Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 6/10 grafika: 6/10
fabuła: 4/10 muzyka: 6/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 5
Średnia: 6,4
σ=1,02

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Yume de Aetara OVA

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 1998
Czas trwania: 3×28 min
Tytuły alternatywne:
  • If I See You in My Dreams OVA
  • 夢で逢えたら
Tytuły powiązane:
Postaci: Pracownicy biurowi; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Realizm
zrzutka

Nieco inna wersja romansu nieśmiałego urzędnika i pięknej przedszkolanki…

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Oto Masuo Fuguno, szary młody człowiek, któremu nawet wróżka przepowiedziała, że jego kawalerski stan nie ma szans ulec zmianie. Taki, któremu wiatr zawsze wieje w oczy, a ważne papiery rozsypują się na ulicy podczas deszczu. I wtedy właśnie po raz pierwszy widzi ją… Kogo? Oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie zapomniał zapytać nowo poznanej bogini o imię i telefon. Jednakże, jak widać, los ma wobec niego jakieś plany, bo już wkrótce dowiaduje się, że obiekt jego miłości od pierwszego wejrzenia ma na imię Nagisa. Ale droga do serca pięknej panny jest trudna i wyboista, szczególnie dla kogoś, kto może i jest poczciwy z kośćmi, ale jest też kompletną ofiarą losu…

Trzyodcinkowa OAV, wydana w tym samym roku co seria telewizyjna, opowiada inną wersję tej samej historii. Nie jest to kontynuacja ani też prolog – obie serie można oglądać niezależnie od siebie i w dowolnej kolejności. Fabuła różni się w wielu szczegółach – tu na przykład możemy obejrzeć pierwsze spotkanie pary bohaterów; również finał jest całkowicie inny. Wątek zadurzonej w Masuo koleżanki z pracy, Miho, został tu znacznie okrojony, przez co trudniej zrozumieć, co właściwie ona w nim zobaczyła i dlaczego aż tak się na niego uparła. Wprowadzono za to rywali do uczuć Nagisy – brzydkiego jak noc (ale oczywiście nieprzyzwoicie bogatego) gangstera Kujirę, a także niezwykle przystojnego nauczyciela (gdzie on uczy, skoro stać go na taki samochód?!), Kaizukę.

Poszczególne odcinki dzieli po kilka miesięcy. Pierwszy rozgrywa się na wiosnę – płatki wiśni i deszcz w zestawie. Akcja drugiego toczy się w lecie i tu w charakterze atrakcji dostajemy wyprawę nad morze i wszystkie panie w kostiumach kąpielowych, a potem w yukatach. Trzeci – kto by się spodziewał – dzieje się podczas świąt Bożego Narodzenia. W efekcie dostajemy trzy obrazki z życia bohaterów, podczas gdy wydarzenia pomiędzy odcinkami pozostają dla nas tajemnicą – choć nie wydaje się, by umknęło nam coś istotnego. Historia Masuo i Nagisy byłaby całkiem zgrabnie zakończona, gdyby nie to, że twórcy wyraźnie postanowili sobie ułatwić zadanie. W serii telewizyjnej wątek Miho został jakoś zakończony. Tutaj kwestia uczuć Miho do Masuo i uczuć Kaizuki do Nagisy (a są to szczerze emocje, nie wyrachowanie), zostaje zręcznie zmieciona pod dywan i zapomniana, żeby nieprzyjemny widok nie psuł romantycznego finału.

Pod względem wykonania technicznego serie telewizyjna i OAV są niemal identyczne. Takie same są projekty postaci, w podobnym stylu utrzymana (choć pisana przez innego kompozytora) muzyka. Co ciekawe – gdyż zwykle bywa na odwrót – tutaj nie widzimy ani razu nagości. W charakterze fanserwisu panom wystarczyć muszą wyżej wspomniane kostiumy kąpielowe i yukaty.

Podobnie jak seria telewizyjna, także wersja OAV nie oferuje widzom nic oprócz zgrabnej komedii romantycznej. Polecam amatorom gatunku.

Avellana, 14 października 2006

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: J.C.STAFF
Autor: Noriyuki Yamahana
Projekt: Hiroshi Watanabe, Ryouichi Ooki
Reżyser: Hiroshi Watanabe
Muzyka: Shigesato Kanezumi