Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Yatta.pl

Komentarze

Aoki Hagane no Arpeggio -Ars Nova-

 • Avatar
  A
  Koogie 9.03.2015 15:04
  No wreszcie się zebrałem by napisać coś na temat tego anime. Zgodzę się że jest to trudne anime do ocenienia, ale nie zgadzam się z samymi ocenami.

  Dla mnie Arpeggio to było anime po którym nie spodziewałem się nic. Nie czytałem mangi, ani prawde mówiąc nie obchodziło mnie specjalnie pomysł dziewczyny statki ani ich tło historyczne.
  Podszedłem do tego jako do zwykłego anime akcji i jako takiego nie zawiodłem się. Pierwszy odcinek był trochę trudny bo skupiał się na postaciach ludzkich, które efektywnie w tym anime nie mają żadnego znaczenia, są także najsłabszym elementem.
  Anime wyraźnie skupiło się na elementach sci­‑fi i skupiło się na temat tego jak AI zyskuje i odbiera cechy ludzkie. Każda z postaci inaczej rozwinęła się emocjonalnie na przestrzeni serii i mimo że ich charaktery są bardzo przerysowane i proste, tak według mnie w tym przypadku wpisuje się do podstawowego zamysłu serii. Są to AI które jak dzieci znalazły coś nowego i idą w tą strone do ekstremum ponieważ to jest jedyne co wiedzą. Każda postać statku była zróżnicowana i widać że ktoś miał na nią jakiś pomysł. Postacie ludzkie z kolei były beznadziejne i ciężko mi cokolwiek o nich powiedzieć poza tym że na szczęście anime nawet nie próbuje zwracać na nie dużej uwagi.
  Akcja była taką jaką można się spodziewać po prostej serii akcji. Eksplozje, lasery, gwiazda śmierci itd. Sceny same w sobie były zróżnicowane. Jedna polegała na zaskoczeniu widza, inna była bardziej taktyczna, inne było kompletnie szalone i miały powalać wielkością, ostatnia była… głupia. Nie zapierają one dech w piersiach głównie przez to że emocjonalnie nie były one najwyższych lotów. Lecz były wystarczająco dobre, a fakt że były 3d dawał tutaj sporo pola do popisu i widać że twórcy starali się wykorzystać to, robiąc różnego rodzaju przejścia i dłuższe ujęcia.
  Co do samej fabuły, nie jest ona ambitna, prawde mówiąc poza tym motywem AI to jest głupia. Po obejrzeniu anime czytałem mange i jak ona ma więcej sensu tak cierpi na swoje własne problemy. Na pewno fabuła była skupiona na mentalnych modelach i wszystko inne zostało praktycznie olane. Każdy odcinek jest inny, tematycznie czy klimatycznie. Byłem pod dużym wrażeniem że anime dało nam 10 odcinek który był tak spokojny jak się dało i miał klaustrofobiczny, ciężki klimat. Było to trudne biorac pod uwagę że wcześniej jak sporo się zmieniało to klimat był raczej mniej poważny. Na pewno pomogło by przy tym piosenka Silver Sky, które polecam posłuchać, bo jest po prostu ładna.

  Nie chce jeszcze bardziej się rozpisywać, ale ogólnie ja widze arpeggio jako ciekawy projekt który został zrealizowany z pasją. Anime ma pewne niedociągnięcia i ogólnie raczej jest niepoważne i głupiutkie, szczególnie pod koniec to widać. Elementy sci­‑fi, nie są tutaj na tyle rozwinięte by polecać anime z tego powodu, lecz są one zrealizowane dobrze, dodaja odrobiny intelektu do tej masy, bardzo miły dodatek. Walki są efektowne, postacie kolorowe, muzyka dobrze dobrana, 3d naprawdę da się przyzwyczaić. Jest to głupiutka seria akcji, którą robili ludzie którzy chcieli to robić i czuć to w ich pracy i widać że mieli jakiś konkretny pomysł i swoją wizje. Jeżeli podejdzie się do serii na czysto i przejdzie się proces przyzwyczajania do 3D, to jest to naprawdę przyjemna nie ambitna seria.
 • Avatar
  A
  Nanashi 6.08.2014 14:18
  Cukier, słodkości i różne śliczności...
  Oto składniki, które wybrano do stworzenia idealnych dziewczynek. Ale nieznana siła dodała do mieszanki jeszcze jeden, przypadkowy składnik – związek X! I tak oto narodziła się grupa atomowych dziewczynek – Flota Mgły! Świadome swej niezwykłej siły postanowiły poświęcić się podbijaniu Ziemi!

