Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

ViVid Strike!

 • Avatar
  A
  kamil88 28.11.2016 14:04
  Odcinek 9 + Zapowiedź trzeciego filmu
  Żeby pomóc wyjść Rinne z depresji, Einhard wyzywa ją na pojedynek o mistrzostwo, pod warunkiem, ze najpierw pokona Fuuke.

  No i mamy obiecany pojedynek Fuuka vs Rinne, Fuuka raczej nie ma szans, niby pojedynek Rinne z Vivio zakończył się niespodziewanym zwycięstwem Vivio, ale tutaj mamy doświadczoną Rinne, i Fuuke po czteromiesięcznym treningu, mimo to Fuuka powinna „uratować” Rinne i bić jej do głowy trochę rozsądku :)

  Zapowiedź trzeciego filmu z Nanohą, Yukari Tamura, Nana Mizuki i Kana Ueda powracają [link]
  • Avatar
   $_$ 28.11.2016 18:21
   Re: Odcinek 9 + Zapowiedź trzeciego filmu
   Fuuka raczej nie ma szans (...) tutaj mamy doświadczoną Rinne, i Fuuke po czteromiesięcznym treningu

   Biorąc pod uwagę konstrukcję fabuły, skoro ustalono reguły sprzyjające Rinne, to raczej nie ma ona szansy wygrać (inaczej nie byłoby „twistu”). Stawiam na double KO po pozbawionej finezji wymianie ciosów (bo w pewnym momencie emocje wezmą górę nad techniką).

 • Avatar
  A
  kamil88 23.11.2016 11:59
  Trenerka, zdjęcie Vivio
  Ciekawi mnie zachowanie trenerki Rinne, skoro wiedziała jak krucha jest psychika Rinne (A musiała wiedzieć, skoro obawia się, że ta porażka ją złamała, no i była świadkiem rozmowy Rinne z porywaczem) to czemu nie spróbowała jakoś podnieść jej morale, zapewnić wsparcie psychiczne? Ogólnie bardzo dobry odcinek, ale, czy był sens zamazywać Nanohe i Fate na zdjęciu? Ja wiem że to spin off, który chce się odciąć od serii Nanoha, ale biorąc pod uwagę natężenie bohaterek z poprzedniej serii to trochę zabawne, ze akurat „mamy” ucierpiały.
  • Avatar
   Koogie 23.11.2016 12:58
   Re: Trenerka, zdjęcie Vivio
   To chyba raczej kwestia tego, że Rinne nie ma zielonego pojęcia kim jest Vivio czy kim są jej mamy. Jakby nie patrzeć ona widzi w niej typową księżniczkę, która miała wszystko podane na złotej tacy. Vivio i jej historia jakby nie patrzeć to tajemnica wojskowa, a i ciężko mieć szersze plecy niż Vivio by się dokopać do prawdy. Pomijając to jak bardzo wpływowe są jej mamy, to ciężko zapomnieć o cioci Hayate czy o tym jak kościół o nią dba.
   • Avatar
    kamil88 23.11.2016 16:56
    Re: Trenerka, zdjęcie Vivio
    Sorry, chodziło mi o to zdjęcie, czemu zakryto twarze Nanohy i Fate? [link]
    • Avatar
     $_$ 23.11.2016 22:19
     Re: Trenerka, zdjęcie Vivio
     To dość standardowy sposób (nie)pokazywania twarzy rodziców na zdjęciach. W tym wypadku jednak dodatkowym powodem może być to, że Yukari Tamura (seiyuu Nanohy) w dość burzliwy sposób zakończyła współpracę z King Records (czyli częścią konglomeratu odpowiadającego za franczyzę).
 • Avatar
  A
  Koogie 23.11.2016 10:21
  Małe dziewczynki i magiczne MMA - epizod 8
  Vivid Strike to seria, która jest godna nazwy Nanoha. Brakuje jej trochę by być hitem, lecz ma ten dziwny element, który jest możliwy do znalezienia tylko w tej serii. Głównie chodzi mi o tą zaskakującą zwykłość, codzienność i zdolność do zaskakiwania widza. Większość osób do 8 odcinka już na pewno miało w głowie jak anime pójdzie, kto wygra jak i jaka będzie konkluzja. Vivid Strike postanowił wyjść temu naprzeciw i dać nam autentycznie ciekawą i ekscytującą walkę, której wynik nie był pewny aż do ostatniej chwili. Obecna sytuacja postaci jest naprawdę ciekawa.
  Ale co do zwykłości i codzienności. To jest show w którym są postaci z tytułami Hegemon krwi Ingvalt czy przodek Imperatora piorunów antycznej Belki, używają one skomplikowanych AI rodem z utopijnego science fiction, a większość czasu na ekranie spędzają one… Na chodzeniu do najzwyklejszej w świecie siłowni którą można znaleźć za rogiem, rozmawianiu z przyjaciółmi, robieniu zakładów kto z kim wygra w następnym meczu. Jest w tej serii sporo dziwnych zbędnych szczegółów jak w ostatnim odcinku trenerka Vivio ganiąca ją za rozmowe z przeciwnikiem, bo są za to punkty karne. Logiczne, ale jest to mimo wszystko zbędne. Jest dokładnie tak jak lubię.

