca i mile oglądało się ich perypetie. Najbardziej do gustu przypadła mi Tsuruko, urocza postać, o mocnym charakterze. koniec był dość przewidywalny (rozważałam podobną opcję), ale pozostawił za sobą miłe wrażenie.
 • Avatar
  A
  Yuiss 4.11.2011 18:18
  "Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai"
  Anime oglądałam dość dawno, więc nie mogę się rozpisać, żeby czegoś nie poprzekręcać. Ale bez wahania powiem, że z recenzją się nie zgadzam. Zachowanie Menmy było jakie było, bo w końcu zmarła kiedy była mała. My przecież nie wiemy czy ona przez cały czas od śmierci przebywała w naszym świecie, czy może dopiero po tylu latach uświadomiła sobie,  kliknij: ukryte . Tak przynajmniej ja myślę, nikt się ze mną zgadzać nie musi. Ta seria jest wzruszającą opowieścią o miłości i przyjaźni – nie żałuję, że poświęciłam jej czas, co więcej cieszę się.
 • Avatar
  A
  THeMooN 14.10.2011 09:49
  Czytam wasze komentarze...
  ... i w głowie mi się nie mieści jak łatwo was wszystkich zadowolić O_o
  To anime to szmira!!! Przereklamowany i nadmuchany dramacik z kompletnie idiotycznymi postaciami. OK, teraz na pewno wzbudziłem waszą ciekawość i agresję wobec mojej osoby :P Zapewne chcecie bym poparł swój osąd jakimiś przykładami? No pewnie że to zrobię, bo uwielbiam się nad wami pastwić ^_^

  No to lecimy z tym koksem:
  Yadomi - główny idiota, ulubieniec emo, wygrał nominację na najbardziej upośledzoną postać w tym anime. How stupid can he be?! Dosłownie przez cały seans użalał się nad sobą i swoim losem. Człowieku, chwyć swoje życie w obie ręce i zacznij coś z nim robić albo z nim skończ i przestań dręczyć swoich „przyjaciół” i widzów przed ekranami.
  Menma - irytujący duch dziecka, które samo do końca nie wie czego chce. Jej umysł umarł wraz z jej ciałem, lata pobytu na ziemi w postaci ducha nie pomogły jej zrozumieć otaczającego ją świata. Skubana jest wyjątkowo odporna na naukę skoro przez tyle lat bycia duchem, nie mając nic lepszego do roboty, nie mogła po prostu uczyć się świata. Duchy przeważnie są mądre. Ten nie jest.
  Anjou - żałosna dziewczyna. Ładna i nawet trochę mądra, mimo to wciąż żyje przeszłością i dziecięcym zauroczeniem (bo miłością bym tego szczeniackiego uczucia nie nazwał). Tu zacytuję siebie – „Kocham go… jak byliśmy dziećmi to był fajny i grał ze mną w Tamagotchi… a i poczęstował mnie paczką chipsów… kocham go! – Jezu dziewczyno obudź się i popatrz na niego teraz! To emo oferma, jak można kochać takiego niedorajdę?!”. W dodatku, dziewczyna jest nierealna… takie laski nie są aż tak niewinne (Wciąż dziewica? Are You Cut Kidding Me?!). Ona jest po prostu za ładna by taką być. Znam z autopsji, wiem co piszę :P Nie próbujcie mi wmówić, że jest inaczej, za dużo już widziałem w swoim życiu by wierzyć w garbate aniołki ;]
  Hisakawa - za dzieciaka był głupkowaty jak to zwykle bywa w przypadku zapatrzenia w ulubionego kolegę z podwórka. Teraz… prawie się nie zmienił, poza nabraniem „paru” kilogramów jego rozum nadal nie przytył od nadmiaru inteligencji. Chłopak nadal z przesadnym optymizmem (co jest bardzo niezdrowe) brnie przez życie. A wiemy, że życie nas nie rozpieszcza. Najwyraźniej jego poziom optymizmu zasłania mu rzeczywistość. Nawet pod koniec serii jego wybuch emocji był… zbyt banalny.
  Matsuyuki - „przyczajony twardziel, ukryty Cut". Bo jak inaczej można nazwać gościa skrycie kochającego się w duchu i przebierającego się w damskie łaszki, „za dnia” zaś udającego człowieka o wielkim ego, twardo stąpającego po ziemi, człowieka wybuchowego, gotowego do bójki z byle błahostki, odważnego i w ogóle och ach? A nie czekaj… już wiem jak jeszcze można określić takiego typka… Cut!
  Tsurumi - typowe… nosze okulary więc jestem mądra, mądrzejsza od was. Wiesz dziewczyno, ja też nosze okulary ale nie noszę z tego powodu Cut wyżej niż głowy. Co ciekawe, babka ma pociąg do odmieńców (Matsuyuki)... taki fetysz xD Ludzie „światli” mają zwykle spaczone hobby :P Jest też wredna, pamiętliwa i mściwa… jak każda niekochana/odrzucona kobieta xD

  No dobra, wystarczy że skupiłem się na idiotyzmach głównych bohaterów anime, nie będę was dobijał zachowaniami ich rodziców i rodzeństwa bo jeszcze przypadkiem przyznacie mi rację a tego byśmy nie chcieli, prawda?

  Do rzeczy. Anime jest tragiczne… i nie chodzi tu o tragedię jaka się wydarzyła w serialu. Jedyne plusy jakie wywindowały temu tytułowi ocenę 6/10 to kreska/animacja oraz muzyka. Reszta jest do dCut. I dlatego nadziwić się nie mogę, jak łatwo daliście się omamić tej „Modzie na sukces”.


  Usunięto wulgaryzmy. I tak, maskowanie ich nic nie daje.
  Moderacja
  • Anielski_Pyl 14.10.2011 16:13:41 - komentarz usunięto
   • Avatar
    THeMooN 14.10.2011 17:42
    Re: Czytam wasze komentarze...
    Tak jak pisałem, jedyne plusy to kreska/animacja oraz muzyka. Te i tylko te podpunkty dają łączną ocenę 6. Postaci ode mnie dostają 1, fabuła 3, kreska 7, muzyka 7. Zdaję sobie z tego sprawę, że nie daje to łącznie oceny 6, choćbyś nie wiem jak starał się to obliczyć ale taką właśnie ocenę postanowiłem dać w rozrachunku ogólnym. Istnieje również prawdopodobieństwo obniżenia na 5 ale to może za rok :P

    Nie jestem fanem tego tytułu i wyraźnie daję o tym znać w moim pierwszym komentarzu. Mówisz o porównaniach ze świata realnego… a niby jak miałem oceniać te postaci skoro na każdym kroku twórcy próbowali je urealnić? Dystans bym może i miał, gdyby to były realne postaci, które znam osobiście. Nie dane mi było ich poznać (dzięki Bogu) z tej lepszej strony, więc trudno bym oceniał ich bardziej pozytywnie. Zwyczajnie ich nie lubię.
  • Avatar
   Marilee 4.11.2011 19:08
   ach te stereotypy...
   Co do Twojej opinii to każdy ma prawo do własnej oceny, takie jest prawo.
   Jedyne co mi nie pasuje, to stereotypy którymi się kierujesz. Pomimo tego, że potrafisz podać argumenty dlaczego nie lubisz danej postaci itp. to nadal wydaje mi się, że mierzysz wszystkich jedną miarą. Od kiedy to dziewczyna jak jest ładna, to nie może być dziewicą? Czy takie dziewczyny się nie szanują? Powagi trochę.
   Inna sprawa to, że nie wydaje mi się, że Matsuyuki cierpiał na jakikolwiek fetysz. Prędzej bym nazwała to traumą. Jego postać była irytująca, ale raczej taka miała być od samego początku.
   • Avatar
    THeMooN 4.11.2011 19:55
    Re: ach te stereotypy...
    Marilee napisał(a):
    nie wydaje mi się, że Matsuyuki cierpiał na jakikolwiek fetysz
    Czytamy ze zrozumieniem…

    THeMooN napisał(a):
    (i) O Tsurumi… nie o Matsuyuki'm
    babka ma pociąg do odmieńców (Matsuyuki)... taki fetysz. Ludzie „światli” mają zwykle spaczone hobby


    Marilee napisał(a):
    mierzysz wszystkich jedną miarą. Od kiedy to dziewczyna jak jest ładna, to nie może być dziewicą? Czy takie dziewczyny się nie szanują?
    THeMooN napisał(a):
    Znam z autopsji, wiem co piszę
    Chcesz o tym porozmawiać? zapraszam na MAL'a, tutaj ściany mają uszy/oczy/możliwość grzebania w komentarzach.
    • Avatar
     Marilee 4.11.2011 21:30
     Re: ach te stereotypy...
     Okeej, przyznaję się do błędu w pierwszym, cytowanym przez Ciebie zdaniu.
  • Avatar
   Intan 26.11.2011 20:00
   Re: Czytam wasze komentarze...
   LUDZIE takie komentarze trzeba olewać. Taka osoba spodziewa się odzewu i nie powinna go była dostać. Ale cóż, stało się.
   Mi osobiście nawet nie chciało się marnować czasu na czytanie tego komentarza, zerknęłam tylko na ten stek bzdur i szkoda mi było oczu. To jedno z najwspanialszych anime, jakie widziałam w całym moim życiu, ciach
   Wycięto wycieczkę osobistą.
   Moderacja
   • Intan 27.11.2011 12:40:04 - komentarz usunięto
   • Avatar
    darksamurai 7.01.2012 13:52
    Re: Czytam wasze komentarze...
    Ach, „kocham” takie komentarze :).
    „Lubię tę serię, więc mocno niepochlebne komentarze nazywam złymi/niewłaściwymi/bezwartościowymi etc.”

