Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Akira

Akira
Nośnik: DVD
Wydawca: IDG (www)
Data wydania: 02.02.2006
Czas trwania: 120 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, angielski
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: bezpośredni dostęp do scen
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Trzydzieści lat minęło od zakończenia trzeciej wojny światowej, w której pożarli się wszyscy ze wszystkimi. Dostało się i Japonii, której stolica solidnie ucierpiała. Przez ten czas odbudowano ją, zaś nowe miasto ochrzczono mianem „Neo Tokio”. To tutaj żyją główni bohaterowie Akiry – Kaneda i Tetsuo. Są członkami gangu motocyklowego i jak wielu im podobnych, wiodą beztroskie życie niebieskich ptaków, urozmaicane tylko szaleńczymi wyścigami i starciami z innymi zbieraninami wyrzutków. Podczas jednej z takich eskapad, Tetsuo o mało nie rozjeżdża dziwnego dziecka o twarzy starca. Żywy, choć w stanie dalekim od idealnego, trafia do szpitala. Jednak stamtąd zostaje porwany przez wojskowych, dla których ulicznik okazuje się nagle niezwykle cennym znaleziskiem. Kaneda nie zamierza tego tak zostawić, ale nie wie, że miesza się do awantury, która może się skończyć rozwałką na skalę, jakiej Japonia jeszcze nie widziała.

Akira to ekranizacja początkowych rozdziałów klasycznej mangi Katsuhiro Otomo. Mangaka ów jest także reżyserem tego filmu. Nie dziwi zatem wierność fabule: jeśli ktoś czytał mangę, to w zasadzie nie ma po co brać się za film, gdyż fabularnie jedno i drugie idzie tym samym rytmem, z tą różnicą, że film zamyka się tam, gdzie fabuła mangi trwa jeszcze w najlepsze. W zasadzie mamy tu jedną trzecią całości, ciut skondensowaną i jak na moje oko, jednak słabszą od pierwowzoru. Nie żeby film był słaby – tego nie powiem, po prostu pierwowzór jest lepszy, a przede wszystkim, fabularnie kompletny. Dlatego też po obejrzeniu zachęcam do przeczytania komiksu (wydanego w Polsce przez wydawnictwo JPF). Inna rzecz, że film ma też jedną zaletą – nie uświadczymy w nim niezbyt udanego wątku finałowego, który wieńczył mangę.

Zwraca uwagę kreska – Akira powstał w roku 1987 i jak na swoje lata robi naprawdę niezłe wrażenie. Wierna mandze, względnie realistyczna kreska i świetnie wykonane animacje mogą i dziś pozytywnie zaskoczyć widza. Jasne, wymaga to pewnej dozy tolerancji w stosunku do grafiki sprzed ponad dwudziestu lat, ale wydaje mi się, że jeśli ktoś już sięga po ten film, to raczej należy do bardziej wymagającej grupy odbiorców, potrafiących docenić inną od współczesnej grafikę. Gorzej z treścią – Akira to bowiem nieodrodne dziecko swojej epoki, czyli lat osiemdziesiątych i ostatniego etapu Zimnej Wojny, z wciąż realnym zagrożeniem atomową apokalipsą. Choć na ostatniej stronie okładki polskiego widnieją słowa „Akira to opowieść science fiction, której wizjonerstwo okazało się zaskakująco trafne”, można śmiało powiedzieć, że film się zwyczajnie zestarzał. Jego tematyka jest dla dzisiejszego widza mało aktualna i tym, co nade wszystko zwraca uwagę, są sceny akcji. Warto wspomnieć, że kluczowe sceny finałowe, towarzyszące pełnemu uwolnieniu się mocy „Akiry”, nawet po tych dwudziestu latach robią wrażenie.

Było to jedno z pierwszych anime wydanych w Polsce na DVD przez wydawnictwo IDG. Efektowną okładkę, przedstawiającą eksplozję (nota bene, kilka lat później identyczną scenę mogliśmy zobaczyć w Sailor Moon S podczas uwolnienia mocy Mistress 9), zdobi także charakterystyczna żółta kropka mówiąca o wpływie Akiry na powstanie Matrixa – był to wówczas stały element kampanii promocyjnej IDG. Wewnątrz pudełka wykorzystano kadry z anime jako tło. Na płycie, poza filmem, znalazła się jeszcze reklama Battle Royale 2: Requiem. Do wyboru widz ma wersję anglojęzyczną z napisami lub z lektorem oraz wersję japońską z napisami (fansubami, co ciekawe).

Grisznak, 7 lutego 2011
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Akira IDG 2006