  Pierwsze, na co zwróciłem uwagę to nietypowa oprawa graficzna. Za dużo przetwarzania wszystkiego przez różne filtry, upiększania na siłę, różnych innych zabiegów i wychodzi to, co wyszło. Innymi słowy – da się przyzwyczaić, ale początki z tym anime to istna tragedia.

  Potem przychodzi fabuła. Czyli wielka niewiadoma. Po całym seansie mam nawet więcej pytań, niż po pierwszym odcinku. Mamy tutaj dziewczyny­‑statki, które z tego czy innego powodu są takie lub inne (twórcy nawet wysilili się na wytłumaczenie w postaci modułów dogranych przez każdą z dziewczyn­‑statków, tylko po co?). I tak oto, zostaje nam przedstawiony młodociany geniusz­‑kapitan, jego załoga (o której wiemy tylko tyle, jakiej są płci), jego statek, Ionę, jej dwie siostry bliźniaczki, złe do szpiku kości (dlaczego… zabijcie, nie wiem), Takao, zakochaną po uszy w naszym kapitanie… mam wymieniać dalej?

  Pokrótce mówiąc – oryginalność kończy się na grafice, postaci są osobowościowo płaskie jak decha, historia to typowe Deus Ex Machina, a w dodatku twórcy postawili na najtańszą kartę, która po prostu psuje seans – Friendship Is Magic™.

  Jedynym plusem dla mnie była strona dźwiękowa. Opening znałem od jakiegoś roku przed rozpoczęciem seansu (szczerze mówiąc, tylko on mnie do obejrzenia zachęcił), czyli 'SAVIOR OF SONG' w wykonaniu nano oraz MY FIRST STORY. Ending, czyli 'Blue field' w wykonaniu Trident, w sensie wizualnym „dupy nie urywa”, aczkolwiek jest przyjemny dla ucha.

  Propsy do recenzenta za porównanie ostatecznego 'statku' Kongo do Death Stara – czuć na milę, że twórcy inspirowali się Gwiezdnymi Wojnami przy rysowaniu tego czegoś.

  Ostatecznie… 4/10. Dlaczego tak wysoko? +1 za Kongo i całe +3 za stronę dźwiękową. Bez kija nie podchodzić.
 • Avatar
  A
  Progeusz 4.07.2014 09:58
  Sprzedaż
  Arpeggio osiągnęło średnią 12,726! \m/

  Do tego ogłoszone są dwie kinówki!
  Pierwsza to recap z nowymi scenami, druga to nowy materiał.
  • Avatar
   Progeusz 4.07.2014 09:59
   Re: Sprzedaż
   Szczegółowe dane:

   ○蒼き鋼のアルペジオ ‐アルス・ノヴァ‐ 【全6巻】
   巻数  初動    累計   発売日
      BD(DVD)  BD(DVD)
   01巻 *9,073(*1,050) 13,677(**,***) 13.12.27 ※合計 14,727枚
   02巻 *9,076(*1,009) 11,762(*1,260) 14.02.07 ※合計 13,022枚
   03巻 *9,368(**,963) 11,630(**,***) 14.03.07 ※合計 12,593枚
   04巻 *8,458(**,859) 11,345(*1,172) 14.04.04 ※合計 12,517枚
   05巻 *9,047(**,888) 10,772(**,***) 14.05.02 ※合計 11,660枚
   06巻 *9,778(**,976) 10,667(*1,170) 14.06.06 ※合計 11,837枚

   累平12726
   • Avatar
    michas 4.07.2014 13:20
    Re: Sprzedaż
    To tylko dowodzi, że ta cała drama o cyferkach z kosmosu była średnio podparta faktami ;]
  • Avatar
   Slova 4.07.2014 13:50
   Re: Sprzedaż
   Rozpłakałem się na wieść o tym, że arpeggio trafi do kin… teraz będą to doić, a ja będę cierpiał.
   • Avatar
    michas 4.07.2014 14:15
    Re: Sprzedaż
    Zawsze możesz zrobić to co każdy normalny człek. Nie oglądać i pozwolić cieszyć się innym w spokoju.