    So do komenatrza THeMoon – cóż, zbyt mocne przykładanie wydarzeń/bohaterów z anime do tych z rzeczywistości nie zawsze jest dobrym pomysłem.
  • Kanaria. 16.03.2012 19:41:48 - komentarz usunięto
  • Avatar
   myszahihi 4.10.2012 00:18
   Re: Czytam wasze komentarze...
   Myślę, że postacie nie są oryginalne, jednak nie ma co przesadzać. Ludzie są różni z całą pewnością nie idealni. Rozśmieszył mnie Twój tekst o dziewicach. Przecież nie zajrzałeś każdej dziewczynie do majtek, więc nie możesz mówić takich głupot. Mi anime się podobało i wcale nie czuję się z tego powodu gorsza.
 • Avatar
  A
  lastwhisper 13.10.2011 23:52
  "Menma, we found you!"
  Jest wiele aspektów, nad którymi mogłabym polemizować, jeśli chodzi o recenzje – ale zdanie autorki tego tekstu nie jest zależne ode mnie, więc niby po co miałabym je kwestionować? Według mnie ocena jest dość surowa, ale z drugiej strony Ano Hana nie zasługuje na najwyższe noty.
  Historia jest sama w sobie perłą, jeśli doszukujesz się wartości przyjaźni i momentami przesadnego dramatyzmu. Sama koncepcja stworzenia uciążliwego problemu z wyzbyciem się poczucia winy związanej z przeszłością jest niezwykle ciekawa i trafna. Podobało mi się, że sprawa  kliknij: ukryte  tyczyła się każdej odrębnej postaci oraz wiązała się z nią emocjonalnie, tak, że nawet element fantastyczny nadaje tej wykreowane rzeczywistości realizmu – a przynajmniej ja tak to odczułam.
  Co jeszcze działa na plus serii? Postacie. Nieważne kto i nieważne jak bardzo działał mi na nerwach albo wręcz odwrotnie – każdy był inny i budził różne emocje. Szczerze, to nie lubię jednolitych bohaterów, którzy oscylują w granicach absurdalnego ideału. A tutaj mamy po prostu nastolatków, którzy próbują uporać się z tym ciężarem w samotności – niestety, bez skutku. Bez skutku, dopóki nie zaczynają współpracować.
  Kolejny plusik – grafika. Wszystko płynnie i na swoim miejscu, choć z początku irytowało mnie to niesamowite podobieństwo do HOTD. Nawet, jeśli łzy zalewały mi obraz nie tyle co na ekranie komputera, ale i w moich oczach, to jednak było w tym coś wiarygodnego. Jednakże trzeba przyznać, że „scena wyznaniowa”, jeszcze bez Meiko, była trochę patetyczna. Przy końcówce to już się nawet nie myślało – tylko wodospad.
  W sumie fabuła wcale nie wygląda najgorzej, choć to oczywiste, że brakuje pewnych elementów, które mogłyby jeszcze ją ubarwić.  kliknij: ukryte  Gdyby odstawić na bok wszelkie emocje, to – niestety – wyłączylibyśmy serię po jednym, co najwyżej dwóch odcinkach. To przykre, co cała historia, bądź co bądź, mogła zachować się w niesamowitych ryzach, gdyby dodać coś porywającego i nie przekoloryzowanego. Choć akurat tej serii bez Menmy sobie nie wyobrażam – była urocza, sympatyczna i przede wszystkim taka, jaką ją zapamiętali.
  Cena ostateczna? 7/10. Bo wypłakałam cały stres z tego tygodnia i utożsamiałam się z bohaterami, a także w jakiś sposób wzruszyła mnie historia szóstki przyjaciół. Dopóki nie doszłam do końca, czułam się przygnębiona przez oglądanie tej serii. Ale ostatnie minuty sprawiły, że zmieniłam zdanie na bardziej pozytywne. To chyba dobrze, prawda?
 • Avatar
  A
  zensc 12.09.2011 06:33
  9/10
  Bardzo mi sie podobało, zgadzam się w pełni z recenzentetem, że jest to wyciskacz łez, aczkolwiek zdecydowanie nietani. Anime wzbudziło we mnie podobne emocje jak Clannad ale wydaje mi się, że jest znacznie lepiej dopracowane. Miło jest obejrzeć produkcję, która przypomina mi o tym, że anime to coś wiecej niż bijatyki i szkolne komedie :)
  • Anielski_Pyl 30.09.2011 20:34:02 - komentarz usunięto
   • Avatar
    zensc 30.09.2011 20:52
    Re: 9/10
    Czemu pseudo? Śmierć ukochanej osoby i niemożność poradzenia sobie z tym to jak najbardziej dramat.
    • Anielski_Pyl 30.09.2011 21:06:26 - komentarz usunięto
     • Avatar
      zensc 30.09.2011 21:14
      Re: 9/10
      Oni grali w pokemony? Wiedziałem, że jakoś kojarzę tą gierkę. Co do dramatu to wszystko da się zbagatelizować jeśli się chce.
      • Anielski_Pyl 30.09.2011 21:34:17 - komentarz usunięto
       • Avatar
        Metriv 30.09.2011 22:32
        Re: 9/10
        Jak dla mnie, to nie ma o co sie klocic. Kazda osoba sama interpretuje czy zachowanie bohaterow bylo realistyczne czy tez nie. Przeciez autorzy nie wyjasniaja dokladnie co czuja 2planowe postacie. Ja tam sie zgadzam z zensc'em. Wedlug mnie, po prostu nie umieli pogodzic sie ze  kliknij: ukryte  i kazdy reaogwal na to inaczej.
     • Avatar
      Grisznak 30.09.2011 22:31
      Re: 9/10
      I to mówi człowiek, który wystawił najwyższe noty Death Note czy Elfenliedowi… Oh joy…
      Serio, trudno mi zrozumieć ludzi, dla których frajdą wydaję się konieczność dzielenia serii na tru i nietru.
 • Avatar
  A
  Bartek1983 9.09.2011 13:15
  9/10
  Ogólnie bardzo mi się podobało ładna grafika, muzyka ciekawa fabuła i postacie. Dla mnie największy minus to multum wylanych łez przez głównych bohaterów takiej powodzi to chyba jeszcze nigdy nie widziałem, naprawdę przesadzili. Zdradzać fabuły nie ma co, samemu trzeba zobaczyć by docenić w pełni i analizować nie ma po co po prostu bardzo ciekawa historia z ledwie kilkoma minusami. Oglądać bo warto.
 • Avatar
  A
  Kanaria. 8.09.2011 19:07
  "Kintan,kocham Cię tak,że mogłabym zostać Twoją żoną"
  Recenzje tego anime czytałam już wcześniej i pomimo niezbyt przychylnej oceny,postanowiłam je obejrzeć.Absolutnie się nie zawiodłam i absolutnie nie zgadzam się z recenzantką.Wystawiłam temu anime maksymalną ocenę i już wyjaśniam dlaczego.
  Ano Hana ma coś,czego nie zawsze możemy dojrzeć w produkcjach anime,a mianowicie – oryginalną fabułę. kliknij: ukryte 
  To jak zastały przedstawione relacje nastoletnich bohaterów nasuwa pewną rozterkę: „Że co!? Że niby oni mieli być kiedyś paczką najlepszych przyjaciół? To jakiś nonsens!” Ale właśnie dzięki temu nonsensowi to anime u mnie zapunktowało.Anime wyraźnie pokazało jak często ludzkie tragedie,zamiast zbliżać,oddalają.Piątka głównych bohaterów,to na pierwszy rzut oka zwyczajna młodzież (aczkolwiek skrywająca elementy pewnej traumy).Mają różne charaktery i co najważniejsze – nie są to standardowe osobowości,kreowane u bohaterów niezliczonej ilości anime.Mam tu na myśli typową nieśmiałą,jąkającą się dziewuszkę czy pana o lodowatym sercu  kliknij: ukryte Kreska również mi się podoba.Kolory są przyjemne,a cała oprawa graficzna jest po prostu ładna.Dotyczy to również postaci  kliknij: ukryte Opening i ending to bez wątpienia najładniejsze piosenki jakie do tej pory słyszałam.Dotyczy to szczególnie endingu właśnie (polecam przesłuchać pełna wersję).Jednak oczywiście są też wady (aczkolwiek to tylko pojedyncze przypadki).Był taki jeden moment,że pomyślałam sobie: „Jeny,jakie to żałosne”.Ci którzy oglądali,z pewnością będą wiedzieli,że chodzi o scenę,w której  kliknij: ukryte To naprawdę (nawet dla mnie mnie,fanki Angel Beats) było wyjątkowo śmieszne.Dodam również,że postać Menmy rzeczywiście trochę irytowała,ale pod koniec okazała się przesympatyczną dziewczynką  kliknij: ukryte .Nie podobał mi się również fakt,iż  kliknij: ukryte 
  W recenzji padło zdanie,które okropnie mnie zirytowało
  Jeśli jednak ktokolwiek liczył na udany dramat psychologiczny,poruszający istotne problemy,to srodze się zawiedzie.Produkcji tej znacznie bliżej do melodramatycznego Uwierz w ducha niż faktycznego studium psychologicznego postaci w obliczu śmierci wspólnej przyjaciółki.
  Uważam,że właśnie w Ano Hana pokazano i to bardzo wyraźnie jaki stosunek to tego mają bohaterowie. kliknij: ukryte 
  Ano Hana jest naprawdę wyjątkowe.Wzruszyć naprawdę potrafi i to już po 1 odcinku.Zakończenie było jasne i piękne.Po seansie naszła mnie jednak dziwna,smutna myśl  kliknij: ukryte 
  • Avatar
   Intan 27.11.2011 12:46
   Re: "Kintan,kocham Cię tak,że mogłabym zostać Twoją żoną"
   Nie „Manma” tylko „Menma”. C: To zlepek sylab jej imienia i nazwiska – Honma Meiko.
 • Avatar
  A
  Grisznak 4.09.2011 09:19
  Coś wyjątkowego
  Zazwyczaj produkcje i sceny nastawione na maksymalne wzruszenie widza wywołują we mnie efekt odwrotny do zamierzonego, podczas  kliknij: ukryte  z „Code Geass” krzyknąłem z radości, a gdy tonął „Tytanic”, wydarłem się na całe kino „Jeszcze jeden!”. Zatem trudno mnie za target „AnoHany” uznać. Przypadek też zrządził, że sięgnąłem po to anime.
  I, choroba jasna, uczciwie muszę to powiedzieć – trafiłem na jedną z lepszych produkcji ostatnich lat. „AnoHana” łapie za gardło, trzyma i nie puszcza aż do samego końca, ściskając tak mocno, że aż boli. Nie brak tu scen, które w innym wydaniu wywołały by u mnie zapewne dziki śmiech, ale w tej, szczególnej konwencji, waliły w serce jak seria z chainguna. Udało się to twórcom, nie powiem. Nawet obecność najbardziej moe ducha w dziejach anime nie raziła, a nie jest tajemnicą, że za moeblobami nie przepadam.
  Różne są rodzaje wrażliwości, jednego bierze na płacz, gdy w ecchi haremówce cycata idiotka wyznaje miłość gapowatemu kretynowi (który w międzyczasie zdążył obskoczyć jej koleżanki), inni chlipią na „Totoro” (serio, widziałem!), a są i tacy, których do żywego cięła śmierć  kliknij: ukryte  w „Final Fantasy VII”. Nie mnie to oceniać. Jednak właśnie „AnoHanie” udała się rzadka sztuka nie pozostawienia mnie obojętnym na to, co oglądam. Dycha w pełni zasłużona, a anime ląduje na półce z tymi kilkoma ponadczasowymi produkcjami (jak „Utena”, „Yamato”, „Belladona of Sadness” itd.), do których zapewne nie raz będę wracał.
  • Avatar
   technik 4.09.2011 10:23
   Re: Coś wyjątkowego
   Mimo że AnoHana tak właściwie nie wywarło na mnie jakiegoś większego pozytywnego wrażenia, to wydaje mi się, że dokładnie rozumiem czemu ci się tak spodobało. Kwestia wrażliwości jest tutaj kluczowa i to co nas chwyta za serducho. Miałem tak samo w przypadku Tokyo Magnitude.
 • Avatar
  A
  Kaizokukuma 31.08.2011 14:30
  Duchowa perełeczka
  Anime krótkie,ale ma w sobie wiele zalet i przesłań.Malutka perełka dla każdego.Obejrzałam do końca,a mimo to,że czytałam wiele opinii gdzie pisali o łzach przy wielu odcinkach,mi nie uroniła się ani jedna.Przyznaję,że Menma mnie trochę denerwowała,ale tylko momentami.Kreska bardzo przyjemna dla oka,postacie też w porządku,fabuła,no fabuła…przeciętna,ale trzyma poziom.Anime jedno z tych lepszych stworzonych w 2011 roku.Polecam. :)
 • Anielski_Pyl 22.08.2011 16:36:26 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  Ruka 21.08.2011 00:24
  Bardzo dobre anime oczywiście popłakałam się przy ostatnim odcinku.Mimo wszystko skończyło się dobrze. Grafika i muzyka jak najbardziej pasująca.W grafice też było sporo szczegółów jak pędzące za siatką samochody,każdy inny.POlecam
 • Avatar
  A
  Yuno 14.08.2011 00:10
  Kurcze naprawdę świetna seria anime, aż łzy mi ciekły jak z kranu, nie wiedziałem, ze jestem taki wrażliwy, ale mam nadzieje, ze to pozytywna, a nie negatywna cecha hehe. Drugi raz nie dałbym rady obejrzeć, załamałbym się psychicznie… :D innymi słowy 100/10 :D
 • Avatar
  A
  Sezonowy 12.08.2011 10:36
  Nie byłem w stanie obejrzeć do końca
  Choć przepadam za anime z gatunku dramat i okruchy życia, to tym razem nie byłem w stanie obejrzeć serii do końca. Gdzieś tak w połowie trzeciego odcinka zacząłem przewijać obraz do przodu i ani się obejrzałem, jak przewinąłem dwa następne odcinki. Trzeciego już nie przewijałem, ponieważ doszedłem do wniosku, że nie ma to najmniejszego sensu. Skoro do tej nie udało się twórcom zainteresować mnie swoim dziełem, to z kolejnymi odcinkami nie będzie lepiej. Klasyfikuję anime jako porzucone, choć robię to z żalem, przyznaję, bo wizualnie przypadło mi do gustu.

