Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 8/10 grafika: 9/10
fabuła: 7/10 muzyka: 9/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 12 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,00

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 139
Średnia: 7,92
σ=1,2

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Kino no Tabi: Life Goes On

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 2005
Czas trwania: 30 min
Tytuły alternatywne:
  • Kino's Journey: Movie
  • キノの旅 ~何かをするために~
Gatunki: Dramat
zrzutka

Uzupełnienie doskonałego serialu, opowiadające o tym, co działo się, nim Kino wyruszyła w swoją podróż. Nieco słabsze od serii, ale nadal warte uwagi.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Akcja dzieje się jakiś czas po ucieczce Kino i Hermesa z jej rodzinnego kraju. Dziewczynka mieszka ze starszą kobietą, nazywaną przez wszystkich Shishou – czyli „mistrz”. Od razu widać, że żyjąca w odosobnieniu kobieta musiała mieć ciekawą przeszłość, zapewne też wiele podróżowała. Teraz jednak nie zgadza się opuszczać swojej leśnej samotni i odmawia wszystkim ludziom, zwracającym się do niej z prośbą o pomoc lub radę. Szkoli Kino, ucząc ją przede wszystkim posługiwania się bronią, do czego dziewczynka ma wrodzony talent. Jednakże jej opiekunka wie, że talent to nie wszystko – aby przetrwać, Kino musi też umieć użyć swoich umiejętności przeciwko innemu człowiekowi…

Osoby znające serię telewizyjną Kino no Tabi pamiętają zapewne odcinek wyjaśniający, skąd wzięła się bohaterka i dlaczego przyjęła takie imię. W serialu kilkakrotnie pojawia się też wzmianka o kobiecie, będącej swoistą nauczycielką i mistrzynią Kino. Tutaj mamy wreszcie okazję obejrzeć ich wzajemne relacje. Kino bardzo różni się od spokojnej obserwatorki, jaką poznaliśmy – tu jest jeszcze dzieckiem, chociaż umiejącym już podejmować samodzielne decyzje. Widać w niej zadatki późniejszej stanowczości i siły charakteru. Mistrzyni nie narzuca jej niczego, ale wydaje się wiedzieć już, jaką drogę wybierze podopieczna – i stara się ją do tego jak najlepiej przygotować. Cała ta opowieść rozgrywa się między nimi dwiema i Hermes gra tu tylko epizodyczną rolę.

Dla miłośników serii telewizyjnej ten film z pewnością będzie doskonałym uzupełnieniem wiedzy o Kino i im polecam go jak najgoręcej. Muszę jednak uczciwie napisać, że pod względem fabuły nie jest on tak dobry, jak seria. Dowiadujemy się tu wprawdzie czegoś więcej o bohaterce, ale mi brakowało tego uniwersalnego przesłania, które odnajdowałam w większości odcinków serialu. Z tego powodu nie jestem pewna, czy należy polecać go widzom, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym tytułem. Zrozumienie filmu nie wymaga wprawdzie wcześniejszej znajomości serii, ale po prostu klimat tutaj jest nieco inny. Jako „wprawkę” do świata Kino no Tabi polecałabym raczej Country of the Tower.

Trudno mi coś napisać o stronie technicznej – wydała mi się identyczna z tą zapamiętaną z serialu. Na pewno została użyta ta sama melodia w czołówce (do innych obrazów) i te same przerywniki dźwiękowe, melodie w tle albo były tymi znanymi z serii, albo też utrzymane w identycznym stylu. Grafika nie wykorzystywała może możliwości, jakie stwarzał wielki ekran, ale – jak wcześniej – była zachwycająca.

Jak pisałam wyżej – radziłabym zacząć oglądanie od serii telewizyjnej, ale mimo wszystko ten krótki film także jest pozycją wartą obejrzenia.

Avellana, 26 kwietnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: A.C.G.T
Autor: Keiichi Shigusawa
Projekt: Kouhaku Kuroboshi, Shigeyuki Suga
Reżyser: Takashi Watanabe
Scenariusz: Sadayuki Murai
Muzyka: Ryou Sakai

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Kino no Tabi na forum Kotatsu Nieoficjalny pl