  Jestem bardzo ciekaw jak odbiera tą serie osoba która wcześniej nie miała styczność z franczyzą. Ta seria może stać sama bez wcześniejszej wiedzy, ale po prostu ciekawi mnie odbiór. Osobiście oglądam to anime, nawet nie bo jest dobre… nie jest wybitne… ale bo ta franczyza reprezentuje sobą coś wyjątkowego. No i po ostatnim odcinku jest autentycznie ciekaw jak to rozwiążą.
 • Avatar
  A
  Koogie 24.10.2016 12:20
  Epizod 4 - powiedz nie szkolnemu znęcaniu się
  No cóż, jak przewidywałem w komentarzu poniżej, dostaliśmy pierwszą spaczoną scene serii. I znając tą franczyze i fakt, że jest parę niewiadomych, to jeszcze będzie nas czekała powtórka. Nadal uważam, że Rinne ma powiązanie z projektem F lub ma podobną historie co Subaru ze StrikerS (obydwie były adoptowane przez swoje podobieństwo do przyrodniej matki), ale to spekulacja. No dobra, ale o co chodzi.
  Odcinek 4 skupił się mocno na naszej rywalce i czemu stała się ona taką osobą jaką jest. I 20 minut spędzamy z naszą uroczą loli, jak odnajduje szczęście ogniska domowego, jak stara się najmocniej i jak niestety staje się celem klasycznego japońskiego gnębienia szkolnego. Ach no i to o czym szumi cały internet, rezolucje konfiktu między rywalką a dziewczynami które się nad nią znęcały. I siła tej sceny jest niesamowita, po nabudowaniu jej przez cały odcinek nie czujemy źle że to się dzieje, ponieważ było to w pewnym sensie sprawiedliwe i zasłużone, ale chłodność, metodyczność i niesamowita brutalność wspomagana trochę przesadzonymi efektami dźwiękowymi powoduje, że nie da się nie mieć dreszczy przez całą scene. Ta scena nie była napędzana emocjami i chwilą, ona była napędzana przez zniszczoną psychicznie postać.
  Scena ta została potraktowana bardzo poważnie, trochę przesadzone, bo to anime, ale wystarczająco realistycznie by to miało siłe. I tak, to zapewne będzie coś co zapadnie mi w pamięć, szczególnie kontrastując to z wcześniejszymi scenami gdzie postacie się przemieniają w magiczne dziewczynki. Mówiłem, ta seria i ten autor ma tendencje to wrzucania specyficznych motywów i traktowania ich śmiertelnie poważnie, wraz z różnymi implikacjami tych założeń. Będę bardzo zaskoczony jeżeli następny odcinek nie wspomni chociażby przelotnie o konsekwencjach wydarzeń z końcówki odcinka 4, a także jak jej rodzice poradzili sobie z tą sytuacją.