    Zawsze mnie to przerażało na rodzimej scenie anime. Nie lubię to i drugiemu nie dam lubić.
    • Avatar
     Slova 4.07.2014 15:45
     Re: Sprzedaż
     Niestety ciąży na mnie recenzencki obowiązek. Ponadto chcę zobaczyć, jak głęboko dna to anime sięgnie.
     • Avatar
      ból tyłka 4.07.2014 20:17
      Re: Sprzedaż
      lol, recenzencki obowiązek. Więc taki jest w dzisiejszych czasach eufemizm na prowokowanie flame'ów?

      Szczerze powiedziawszy, kolejna recenzja na ten temat w wykonaniu Slovy będzie przeraźliwie nuuudna. Jako że ludzie mają skłonność do ignorowania argumentów niepasujących do ich wcześniejszej opinii, spora część tekstu powtarzająca te same wyświechtane argumenty (choćby z tym jakim to świętokradztwem są odstępstwa od materiału mangowego) pewnie powstanie jeszcze zanim kinówka trafi na Blu­‑raye.

      W tym wypadku dobrze by było poczytać kogoś ze świeżym spojrzeniem (nawet jeśli miałby być tak samo albo nawet bardziej krytyczny), więc przedpiszca ma rację z tym, że Slovie przyda się wynormowanie postawy.
      • Avatar
       Progeusz 4.07.2014 20:43
       Re: Sprzedaż
       Też mi się chce śmiać jak słyszę takie pierdoły. To nic więcej niż podbijanie własnego ego i reputacji wśród równie płytkich osób, które myślą, że trzeba coś zjechać, by być fajnym. Żeby to była chociaż konstruktywna krytyka…

       A tekst może powstać nawet teraz, bo Slova w recenzji dobitnie pokazał, że i tak nie ogląda anime a opisuje własne urojenia („potyczki z nimi [okrętami Mgły – P] sprowadzają się (...) do licytacji, kto ma większy laser”, „dziewczętom reprezentującym okręty żadne statki nie są potrzebne, by siać zniszczenie, ba! Ich brak wcale nie umniejsza ich siły”).

       Zgadzam się, że przyda się inny recenzent. Może ten będzie w stanie mi wskazać jakąś faktyczną wadę Arpeggio, bo póki co takowej nie widzę.
       • Avatar
        Eli 7.02.2016 20:40
        Re: Sprzedaż
        Fabuła jest płytka,  kliknij: ukryte , animacja żywych (albo pseudożywych) istot woła o pomstę do nieba – to jest poziom RWBY, nie normalnej serii anime (acz walki mogą się podobać, zwłaszcza jak żadnego humanoida nie ma w zasięgu wzroku – miłośnicy kolorowych wybuchów i starć statków kosmicznych znajdą tu coś dla siebie; miłośnicy okrętów morskich niekoniecznie, chyba że należą do obydwu grup na raz).
        A, no i postaci. Jedyną osobą obdarzoną jakąś osobowością i u której obserwujemy jakieś choć trochę przekonujące rozterki to Kongo, reszta to bardzo proste schematy, o ile w ogóle otrzymują jakąkolwiek charakteryzację.

        Można to obejrzeć, ale jeśli ktoś obejrzał i nie tylko dobrze się bawił (to na pewno można) ale nie widzi w tym anime wad, to… właściwie, jest to dość smutne.
        • Avatar
         Progeusz 7.02.2016 21:32
         Re: Sprzedaż
         Porównaj z łaski swojej do innych serii TV bez wieszania poprzeczki an abstrakcyjnej wysokości jeśli chcesz by ta „krytyka” miała jakąś wartość.
         Jak chcesz głębi fabularnej, to sobie idź i poczytaj książki zamiast smęcić na bajkę trwającą cztery godziny.

