Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

4/10
grafika: 9/10
fabuła: 4/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

5/10
Głosów: 17
Średnia: 5,18
σ=2,04

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Azag)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Blue Gender: The Warrior

Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 2002
Czas trwania: 97 min
Tytuły alternatywne:
  • ブルージェンダー ザ・ウォリアー
Tytuły powiązane:
Postaci: Obcy; Rating: Przemoc; Czas: Przyszłość (postapokaliptyczna); Inne: Mechy
zrzutka

Skrócona i alternatywna wersja serii TV – raczej kiepska.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Filmowa wersja Blue Gender jest niczym innym, jak nieco alternatywnym przedstawieniem wydarzeń z serii telewizyjnej. Nie jest to jednak zwykłe streszczenie. Autorzy poświęcili stosunkowo dużo czasu na rozbudowanie niektórych scen i dorobienie kilku nowych (związanych z fabułą) – wyszło to nawet przyzwoicie, szczególnie, że rozwinięto motyw przewodni serii. Jednakże próba pozmieniania wątków względem oryginału zakończyła się klapą. Generalnie zauważyłem, że twórcy próbują wyjaśnić niektóre tajemnice z serii TV. Jednak te wyjaśnienia są czasami bez sensu i na siłę – bo jak inaczej można odebrać tłumaczenie danego wątku z serialu, skoro w wersji filmowej ten wątek został zmieniony? Może i wnosi to coś do ogólnej wiedzy na temat świata, ale wyszło, jak wyszło. Skrócenie i spłycenie całej historii wypadło zdecydowanie na niekorzyść – wszystko dzieje się za szybko, charaktery postaci potraktowane są bardzo skrótowo i nawet walki stały się mniej widowiskowe. Wydaje mi się też, że gdyby nie znajomość serii, to wielu rzeczy bym w ogóle nie rozumiał.

Szata graficzna raczej nie uległa zmianie, czasami prezentuje się lepiej, a czasami gorzej. Może tylko ciut zmieniła się kolorystyka. Trzeba też napisać, że nadal pojawia się wiele scen brutalnych. Muzyka pozostała bez zmian – ciągle jest fajna.

Zdecydowanie wolę serię telewizyjną. Zdecydowanie wolałbym obejrzeć ją drugi raz, niż tracić czas na opisywany tu film. Blue Gender: The Warrior zasługuje na poświęcenie mu czasu tylko ze względu na dopowiedzenie pewnych wątków – no i może jeszcze dlatego, że mamy znowu okazję pooglądać Marlene w akcji. Ponieważ bardzo podobały mi się postacie z serii TV, nie oceniłem przedstawionej tu ich bardzo okrojonej wersji. Czy obejrzeć bez znajomości serii? Nie polecam. Czy obejrzeć po obejrzeniu serii? Tak, ale raczej z braku czegoś lepszego i chyba tylko jeśli seria się podobała. Tak czy siak, na rewelację na pewno nie warto się nastawiać.

Azag, 19 kwietnia 2007

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: AIC (Anime International Company), Toshiba EMI
Autor: Ryousuke Takahashi
Projekt: Fuminori Kizaki, Kouji Watanabe
Reżyser: Kouichi Oohata
Scenariusz: Daisuke Okamoto
Muzyka: Kuniaki Haishima

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Blue Gender na forum Kotatsu Nieoficjalny pl