  Vivid Strike, Vivid strike… czymże Ty jesteś? Ach, show samo w sobie nie jest złe tak w ogóle, moje wątpliwości z pierwszego odcinka ogólnie są rozwiane po części, show trzyma się swojego własnego bardzo specyficznego konceptu dobrze. Zobaczymy jak dalej i czy moje podejrzenia dotyczące Rinne i jej pochodzenia są prawdziwe i jaki będzie miało to wpływ na fabułe.
  • Avatar
   kamil88 30.10.2016 17:24
   Re: Epizod 4 - powiedz nie szkolnemu znęcaniu się
   Odcinek 5 kontynuuje retrospekcje Rinne, oprawczyń niczego nie nauczyła ta lekcja. Przybrani rodzice są w porządku.
   • Avatar
    Koogie 31.10.2016 11:53
    Re: Epizod 4 - powiedz nie szkolnemu znęcaniu się
    Ano, nie zawiodłem się. Dostaliśmy sceny konsekwencji, czyli najpierw poprawczak, potem rozmowa o pozwie sądowym, zmiana szkoły no i oczywiście reakcja rodziny tych dziewczynek. No i tak jak przewidziałem, mieliśmy także scene gdzie przybrani rodzice pokazują ich stosunek do całej sytuacji. To jest dokładnie to co oczekuje od tej serii.
    Notabene, w sumie rozbawiło mnie jak Chantez (ta mała zakonnica) spoufaliła się z Fukką, bo jest ze sierocińca prowadzonego przez kościół, no i oczywiście jak odruchowo chciała powiedzieć „Wasza wysokość” do Vivio.
  • Avatar
   Slova 30.10.2016 22:55
   Re: Epizod 4 - powiedz nie szkolnemu znęcaniu się
   Nie siedzę w nanosze za mocno, ale czy takie wprost brutalne motywy nie stoją w opozycji to wartości, na jakich cała franczyza się opiera?
   • Avatar
    Koogie 31.10.2016 11:43
    Re: Epizod 4 - powiedz nie szkolnemu znęcaniu się
    Nanoha jako franczyza nie specjalnie stroniła od brutalności. Jakby nie patrzeć show z założenia celowało w nastoletnich i dorosłych otaku. Owszem pokazanie złamania ręki i śladów krwi po zmiażdżeniu czaszki jest trochę na granicy akceptowalnego spektrum, ale nawet pierwsza seria romansowała z konceptem fizycznego i psychicznego znęcania się nad dzieckiem. Fate Testarossa nie miała łatwego życia, ale przez to także jej powolna integracja stała się jednym z ciekawszych elementów pierwszego i drugiego sezonu. Z drugiej strony nadmierna brutalność naprawdę, źle leży z serią, co udowodnił spin off StrikerS czyli Nanoha Force, który był niesamowitą porażką.
    Ciężko powiedzieć co dokładnie leży u podstaw Nanohy, bo dla każdego było to trochę coś innego. We franczyzie która ma taki zakres emocjonalny, fabularny i różnorodności konceptów, ciężko przybić to coś jako jedną rzecz. Dla mnie prywatnie, podstawa nanohy to miks robienia rzeczy by były fajne, lecz traktowania ich poważnie zarówno jak i świata. Nanoha to seria która wkłada niesamowitą ilość energii by przekonać widza, że to uniwersum żyje i funkcjonuje, a każda tragedia będzie miała konsekwencje i zapewne dostarczy też mnóstwo papierkowej roboty. Nanoha Force było porażką, bo przesadzona brutalność seria po prostu była