          kliknij: ukryte 
         • Avatar
          Slova 7.02.2016 22:17
          Re: Sprzedaż
          Naprawdę nie trzeba mieć wygórowanych wymagań, by dostrzec, że animowane arpeggio po prostu się nie udało. A jeśli już brać pod uwagę zawyżone standardy, to od czasu seansu widziałem kilka naprawdę dobrych anime sci­‑fi, także to nie jest jakiś ewenement. Arpeggio było mocno poniżej średniej. I to nie wina widza, ze widział lepsze anime i ma wobec serii jakieś oczekiwania.
          • Avatar
           Cthulhoo 7.02.2016 22:29
           Re: Sprzedaż
           No fakt, tak bardzo się nie udało, że trzeba było zmyślać argumenty i kłąmać w recenzji.
          • Avatar
           Cthulhoo 7.02.2016 22:36
           Re: Sprzedaż
           No i jakbyś nie zauważył, pierwszy akapit tyczy się animacji, o której nie wspomniałeś ani słowa w swoim wywodzie.
        • Avatar
         Cthulhoo 7.02.2016 21:49
         Re: Sprzedaż
         No i te porównanie wychodzi na korzyść Arpeggio, bo CG ma dużo większe możliwości animacji ruchu niż rysunek.
         • Avatar
          Slova 7.02.2016 22:37
          Re: Sprzedaż
          Szkoda, że skośni tylko w nielicznych przypadkach (arpeggio do nich nie należy) wykorzystują te możliwości.
          • Avatar
           Cthulhoo 7.02.2016 22:43
           Re: Sprzedaż
           Znowu to sobie wymyślełeś, czy tym razem widziałeś cokolwiek z tej serii?
           • Avatar
            Slova 7.02.2016 22:46
            Re: Sprzedaż
            Widziałem serię i widziałem lepsze anime z CG w wykonaniu Japończyków.
            • Avatar
             Cthulhoo 7.02.2016 22:50
             Re: Sprzedaż
             Niestety, ale treść recenzji temu przeczy, więc pozostanę sceptyczny.
    • Avatar
     IKa 4.07.2014 21:35
     Re: Sprzedaż
     Cóż, mnie zawsze przeraża, że mamy być jak Korea… Skoro „wszystkim” się podoba, to „tobie” też musi.
     Parafrazując przedpiścę „JA to lubię i drugiemu nie dam nie lubić.”
     Meh.
     • Avatar
      ból tyłka 4.07.2014 23:00
      Re: Sprzedaż
      No tak, rzeczywiście Slova prezentuje taką postawę w przypadku recenzji anime, które przypadły mu do gustu, i późniejszych komentarzy.

      Jeśli miałaś na myśli coś innego, to zwrócę uwagę, że teraźniejsze wypowiedzi dotyczą tego, jak to kolejna recenzja pisana dokładnie z tego samego punktu widzenia i powtarzająca wcześniejsze argumenty będzie zwyczajnie mało interesująca dla potencjalnego czytelnika.

      Sprowadzanie wszystkich komentatorów do poziomu bojowników o jedyną słuszną prawdę w internecie jest wyjątkowo krzywdzące i świadczy też o hipokryzji, gdy tutejsi recenzenci potrafią prezentować tę postawę w jeszcze większym stopniu (czego przykładem jest choćby znajdujący się nieco niżej wątek ze 191 odpowiedziami). Zdarzają się tu recenzje, z którymi nie do końca się zgadzam, a i tak są świetne w lekturze (choćby Tablisowy tekst o Kill la kill)

