Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Vexille

Vexille
Nośnik: DVD, Blu-ray
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 21.08.2008
Czas trwania: 109 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
Licencja na wypożyczanie: brak
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Jest rok 2077. Minęło już 10 lat od czasu, gdy Japonia powróciła do polityki izolacji i oddzieliła się od świata barierą energetyczną. Przez cały ten czas sytuacja wewnętrzna tego kraju była całkowitą zagadką, jednak na skutek incydentu w San Pedro armia amerykańska dowiaduje się o tajnym spotkaniu przedstawicieli światowych mocarstw i Japonii, które dostarcza dowodów na łamanie przez nią międzynarodowego prawa ograniczającego robotyzację ludzkiego ciała. Z tego powodu zostaje podjęta decyzja o wysłaniu elitarnego oddziału SWORD w celu próby infiltracji bariery i zdobycia informacji o sytuacji w Japonii.

Vexille jest już drugim anime wykonanym w całości w grafice komputerowej i wydanym w Polsce przez Anime­‑Gate. Niestety choć w jakości grafiki komputerowej widać ogromny postęp w stosunku do poprzednich tego typu tytułów, takich jak Appleseed, sam film trudno uznać za udany. Duża w tym „zasługa” prostego i pełnego dziur scenariusza, a także nieciekawych postaci, w tym tytułowej bohaterki zachowującej się jak zakochana nastolatka, a nie jak zawodowy żołnierz służący w elitarnym oddziale.

Do polskiego wydania dołączono estetyczne kartonowe pudełko z przyklejoną do niego dodatkową trójwymiarową okładką oraz praktycznymi wycięciami po bokach. Wewnątrz poza płytą DVD znajduje się pocztówka przedstawiająca trójkę głównych postaci oraz ulotka streszczająca początek filmu, zachwalająca muzykę i sceny akcji oraz wyjaśniająca, czym jest animacja japońska.

Seans rozpoczynają ostrzeżenia przed kopiowaniem oraz loga patronów medialnych i Vision, po czym od razu rozpoczyna się film. Menu główne pojawia się dopiero po obejrzeniu całości lub jego wywołaniu, co jest typowe dla większości anime wydanych przez Anime­‑Gate, a jednocześnie niepraktyczne. Jest ono utrzymane w nieco nietypowej stylistyce łączącej grafikę i animację komputerową z kolorystyką w odcieniach brązu, budzącą skojarzenie ze stylem retro. Zawiera wyłącznie podstawowe opcje, takie jak start filmu i wybór scen, oraz ustawienia umożliwiające wybór pomiędzy oryginalną ścieżką dżwiękową a polskim lektorem oraz włączenie lub wyłączenie polskich napisów. Jest także dział z dodatkami, ale poza zwiastunami Vexille i innych anime nie oferuje on niczego ciekawego.

Jakość obrazu w formacie 16:9 wydania DVD początkowo wydaje się dobra, ale uważni widzowie szybko spostrzegą, że podczas scen akcji animacja nie jest płynna, co jest spowodowane przenikaniem się kadrów. Trudno mi znaleźć jakieś usprawiedliwienie tej sytuacji, gdyż film trwa niecałe dwie godziny i zmieszczenie go na dwuwarstwowej płycie DVD w bardzo dobrej jakości nie powinno być żadnym problemem dla wydawcy.

Polski przekład wypada bardzo dobrze i nie byłem w stanie znaleźć nie tylko błędów, ale nawet prostych literówek. Postacie mówią naturalnie brzmiącym językiem, pozbawionym sufiksów i innych typowych dla języka japońskiego zwrotów. Polskie napisy pojawiają się bez opóźnień i są zapisane dużą czcionką ułatwiającą ich śledzenie. Natomiast lektor wykonuje swoją rolę bez zarzutu dzięki dobrej dykcji, więc osoby przyzwyczajone do tej formy tłumaczenia mogą go wybrać bez obaw.

To wszystko sprawia, że polskie wydanie Vexille jest nieco nierówne. Choć plusy przeważają nad minusami i poziom polskiego przekładu jest bardzo dobry, przeciętna jakość obrazu i brak ciekawych dodatków rozczarowują. Z drugiej strony film nie jest drogi i widzowie nie powinni mieć wrażenia, że za niego przepłacili.

C.Serafin, 1 lipca 2011
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Vexille Anime Gate 2008