Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 grafika: 8/10
fabuła: 5/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

4/10
Głosów: 3
Średnia: 4,33
σ=0,47

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Zegarmistrz)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Shadow Skill: Kuruda-ryu Kousatsu-hou no Himitsu

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 2004
Czas trwania: 60 min
Tytuły alternatywne:
  • Shadow Skill 3
  • Shadow Skill: Secret of the Kurudan Style
  • SHADOW SKILL ~クルダ流交殺法の秘密~
Tytuły powiązane:
Widownia: Shounen; Postaci: Magowie/czarownice; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Świat alternatywny; Inne: Magia, Supermoce
zrzutka

Drużyna potężnych wojowników toczy boje w fantastycznym świecie. Nawalanka z elementami fantasy.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

W pewnej fantastycznej krainie żyje potężna wojowniczka (walcząca – by nie było nieporozumień – głównie o złoto i pieniądze), imieniem Elle Ragu. Wiedzie niebezpieczny żywot dzielony między pojedynki na arenach a ustawiczne utarczki z nawiedzającymi kraj demonami. Na szczęście nie jest sama i w swym ryzykownym zajęciu może liczyć na pomoc gromadki wiernych przyjaciół – młodszego brata, zwącego się Gau Ban i będącego przynajmniej równie zdolnym jak ona wojownikiem, oraz czarodziejki Faury. Z czasem do tej gromadki dołącza jeszcze młoda łowczyni demonów Kyo, szukająca zemsty na stworze, który zniszczył jej oddział i zabił bliskich.

Jak nietrudno odgadnąć, tak barwne towarzystwo musi przyciągać bardzo liczne przygody, które będziemy mogli poznać, oglądając film. Niestety fabuła jest najsłabszą częścią produkcji – głównie z tej przyczyny, że nie dowiadujemy się z niej niczego. Naturalnie w tym wypadku wynikać to może z mojej ignorancji, bowiem produkcja, która wpadła w moje łapska jest trzecią OAV z tej serii. Co gorsza, tytuł ten oryginalnie pomyślany był jako zbiór trzech luźno ze sobą związanych odcinków, oderwanych od głównego nurtu fabuły, a nie jako jedna spójna całość.

Niemniej jednak nie jest to wada bardzo znacząca. Shadow Skill nie należy do gatunku serii, które ogląda się po to, by roztrząsać psychologiczną głębię postaci, śledzić skomplikowaną intrygę czy zachwycać się niekonwencjonalnością pomysłów twórców. To anime jest zwyczajnie kinem akcji, czy też może raczej walki, i jego główny rozrywkowy aspekt polega na oglądaniu, jak nasi bohaterowie kopią tyłki wrogom. Co więcej, muszę przyznać, że choreografia walk jest dobra i pod tym względem czuję się całkiem usatysfakcjonowany. Starcia są dynamiczne, trzymają w należytym napięciu, a dodatkowo okraszone zostały pewną dozą brutalności, co w tego rodzaju produkcjach stanowi tylko dodatkowy smaczek. Nie jest tego na szczęście na tyle dużo, by nawet najwrażliwszemu widzowi zrobiło się niedobrze, lecz wystarczająco, by podkreślić śmiertelne niebezpieczeństwo toczonego boju.

Od strony oprawy graficznej nie potrafię wiele zarzucić temu tytułowi. Jest narysowany bardzo ładnie i starannie, jak należałoby się spodziewać po serii OAV. Nie ucieka się też do komputerowych efektów czy takich sztuczek, jak używanie licznych scen w nocy lub we mgle celem oszczędzenia na animacji szczegółów. Kreska Shadow Skill przypadła mi do gustu i uznaję ją za bardzo udaną.

Podobnie jest z muzyką. Tradycyjnie najlepsze są oczywiście utwory z endingu i openingu, lecz i temu, co mamy możliwość podziwiać w tle filmu, niczego nie brakuje – choć raczej nie ma tam melodii, które można by było umieścić na liście Winampa. Jak zwykle także osoby użyczające głosu postaciom postarały się bardzo i należy się im pochwała.

Tytuł ten jest przykładem dobrze wykonanego technicznie produktu, który jednak szwankuje od strony fabularnej. W jego gatunku może intryga nie jest najważniejsza, lecz jednak dużo lepiej bawiłbym się, mając możliwość śledzenia lepiej przemyślanych losów bohaterów. Nie oznacza to, że film mi się nie podobał – jest on na pewno wart polecenia i obejrzenia w wolnej chwili, lecz nie uznałbym go za dzieło milowe w jakiejkolwiek kategorii. Gdyby dopracowano fabułę, wstawiłbym tej produkcji znacznie wyższą ocenę.

Zegarmistrz, 8 października 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Tandm
Autor: Megumu Okada