  Jak sądzę, problem polega głównie na tym, w jaki sposób historia została opowiedziana. Początek pokazano tak, jakby film był kontynuacją pierwszej serii (a przecież takowej nie było), ja zaś powinienem świetnie znać bohaterów i wydarzenia, wokół których kręci się opowieść. Żadnego wprowadzenia, wstępu, nic z tych rzeczy. To sprawiło, że od razu czułem się zagubiony i poirytowany, co mnie bardzo do filmu zraziło. I do tego jeszcze postać Menmy, tak irytująca dziecinnym (choć w tym przypadku zrozumiałym i umocowanym w fabule) zachowaniem. Miałem wrażenie, że pochodzi z anime przeznaczonego dla o wiele młodszej grupy wiekowej. Do reszty bohaterów pasowała jak pięść do nosa. Plus, pojawiające się co i rusz retrospekcje zakłócały narrację, a w konsekwencji odbiór całości. Wszystko to razem nie pozwalało mi, niestety, cieszyć się filmem.

  Wydaje mi się, że anime powinno wrócić na stół montażysty i zostać zmontowane od nowa. W jego obecnym kształcie, przynajmniej dla mnie, stanowi kąsek trudny do przełknięcia.
  • Avatar
   kapplakk 12.08.2011 11:00
   Re: Nie byłem w stanie obejrzeć do końca
   Sezonowy napisał(a):
   Początek pokazano tak, jakby film był kontynuacją pierwszej serii (a przecież takowej nie było), ja zaś powinienem świetnie znać bohaterów i wydarzenia, wokół których kręci się opowieść. Żadnego wprowadzenia, wstępu, nic z tych rzeczy. To sprawiło, że od razu czułem się zagubiony i poirytowany, co mnie bardzo do filmu zraziło.

   A ja uważam wręcze przeciwnie – początek był bardzo ciekawy i intrygujący, a pomysł na zawiązanie akcji na prawdę niezły. To właśnie pierwszy odcinek uwazam za najlepszy. Niestety im dalej, tym gorzej, anime zostało sknocone pod wieloma innymi względami. Tendencja spadkowa utrzymała się aż do końca. Ostatnie odcinki uważam za najgorsze, a finał pozostawiam bez komentarza.
   • Avatar
    Sezonowy 12.08.2011 12:46
    Re: Nie byłem w stanie obejrzeć do końca
    W twoich słowach znajduję potwierdzenie, że nic nie straciłem odpuszczając sobie serię po pierwszych odcinkach. Naprawdę finał był aż tak fatalny? W takim razie cieszę się, że nie dotrwałem do końca, bo w taki wypadku moje rozczarowanie byłoby jeszcze większe.

    Szkoda, kurde, bo wizualnie wyglądało to całkiem zachęcająco.
    • Avatar
     kapplakk 12.08.2011 13:21
     Re: Nie byłem w stanie obejrzeć do końca
     Sezonowy napisał(a):
     Naprawdę finał był aż tak fatalny?

     Nie był fatalny, rzekłbym, że po prostu kiepski…
     Pomysł na serię był fajny, jednak jak dla mnie twórcy w pewnym momencie obrali niewłściwy kierunek. No i pewne założenia fabularne okazały się ślepym zaułkiem.
     • Avatar
      Metriv 14.08.2011 00:44
      Re: Nie byłem w stanie obejrzeć do końca
      Ale to wszystko zalezy od gustu. Mi sie osobiscie podobala seria i mimo faktycznego przedsramatyzowaniu niektorych scen, serie uznaje za udana. Czesc mysli, ze fabula jest schematyczna, a jaka ma byc w tym gatunku? Kazda serie ma w sobie oklepany schemat. Ogolnie nie polecam po jednym komentarzu odrzucac calej serii (chyba, ze ktos po prostu nie lubi danego gatunku), to samo sie yuczu recenzji, bo to tylko subiektywna opinia innej osoby.
 • Avatar
  A
  mith 12.08.2011 01:11
  Kilka tygodni po zakończeniu serii
  Wpadłem tutaj, żeby zobaczyć, czy może ktoś napisał recenzję i przyjrzeć się ocenom innych osób. Wniosek, jaki mi się nasunął jest taki, że nie czasami opinia krytyków nijak ma się do odbioru szerokiej publiczności ;) Ale w tym wypadku tym lepiej to dla publiczności! Ja też staję po jej stronie :) To niedoceniona świetna seria!
  • Avatar
   PL 18.11.2011 16:56
   Re: Kilka tygodni po zakończeniu serii
   Chyba przeceniona, przeciętna seria;p
 • Avatar
  A
  alice 11.08.2011 23:30
  Nie lubię takich anime ale to .... mnie poruszyło. Bardzo przyjemne sympatyczne ale także jednocześnie dramatyczne. Kreska jest jak najbardziej dopasowana do tego anime. Na końcu się popłakałam. Bardzo ciepła historia i ma tak niewiele odcinków,że w 1 dzień się zobaczy. Nie głupia i nie przesadzona z dramatyzmem . Tylko główny bohater przypomina mi inna postać z anime :P
 • Avatar
  A
  Iness 11.08.2011 20:17
  Cóż...
  Absolutnie nie zgadzam się z recenzją. Dla mnie anime było piękne, nie przepadam za patetycznym dramatyzmem, ale tutaj był jak najbardziej na miejscu, nie potrafiłam go nie polubić.  kliknij: ukryte Końcówka- u mnie pełna łez, a już samo ostatnie zdanie o  kliknij: ukryte , zwyczajnie poruszające.
  Zdecydowanie polecam.
 • Avatar
  A
  Noramal-Men 8.08.2011 17:49
  było bardzo fajne
  Moim zdaniem piękne anime przy którym się mocno wzruszyłem i nie ma czego sie wstydzic bo porusza do głebi
 • Avatar
  R
  Intanise 6.08.2011 12:56
  my jesteśmy jacyś dziwni!
  Przeczytawszy recenzję, mocno się zawiodłam. Zawiodłam się, bo miałam nadzieję, że jednak recenzję napisze ktoś wrażliwy, kogo ta seria poruszyła – nie stało się tak jednak. Zamiast tego dostajemy pełen rozczarowania i zawodu, a nawet irytacji tekścik jakiejś, niespełnionej chyba, pani psycholog.
  Po dramatach nie należy się spodziewać logiki ani głębi. Dramaty mają wzruszać i to jest ich jedyne zadanie. A z tego Ano Hana wywiązuje się znakomicie. Poleganie jedynie na uczuciach okazało się w moim przypadku zgubne, gdyż nie należę do osób, które łatwo wzruszyć, a wysłużone schematy i skrajne emocje niezwykle łatwo doprowadzić do absurdu bądź spłycić – a przez to pozornie dramatyczne wątki mogą co najwyżej nudzić i irytować. Może to kwestia moich wygórowanych wymagań, ale mam wrażenie, że twórcom plany się odrobinę posypały bądź nie mieli dostatecznie konkretnej wizji tego, o czym chcą nakręcić anime. Myślę, że to kwestia Twoich wygórowanych oczekiwań.
  Yumi221, to doprawdy śmieszne, że uważasz się za osobę wrażliwą. Osoby wrażliwe płakały(-by) na każdym niemal odcinku i w żadnych wypadku nie miały(-by) okazji ani chęci, ani nawet czasu (w końcu osoby wrażliwe fabuła i ukazane emocje wciągają), by zastanawiać się nad brakiem logiki tego małego arcydziełka. Osoby wrażliwe po prostu by oglądały i płakały, i współczuły bohaterom, a nie „wyłączały się”, by pozastanawiać się, dlaczego ktoś postąpił tak, a nie inaczej.
  Być może recenzentka miała rację – może użyto prostych, tanich chwytów. Nie wiem tego, ponieważ tak naprawdę po raz pierwszy oglądałam dramat. I nie żałuję, że moim pierwszym była Ano Hana. Stawiam 10/10, a wśród dramatów wędruje ona u mnie na 1 miejsce. NIEODWOŁALNIE.
  Jeśli jesteś osobą naprawdę wrażliwą, myślącą sercem, a nie – jak recenzentka – rozumiem, ZGRZESZYSZ, jeśli nie obejrzysz tego anime!
  • Avatar
   moshi_moshi 6.08.2011 13:34
   Re: my jesteśmy jacyś dziwni!
   Odmoderatorsko – Intanise, można się nie zgadzać z recenzją i komentarzami innych użytkowników, ale prosiłabym o powstrzymanie się od wycieczek osobistych. Nie znasz ani Yumi, ani Enevi, ocenianie ich charakteru po przeczytaniu kilku zdań, jest nie na miejscu.

   Na razie nic nie wycinam, ponieważ być może będą one chciały się bronić przed twoimi zarzutami. Ale każdą kolejną wycieczkę usunę bez wcześniejszego ostrzeżenia.
  • Avatar
   Yumi 6.08.2011 14:20
   Re: my jesteśmy jacyś dziwni!
   Radzę uważać na słowa – w swoim komentarzu nie atakowałam ani użytkowników, którym się anime spodobało (tak naprawdę, co mnie to obchodzi?) ani nawet nie wyraziłam się ostro na temat samego anime. Przeciwnie, staram się traktować AnoHana jak najłagodniej, bo to nie jest złe anime. To tylko anime, które mnie nie zachwyciło…

   Nie jestem kimś, kto będzie bez chwili namysłu przyjmował to, co ogląda i wzruszał się tylko dlatego, że bohaterom jest źle. Wolę raczej pomyśleć, czy naprawdę mają powody, by robić tyle hałasu i czy aby nie wyolbrzymiają swoich problemów. I na pewno nie będę płakać dlatego, że tak wypada, bo oglądam dramat… A już na pewno nie dlatego, że Ty uważasz, że osobę wrażliwą można rozpoznać na podstawie tego, czy wzruszyło go AnoHana (czyż nie zakrawa to na ciężki absurd?). I uważam się za człowieka wrażliwego z miliona powodów, o których nie masz najmniejszego pojęcia.

