Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
grafika: 6/10
fabuła: 4/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

5/10
Głosów: 4 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,25

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 28
Średnia: 5,86
σ=1,73

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Grisznak)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Shizuku

Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 1965
Czas trwania: 4 min
Tytuły alternatywne:
  • しずく
  • Drop
Gatunki: Komedia
zrzutka

Komediowa krótkometrażówka Osamu Tezuki o pewnym rozbitku i pragnieniu.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Wśród krótkometrażówek Osamu Tezuki dominują produkcje poważniejsze. Nawet jeśli wykorzystują one elementy humorystyczne, to śmiech podczas ich oglądania jest dość gorzki. Shizuku na tym tle wyróżnia się zdecydowanie, gdyż jest to od początku do końca film komediowy. Tezuka stworzył go zaledwie w przeciągu jednego tygodnia.

Po bezkresnym oceanie płynie tratwa, na której znajduje się rozbitek. Po stanie mężczyzny nietrudno odgadnąć, że przebywa na tratwie już od dłuższego czasu – jego ubiór jest w strzępach, zaś włosy i broda są brudne i potargane. Nie to jednak jest zmartwieniem naszego bohatera. Jest nim natomiast brak wody. Słońce świeci, a słona, morska nie za bardzo nadaje się do picia, o czym bohater w chwili desperacji przekonuje się namacalnie. Pewnego dnia zauważa na zwisającym z masztu kawałku szmaty trzy krople wody. Gnany pragnieniem podejmuje coraz to bardziej absurdalne działania w celu ich zdobycia.

Mimo że porusza temat pragnienia, zahaczając momentami nawet o śmierć czy samobójstwo, Shizuku (czyli „Kropla”) jest bezdyskusyjnie komedią. Oglądając ten tytuł czekałem wręcz na jakiś poważniejszy wątek, znając bowiem działalność Tezuki na polu tego rodzaju produkcji, raczej nie spodziewałem się, że otrzymam tytuł od początku do końca żartobliwy. A jednak wszystko, łącznie z finałem, jest tu podporządkowane rozśmieszeniu widza. To zdecydowany wyjątek od tezukowej reguły.

Uproszczona i mocno już leciwa grafika, dość karykaturalny i groteskowy sposób przedstawienia postaci, kontrastują z bardzo poważną, podniosłą muzyką, która towarzyszy wydarzeniom. Orkiestrowe partie, które przywodzą na myśl bardziej epickie wydarzenia, towarzyszą nam przez cały czas trwania tego anime (a trwa ono zaledwie cztery minuty). Muzyka pełni tu o tyle istotną rolę, że jest to całkowicie niemy film. Animacje stoją za to na nie najgorszym poziomie, choć pamiętać trzeba, że mówimy o produkcji z połowy lat sześćdziesiątych. Dominują odcienie czerni i szarości, ze sporadyczną obecnością innych barw.

Shizuku to kolejny krótki obrazek pokazujący wszechstronność Osamu Tezuki. Widać wyraźnie, jak w latach, kiedy dopiero rodziło się anime, wykorzystywał swoją artystyczną swobodę. Choć nie omijał poważniejszych tematów, potrafił stworzyć rzecz prostą, dowcipną i nieobciążoną balastem przesadnie skomplikowanych czy ambitnych treści. Toteż jeśli kogoś interesuje jego twórczość, Shizuku jest pozycją wartą obejrzenia. To kawałek historii, ale na szczęście nie aż tak zakurzony, jak można by na pierwszy rzut oka pomyśleć.

Grisznak, 9 października 2009

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Mushi Productions
Autor: Osamu Tezuka
Projekt: Osamu Tezuka