na siłę i ciężko było utożsamić to co się dzieje z postaciami. Nanoha Vivid (poprzedniczka Vivid Strike) była odrobinę lepsza pod tym względem, lecz też za daleko poszła w bardzo pusty gatunek, które zniweczył cały potencjał jaki seria miała. To przestał być świat. Drugim ważnym elementem franczyzy jest to co leży u podstaw wielu serii o magicznych dziewczynkach. Redmption arc, każda seria miała antagonistów którzy mieli własne motywacje i gdyby tylko porozmawiać (lub zaatakować ich ogromnym laserem) dałoby się coś wypracować. Nove, pani prezydent klubu sportowego to jest jeden z mniejszych starych antagonistów, która najpierw po przesiedzeniu czasu w więzieniu i resocjalizacji normalnie funkcjonuje w społeczeństwie.
    Póki co Vivid Strike dla mnie dobrze wpisuje się we franczyzę. Rinne nie jest złą postacią, a Fukka ma dobrą energię. Seria nie raz próbowała zastępować Nanohe i Fate różnymi parami, o różnej dynamice i para z Vivid Strike leży po mroczniejszej stronie, gdzie Vivio i Einhard były wyjątkowo przesłodzone. Subaru i Tia to jest własna kategoria. Jest ok.
   • Avatar
    kamil88 1.11.2016 11:16
    Re: Epizod 4 - powiedz nie szkolnemu znęcaniu się
    Praktycznie wszystkie 3 serie (Nanoha Vivid jeszcze nie widziałem) ma dość brutalne motywy, jak biczowanie 9 latki przez matkę, bo nie wykonała misji, czarna magia stopniowo wyniszczająca ciało, najpierw doprowadzając do paraliżu a potem śmierci. Jest to coś w stylu kreskówek Don Blutha, bohaterki przechodzą przez piekło, ale historie zawsze kończą się happy endem
    • Avatar
     kamil88 1.11.2016 11:16
     Re: Epizod 4 - powiedz nie szkolnemu znęcaniu się
     Sorry, miało być 4 serie (Nanoha, S, StrikerS, Vivid Strike)
 • Avatar
  A
  Koogie 13.10.2016 13:57
  Drugi odcinek
  Drugi odcinek wypadł lepiej. To znaczy w sumie był podobny do pierwszego, lecz chodzi o to, że ugruntował ten odcinek dla mnie kierunek w którym zmierzamy. W przeciwieństwie do poprzedniego podejścia do Vivid, nie marnujemy tu czasu na długie sceny, które służą tylko i wyłącznie przypomnieniu o niektórych postaciach. Nie czekamy pół sezonu na to, aż faktycznie zacznie coś się dziać. Tutaj jest prosto… są dziewczynki w wieku poniżej 15 roku życia i leją się one tak jakby startowały w turnieju MMA. W sumie to są one w turnieju MMA, tylko że z tą różnicą, że poza judo, można jeszcze używać magii. Początek odcinka skupił się na codziennym życiu naszej głównej bohaterki i bardzo miło, że póki co wszystko jest skoncentrowane na niej. Póki co wszystko jest na całkiem dobrej drodze. Na pewno bardzo przyjemnie będzie się oglądało turniej czy kolejne treningi i ja jestem pewien, że to anime postara się w miarę realistycznie oddać ten koncept magicznego MMA. Raczej będzie dużo codziennych scen, a także sporo małych szczegółów, które ogólnie są zbędne, lecz ugruntowują to wszystko.

