Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

Daerian

 • Avatar
  Daerian 12.12.2018 00:34
  Komentarz do recenzji "Zombieland Saga"
  Nie jestem do końca pewien jak „nie zauważają”, skoro mieliśmy już dwa odcinki o tym jak ktoś je rozpoznał i kręcącego się w tle podejrzliwego dziennikarza.
 • Avatar
  Daerian 26.11.2018 21:59
  Re: Trudna ocena
  Komentarz do recenzji "Made in Abyss"
  Ja bym tutaj rozróżnił pytania na które odpowiedzi raczej celowo nie dostajemy (natura Otchłani jako wielka zagadka, które nikt nie rozumie; świat poza miastem, bo jest nam do niczego nie potrzebny) i pytania na które odpowiedzi nie dostaliśmy, bo anime za krótkie (los matki Riko, przeszłość Rega).

  W sprawie tego pierwszego jestem zwolennikiem braku jasnych odpowiedzi, w przypadku tego drugiego – cóż, niestety taki los obecnego anime.
 • Avatar
  Daerian 23.11.2018 21:43
  Re: Trudna ocena
  Komentarz do recenzji "Made in Abyss"
  Powiedziałbym, że na moje oko bardzo dużo zależy od nastawienia w tym punkcie:

  Początkowo zachwycił mnie motyw eksploracji tajemniczej i nieprzystępnej Otchłani, z czasem jednak mój entuzjazm osłabł. Schodzenie na głębsze poziomy nie przynosiło zbyt wielu wyczekiwanych odpowiedzi, brak możliwości powrotu oraz wizja nieuchronnej utraty człowieczeństwa wewnętrznie przerażały mnie i dobijały


  Dla mnie brak odpowiedzi nie był problemem, ponieważ ich nie oczekiwałem – wręcz odwrotnie, uważam, że nie powinniśmy otrzymać odpowiedzi na temat Otchłani. Ich brak znacznie zwiększa poczucie zagubienia, zagrożenia oraz – fascynacji światem. Nieznane potrafi być znacznie ciekawsze niż pełne wyjaśnienia i według mnie wiele serii dzisiaj popełnia właśnie ten błąd – próbując wszystko wyjaśnić, zabijają magię nieznanego.
 • Avatar
  Daerian 22.11.2018 16:18
  Re: Meh
  Komentarz do recenzji "Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl Senpai no Yume o Minai"
  Ta seria znacznie bardziej przypomina Sagrada Reset albo Kokoro Connect niż Monogatari.

  Inny typ bohatera, inny sposób prowadzenia narracji i dialogów, zupełnie inna reżyseria i kadrowanie.
 • Avatar
  Daerian 19.11.2018 09:22
  Re: Opinia
  Komentarz do recenzji "Boku no Hero Academia [2018]"
  Jak mówiłem, najprawdopodobniej kiepski trolling i hipsterstwo. Nie ma w tym nic specjalnie dziwnego.
 • Avatar
  Daerian 15.11.2018 20:16
  Re: Dobrze, ale...
  Komentarz do recenzji "Tensei Shitara Slime Datta Ken"
  Dwie uwagi – zadaniem adaptacji nigdy nie jest „wierne” odwzorowywanie pierwowzoru. Wręcz odwrotnie, niektóre elementy działają tylko w jednym medium i zadaniem dobrej adaptacji jest przełożenie dzieła tak, aby działało w innym medium.

  Po drugie, manga sama nie jest oryginałem, tylko adaptacją LN.
 • Avatar
  Daerian 12.11.2018 21:53
  Re: Opinia
  Komentarz do recenzji "Boku no Hero Academia [2018]"
  Hipsterstwo i kiepski trolling, najpewniej.
 • Avatar
  Daerian 8.11.2018 23:18
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Spoiler


  O, bardzo dobrze, to się chwali. Szkoda, że cała reszta serii na to nie wygląda i wyraźnie zaprzecza tej tezie, ale może nawet obejrzę. Który to był odcinek, żebym najpierw sprawdził tę scenę?

  Otaku ni Koi wa Muzukashii

  W pierwszym odcinku było to fatalnie pokazane i wyglądało paskudnie, później (jak mógłbyś wywnioskować z mojej oceny, gdybyś sprawdził co sądzę o serii) się wyraźnie poprawiło, więc była to jednorazowa niezręczność twórców.
 • Avatar
  Daerian 8.11.2018 20:38
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Co ciekawe, nie oglądałeś, ale przyjść tu i bezczelnie kłamać, to cię nie przeszkadzało. N/C

  Bezczelnie kłamać o czym? Że panie siedzą na Antarktydzie w kurteczkach lżejszych niż te jakich używa się zimą w Polsce i karmią pingwiny albo leżą sobie wieczorem na pokładzie i gapią się w niebo? Może Cię to zaskoczy, ale wiem że ta seria ma te sceny, ponieważ specjalnie się później upewniłem, czy moja wstępna ocena poziomu durnoty jakie chcą pokazać jest prawdziwa. Okazała się nawet gorsza niż sądziłem.

