Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Powrót do marzeń

Powrót do marzeń
Nośnik: DVD
Wydawca: Monolith Video (www)
Data wydania: 15.09.2007
Czas trwania: 114 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dostępny także w zestawie z filmami „Podniebna poczta Kiki” („Majo no Takkyubin”) oraz „Szept serca” („Mimi wo Sumaseba”)
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Spokojny i głęboki film Isao Takahaty doczekał się polskiego wydania, przygotowanego rzecz jasna przez Monolith. Pod tym względem możemy poczuć się wyróżnieni, ponieważ film bez większych problemów wypuszczono w Polsce, czego nie można powiedzieć o Stanach Zjednoczonych, gdzie uznano, że temat miesiączki jest gorszący dla młodzieży. Ciekawe, że odrąbywane kończyny w Księżniczce Mononoke nikomu nie przeszkadzają…

Wydanie prawie niczym nie różni się od standardów Monolithu, co oznacza, że fanów po raz kolejny potraktowano jak PRL­‑owski motłoch, któremu można rzucać byle ochłapy. W końcu i tak wszystko kupi.

Przyznać trzeba, że pudełko zdobi całkiem ładna okładka (a już na pewno pasująca do klimatu filmu), zaś opis z tyłu opakowania jest rzeczowy i sensowny (kto ma więcej płyt z filmami Ghibli, wydanych przez Monolith, ten wie, że rzadko im się to zdarza). Później otwiera się typowe menu: start filmu, wybór scen, opcje. Bonusów i zwiastunów oczywiście brak, zapomnijcie również o dubbingu. Z drugiej strony, szczęście w nieszczęściu, że Powrót do marzeń nie jest przeznaczony dla dzieci, więc zdecydowana większość widzów nie ma problemu z napisami.

Tłumaczenie stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, oczywiście zastosowano kilka uproszczeń, ale moim zdaniem to nawet lepiej (w końcu najgorsze przekłady to zwykle te tłumaczone słowo w słowo). Szkoda, że przy niektórych wypowiedziach nie wyświetlają się napisy (najczęściej przy powtórzeniach), ale znów – starszy widz na pewno się nie pogubi.

Warto odnotować, że tym razem przetłumaczono piosenkę końcową (Ai wa hana, Kimi wa sono tane). Niestety, jeśli wybierzemy lektora, nasz „artysta” czyta tekst piosenki, a pasji w głosie to on nie ma… W sumie dostaliśmy tradycyjne, pozbawione fajerwerków wydanie – dobrze chociaż, że na chwilę obecną tanie i łatwo dostępne.

Sulpice9, 6 maja 2013
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Powrót do marzeń Monolith Video 2007
1 Powrót do marzeń Monolith Video 2013