Grobowiec świetlików

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grobowiec świetlików
火垂るの墓
Ilustracja
Gatunek

anime, dramat, wojenny

Data premiery

16 kwietnia 1988

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński

Czas trwania

93 minut

Reżyseria

Isao Takahata

Scenariusz

Isao Takahata

Główne role

Tsutomu Tatsumi
Ayano Shiraishi
Yoshiko Shinohara
Akemi Yamaguchi

Muzyka

Yoshio Mamiya

Scenografia

Ryoichi Sato
Nizou Yamamoto

Montaż

Takeshi Seyama

Produkcja

Tohru Hara

Dystrybucja

Ghibli

Strona internetowa

Grobowiec świetlików (jap. 火垂るの墓 Hotaru no haka)japoński pełnometrażowy film anime z 1988 roku, w reżyserii Isao Takahaty, wyprodukowany na podstawie opowiadania autorstwa Akiyukiego Nosaki, bazującego na jego wspomnieniach z czasów II wojny światowej. Historyk animacji, Ernest Rister, porównuje Grobowiec świetlików do Listy Schindlera Stevena Spielberga, dodając, że jest to najbardziej ludzka animacja, jaką widział.

Początkowo film dystrybuowany był razem z filmem Hayao Miyazakiego Mój sąsiad Totoro.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bombardowanie miasta Kobe, 4 czerwca 1945

Podczas nalotu na Kobe, kilkunastoletni Seita i jego młodsza siostra Setsuko starają się dostać do schronu przeciwlotniczego, w którym już znajduje się ich matka, do której mieli dołączyć później. Schron zostaje jednak zbombardowany, a matka zostaje ciężko ranna. Ojciec dzieci jest oficerem marynarki walczącym gdzieś na morzu, tak więc dzieci pozostają same. Udają się do swojej ciotki, która jednak po pewnym czasie zaczyna traktować ich jak piąte koło u wozu. Niezadowolone z tego dzieci postanawiają wyprowadzić się i zamieszkać w niewielkim bunkrze niedaleko miasta. Przyjdzie im jednak zmierzyć się tam z głodem, niewygodą i chorobami.

Film opiera się głównie na relacjach pomiędzy dwójką rodzeństwa, a także ich relacjach z innymi osobami.

Film aktorski[edytuj | edytuj kod]

1 listopada 2005, z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, japońska telewizja NTV wyemitowała aktorską wersję filmu, który podobnie jak anime, opowiada o losach dwójki dzieci w ostatnich dniach wojny, jednak nie ukazuje ich z punktu widzenia rodzeństwa, a ich ciotki. Pokazuje, jak miła pani zmienia się w potwora, na co wpływ ma trwająca w tle wojna. W rolę ciotki rodzeństwa wcieliła się znana japońska aktorka, Nanako Matsushima.

Pierwowzór[edytuj | edytuj kod]

Opowiadanie Akiyukiego Nosaki, „Grób świetlików”, na którym oparty został film, opublikowane zostało w Polsce w 1986 przez PIW w antologii „Tydzień świętego mozołu” w przekładzie Krystyny Okazaki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]