      Od razu uprzedzę też standardowy argument „jak coś ci się nie podoba, napisz recenzję alternatywną”. Recenzje alternatywne na tanuku to żaden cymes ze względu na skopany system ich wyświetlania (czytelnik musi przewinąć cały tekst głównej recenzji, żeby się przekonać, czy przypadkiem nie istnieje jakiś dodatkowy tekst). Przez to jak znikną z listy na głównej stronie to zwykle pies z kulawą nogą do nich nie zajrzy.
      • Avatar
       Slova 4.07.2014 23:47
       Re: Sprzedaż
       Zdecydowanie lepiej widać taką moją postawę w przypadku anime, które mi do gustu nie przypadły. Niestety nie każdy potrafi docenić moje dobre chęci przy przekonywaniu otoczenia, że naprawdę wiem lepiej, co dla nich dobre.
     • Avatar
      Progeusz 5.07.2014 00:25
      Re: Sprzedaż
      Tu nie chodzi o nie lubienie (normalne), a krytykowanie na siłę (nienormalne, lepiej zająć się czymś, co się lubi).
      • Avatar
       Slova 5.07.2014 00:34
       Re: Sprzedaż
       Lubię krytykować.
    • Avatar
     Xillin 4.07.2014 21:42
     Re: Sprzedaż
     Fakt dobrej sprzedaży słabego anime wykonanego przy kiepskiego CG powinien boleć każdego kogo obchodzi anime.
 • Avatar
  A
  Progeusz 31.05.2014 12:07
  >tanuki
  Anime Zimy 2013, jedna z najlepszych serii poprzedniego roku.
  • Avatar
   Slova 1.06.2014 23:46
   Re: >tanuki
   Jesteś jedyną znaną mi osobą, która tak uważa.
   • Avatar
    Cthulhoo 1.06.2014 23:52
    Re: >tanuki
    Dochodzi druga :P
    • Avatar
     Slova 2.06.2014 08:35
     Re: >tanuki
     To i tak niewielki odsetek.
     • Avatar
      Cthulhoo 2.06.2014 08:44
      Re: >tanuki
      A jaki dokładnie? :>
      • Avatar
       Slova 2.06.2014 11:57
       Re: >tanuki
       może 1%, góra 2%.
       • Avatar
        Cthulhoo 2.06.2014 12:24
        Re: >tanuki
        Aha, czyli dane niewiadomo skąd. Wiedziałem :P
        • Avatar
         Slova 2.06.2014 13:08
         Re: >tanuki
         Jeżeli na kilkadziesiąt osób, które znam i widziały Arpeggio i jeszcze kilka, których znam tylko opinie twierdzą, że anime było słabe, a dwie osoby się wyrywają i twierdzą co innego to matematyka jest prosta.
         • Avatar
          Antanaru 2.06.2014 13:37
          Re: >tanuki
          I statystycznie nieistotna. Ale zgadzam się, że anime kiepskie. Nie da się tego obronić ani od strony graficznej, ani fabularnej. Może się podobać jeśli kogoś bardzo kręcą personifikacje okrętów wojennych.
          • Avatar
           Eli 7.02.2016 20:44
           Re: >tanuki
           Od graficznej można bronić – jak długo na ekranie nie zawitają istoty żywe (albo teoretycznie mające na takowe wyglądać). Statki są efektowne, kolorowe lasery i wybuchy przypadną do gustu miłośnikom tego typu rzeczy…
           A postaci ludzkie lądują w uncanny valley, zwłaszcza jak chodzą i mówią, zwłaszcza – o zgrozo – na zbliżeniach.
         • Avatar
          Cthulhoo 2.06.2014 15:27
          Re: >tanuki
          Jak widać nie taka prosta :P
         • Avatar
          gość 2.06.2014 19:20
          Re: >tanuki
          lol, „mam rację, bo moja banda jest liczniejsza”

          To dość… prymitywne podejście. Czy naprawdę tak trudno zrozumieć, że ludzie potrafią zwracać uwagę na zupełnie różne sprawy i wykazywać większą tolerancję na rzeczy, które innych drażnią (przykładowo lać ciepłym moczem na to, czy anime jest zgodne z mangą, czy też idzie własną drogą)?
          • Avatar
           Slova 2.06.2014 20:03
           Re: >tanuki
           Może nie wiesz, ale głównym argumentem Progeusza przemawiającym za jakością rzeczonego anime jest sprzedaż edycji płytowej w Japonii.
           • Avatar
            Cthulhoo 2.06.2014 20:37
            Re: >tanuki
            Może nie wiesz, ale Prog nie podał żadnego argumentu, tylko ty zacząłeś udowadniać, że Prog jest w mniejszości podając przy tym liczby z kosmosu :P
            • Avatar
             Slova 2.06.2014 20:47
             Re: >tanuki
             Prog kiedyś tak się uzasadniał na senpuu.
             • Avatar
              Cthulhoo 2.06.2014 21:02
              Re: >tanuki
              -> Kiedyś
              -> na senpuu

              Szkoda, że tu nie działają tagi [img], bo bym ci wkleił jakiś ładny obrazek :P
              • Avatar
               Slova 2.06.2014 21:14
               Re: >tanuki
               Rozumiem, że obydwaj macie jakieś mocniejsze argumenty przemawiające za tym, że omawianemu anime należy się ocena wyższa, niż wystawiłem, a moje zarzuty nie mają pokrycia w rzeczywistości?
               • Avatar
                gość 2.06.2014 22:08
                Re: >tanuki
                Teraz to już zupełnie ręce opadają…

                Przedstawiłeś w tekście swoją opinię na temat anime wraz z jakimiś tam argumentami. OK. Progeuszowi i Cthulhoo się podobało? Też mają do tego prawo.