  To zdanie tak mija się z prawdą, że N/C.

  Pomijając fakt, że widać że nie czytałeś nic o wypadkach w górach ani nie rozmawiałeś z żadnym zawodowym przewodnikiem, to może.

  Podstawowym problemem dotyczącym gór (i podobnych warunków) jest ich niedocenianie, brak szacunku i zrozumienia dla niebezpieczeństw jakie czekają na człowieka w tych warunkach. W znacznym stopniu powodowane przez powszechne ich pojmowanie poprzez popularne media, całkowicie umniejszające zagrożenie jakie te miejsca posiadają.

  Fakt, że powyżej wspomniane przeze mnie sceny w serii zupełnie Ci nie przeszkadzały jest właśnie dowodem, że mam rację – tak przywykłeś do słodkich przedstawień owych warunków, że uważasz je za normalne.

  Czyli w ogóle nie oglądałeś. To trochę jak z literaturą – jak się czegoś nie rozumie, to się za to nie zabiera.

  Ubawiłeś mnie. To zdanie nie ma sensu z kilku powodów – po pierwsze, ta seria nie jest żadną złożoną historią wypełnioną alegoriami, którą trzeba jakoś specjalnie zrozumieć. Po drugie, jak człowiek ma się rozwijać, jeśli ogranicza się tylko do prostych rzeczy? No i po trzecie, skąd można wiedzieć że się czegoś nie zrozumie, póki się nie spróbuje?

  Zero logiki.
 • Avatar
  Daerian 7.11.2018 23:40
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Oglądałem, dopóki seria nie pokazała, że zamierza na poważnie traktować pomysł bohaterki.

  Wtedy zrezygnowałem, z powodów powyższych.
 • Avatar
  Daerian 7.11.2018 22:14
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Prawdopodobnie dlatego, że w tych okolicach więcej ludzi zdaje sobie sprawę jak przerażająco głupim pomysłem jest wysłanie nastolatek na Antarktydę.

  Przez właśnie takie serie mamy potem ludzi zamarzających w górach, bo wszystkim wydaje się, że to „takie niegroźne jak w telewizji”.
 • Avatar
  Daerian 4.11.2018 20:07
  Re: Legendy
  Komentarz do recenzji "Księżniczka Kaguya"
  Już na przytoczonego przeze mnie upiornego rycerza z Grodźca można by kilka filmów nakręcić.
 • Avatar
  Daerian 3.11.2018 22:13
  Re: Legendy
  Komentarz do recenzji "Księżniczka Kaguya"
  Proponowałbym poszukać legend i mitów lokalnych. Historie diabłów polskich czy upiornego rycerza z Grodźca w niczym nie ustępują legendom zachodnim…
 • Avatar
  Daerian 2.11.2018 21:33
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Daerian napisał(a):
  Jak dobrze założysz zaklęcie, przeniesiesz i kamień, tylko to wymaga na tyle precyzyjnych koordynacji, że ciało stałe musi być stacjonarne. Więc jak postawisz bramę pod kamieniem, owszem, wpadnie w nią i wyleci… ale asteroida tym nie złapiesz.


  Jak mówiłem, czytanie ze zrozumieniem. Napisałem, że ciało stałe można spokojnie przenieść, ale musi być stacjonarne ze względu na złożoność położenia. Tym samym cały powyższy post w którym zachowujesz się, jakbym napisał że nie można nie ma sensu i sugeruje, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

  Żeby ciało się poruszało, musi zadziałać na nie odpowiednia siła. Tym samym, żeby coś przenieść portalem musi być w ruchu (nie da się ustawić koordynatów odpowiednio nie widząc ciała), albo musi na nie zadziałać siła, zmuszająca ciało do przejścia przez portal. Np. ciśnienie jak w Goblin Slayer, albo grawitacja jeśli właśnie postawić portal pod głazem dla przykładu. Z tym że głaz nie osiągnie wtedy dużej prędkości i ledwo się wytoczy.