  Fabularnie jak już mówiłem, Nanoha jako serie zawsze gdzieś tam wrzuca własny pomysł. I prawdę mówiąc znając fabułę poprzednich części, parę tekstów naszej głównej bohaterki jak i jej rywalki zapaliło parę czerwonych lampek. Mam też w głowie pierwszą scenę otwierającą to show, która była stosunkowo mało pozytywna. O czym mówię? To będzie spoiler z poprzednich części, ale powiem po prostu o paru konceptach, które są mocno ugruntowane w tym uniwersum.  kliknij: ukryte  Każdy z tych konceptów był traktowany w miarę poważnie i w tym uniwersum, był nielegalny, eksperymentalny i wiązał się zawsze z jakąś ludzką tragedią. Wcale się nie zdziwię jak dramat naszej głównej bohaterki, będzie związany z którymś z tych konceptów lub z czymś nowym o podobnych implikacjach.

  Oh Vivid Strike, czym Ty ostatecznie się okażesz. Zagadka.
 • Avatar
  A
  Koogie 3.10.2016 12:07
  Pierwsze wrazenia
  No cóż, po pierwszym odcinku niewiele mogę powiedzieć. Nie był on specjalnie dobry, nie ma być to kontynuacja Nanoha Vivid, lecz przy takim zatrzęsieniu postaci i tego jak anime luźno nimi operuje ciężko mi sobie wyobrazić oglądanie tej serii nie znając franczyzy. Ale jest jeden mały aspekt na który zwróciłem uwagę, ten początek był bardzo przyspieszony, ale też szybko wyrobił się w ustawieniu nowej postaci w uniwersum, w porównaniu do Nanohy Vivid która ciągnęła się jak melasa zanim postanowiła dojść do faktycznych walk to jednak dobra zmiana.

  Dla wszelkich osób które trafiły do tego show nie wiedząc nic o serii, to krótka wersja czemu jest ona specyficzna. Efektywnie każdy sezon próbuje robić coś zupełnie innego jednocześnie będąc bardzo mocno związany z poprzednimi.
  Pierwsza Nanoha to była seria Magical Girl, która w połowie wkroczyła na mocne ścieżki Sci­‑fi
  Druga Nanoha działa się parę lat po pierwszej i efektywnie jest to historia o szarości. Sercem jest drużyna złych którym autentycznie chce się kibicować.
  Trzecia to time skip i pierwsza próba zastąpienia głównych bohaterek. Tym razem są to dwie nowe nastoletnie dziewczyny, które są uczone przez dorosłe już postacie poprzednich części. Fabuła znowu zmienia strukturę i mamy polityke wewnętrzną wojsk, administracje bazy szkoleniowej i ogólnie… dziwne rzeczy.
  Czwarta część po częście miała być powrotem do korzeni magical girl z tym razem Vivio, córką oryginalnych bohaterek. Jednak zamiast typowej serii zeszło to w połowie na tory serii sportowej w walce małych wojowników na przedzie. Była to jednak ogólna klapa

  No, to to co mamy teraz przed sobą to kolejne podejście do Vivid. Znowu zmieniamy główną bohaterkę i po pierwszym odcinku wydaję się, że będą się starać zrobić to co wcześniej się nie udało. Możliwe że będzie tu jednak większy nacisk by mocniej umiejscowić tą serie w gatunku sportowym i ten bardzo szybki początek na to wskazuje.
  Jest jedna rzecz która mnie jednak ciekawi… Czy aby na pewno pójdzie to tak mocno po linii oczekiwań? Każda poprzednia seria jednak rzucała dosyć szalone pomysły i wyróżniała się jakoś. Nawet Nanoha Vivid, która była najsłabsza miała gdzieś tam w tle antyczne sztuki walki, osobowości starych wojowników reinkarnujące się w postaciach i inne dosyć dziwne koncepty jak na serie sportową.

  Pytanie czy Vivid Strike uda się przejść ponad ułomności swojej bezpośredniej pośredniczki czy po prostu utonie w nijakości mając jedynie uniwersum jako pozytywny element? Zobaczymy w następnych odcinkach, bo póki co… ciężko powiedzieć.
 • Avatar
  A
  Retkit 1.10.2016 01:10
  Pierwszy odcinek już dostępny na streamie Amazonu (na pewno UK, nie wiem jak US). Tak, angielska wersja jest przed airingiem w japońskiej TV.