                Tymczasem jak jakaś osoba śmie mieć inne zdanie, to przeprowadzasz ataki wyprzedzające i pewnie teraz jeszcze chcesz zmuszać do odszczekania, gdy komuś zwyczajnie nie chce się kłócić z losowym ludkiem z internetu.

                Czy moderacja tutaj nie powinna przypadkiem ukrócać takiego trollowania i prób wywołania flame'u, gdzie go nie ma, ze strony recenzentów? W tym wątku widać, że Slova aż kipi agresją…
                • Avatar
                 Slova 2.06.2014 22:15
                 Re: >tanuki
                 Ale ja im nie zabraniam lubienia arpeggio. Ja chcę się dowiedzieć, dlaczego uważają owo anime za dobre. Gust nie ma nic wspólnego z jakością.
                 • Avatar
                  Cthulhoo 2.06.2014 22:23
                  Re: >tanuki
                  Nie, nie chcesz. Ty po prostu stwierdziłeś, że jesteśmy w mniejszości i rzuciłeś jakieś dane z kosmosu i… tyle :P
                  • Avatar
                   Slova 2.06.2014 22:49
                   Re: >tanuki
                   Prog z kolei zaliczył arpedzio do grona najlepszych anime z końca zeszłego roku i też za bardzo nie wysilił się na uzasadnienie. Wobec czego jesteśmy na różnym polu.
                   • Avatar
                    Cthulhoo 2.06.2014 23:33
                    Re: >tanuki
                    • Avatar
                     Slova 3.06.2014 00:17
                     Re: >tanuki
                     W jaki sposób ilustracja odnosi się do tego, co napisałem?
                     • Avatar
                      Cthulhoo 3.06.2014 09:02
                      Re: >tanuki
                      W żaden. Wkleiłem, bo chciałem wkleić.
               • Avatar
                Cthulhoo 2.06.2014 22:20
                Re: >tanuki
                A czy ktoś tutaj dyskutuje z twoimi argumentami? Nie, my po prostu stwierdziliśmy, że anime nam się podoba i tyle.
                • Avatar
                 Slova 2.06.2014 22:50
                 Re: >tanuki
                 Zaliczenie anime do grona najlepszych nie ma nic wspólnego z lubieniem go. A tu właśnie była mowa o najlepszych, a nie najbardziej ulubionych. To pierwsze wypada uzasadnić, to drugie niekoniecznie.
                 • Avatar
                  Cthulhoo 2.06.2014 23:31
                  Re: >tanuki
                  Ocena jest subiektywna, więc, jeżeli anime mi się podoba, to uważam je za dobre. Proste :P
                  • Avatar
                   zmrol 2.06.2014 23:34
                   jednym słowem buzia w szklance wody ;P
                   • Avatar
                    Cthulhoo 2.06.2014 23:37
                    Re: jednym słowem buzia w szklance wody ;P
                    Jednym słowem: nikogo nie staram się przekonywać do swojej racji, więc nie muszę silić się na argumentację. Po prostu zwróciłem uwagę Slovie, gdyż posługiwal się danymi z księżyca :P
                  • Avatar
                   Slova 3.06.2014 00:15
                   Re: >tanuki
                   Ale właśnie popełniasz błąd logiczny, gdyż krytyczna ocena, nawet subiektywna, wymaga argumentów. Natomiast gust, czyli „lubię to” już nie. W końcu możesz nie przepadać za piwem, ale stwierdzić, że to konkretne ma jakieś tam walory smakowe, albo lubić piwo bardzo, ale pewne wylać do zlewu, bo uznasz je za niezdatne do wypicia.
                   • Avatar
                    Slova 3.06.2014 00:25
                    Re: >tanuki
                    Mówiąc inaczej: uznanie czegoś za najlepsze wymaga jakiegoś podparcia. W końcu jest wyznacznikiem jakości, trendów etc., ktoś może wybierać tylko spośród najlepszych, dlatego chciałby wiedzieć, co konkretnie zadecydowało o najlepsiejszości czegoś. Tego typu określenie to stopniowanie, a więc w domyśle obarczone jest jakimś kryterium – w końcu skoro coś jest najlepsze, to muszą też być rzeczy gorsze, ale co je odróżnia? Co determinuje tę cechę?