   (Ciekawe, kiedy ludzi zrozumieją, że każdy ma prawo do własnej opinii…)
   • Avatar
    Intanise 9.08.2011 12:04
    Re: my jesteśmy jacyś dziwni!
    Bynajmniej nie traktuję Ano Hany jak świetny test na to, czy ktoś jest wrażliwy. Traktuję ją jak dramat, an którym osoba wrażliwa naprawdę się mocno wzruszy, a inne – nie. ;3 Poniekąd dramaty są od tego, żeby na nich płakać.
    A co do mojego komentarza – nie zamierzam przepraszać. Mam już dość tego, że recenzenci wychwalają serie beznadziejne, a mieszają z błotem te naprawdę dobre! I pewnie znajdzie się chociaż kilka osób, które w tym aspekcie zgodzą się ze mną.
    • Avatar
     Enevi 9.08.2011 13:26
     Re: my jesteśmy jacyś dziwni!
     A mi się wydaje, że próbujesz narzucić innym swoje standardy,a to chyba niekoniecznie najlepszy sposób na dyskusję… Każdy ma inny próg wrażliwości i nie oczekuj, że każdy człowiek się z Tobą zgodzi w tej czy innej kwestii. Poza tym, zwróciłam na to uwagę w recenzji, więc nie wiem skąd te wszystkie zarzuty (w dodatku mało konkretne), bo mam wrażenie, że główną wadą tego tekstu jest fakt, iż mam inny gust niż Ty.

     W kwestii dramatu. Niby skąd przyszło Ci do głowy, że główną jego funkcją jest wzruszanie widza za wszelką cenę, wykorzystując motywy niekoniecznie sensowne i ciekawe. To, o czym mówisz to bardziej melodramat w powszechnym rozumieniu tego słowa. Moim zdaniem dramat powinien nie tylko wzruszać, ale przede wszystkim zmuszać do refleksji, a tu potrzeba czegoś więcej niż rozchwianych emocjonalnie nastolatków, ducha i traumy z przeszłości. Ich uczucia były zbyt płytkie i mało zróżnicowane, bo zamiast opowieści o trudnej przyjaźni dostajemy olbrzymi  kliknij: ukryte  To już ludzie nie znają innych uczuć? Szkoda.

     Intanise napisał(a):
     Mam już dość tego, że recenzenci wychwalają serie beznadziejne, a mieszają z błotem te naprawdę dobre!


     To jest zarzut bardzo ogólny… I nie bardzo wiem, jak konkretnie jest związany akurat z tą recenzją. Używasz liczby mnogiej – czyli nie zgadzasz się przynajmniej z częścią osób piszących na Tanuki.pl. Problem w tym, że takie narzekanie w niczym nie pomoże, jeśli nie przedstawisz konkretów (tytułów i recenzentów). Jeśli chcesz kontynuować tę dyskusję, proponuję skupienie się na jednej osobie i wymianie argumentów na temat danej produkcji, gdyż w innym przypadku zarzuty mają dość kruche podstawy i trudno jest rozmawiać o gustach ogólnie. Powtórzę za Yumi prawdę odwieczną, a jednocześnie niesamowicie marginalizowaną: każdy ma prawo do własnej opinii.

    • Avatar
     Yumi 9.08.2011 15:02
     Re: my jesteśmy jacyś dziwni!
     Intanise napisał(a):
     Bynajmniej nie traktuję Ano Hany jak świetny test na to, czy ktoś jest wrażliwy. Traktuję ją jak dramat, an którym osoba wrażliwa naprawdę się mocno wzruszy, a inne – nie.

     Oznacza to dokładnie tyle, że traktujesz ją jako właśnie taki test. Zaprzeczanie samej sobie nie świadczy zbyt dobrze o nikim, zwłaszcza w takiej dyskusji.

     Proponuję przeczytać jeszcze raz moją wypowiedź, tym razem ze zrozumieniem. Zwracam uwagę zwłaszcza na ostatnie zdanie drugie akapitu.
     Oraz sugeruję zastosować się do rad Enevi albo zamilknąć, albowiem milczenie jest złotem.
  • Avatar
   NEBUKADNECCAR 30.09.2011 20:14
   Re: my jesteśmy jacyś dziwni!
   W dużej części przyznaję ci rację. Zdziwiła mnie tak niska ocena „Ano Hi Mita…..”. Gdyby nie pewien zagraniczny portal na, którym ma bardzo wysokie oceny, to nigdy nie sięgnęłabym po to anime. Nie byłoby to jednak tak irytujące,gdyby nie fakt,że często o wiele wyższe oceny dostają produkcje, którym blisko do dna.
 • Avatar
  A
  Yumi 31.07.2011 14:09
  Zapowiadało się obiecująco...
  W zasadzie zgadzam się z komentarzem Alarta. Seria zapowiadała się naprawdę dobrze i uważam, że zmarnowała całkiem spory potencjał.

  Należę do osób wrażliwych, ale to, co przedstawiono tutaj mnie nie poruszyło. Pierwsze odcinki wprawiły mnie w melancholijny nastrój, bo założenia serii – to jest cała historia szóstki przyjaciół z przeszłości i ta część o prawdziwym życzeniu Memny naprawdę mi się podobała. Tak samo jak sytuacja rodziny Meiko, ich udział (chociaż jest zbyt mały). A cała reszta była na minus.
  Niby poszczególne wątki są całkowicie zrozumiałe, tak samo jak motywy i uczucia wszystkich bohaterów. Teoretycznie wszystko okej, ale coś było jednak nie tak. Nie poruszyło mnie po prostu. Nie mam pojęcia dlaczego. Może winę ponosi sposób ukazania zdarzeń? Patrzyłam na te szczególnie dramatyczne momenty, kiedy bohaterowie wyznawali sobie różne rzeczy albo płakali, a w mojej głowie pojawiała się myśl „To już? To jest ten moment, w którym powinnam wzruszyć się do łez i rzewnie płakać wraz z nimi?”.
  Skoro to seria, która gra na emocjach, to co pozostaje temu, kogo nie poruszyła? Prawda jest taka, że w tym momencie nie ma na dla niej ratunku. Gdy spojrzeć na całość trzeźwym okiem, nie przez pryzmat emocji, pozostaje bardzo niewiele. Wymienione już w recenzji i niektórych komentarzach dziury fabularne. I głupi, naprawdę głupi bohaterowie, udające dorosłych dzieciaki. Albo gorzej – dzieciaki, które manifestują swoją bezradność, napawają się nią, taplają się w niej i nie chcą wyjść. Ale domyślam się, że to akurat było zamierzone i nie mam pretensji – taka konwencja, która ukazana w ten sposób mi się zwyczajnie nie podoba. Mimo wszystko nie potrafię powstrzymać przychodzącego mi wciąż na myśl słowa „melodramat”. To nie jest nawet obelga, to zwyczajne stwierdzenie faktu.

  Lepsza byłaby ta historia bez Menmy. Wcale nie dlatego, że jej nie lubię – przeciwnie, sympatyczna z niej była bohaterka. Po prostu opowieść o przyjaciołach, którzy usiłują odnowić stare więzi i poradzić sobie z przeszłością byłaby bardziej przekonująca i zapewne nie tak rzewna. Jeżeli mam płakać przy danej historii, musi być ona realistyczna – Meiko ten realizm odbiera i może właśnie z jej powodu odbieram całość w ten sposób. Jej pojawienie się było rozdrapaniem ran na nowo. Zbędnym, bo ze wszystkim mogli się bohaterowie uporać całkiem inaczej.

  Moja ocena oscyluje między 6 a 7 i na razie nie potrafię raz na zawsze zadecydować, więc na moim profilu widnieje to drugie. Ale może ulec zmianie…
  • Avatar
   Yumi 31.07.2011 14:25
   Re: Zapowiadało się obiecująco...
   ups… wylogowało mnie, za długo pisałam. Mogę prosić moderację o dołączenie komentarza do mojego profilu?
 • Avatar
  A
  kapplakk 31.07.2011 12:00
  7/10
  Uff… seria budzi na prawdę skrajne emocje. Mnóstwo komentarzy z cyklu 10/10, a po opublikowaniu nieprzychylnej recenzji – obrońców, może nie fanatycznych, ale zatwardziałych. Ja uplasowałem się gdzieś po środku tego całego zamieszania.
  Uważam, że ocena z recenzji jest zbyt surowa, ale Ano hi Mita nie zasługuje na najwyższe noty.
  Nie rozpisując się, dwie największe wady to przedramatyzowana jak dla mnie końcówka oraz fabuła grubymi nićmi szyta,  kliknij: ukryte  Ale na te tematy można mieć rózne opinie.
  Moja ocena: 7/10 – świetny pomysł i zawiązanie akcji oraz wspaniali bohaterowie (poza Menmą, trochę mnie denerwowała, choć nie przez cały czas), ale też fabularne niedoróbki i trochę absurdalne lamenty/emocje postaci w ostatnim odcinku, które urosły do groteskowych rozmiarów.
  p.s. opening jest cudny, jeden z moich ulubionych.
 • Avatar
  R
  Alart 30.07.2011 21:20
  Pojawiła się możliwość, to obejrzałem to anime. I muszę przyznać, że całkowicie zgodzę się z recenzją. Jako, że większość komentarzy stoi w opozycji do recenzji to uzasadnię.
  Pierwszy i drugi odcinek: zawiązanie się fabuły i przedstawienie sytuacji i pomysłu- oceniłbym wtedy serię bardzo wysoko. Lecz później stopniowo traciła walory. Miejsce delikatnej historii o przyjaciołach z dzieciństwa zajęły dwie beznadziejnie zakochane, rozczarowane dziewczyny. Zamiast jasnej, kolorowej i pogodnej kreski pod koniec poruszamy się nocami w ciemnym lesie i zdaje się, że jest coraz gorzej kliknij: ukryte .
  Nie wybaczam też zmarnowanych, a atrakcyjnych wątków- tutaj motyw Anaru i koleżanek.  kliknij: ukryte  Strata jednego odcinka na niepotrzebny wątek w 11 odcinkowej serii to dużo.  kliknij: ukryte 
  Mógłbym kilka rzeczy jeszcze napisać, ale pomińmy i jeszcze jedno: kliknij: ukryte 
  Przyznam, końcówka wzruszająca. Ostatecznie u mnie 5/10. Na + oryginalność, a na – zmarnowanie pomysłu i przerost emocji nad treścią. Nie byłbym taki surowy, ale się po prostu bardzo zawiodłem.
 • Avatar
  A
  guuren 25.07.2011 12:05
  Powtarzać po większości nie będę, ale anime warte jest obejrzenia. Czy ma zaskakującą głębię? Szczerze powiedziawszy to wydaje mi się, że nie, ale wcale mi to nie przeszkadzało. Przyjemnie się oglądało, kiedy trzeba wzruszało.
  Jeżeli ktoś ma problem z „tanimi chwytami” to ciekawe, czy to samo mówił np. o pierwszym albo drugim sezonie „Clannad”, gdzie oklepanych motywów było od groma i tylko kilka świeżych.. I też mi to nie przeszkadzało.:)
  Warto zobaczyć i przekonać się samemu.
 • Avatar
  A
  barmii777 21.07.2011 09:51
  11/10
  Ja nie wiem co miał w głowie recenzent, gdy pisał tę recenzję. Moim zdaniem pojechał je po całości,
  „Brzmi oryginalnie? Owszem, seria miała szansę stać się ciekawym i niecodziennym dramatem obyczajowym.”
  człowieku to jest oryginalna seria do bólu, jeżeli mało ci w tym oryginalności, to pochwal się czymś co miało w sobie to coś co ma Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai.
  „Jeżeli ktoś zarzuci mi, że ocena jest „nie fair”, to będzie miał całkowitą rację.”
  jak najbardziej jest „nie fair” i nie pisz że ocena jest oparta na indywidualizmie widza, bo wiele osób ma podobne zdanie jak ja, więc to chyba nie my oceniamy to dzieło „nie fair”. Poza wszystkim co to za ocena 6/10 człowieku tu się należy co najmniej 9/10 za fabułę i postaci o muzyce nie wspominając bo to ona jest brakującą „jedynką” do pełnej oceny 10/10. Cholera żaden film który oglądałem nie potrafił mnie poruszyć, wzruszyć, ale z anime jest jakoś inaczej, konkretami waląc z TYM anime jest inaczej.  kliknij: ukryte 

