Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Last Exile

Last Exile vol. 2
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 25.02.2010
Odcinki: 8-13
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
Licencja na wypożyczenie: dostępna
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

To zdecydowanie najprzyjemniejsza pod wieloma względami część serii: zawarte na drugiej płycie odcinki poświęcone są przede wszystkim ukazaniu relacji między postaciami i życia na pokładzie „Silvany”. Chociaż nie zabraknie tu momentów dramatycznych, to właśnie na tym etapie niektóre epizody (jak choćby wizyta w kasynie) zbliżają się niemal do komedii. Tu także na dobre na scenę wkracza młodziutki i ekscentryczny arystokrata z Guildii, Dio Eraclea, a wyścig vanshipów w Horizon Cave pozwala zabłysnąć prawdziwym umiejętnościom Clausa i Lavie. Dla zainteresowanych głównym wątkiem – czyli tajemnicą tytułowego Exile – także znajdzie się coś ciekawego. Pojawiają się pierwsze wskazówki i fragmenty powiązanej z tym artefaktem zagadki, a jedna scena pokazuje, że Al rzeczywiście nie jest tylko zwykłym dzieckiem. W tle natomiast mamy zarysowane machinacje Guildii i rozgrywkę polityczną w cesarstwie Anatoure, po raz pierwszy też możemy rzucić okiem na drugą stronę konfliktu, czyli ziemie Deusis. Innymi słowy – wszystko, co potrzebne do nakreślenia fascynującego obrazu świata i wciągnięcia widza w śledzenie losów postaci.

O obrazie trudno napisać coś nowego – jakość pozostaje bez zmian, chociaż tutaj mniej jest scen dziejących się na statkach Guildii, co sprawia, że problemy z ich kontrastem nie rzucają się w oczy. Lektor radzi sobie dobrze, a przekład trapią te same plagi, co poprzednio. Niestety widać zarówno literówki (np. kilkakrotnie powtórzone „milinów” zamiast „milionów”), jak i niekonsekwencje – Guildia zaczyna występować jako „Guilda” i „Gildia”, a w jednym miejscu Al zostaje nazwana „Aru”. Nadal jednak jest to dobre tłumaczenie, kładące nacisk na naturalne brzmienie dialogów i nieźle oddające formy grzecznościowe między postaciami (chociaż czasem miesza się trochę „pan/pani” i „ty”). Inna rzecz, że ta naturalność czasem idzie o krok za daleko – „szlachta zaściankowa” ma znaczenie ściśle związane z ziemiami polskimi i trochę nie pasuje do obcego świata – ostatecznie nigdy nie nazywano w ten sposób np. zubożałej szlachty francuskiej czy angielskiej. Inna rzecz, że nie przypuszczam, aby przeszkadzało to większej liczbie osób.

Tak jak poprzedni wolumin, ta część także pozbawiona jest jakichkolwiek dodatków. Okładka pudełka przedstawia scenę z bitwy nad Smoczymi Kłami, z vanshipem Tatiany i Clausa na pierwszym planie. Tym razem muszę powiedzieć, że grafika sprawia wrażenie trochę gorzej wykadrowanej (czerwona plama w rogu dominuje obraz), a co gorsza – jest w sumie bardzo podoba do tej z pierwszego woluminu. Na samej płycie oprócz standardowego menu z dostępem do odcinków oraz zwiastunów znajdziemy znowu interesującą ciekawostkę – króciutki, ale bogaty w szczegóły techniczne opis podstawowych okrętów bojowych Anatoure i Deusis, przydatny zarówno sam w sobie, jak i jako uzupełnienie znajdującego się w edycji kolekcjonerskiej artbooka z planami statków powietrznych.

Avellana, 9 marca 2010
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Last Exile vol. 1 Anime Gate 2010
1 Last Exile - Wersja Kolekcjonerska Anime Gate 2010
2 Last Exile vol. 2 Anime Gate 2010
3 Last Exile vol. 3 Anime Gate 2010
4 Last Exile vol. 4 Anime Gate 2010