  To oczywiście można by naprawić ustawiając dwa portale i wykorzystując przyspieszenie ziemskie… proponuję naprawdę pograć w Portal i Portal 2.
 • Avatar
  Daerian 2.11.2018 15:51
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Proponuję czytać ze zrozumieniem.
 • Avatar
  Daerian 2.11.2018 12:20
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Oczywiście, że mógłby. Ponawiając moje pytanie z postu, który napisałem przed chwilą – naprawdę na sesji DnD nie mieliście pomysłowego czarodzieja? Oni łamią system i świat przedstawiony na kolanie, jeśli są dość pomysłowi. Są powody dla którego T1 w DnD 3,5 (wizard, cleric, druid, artaficier) jest opisany „will break campaign in any way they wish”, a T2 (sorcerer, divine souls, etc) są opisani jako „will break campaign in one the ways used by T1”.
 • Avatar
  Daerian 2.11.2018 12:17
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Woda nie poszłaby ostrzem, tylko silnym, skupionym strumieniem (ala taran) wielkości otworu, dopiero po chwili straciłaby energię na tyle, aby rozlać się po ziemi. Nie będę się sprzeczał, że anime nie zanimowało tego dobrze, ale pomysł w założeniach ma sens.
 • Avatar
  Daerian 2.11.2018 12:14
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  To brzmi jak jedno z najbardziej „deus ex” wyjaśnień jakie w życiu przeczytałem. Skąd w ogóle pomysł, że ciecz może przejść przez „drzwi”, a ciało stałe nie? Magiczna bariera? Bo ja mam tylko jedno słowo, dlaczego miałoby. Grawitacja.


  W tym wypadku akurat ciśnienie, nie grawitacja. Jak dobrze założysz zaklęcie, przeniesiesz i kamień, tylko to wymaga na tyle precyzyjnych koordynacji, że ciało stałe musi być stacjonarne. Więc jak postawisz bramę pod kamieniem, owszem, wpadnie w nią i wyleci… ale asteroida tym nie złapiesz.

  Świństw… Lekko powiedziane, jak na to, jaki to ma potencjał.

  Znaczy się, zadam dwa pytania: na serio na żadnej sesji nie mieliście czarodzieja dość pomysłowego, aby bawić się portalami? I drugie – na serio nie grałeś w Portal/Portal 2?
 • Avatar
  Daerian 1.11.2018 23:42
  Komentarz do recenzji "Fate/Extra: Last Encore"
  Niespecjalnie. Znajomość oryginału też wiele nie pomaga.

  Po prostu Nasu nie zna się na pisaniu scenariuszy do anime i napisał książkę, którą potem Sakurai próbowała mu pomóc zaadaptować. Nie wyszło za dobrze (plus Sakurai naprawdę nie powinna zbliżać się do niczego z Extraverse).
 • Avatar
  Daerian 1.11.2018 23:39
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Przede wszystkim, jeśli się czepiać to z sensem. Goblin Slayer nigdy nie powiedział, że używa systemu DnD.

  Dalej, Vancian Magic z kolei nie polega na tym co można zrobić teleportem, tylko na systemie zapamiętywania czarów. Co konkretny czar robi w każdej wersji systemu opartego na Vancian Magic to już inna kwestia.

  Po trzecie, piszesz nieprawdę już w samych założeniach, bo nic nie zostało „sprowadzone” z miejsca otwarcia portalu, tylko samo przyszło. Otwarcie portalu do dna morza automatycznie sprawiło, że woda pod potężnym ciśnieniem z niego wyprysła. Ta sama zasada, jak przy powstaniu otworu w łodzi podwodnej, jeśli potrzebujemy analogii.
 • Avatar
  Daerian 1.11.2018 23:35
  Komentarz do recenzji "Goblin Slayer"
  Portal, nie teleportacja. I po sprawie, zaklęcie działa całkowicie zgodnie z prawami fizyki (co prawda wymaganie od magii, aby działała zgodnie z prawami fizyki to absurd). Nie pamiętam nawet jakie słowo było użyte w tłumaczeniu, ale jeśli tłumacz użył złego określenia nie przesądza to o błędzie w dziele.
 • Avatar
  Daerian 19.07.2018 02:17
  Komentarz do recenzji "Oushitsu Kyoushi Haine"
  Na ile się orientuję przeszłość nauczyciela została w zasadzie całkowicie zmieniona na potrzeby anime, oryginalnie wyglądała mocno inaczej.
 • Avatar
  Daerian 25.06.2018 21:28
  Re: ???
  Komentarz do recenzji "Uma Musume: Pretty Derby"
  Nah. Najlepszym anime sezonu jest Lupin III.
 • Avatar
  Daerian 6.05.2018 16:02
  Re: O mój boże jedyny
  Komentarz do recenzji "Accel World"
  Dla nas tak, jest to absurdalne i żenująco łatwe do rozwiązania. Niestety „kultura wstydu” Japonii działa inaczej i już bycie osobą zamieszaną w skandal (nawet jeśli uniewinnioną) oznacza, że coś z tobą nie tak i powinieneś się wstydzić, odizolować od społeczeństwa i w ogóle ukorzyć.
 • Avatar
  Daerian 15.04.2018 17:49
  Re: 10/10 i zabrało serce moje
  Komentarz do recenzji "Shoujo Shuumatsu Ryokou"
  Właśnie dlatego mówię o pozytywnym podejściu :-)