  Z całego serca polecam tym którzy mają problem ze zbyt suchymi oczami, piękna historia przyjaźni, miłości, naprawdę polecam.

  Z poważaniem wasz Barmii.
 • Avatar
  A
  krew_na_scianie 18.07.2011 07:00
  9/10
  Anime obejrzałam w 2 dni. Podobało mi się strasznie. Nie jestem osobą, która łatwo daje ponieść się emocjom, tym bardziej złapać na dramatyczne sztuczki i płaczliwe sceny. Co śmieszne – nie dałam się do końca odblokowac również temu tytułowi. Jednak „Ano Hi Mita Hana..” ma coś takiego w sobie, że ogląda się to niesamowicie dobrze, że ma się tak wielką ochotę zobaczyć kolejny odcinek. Bo mimo tego, że nie uroniłam żadnej łzy, to relacje między bohaterami, więzi, problemy były tak zwyczajnie ludzkie i normalne, że pochłonęło mnie to bez reszty. Już w pierwszym odcinku miałam taką nostalgiczną myśl do sytuacji głównego bohatera „eh narzekasz chłopaku, a nie jeden by chciał móc się pożegnać z umarłą, lubianą osobą”. Spodobali mi się również bohaterowie, tacy różni od siebie, ale każdy zadziwiająco dał się lubić. Całkiem normalne również było, że  kliknij: ukryte 

  Osoby lubiące dramat myślę, że pokochają ten tytuł. Ja zakochałam się w naturalności „Ano Hi Mita Hana..”, bohaterach, ich fajnych relacjach, w pokazaniu złożoności problemów w nastoletnim wieku, muzyce w openingu i endingowi, i przede wszystkim – tytuł pobudził mnie do myślenia, do wczucia się w sytuację bohaterów (na swój własny sposób), takiej lekkiej nostalgi. Dawno nie miałam takiego odczucia, i dawno tak nie pochłaniałam odcinków jak przy tym anime. Tutaj nie ma co szukać dziur w logice, tylko oddać się klimatowi.
  • Avatar
   regi 18.07.2011 19:12
   Re: 9/10
   Ja bardzo lubię dramaty i jestem dosyć wrażliwą osobą lecz to anime mnie nie wzruszyło. Ich emocje były bardzo przerysowane i często ich zachowanie nie miało nic wspólnego z logiką.

   Natomiast Madoka, Air, Bokurano, Angel Beats nie miały żadnych problemów żeby wzruszyć mnie do łez.
 • Avatar
  A
  Bmvr 18.07.2011 02:09
  Dawno sie tak nie poryczalem ogladajac anime, po przejrzeniu obecnego sezonu poza Usagi Drop nie widze rywala dla Aoi Hana w kategorii Anime 2011
 • Avatar
  A R
  Kysz 17.07.2011 23:02
  Zdanie...
  Mnie anime się podobało…nawet bardzo. Nie uważam to za najlepszy tytuł roku, bowiem ten się jeszcze nie skończył. Natomiast za najlepszy tytuł sezonu wiosennego już tak (niestety, albo stety, jak kto woli). Otrzymaliśmy w sumie prostą, ale przede wszystkim zakończoną, historię o dorastaniu grupki przyjaciół, niestety nie tak różowym jak być powinno. Owszem seria w miarę upływu odcinków coraz bardziej przestawała mi się podobać, ale skończyło się na tym, że zamiast spodziewanej 10 dostała ode mnie 8.
  Co do recenzji to- owszem- uważam ją za krzywdzącą, chociażby przy zestawieniu z innymi tytułami z metką „okruchy życia” (przykładowo, taki Clannad, który przez większą część jest po prostu zwykłą haremówką i również na siłę wzrusza, by dopiero pod sam koniec wyciągnąć coś więcej, dostał aż dwa oczka wyżej; Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto również, chociaż tam normalnych uczuć bohaterów i jakiejkolwiek fabuły to ze świecą szukać). Przeciętny widz, który postanowiłby sobie coś takiego obejrzeć, sugerując się ocenami, najprawdopodobniej nie dojdzie do tego tytułu, uznając go już za zbyt beznadziejny, bądź co najwyżej przeciętny. Owszem, recenzent ma prawo wystawić taką ocenę, jaką chce, i o ile ją dobrze umotywuje to recenzja będzie na poziomie. Szkoda tylko, że przez to ciężej będzie o w miarę obiektywny przegląd danych tytułów z jednego gatunku. W takim razie recenzje będą mijać się z celem, bo nikt nie będzie się nimi sugerował…
  • Avatar
   IKa 18.07.2011 01:25
   Re: Zdanie...
   I tak się składa, że każdą z wyżej wymienionych recenzji napisała inna osoba, jasnym jest więc, że każda oceniła dany tytuł przez SWÓJ pryzmat oczekiwań, dorobek serii obejrzanych i obserwacji własnych.
   • Avatar
    Kysz 19.07.2011 20:53
    Re: Zdanie...
    Wiem. Zresztą każdy tutaj już się pewno nasłuchał sporo na temat „zbyt krzywdzących” recenzji danych anime, więc nie chcę zbytnio kontynuować tego tematu. Po prostu zaznaczyłam swoją opinię, porównawszy ową reckę do innych, traktujących o tym samym gatunku- wydaję mi się, że dałoby się je pisać w o wiele bardziej obiektywny sposób. Ja zdania nie zmienię, a Tanuki nie zmieni przecież ot tak sposobu pisania recek i tyle xd
 • Avatar
  A
  17.07.2011 19:03
  Pisałem już wcześniej, ale wypowiem się raz jeszcze mając obejrzane dawno temu wszystkie odcinki. Seria była ok do momentu jak Menma  kliknij: ukryte , wtedy cały klimat się jakoś posypał.

 • Avatar
  R
  Pierce 17.07.2011 18:41
  Same wady?
  Mam po dziury w nosie tych monotematycznych wypocin, które obrzydzają w zasadzie każde uznane przeze mnie anime. „To jest bee i zaraz wam udowodnię” – zdaje się myśleć recenzent. Sprawia to wam tak więlką frajdę? W jakiś sposób dowartościowuje? Zjechać – na dzień dzisiejszy – najlepsze anime roku z którym o tytuł powalczyć może co najwyżej Usagi Drop jeśli poziom serii się utrzyma, by potem wychwalać kolejne power girls albo starcia mechów. Ludzie! Jak Ano hi mita ma 6/10 to ja się pytam gdzie jest te 500­‑800 serii które oceniono wyżej? Czy japończycy zapewnili nam bezpieczną ilość udanych anime, byśmy mogli wybrzydzać? Za kilka sezonów może się okazać że 100% wydanych tytułów będą stanowić wcześniej wspomniane power girls, mechy oraz coraz popularniejsze serie, którym głównym „argumentem” są skąpo ubrane lolitki, a Ano Hi Mita było jednym z najbardziej wartościowych dzieł które było dane nam zaznać.

  Nie mówię że seria jest idealna, ale porównując do tego co do tej pory wyszło musimy wykazać się większą wyrozumiałością, zaakceptować wady i doceniać to co mamy.
  • Avatar
   Eire 17.07.2011 19:06
   Re: Same wady?
   Rok się jeszcze nie skończył, a Natsume Yuujinchou San to poważna konkurencja. Japończykom wciąż zdarza się rzucić coś fajnego, tak, że nie musimy brać wszystkiego jak leci. Zresztą jeśli nawet

   Za kilka sezonów może się okazać że 100% wydanych tytułów będą stanowić wcześniej wspomniane power girls, mechy oraz coraz popularniejsze serie, którym głównym „argumentem” są skąpo ubrane lolitki, a Ano Hi Mita było jednym z najbardziej wartościowych dzieł które było dane nam zaznać.

   Wtedy dokończę spokojnie Tezukę i zabiorę się za hodowlę marchewek naciowych.

   A tak na serio- w którym miejscu seria została „zjechana”?
  • Avatar
   Burächan 17.07.2011 19:17
   Re: Same wady?
   Opinie, opinie…

   Ponieważ średnio co roku wychodzą dwie OAVki Gundam Unicorn to właśnie „anime o starciach mechów” jest w tej chwili według mnie najlepszym tytułem. Jakość anime jest w ostatnim czasie naprawdę niska, nawet kreskówki w stylu My Little Pony: Friendship Is Magic są bardziej warte uwagi.
   • Avatar
    Marilee 17.07.2011 19:55
    Re: Same wady?
    Skoro „jakość anime w ostatnim czasie jest niska” to polecam cofnąć się o kilka dobrych (jak nie kilkanaście) lat. W lata kiedy anime 'początkowało', a serie były oryginalne i czuło się powiew świeżości…

    Wydaje mi się, że ta seria została po prostu oceniona przez pryzmat poprzednich serii. Coraz trudniej wymyślić coś nowego i zachwycającego pod każdym względem. Schematy niestety, powtarzają się.
    • Avatar
     Kari 17.07.2011 20:36
     Re: Same wady?
     Ale zaraz zaraz kto je zjechał? Ocena 6/10 to jakieś zjechanie? Fanom może się to nie podoba, ale 6/10 oznacza, że recenzentka uznała je za niezłe. Jak chcesz poczytać recenzję w której się jedzie po jakieś serii to przeczytaj recenzje chociażby To love­‑ru czy mang Mayu Shinjo. Najlepsze anime roku? Litości – ledwo minęła połowa roku, jeszcze jest ten sezon i następny. Dla mnie np. już się lepsze serie ukazały w tym roku. I dlaczego starcia mechów mają być wgl gorsze od Ano Hany bądź innego anime obyczajowego? Wszystko zależy od poziomu danej serii a nie od samego gatunku bo to nie on decyduje czy seria jest fajna, głęboka, wciągająca itd.

