Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Alfred Jonatan Kwak

Alfred J. Kwak 4
Nośnik: VHS
Wydawca: Starling
Data wydania: 1994
Odcinki: 7-8
Ścieżka dźwiękowa: angielski
Lektor: polski
Licencja na wypożyczenie: brak
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Kiedy kilkanaście lat temu dostałem kasetę VHS, której dotyczy recenzja, nie wiedziałem nawet, że zawiera ona polskie wydanie anime. W chwili obecnej cieszę się niezmiernie, że z upływem czasu nie wyrzuciłem jej do śmieci.

Alfred i jego przyjaciele z Wodolandii otrzymują zaproszenia do wstąpienia w szeregi Skautów Morskich. Z wyjątkiem Dolfa, który w trakcie trwania serii wyrasta na dyktatora i kryminalistę, wszyscy podchodzą do tego z entuzjazmem. Chłopcy trafiają na pokład żaglowca zwanego „Wilk Morski”, gdzie będą przechodzić rozmaite treningi i szkolenia. Oprócz nich na statek dostaje się wróbel noszący pseudonim Piotr. Pochodzi on z Krainy Wróbli, a jego zadaniem jest współpraca z lokalnym tajnym agentem w celu przeprowadzenia akcji szpiegowskiej oraz wykonania znanego tylko im zadania. Jak potoczą się dalsze losy Alfreda i jego znajomych?

Odcinki zamieszczone na kasecie tworzą dwuczęściową historię, co patrząc na poprzednie i kolejne przygody Alfreda, jest niemalże standardem dla tego anime. Tytułowy bohater wraz ze znajomymi trafia tym razem na pokład statku, gdzie ma się szkolić na Skauta Morskiego. Tymczasem w tle mają miejsce wydarzenia rodem z filmu szpiegowskiego, związane z działalnością Piotra. Na zakończenie otrzymujemy kilka niezbyt zaskakujących i przewidywalnych morałów. Trudno mi ocenić, czy pod względem fabularnym odcinki umieszczone na recenzowanym woluminie są lepsze, czy gorsze od poprzednich. Jedno jest pewne, serial ma już swoje lata i nie ma do zaoferowania nic, co mogłoby przyciągnąć do niego współczesnych fanów japońskiej animacji. Sam oglądam go jedynie z sentymentu do czasów dzieciństwa.

Główną część okładki stanowi grafika będąca kadrem z jednego z odcinków na kasecie i przedstawiająca Alfreda walczącego z ośmiornicą. Oprócz tego na okładce znajdziemy tytuły odcinków, logo polskiego wydawcy oraz numer woluminu w serii. Całość jest dobrze skomponowana, wygląda skromnie i pozbawiona jest zbędnych ozdób. Warto wspomnieć, że tytuły odcinków różnią się od czytanych przez lektora. Tylna strona okładki ponownie raczy nas nazwą serii, a także napisem „Najpopularniejsza seria rysunkowa roku 1990!”, kolejnymi kadrami z serialu, tytułami odcinków, zapowiedzią następnych VHS­‑ów oraz informacjami o prawach autorskich, wydawcy i twórcach oryginału.

Po włożeniu kasety do odtwarzacza ukazuje się reklama firmy Starling będącej polskim wydawcą anime. Następnie możemy podziwiać niebieski ekran z przeraźliwie żółtymi napisami informującymi o zakazie kopiowania i rozpowszechniania materiałów zawartych na recenzowanym woluminie. Chwilę po tym rozpoczyna się anime. Zanim dane nam będzie zobaczyć odcinki umieszczone na kasecie, przygotowano dla nas animację będącą „składanką” ich fragmentów połączoną z angielskim wersją piosenki w czołówce. Trwa ona trochę ponad dwie minuty, a po jej zakończeniu możemy rozkoszować się właściwym materiałem.

Niestety, z racji upływu czasu, nie jestem sobie w stanie przypomnieć, czy odcinki zamieszczone na kasecie są tymi samymi, które były emitowane na antenie TVP. Niemniej jednak uraczono nas angielską wersją serialu z polskim lektorem. Wykonuje on swoją pracę w miarę przyzwoicie, chociaż zdarza mu się czytać teksty zbyt szybko w stosunku tego, co dzieje się na ekranie. Tłumaczenie jest na dobrym poziomie – nie za dokładne i nie za luźne, rzec można, że „w sam raz”. Strona techniczna anime przypomina nam, że zostało ono wydane na kasecie VHS kilkanaście lat temu. Dźwięk jest nagrany w jednokanałowym systemie mono i raz jest cichszy, a raz głośniejszy, co wiąże się zapewne ze zużyciem taśmy. Podobnie jest ze stroną graficzną – kolory w wielu miejscach straciły głębię i ostrość, a obraz ma tendencje do znikania.

Chudi X, 13 września 2011
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Alfred J. Kwak 1 Starling 1994
2 Alfred J. Kwak 2 Starling 1994
3 Alfred J. Kwak 3 Starling 1994
4 Alfred J. Kwak 4 Starling 1994
5 Alfred J. Kwak 5 Starling 1995