Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 grafika: 7/10
fabuła: 6/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,00

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 8
Średnia: 5,88
σ=1,27

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Zegarmistrz)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Shadow Skill

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 1995
Czas trwania: 50 min
Tytuły alternatywne:
  • 影技~SHADOW SKILL
Widownia: Shounen; Postaci: Magowie/czarownice; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Świat alternatywny; Inne: Magia, Supermoce
zrzutka

Gau wraz z Elle wyruszają w podróż do grobu rodziców. Nie będzie to jednak bezpieczna podróż…

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Zanim powiem choć słowo o tym anime, należy się zastanowić, czym właściwie jest recenzja. Otóż – jak powszechnie wiadomo – recenzja jest to bezładny blok liter, umieszczany w czasopiśmie lub na stronie internetowej dla podniesienia ogólnych walorów wizualnych, obok różnokolorowych cyferek, pasków i gwiazdek. Recenzji czytać nie trzeba, wystarczy bowiem skupić się na owych gwiazdkach i cyferkach (w dobrym tonie jest też wysłać później autorowi list z pogróżkami), by dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z serią dobrą, czy słabą.

Osoba, która zechce tak postąpić w przypadku tego tytułu, rozczaruje się w sposób bolesny i okrutny. Spowodowane jest to prostym faktem, że – jak każda osoba myśląca – widz taki zacznie oglądać cykl Shadow Skill od początku, czyli od wypuszczonej najwcześniej Shadow Skill OAV. I właśnie w tym miejscu zaczynają się schody.

Zrozumienie fabuły tej produkcji, mimo jej prostoty, nastręczy mu bowiem wielu trudności. Chronologicznie pierwsza wydana OAV opowiada historię ulokowaną gdzieś w środku serii telewizyjnej, gdy – jak co roku – Gau i Elle wyruszają do miejsca, w którym dziewczyna spotkała swojego przyrodniego brata, odwiedzić grób jego rodziców…

Jeśli teraz któryś z czytelników zapyta: „A kim, do licha ciężkiego, są Gau i Elle?”, to znaczy, że ma głowę na karku. Nie znaczy to jednak, że z tego filmu się takich szczegółów dowie… Ja oczywiście wiem, kim jest para bohaterów, znam też tożsamość Scarface'a, Kyo, Faury, Diaza, Lou i reszty wesoło hasających po ekranie typków, chcących czegoś od naszych bohaterów. Wiem, bo oglądałem inne (późniejsze) produkcje z tego cyklu. Natomiast osobom chcącym oglądać poszczególne części Shadow Skill w kolejności chronologicznej OAV dostarczy z całą pewnością licznych intensywnych wrażeń – na przykład zdezorientowania, zagubienia i niezrozumienia.

Sytuację ratuje trochę fakt, że Shadow Skill na szczęście nie jest serią psychologiczną z głębokim przesłaniem, a zwykłym mordobiciem. Jej fabuła (mimo że kompletnie niezrozumiała dla kogoś, kto: a) nie naczytał się spoilerów, b) nie ogląda serii wbrew chronologii, c) nie cierpi na schizofrenię) podobna jest do prawego prostego któregoś z bohaterów. Jeśli więc ktoś chce tylko popatrzeć na kopaninę, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Strona techniczna produkcji – o dziwo – jest o wiele lepsza od grafiki, z którą obcujemy w serii telewizyjnej i zbliżona jest raczej do trzeciej OAV. Bardzo ciekawa jest choreografia walk, które wyglądają efektownie i pomyślane są z głową. Ja wprawdzie stosowałbym nieco inne sekwencje ciosów, ale to skrzywienie wynikłe ze zbyt długiego czasu poświęconego na granie w Mortal Kombat.

Podsumowując – anime jest dobre… Jako odcinek specjalny serii telewizyjnej, a nie początek cyklu. Samo w sobie zawiera bardzo niewiele treści i w oderwaniu od innych (późniejszych) tytułów spod znaku Shadow Skill byłoby raczej niestrawne (no chyba, że ktoś wyłącznie chce popatrzeć na kopiących się po twarzach ludzi). Jeśli komuś podobały się inne tytuły, polecam zapoznanie się także z pierwszą OAV. Jeśli natomiast ktoś chce rozpocząć przygodę z uniwersum Shadow Skill od tego tytułu, to próbę tę odradzam. Chyba, że ma ochotę obejrzeć, jak muskularny babon ubrany w samą halkę leje po pysku swojego brata.

Zegarmistrz, 7 czerwca 2006

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Zero-G-Room
Autor: Megumu Okada
Projekt: Shin Matsuo, Toshinari Yamashita
Reżyser: Hiroshi Negishi
Scenariusz: Mayori Sekijima