     „Czy japończycy zapewnili nam bezpieczną ilość udanych anime, byśmy mogli wybrzydzać?”

     Ja imo uważam, że tak. Jest bardzo wiele anime bardzo udanych z najróżniejszych gatunków. A nawet jeśli by ich nie było dostatecznie dużo to nie powód, żeby zachwycać się byle czym (nie mówię o Ano Hana, ale ogólnie).

     „Za kilka sezonów może się okazać że 100% wydanych tytułów będą stanowić wcześniej wspomniane power girls, mechy oraz coraz popularniejsze serie, którym głównym „argumentem” są skąpo ubrane lolitki”

     Osobiście uważam, że moment w którym miałyby być tylko loli produkcje, mechy, shouneny itp. nigdy nie nadejdzie. Takich produkcji jest pewnie najwięcej, ale zawsze znajdzie się też wiele innych anime, które są bardziej ambitne. Po za tym to jest moda:xd Np. z 10 lat temu fanserwisu praktycznie w seriach nie było, albo było ich mało. Teraz jest widocznie ludzie chcą oglądać fanserwis i loli:/ . A za kolejne 10 lat przyjdzie czas na inny trend. No i nie ukrywajmy, że większość ogląda anime dla czystej rozrywki, a nie żeby przy nich rozmyślać nad sensem życia.

     „Nie mówię że seria jest idealna, ale porównując do tego co do tej pory wyszło musimy wykazać się większą wyrozumiałością,"

     A dla mnie zdecydowanym winem jest Gintama. Czy to oznacza, że nie mam dobrego gustu/ zadowala mnie byle co/ nie umiem docenić jakiś dzieł? No i w końcu co można nazwać dziełem i jak je rozpoznać? Dla mnie to imo żadne dzieło, ale spokojnie można je polecić. Skoro sam napisałeś, że seria nie jest idealna to po co narzekasz? Że ocena jest niższa o tę jedną/półtorej gwiazdki? No i recenzentka wcale nie pisała o samych wadach.
    • Avatar
     Burächan 19.07.2011 19:11
     Re: Same wady?
     Marilee napisał(a):
     Skoro „jakość anime w ostatnim czasie jest niska” to polecam cofnąć się o kilka dobrych (jak nie kilkanaście) lat. W lata kiedy anime 'początkowało', a serie były oryginalne i czuło się powiew świeżości…

     Kilkanaście lat? Chyba co najmniej trzydzieści. Jestem akurat fanem starych serii, więc dzięki za radę ale już od dawna się obracam w tym kręgu. Wcale nie potrzeba żadnej innowacyjności i można powielać schematy, tylko trzeba to robić z wyczuciem i gracją.

     A do ludzi, którzy myślą, że zalewa nas masa mecha anime, to chyba powinniście się udać do szpitala. Rocznie wychodzi około 7 takich tytułów z czego tylko ze 2­‑3 są warte uwagi…
   • phantom 17.07.2011 21:10:49 - komentarz usunięto
  • Avatar
   Pierce 18.07.2011 00:10
   Re: Same wady?
   Po zapoznaniu się z tekstem nie miałbym najmniejszej ochoty sięgnąć po to anime, nawet gdyby mój trud gratyfikowano w dolarach. Definitywnie jest to zjechanie, dowiedziałem się wielu negatywnych rzeczy i wszystko byłoby ok gdyby ilość bardziej udanych serii rzeczywiście zapisywana była w postaci trzech cyfr. Nie zrozumcie mnie źle. Nie zaprzeczam zawartym w recenzji spostrzeżeniom, są bardzo subiektywne, ale prawdziwe. Problemem jest właśnie przesadna stronniczość, która w łatwy sposób doprowadza mnie do szału oraz naiwne twierdzenie, że istnieje tona lepszych produkcji. Wszystkie, nawet wasze najbardziej ukochane anime mają mnóstwo mankamentów po prostu niektórych nie dostrzegacie, a innych wcale nie macie ochoty ujrzeć. Zastanawiające, że sposobność rzucenia surowym okiem na inne serie nie stanowi problemu.

   Co do gwiazdek. Mają znaczenie. Olbrzymie. Ludzie są leniwi, a szóstka, gdzie noty 5 i poniżej ma zdecydowana mniejszość produkcji [i są to raczej same ochłapy], stanowczo odstrasza. Czy oczko w górę zrobiłoby róznicę? Jak widzę znacznie gorsze anime zbierające niemal komplet, to zaczynam mieć wiele wątpliwości, czy ocenianie w ogóle ma sens. Nikomu nie ujmując – profesjonalni krytycy pracujący w wąskim gronie bądź w pojedynkę potrafią nakreślić takie kryteria, że odnoszenie się do ich rankingu najlepszych np. dramatów coś znaczy. W przypadku wielu autorów[m.in. na tanuki, filmwebie] kolejność jest całkowicie losowa. Sugerowanie się czyimś zdaniem jest wówczas sportem ekstremalnym.
   • Avatar
    1 18.07.2011 01:18
    Re: Same wady?
    Na mal'u AnoHana w czołówce najlepszych anime.
    • Avatar
     2 18.07.2011 06:33
     Re: Same wady?
     Na podstawie średniej wieku użytkowników mal'u, a średniej osób oceniających w tej chwili Ano Hanę można wysnuć wniosek, że to niezła bajeczka jest.
 • Avatar
  A
  yoda 17.07.2011 16:10
  Sztuczny pseudodramat
  Anime nie podobało mi się choć na początku miałem pewne nadzieje. Jednak czym dalej tym gorzej.

 • Avatar
  R
  Otōsan 17.07.2011 16:06
  O gustach się nie dyskutuje...
  Osobiście bardzo mi się podobała ta seria i jak parę osób tu pisało czekałem z niecierpliwością na kolejne odcinki. A na koniec spłakałem się jak bóbr:)
  Także trochę mnie rozczarowała niska ocena w recenzji, która może odstraszyć nowych widzów od zobaczenia tego anime, wiec pozwolę sobie na wyrażenie swojej opinii.

  Ograne chwyty i brak logiki to główne zarzuty pani recenzentki w stosunku do tej serii. To może zacznę od ogranych chwytów…
  Jakim to sposobem chciała by autorka doczekać się z każdą serią nowych zagrywek emocjonalnych tym bardziej że ludzie jako tacy wzruszają się , śmieją czy złoszczą zazwyczaj w podobnych sytuacjach ? Nie mówimy tu o socjopatach u których błogo rozanielony uśmiech może wywołać np scena ćwiartowania ofiary na żywo. To całkiem naturalne że pisarze czy scenarzyści używają podobnych schematów -są sprawdzone i prawdziwe a co najważniejsze działają na odbiorcę…
  Więc pretensje że twórcy serii użyli „oklepanych” i płytkich chwytów to trochę takie żalenie się że koło nie jest wynajdywane ciągle od nowa. Oczekiwanie że w każdym dialogu i działaniu bohaterów zawrą się fundamentalne i na dodatek nowe prawdy o życiu , śmierci, miłości, przyjaźni, nienawiści i powstaniu wszechświata to trochę za duże wymagania moim skromnym zdaniem…Tak samo jak narzekanie na zbyt płytkie ukazanie motywów działań bohaterów. W serii składającej się z jedenastu odcinków trudno się wgłębiać we wszystkie meandry młodych, a już skołatanych traumą sprzed lat dziesięciu serduszek. Pewne sprawy należałoby sobie dopowiedzieć samemu, no chyba że ktoś jest tak rozleniwiony że liczy że wszystkie odpowiedzi będzie miał podane na tacy.

  Drugim zarzutem jest brak logiki działań u bohaterów. Większość z tych bohaterów,co trzeba podkreślić, to nastolatki. A także duch dziewczynki która zginęła w wieku lat pięciu i na takim poziomie w zasadzie jej logika powinna funkcjonować, choć na szczęście nie jest chyba aż tak źle. Ale wracając do żywych nastolatków to burze emocjonalne wywołane buzowaniem hormonów tzw wieku dojrzewania są bardziej prawdopodobne niż spójne logicznie, pozbawione irracjonalnych motywów działania. Trzeba też powiedzieć że moim zdaniem w tej serii nie logika jest najważniejsza tylko uczucia. I to nimi się postacie kierują , jako że nie zajmują się rozwiązywaniem paradoksu dziadka tylko swoimi problemami wywołanymi śmiercią Menmy i tym jak jej śmierć zmieniła ich relacje z reszta członków gangu i rzeczywistością…
  Poza tym trochę dziwne są pretensje o brak logiki w stosunku do serii której fabuła jest zbudowana wokół pojawienia się ducha (duchy i logika…?).
  Ogólnie to czytając tą recenzje miałem wrażenie że pani Enevi szuka dziury w całym i stara się dorobić teorię do prostego faktu że anime nie trafiło w jej gust.
  A o gustach się nie dyskutuje, więc na tym zakończę ;)
  • Avatar
   1 17.07.2011 16:14
   Re: O gustach się nie dyskutuje...
   Ogólnie to czytając tą recenzje miałem wrażenie że pani Enevi szuka dziury w całym i stara się dorobić teorię do prostego faktu że anime nie trafiło w jej gust.

