Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Kidou Senshi Gundam SEED

Gundam Seed vol. 3
Nośnik: DVD
Data wydania: 2005
Odcinki: 11-15
Czas trwania: 125 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, angielski, niemiecki, francuski
Napisy: angielski, polski, niemiecki, francuski, holenderski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: bezpośredni dosęp do scen, 4­‑stronny booklet, naklejki z bohaterami filmu, czołówka filmu, zapowiedzi Beez, szkice produkcyjne
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Dowództwo „Archangela” stawia Kirę przed trybunałem (złożonym z Mu la Fragi w roli adwokata, Natarle Badgiruel jako prokuratora i Murrue Ramius, pełniącą obowiązki sędzi). Zapada wyrok skazujący, ale ograniczający się ostatecznie do ostrzeżenia. Wiadomym jest, że mimo niewątpliwej winy Kiry, chłopaka nie można skazać na śmierć. Choć statek jest coraz bliżej Ziemi i nawiązuje kontakt z ósmą flotą Federacji, Raw le Creuset decyduje się na podjęcie jeszcze jednego ataku. W bitwie tuż nad niebieską planetą cztery przejęte przez ZAFT Gundamy zmierzą się z siłami zbrojnymi Naturalnych, którzy za wszelką cenę chcą ochronić Strike’a.

Flay, która wini Kirę za śmierć ojca, postanawia zemścić się w dość osobliwy sposób. Zrywa z Saiem i nawiązuje romans z Kirą, chcąc go tym samym zmotywować do ciągłej walki. Liczy, że w ten sposób przysporzy chłopakowi jeszcze więcej cierpień, a w ostatecznym rezultacie doprowadzi do jego śmierci. Zaostrza się różnica zdań między Ramius a Natarle. Każda z kobiet ma swoje racje – myśląca bardziej kategorycznie Natarle coraz częściej wchodzi w konflikt ze swoją względnie liberalną przełożoną. Miriallia, Sai i Toelle podejmują z kolei ostateczną decyzję o pozostaniu w szeregach armii Federacji i zajmują już na dobre stanowiska na pokładzie „Archangela”. Zbliżająca się bitwa wystawi na próbę wszystkich znajdujących się na pokładzie statku.

Odcinki 11­‑15 kończą w zasadzie kosmiczną podróż „Archangela”, który ostatecznie dociera na Ziemię. Niestety, spośród nich cały czternasty i gdzieś tak jedna trzecia piętnastego to powtórki tego, co wydarzyło się wcześniej, okraszone tylko przemyśleniami bohaterów, jednak nie na tyle ciekawymi, aby dla ich słuchania dało się je oglądać bez mimowolnej ochoty naciśnięcia klawisza „przewiń”. Mamy też wielką, finałową bitwę, jakby idealną na zwieńczenie wątku fabularnego. Problem w tym, że bitwa jest… po prostu kretyńska. Po jednej stronie mamy potężną flotę, po drugiej – cztery Gundamy. Zgadnijcie, kto wygra? Nasuwa się pytanie, po kija budować te dziesiątki statków kosmicznych, pakować w nie ludzi, skoro kilka mechów wystarczy, aby było po wszystkim?

Po prawdziwej orgii koszmarów translacyjnych, jaką zafundowano nam na płycie numer dwa, tutaj jest trochę lepiej (może dlatego, że więcej tu walk, a co za tym idzie – mniej mówienia?). Tytuły odcinków na pudełku nie zawsze mają odbicie w tym, co znajduje się na płycie (odcinek 11 – na pudełku „Miecz w Górze”, na płycie „Miecz”, analogicznie odcinek 14 – „W potokach czasu” i „Nieubłagany Czas”). Jako że dużo tu walk, to i uzbrojenie „Archangela” często jest w użyciu… w rezultacie działo typu „Valliant” staje się „Wariantem” (dobrze, że nie wariatem…), a „Igelstellug” bywa nazywany „Igestormem”. Nie brak literówek („pto dla ciebie” – odcinek 13, „ądowaniu” – odcinek 15), oraz zdań, gdzie powinna zaingerować (gdyby taka tu istniała) korekta – „Stworzyliśmy ich…” – mówi o Gundamach w odcinku dwunastym jedna z postaci, ale z kontekstu zdania i użytej formy może wynikać, że chodzi także o Koordynatorów. „Musimy się wstrzymać” – słyszymy w odcinku 11, podczas gdy logika podpowiada, że chodzi o „wytrzymać”.

Zawartość książeczki to tym razem charakterystyka różnych urządzeń występujących w anime. Są one napisane nieźle (czyżby tu jednak zadziałała korekta?). Jeśli chodzi o dodatki na płycie, to poza zwyczajowymi openingiem i endingiem w wersjach „czystych”, dostajemy dokładny opis „Archangela” oraz biogramy Ramius, Toelle i Miriallii – imiona i nazwiska postaci w dodatkach często nijak się mają do tych, które znamy z anime (Natarle bywa nazywana Natale, Toelle staje się Tolle). Za to miłą dla oka niespodzianką jest całkiem obfita kolekcja ładnych szkiców koncepcyjnych. Zawarto je w postaci klipu, podczas którego przewijane są automatycznie (ale zawsze można użyć pauzy).

Grisznak, 25 czerwca 2010
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Gundam Seed vol. 1 Beez Entertainment 2005
2 Gundam Seed vol. 2 Beez Entertainment 2005
3 Gundam Seed vol. 3 Beez Entertainment 2005
4 Gundam Seed vol. 4 Beez Entertainment 2006
5 Gundam Seed vol. 5 Beez Entertainment 2006
6 Gundam Seed vol. 6 Beez Entertainment 2006
7 Gundam Seed vol. 7 Beez Entertainment 2006
8 Gundam Seed vol. 8 Beez Entertainment 2006
9 Gundam Seed vol. 9 Beez Entertainment 2006
10 Gundam Seed vol. 10 Beez Entertainment 2007