   Nic dodać, nic ująć.
   • Avatar
    Kari 17.07.2011 17:04
    Re: O gustach się nie dyskutuje...
    Ja po części też się zgadzam z tym cytatem, jednakże taki brak logiki to owszem występował. Chociażby przykład z recenzji: dawni przyjaciele nie mogli zobaczyć Menmy. Tylko przecież Jin­‑tan mógł łatwo udowodnić że Menma istnieje jako duch np. mógłby ją poprosić aby w ich obecności coś wzięła do ręki/rzuciła czymś/coś upuściła itp. Dlatego chociażby fabuła jest pozbawiona logiki, bo gdyby Anaru, Yukiatsu, Tsuruko i Poppo przekonali się, że Menma rzeczywiście jest to anime skończyło by się na góra 6 odcinkach… Dlatego myślę, że można odnieść takie wrażenie ale imo recenzentka umie uzasadnić swój wybór także uważam, że nie ma się o co czepiać. A ode mnie 7/10
  • Avatar
   kako 17.07.2011 18:44
   Re: O gustach się nie dyskutuje...
   Po przeczytaniu recenzji pozostaje mi tylko podpisać się pod tą opinią. Rozumiem, że nadmiar dramatyzmu (albo jak kto woli – sentymentalizmu) może drażnić (zwłaszcza w ostatnim odcinku). Nie każdy lubi, nie każdy lubić musi. To co jednych wzruszy, innych może poirytować itp., itd. Natomiast jeśli chodzi o żelazną logikę – czy właśnie tego należy się spodziewać w opowieści o relacji pomiędzy nastolatkiem i duchem dziewczynki? >:) Nie każde anime (zwłaszcza to przeznaczone dla trochę młodszego odbiorcy) musi być logiczną łamigłówką. W tym konkretnym wypadku postawiono na prostą, ale piękną historię pisaną emocjami. Ostatecznie to od widza zależy, czy po sensie pozostanie mu jakaś mniej lub bardziej głęboka refleksja czy też potraktuje to anime sztuczny ''wyciskacz łez''.
   • Avatar
    Kari 17.07.2011 19:57
    Re: O gustach się nie dyskutuje...
    Nie chodzi tu o żadną logiczną łamigłówkę czy coś w tym stylu. Po prostu każdy, kto oglądał te anime z jako taką uwagą zauważy, że istnienie Menmy można było udowodnić już w pierwszych odcinkach a nie na samym końcu. Nie wymagam od tego anime nie wiadomo czego, ale akurat ten błąd logiczny jest dość poważny i sprawia, że całe anime po pierwsze dużo traci, a po drugie staje się co najmniej z lekka bez sensu. Nie wiem czy innym to przeszkadzało, ale mi owszem. Czasem może się zdarzyć jakaś wpadka, ale ta jest tak ewidentna, że aż kłuje w oczy.
    • Avatar
     kako 17.07.2011 21:44
     Re: O gustach się nie dyskutuje...
     istnienie Menmy można było udowodnić już w pierwszych odcinkach
      – być może, ale w jakim celu? Warto wziąć pod uwagę to, że jednym z ważniejszych wątków w tej historii jest kwestia ''uczłowieczenia'' Jintana, który jest na dobrej drodze do zostania rasowym hikikomori. To konieczność przekonania (na słowo!) całej paczki o istnieniu Menmy sprawia, że nasz bohater – czy chce czy też nie chce – musi rozbić swoją skorupę i wejść w rolę protagonisty. Pozostali, chcąc nie chcąc, też muszą porzucić swoje pozy, maski itp. Zbyt wczesne pojawienie się Menmy zaburzyłoby ten (dość prosty, ale jednak ważny) proces przemiany bohaterów. Tylko tyle.
 • Avatar
  A
  Reisen 17.07.2011 13:48
  Świetna recenzja
  Zgadzam się i z przedmówcą i samą recenzją. Anime zaczęło się kapitalnie, ale im dalej w las, tym gorzej. Niedomówienia, nachalność w próbie wzruszenia widza, głupota postaci (Za wyjątkiem Anaru)... Ode mnie również 6/10, są lepsze serie na których można się wzruszyć.
 • mashiro 17.07.2011 13:25:33 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  Pierce 16.07.2011 17:31
  Niesamowite
  Przejmująca historia. Najbardziej smuci mnie to, że Menma której z biegiem odcinków nie da się nie pokochać jest tak naprawdę jedynym spoiwem pomiędzy bohaterami. To dzięki temu, że dziewczyna jest taka pogodna, troszczy się o każdego z przyjaciół i to właśnie jej najbardziej na wszystkim zależy, ta grupka jest w stanie ze sobą obcować. Wystarczyłoby, gdyby np. Menma zmieniła zamieszkanie, a wówczas cała paczka by się nawzajem zagryzła. Była dawką altruzimu, odtrudką na nieznośne charakterki pozostałych postaci. Zastanawiające jest to, czy bohaterowie rzeczywiście kochają Meiko, czy też bóstwią samych siebie, jakimi się przy też świętej dziewczynie stają.

   kliknij: ukryte 

  Ocena to musi być 10/10. Jeśli Ano Hi Mita nie zasługuje na całą pulę, to żadne inno anime nie powinno przypisywać sobie tej notki.
 • Avatar
  A
  pewupe 13.07.2011 16:42
  ..
  O ile za pierwszym razem przeszłam koło tej serii obojętnie, to po drugim stwierdzam, że było całkiem dobre. Jednakże nie podzielam tych wszystkich zachwytów, nie wzruszyło mnie jakoś specjalnie, może jedynie w ostatnim odcinku. Ta białowłosa raczej denerwowała, ale w sumie wszystkie postacie były sympatyczne. 7/10
 • Avatar
  A
  Metriv 13.07.2011 02:41
  Jak dla mnie, troszeczke przedramatyzowali koncowke, mimo wszystko anime mi sie bardzo podobalo. Dawno nie odczuwalem takich emocji.
 • Avatar
  A
  PiteR Tha Don 12.07.2011 18:26
  Od pierwszego odcinka wiedizałem...
  Od pierwszego odcinka wiedziałem że seria będzie perełką sezonu i się nie zawiodłem minusem jest zbyt mało odcinków,nie wierzę że nie zobaczę już ich przygód i Menmy a szkoda,szkoda że seria nie liczy 24 odcinków.Mogło by się bardziej rozbudować wszystko,seria byłby wtedy wyśmienita.Opening i Ending dodają klimatu tej serii zwłaszcza przy ostatnim i dziesiątym odcinku.Przy ostatnim odcinku trochę wylałem łez,ostatnio mi się tak bardzo przy drugiej serii Clannad.Animacja,kreska,postacie wszystko na plus, co w nich nie lubić hee ???
  Ocena 10-/10
 • Anime to gniot 3.07.2011 04:24:16 - komentarz usunięto
 • shiraoi 2.07.2011 22:33:15 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  Intanise 2.07.2011 17:13
  Najlepsze!
  W pierwszym odcinku, to coś białe i piszczące, co się nazywa Menma, strasznie wkurza, ale wystarczy, że poczeka się do końca, kiedy to wiele się wyjaśnia, a Menma przestaje denerwować i nawet… budzi współczucie. Dlatego radzę nie zrażać się i nie wyłączać po pierwszych 5 minutach (zwłaszcza, że kreska jest po prostu prześliczna). ;)

  Pięknie, wzruszające anime. Ja, oglądając je, płakałam na KAŻDYM odcinku, a ostatni przepłakałam niemal w 80%, aż migreny dostała. Ale polecam, w moim prywatnym rankingu najlepszych anime powędrowało na 1 miejsce i pewnie już z niego nie zejdzie!
 • Avatar
  A
  Bhaal 2.07.2011 15:18
  Polecam anime jest jednym z najlepszych
 • Avatar
  A
  Madao 1.07.2011 10:20
  Warto
  Przepiękne anime, które naprawdę warto zobaczyć. W zalewie generic shounenów, ecchi itd. Anohana wyróżnia się pod każdym względem poczynając od pięknej animacji i grafiki a kończąc na bardzo dobrej fabule. Do tego dochodzą bardzo piękne opening i ending, które z każdym odcinkiem niosą ze sobą coraz większy ładunek emocjonalny. Ogromną zaletą jest to, że Menma nie jest jedną z irytujących kawaii dziewuszek, których jedynym celem jest lądować na najbliższym osobniku płci męskiej przy każdej okazji, lecz w pełni ukształtowaną postacią, którą można polubić. Polecam szczególnie fanom Noein.
 • Avatar
  A
  Perełka 30.06.2011 00:46
  30.04.2011r. - 29.06.2011r.
  Chyba nie mam tutaj zbyt wiele do dodania, bo to co chciałam napisać, można przeczytać w komentarzach pod spodem. Po co więc się powtarzać? (: Z mojej strony powiem tylko tyle, że jest to mała perełka której szukałam już od bardzo dawna. Spokojna, piękna i dająca do myślenia. Pozycja której głównym tematem jest dawna przyjaźń nastolatków, a nie miłość która po latach rozkwita [ kliknij: ukryte ]. Opening i Ending to coś co chciało by się słuchać w nieskończoność. Bohaterowie sa bardzo sympatyczni i jeśli się ich nie polubi, to stają się jedynie obojętni. Odcinki wciągają i aż do samego końca nie jest się pewnym jak to się wszystko zakończy. Cudowna historia! Prawdziwa i realna, przez co niektórym łezka może sie w oku zakręcić oglądając to anime oraz wspominając swoje dawne, utracone przyjaźnie. No ale co tu się z drugiej strony dziwić? W końcu za tą produkcję byli odpowiedzialni twórcy Toradory! Oby więcej takich perełek, bo dzięki takim serią jest się po prostu dumnym, że ogląda się anime.
  [ajć… jednak się powtórzyłam ;]
 • Avatar
  A
  Panasiux 29.06.2011 01:21
  Anime to jest magiczne, niby nic się nie dzieję, jednak człowiek po 1 odcinku nie może doczekać się kolejnego. Historia grupy przyjaciół, która poróżniła się w przeszłości z powodu śmierci bliskiej im osoby, spotyka się ponownie, aby pomóc przyjaciółce. Wyciska łzy na potęgę, ale właśnie o to chodzi. Właśnie na takie anime czekałem. Jak dla mnie, jedeno z faworytów 2011 roku i najlepsze tej wiosny. Muzyka na wysokim poziomie, to samo z grafiką (trafia się kilka małych błędów np: oczy Tsuruku przenikają przez oprawki, kiedy ta stoi bokiem), postacie i fabuła. Nic tylko oglądać :)
  • Avatar
   N4F4L3M 29.06.2011 23:16
   (trafia się kilka małych błędów np: oczy Tsuruku przenikają przez oprawki, kiedy ta stoi bokiem)

   to chyba celowy zabieg. często sie z tym spotykam.
 • Avatar
  A
  Felsis 27.06.2011 01:49
  Kwiat wiosny ;)
  Nigdy nie pomyślałabym, że oglądanie anime o duchach sprawi mi tyle zabawy. A tu… niespodzianka! Mało tego! Chodź to bardzo rzadkie w moim przypadku to łapałam się na tym, że przy seansie było mi naprawdę smutno!

  Nie mogę powiedzieć żeby był to ideał, ale seria miała w sobie coś niezwykłego. Już po pierwszym odcinku dało się wyczuć spokojny, odrobinę nostalgiczny klimat. Na szczęście twórcy nie stworzyli w tym wypadku jakiegoś dramatu (i chwała im za to), tylko ciepłą historię o przyjaźni, dorastaniu i radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby.

  Niesamowite było dla mnie to, że niewyrośnięte, białowłose dziewcze może być aż tak mało irytujące. Na początku były takie chwile, w których chciałam Menmę po prostu ‘przewinąć’, ale pod koniec serii zostały one zapomniana, a sama główna bohaterka uzyskała moje rozgrzeszenie i przychylność. Na odwrót byłą z Jintą, ale na szczęście pod koniec doszedł do tego, że coś jest jednak nie tak z jego myśleniem.
  Najważniejsza dla mnie była jednak Tsuruko. W każdym odcinku ze zniecierpliwieniem oczekiwałam jej pojawienia się. Każdy jej krok był dla mnie logiczny i z każdym odcinkiem odkrywałam coraz więcej jej pozytywnych jak i negatywnych cech, dzięki którym zdobywała moją coraz większą sympatię.

  Warto jeszcze wspomnieć o przeuroczym endingu i wcale nie gorszym openingu. To niesamowite, ale ich nie przewijałam. Było wręcz przeciwnie! Łapałam się na tym, że były dla mnie za krótkie i spokojnie mogłyby lecieć dalej.

  Wracając co komentarzy o ‘najlepszości’ Ano Hany w roku 2011 mogę powiedzieć tylko, że według mnie seria ta uratowała tegoroczny sezon wiosenny ;)
 • Avatar
  A
  Maciejka 26.06.2011 23:59
  Dziwna sprawa – z początku myślałam, że Ano Hana będzie czymś nieco innym, niż to, co zaserwowali nam twórcy. Właściwie nie za bardzo potrafię powiedzieć, czego oczekiwałam. Chyba liczyłam na trochę więcej optymizmu i inaczej przebiegającą naprawę relacji, a to, co otrzymałam trochę się z tym rozminęło, ale czy było źle? Na pewno nie. Na każdy odcinek wyczekiwałam z niecierpliwością, każda końcówka zaskakiwała mnie mniej lub bardziej, ale zawsze pozostawiała po sobie jakieś emocje ( kliknij: ukryte . Paczka przyjaciół to cudowna gama postaci. Dawno nie spotkałam się z anime, w którym polubiłabym tylu bohaterów i którzy, jak na standardy anime, są realistyczni. Moją faworytką bezapelacyjnie jest Anaru, zaś funkcja irytującej przypadła Menmie (Juntan czasami też mnie wpieniał, ale było to tylko kilka momentów). Co się tyczy muzyki – rzadko się zdarza, żebym odpalając nowy odcinek, nie przewijała obydwu albo chociaż jednego. Tutaj natomiast nie ma bata, słuchanie tych piosenek i oglądanie towarzyszącej im animacji było samą przyjemnością, której nie mogłam sobie odmówić. Graficznie też bez zarzutu, podobał mi się ruch włosów Menmy i Anaru oraz buźki bohaterów.
  Ano Hana zostawiło po sobie miłe wrażenie i, przynajmniej dla mnie, jest jednym z lepszych anime, o ile nie najlepszym, tego sezonu.
  • Avatar
   Maciejka 27.06.2011 00:01
   Co się tyczy muzyki – rzadko się zdarza, żebym odpalając nowy odcinek, nie przewijała obydwu albo chociaż jednego.

   Miałam tam na myśli opening i ending, ale gdzieś mi zdanie wcięło.
 • Avatar
  A
  TraveltotheMoon 26.06.2011 23:50
  Sugoi !
  2 minuty temu obejrzałam ostatni odcinek i wyobraźcie sobie jak musze teraz wyglądać xd. Anime bardzo wzruszające o pięknej historii . Szkoda mi było Anaru, i miałam nadzieje że pod koniec odcinka bedzie pokazane czy byla z Jintanem czy nie no ale niestety. Bez zastanowienia daje 10/10 za muzyke, kreske, postaci i całokształt.
  • Avatar
   Snooz 19.08.2011 23:13
   Re: Sugoi !
   Godzinę temu skończyłem ostatni odcinek Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai. Jak tylko udało mi się trochę pozbierać (rozkleiłęm się oczywiście…) odpaliłem tanuki by zobaczyć czy ktoś jeszcze ma po seansie podobne odczucia co ja. No i oto jest!:]  kliknij: ukryte 
   • Avatar
    TraveltotheMoon 20.08.2011 01:01
    Re: Sugoi !
    aaa , szanowny kolego, muszę powiedzieć że chyba czytasz mi w myślach :d. I feel the same way :] . Anaru jest tak prawdziwą postacią ,że to aż grzech jej nie lubić ;). Wie ktoś może, czy ma wyjść jakiś odcinek ova ?
 • Avatar
  A
  anth 26.06.2011 19:35
  A miało być tak pięknie
  Mocno mieszane uczucia. Do 7 odcinka bodajże byłem szczerze zachwycony, zawalona końcówka psuje jednak cały obraz. Słusznie obawiałem się, że wszystko skończy się w przedramatyzowanych i przepłakanych okolicznościach. Wielka szkoda, że zabrakło sensownego pomysłu na zakończenie i cały urok serii czmychnął gdzieś w okolicach akcji rodem z Uwierz w ducha.
 • Avatar
  A
  N4F4L3M 26.06.2011 12:09
  poszło...
  właśnie skończyłem oglądać. Wiedziałem że się rozkleję, i sie rozkleiłem. Jak dotąd dokonał tego jedynie Clannad i Kanon. 10/10
 • Avatar
  A
  MiszczKoszykufki 25.06.2011 19:04
  „How many pages have I wasted to compose our feelings?”
  Może nie jest to anime ROKU 2011, ale WIOSNY 2011 na pewno. Seria pokazała że nie potrzeba jakiś wielkich, wstrząsających zwrotów akcji w stylu Madoki by podbić serca widzów  kliknij: ukryte . Historia jest prosta, obserwujemy życie codzienne grupki nastolatków – dawnych przyjaciół, których drogi w pewnym momencie się rozeszły i nagle muszą spełnić życzenie zmarłej koleżanki. Wszystko to rozwija się w dosyć wolnym tempie, ale na pewno nie powooooooolnyyyym niczym w opiewanym „Hana­‑Saku Iroha”, gdzie podczas seansu wskaźnik mego hormonu szczęścia i adrenaliny zatrzymuje się na skali minusowej. Wielkim plusem serii są przekonywujący, sympatyczni bohaterowie, zwłaszcza główna postać – NIEIRYTUJĄCA Menma. Tak, to jest bardzo ważne bo zazwyczaj protagonista jest solą w oku widza. W AnoHanie (na szczęście) nie znajdziemy magii, co sprawia że anime wydaje się bardziej realistyczne. Animacja jak na obyczajówkę jest niezwykle porządna, a opening i ending są tak ładne, że aż się nie chce ich przewijać ;D Na ocenę jedynie może znacząco wpłynąć końcówka – dla jednych przedramatyzowana, rodem z kiepskich romansideł  kliknij: ukryte , dla innych po prostu piękna i wzruszająca.

  Ocena – 8/10 z gwiazdką <3


 • Avatar
  A
  Prox 25.06.2011 14:21
  Miazga
  Kolejne TOP1 do kolekcji. Anime roku 2011! Totalna miazga, wyciskacz łez do ostatniej kropli wody w organizmie. Bardzo poruszająca historia
  • Avatar
   Kotoko 25.06.2011 16:25
   Re: Miazga
   Właśnie jestem po ostatnim odcinku i popieram. Miazga i wyciskacz łez. Niesamowite anime.
 • Avatar
  A
  pelcu 3.06.2011 22:13
  Anime roku 2011:)
  Anime roku 2011:)
  • Avatar
   Antanaru 4.06.2011 09:46
   Tja
   Tja, co z tego, że nawet pół roku jeszcze nie minęło a seria nie jest skończona. Nie chwal dnia przed zachodem.
   • Avatar
    DawiD 9.06.2011 01:23
    Re: Tja
    Kto co lubi, ma prawo :)
    A tak szczerze patrząc na ubiegły rok to nie było anime(tego rodzaju), które mogłoby konkurować z tym tytułem.
    • Avatar
     Antanaru 9.06.2011 18:41
     Re: Tja
     Nie chodziło mi o jakoś serii, ale o pochopność w ocenie. Sam uważam ją za jedną z lepszych w tym sezonie, ale jeszcze do końca trochę zostało, a wystarczy kilka odcinków by zepsuć nawet bardzo dobrze zapowiadającą się serię (vide C). Poza tym pozostają jeszcze dwa sezony i choć letni, poza nielicznymi wyjątkami, nie napawa optymizmem, to jesienią może jeszcze coś pozytywnie zaskoczyć.
     • Prox 25.06.2011 14:22:28 - komentarz usunięto
  • Avatar
   Cthulhoo 4.06.2011 10:17
   Re: Anime roku 2011:)
   Eee… fakt, dobry tytuł i ma szansę być jedną z najciekawszych pozycji aktualnego sezonu, ale anime roku… nie popadajmy w przesadę, szczególnie że uważam na przykład takie Hourou Musuko za po prostu lepsze anime (a też jest z tego roku i specjalnie napisałem o nim, bo do obydwu tytułów można przypiąć karteczki slice of life i drama).
   • Avatar
    DawiD 9.06.2011 01:26
    Re: Anime roku 2011:)
    Co do Hourou Musuko kawałek dobrego anime ale kreska „cholernie” mi nie podeszła :( może dlatego nie cenie go zbyt wysoko(ale to znowu tylko moje zdanie).
    • Avatar
     Cthulhoo 17.06.2011 22:54
     Re: Anime roku 2011:)
     Ja nie oceniam anime na podstawie kreski, chyba że jest genialna lub woła o pomstę do nieba. W innych wypadkach traktuję ją jako element mało istotny. Serie mają się bronić fabułą i klimatem bądź też humorem i frajdą z oglądania (zalezy, jaki gatunek) a nie oprawą wizualną, która tylko dopełnia całości.
     • Avatar
      DawiD 18.06.2011 10:23
      Re: Anime roku 2011:)
      Once again „Kto co Lubi” :)
      • Avatar
       Cthulhoo 18.06.2011 10:30
       Re: Anime roku 2011:)
       W sumie racja… o gustach nie ma co dyskutować, bo do niczego sensownego się nie dojdzie i najwyżej jakieś tardwarsy z tego wyjdą ;3
  • Avatar
   mith 13.06.2011 02:20
   Re: Anime roku 2011:)
   Pożyjemy, zobaczymy… Ale po 9 na 11 odcinków, trzymam mocno kciuki, żeby nie zepsuli zakończenia. Jeśli utrzymają ten wysoki poziom, to to anime dołączy do mojej króciutkiej listy tytułów wybitnych.
  • Avatar
   Progeusz 18.06.2011 11:27
   Re: Anime roku 2011:)
   IMO jednak przegrywa ze Steins;Gate (choć przy ósmym odcinku jeszcze prowadziło) w tym sezonie, a jeśli chodzi o rok…
   Śmiem wątpić, czy w 2011 dostanę cokolwiek lepszego od Madoki.
   • Avatar
    Cthulhoo 18.06.2011 13:20
    Re: Anime roku 2011:)
    Przecież już dostaliśmy: Oretachi ni Tsubasa i Softenni <magik>
 • Avatar
  A
  Longer 13.05.2011 18:48
  Serio serio
  Naprawde świetna historia. Od pierwszego odcinka bez opamiętania się wciągnąłem. Anime bardzo podoba mi się od strony technicznej, uwielbiam tą kreskę i płynność animacji. Postacie są do polubienia od pierwszej chwili.
  Historia jest moim zdaniem bardzo smutna, ale coś w tym smutku jest że jednak nadal chce go odczuwać z każdym kolejnym odcinkiem, żeby tylko doczekać ostatniego odcinka, gdzie ten smutek przeobrazi sie w niewyobrażalne szczęście :) Polecam, naprawdę.
 • Avatar
  A
  3.05.2011 00:27
  secret base ~Kimi ga Kureta Mono~ (10 years after Ver.) - Osama tribute
  Rzeczywiście bardzo ładna seria jak na razie (dobra oprawa i animacja, ładny OP i ED, ciekawe postacie).

  Taka słodko gorzka komedia ukazująca dorastanie (niegdysiejsi przyjaciele z dzieciństwa stają się dla siebie po latach prawie obcy). Animowane „Uwierz w ducha”, którego każdy odcinek ogląda się z przyjemnością. Zwykle mam gdzieś takie serie, ale ta jest do tej pory naprawdę dobra.
 • Avatar
  A
  Marta001 2.05.2011 22:50
  Piękne!
  To anime jest przepiękne! :) Obejrzałam dopiero 3 odcinki, ale już czuję, że przy ostatnim odcinku będę uśmiechała się przez łzy. Jak ja uwielbiam coś tak prawdziwego i szczerego! :) Bohaterowie są wspaniali.