                    Lubienia zaś nie trzeba uzasadniać. To jest właśnie gust. Możesz coś lubić i ubóstwiać albo lubić i mieszać z błotem. Lubienie może przybierać formę zbioru, bo np. można lubić wszystko, co podpada pod dane kryterium (ecchi), tymczasem określanie jakości wymaga już tego stopniowania.
                    • Avatar
                     michas 3.06.2014 00:56
                     Re: >tanuki
                     Ludzie o twoich liczbach z kosmosu, a ty o błędach logicznych. Jedyny błąd tu to twoje procenty.

                     Mi też się podobało. Patrząc na oceny userów twój 1% staje się jeszcze bardziej kosmiczny.
                     • Avatar
                      Xillin 3.06.2014 09:04
                      Re: >tanuki
                      Pozwolę sobie obronić Slovę, bo mogę wam udowodnić, że bredzicie od rzeczy.
                      Zacznijmy. Pogrubienia moje.
                      >twoich liczbach z kosmosu

                      >Jesteś jedyną znaną mi osobą, która tak uważa.
                      >To i tak niewielki odsetek.

                      >Patrząc na oceny userów
                      Czy Slova ich zna?

                      Oczywiście 1/2% jest pewnie poważnym zaniżeniem, ale liczby nie są z kosmosu, bo dotyczą ograniczonej grupy osób których opinie on zapewne w większości zna.
                      • Avatar
                       Cthulhoo 3.06.2014 12:56
                       Re: >tanuki
                       > jest pewnie poważnym zaniżeniem
                       > liczby nie są z kosmosu

                       Czyli co? Liczby są prawdziwe, czy nie? Bo się pogubiłem :P
                    • Avatar
                     gość 3.06.2014 01:13
                     Re: >tanuki
                     To się robi coraz bardziej nudne i żałosne…

                     Jak ostatnio sprawdzałem, żyliśmy w wolnym kraju. Jak się komuś nie chce uzasadniać tego, że uważa coś za anime roku, jego prawo. „Ryzykuje” co najwyżej to, że nikogo taka nieuargumentowana opinia nie przekona, lecz nie każdemu zależy na gromadzeniu bandy popleczników swojej opinii.

                     W tym wypadku po tym, że zamiast wykazać się na wstępie tego wątku odrobiną kultury, zaczynasz od prowokacji, widać, iż tak naprawdę nie zależy ci na dyskusji. Gdybyś zobaczył jakieś argumenty, to byś zbijał wszelkimi możliwymi sposobami w typowej dla internetu kłótni, w której jeden z ludków uznaje siebie za zwycięzcę, bo miał najwięcej wolnego czasu i z ostatnią wypowiedzią jego było na wierzchu (podczas gdy drugiej stronie np. znudziło się rzucanie grochem w ścianę). To nie jest pomówienie, tylko bardzo prawdopodobny scenariusz, zważywszy na to, że to właśnie robisz w tym zastępczym temacie (i pewnie w iluś innych na tym portalu).

                     Znając życie, pewnie dokładnie z tego powodu będziesz chciał mieć ostatnie słowo. Udowodnisz mi, że nie mam racji, powstrzymując swoją chęć dorzucenia kolejnych 3 groszy?
                     • Avatar
                      Slova 3.06.2014 12:41
                      Re: >tanuki
                      >tanuki

                      No tak, a ja zacząłem od prowokacji.
                    • Avatar
                     Cthulhoo 3.06.2014 09:07
                     Re: >tanuki
                     Slova, ale ja wiem, jak się z tobą dyskutuje i dlatego też nie mam na to ochoty, bo dobrze wiem, do czego to może doprowadzić (jedną z opcji jest słynne „to napisz alta”) :P
                   • Avatar
                    Cthulhoo 3.06.2014 09:03
                    Re: >tanuki
                    Ale tu mówimy o konkretnym piwie, które nam smakuje, a nie ogólnie o piwie :P
                    • Avatar
                     Slova 3.06.2014 12:45
                     Re: >tanuki
                     No dobrze, ale dlaczego owo piwo uważasz za najlepsze wśród tych, które było właśnie na półce? Czy jest one po prostu Twoim najbardziej ulubionym i to jedyne kryterium?
                     • Avatar
                      Cthulhoo 3.06.2014 13:03
                      Re: >tanuki
                      Żeby było moim ulubionym, musi spełniać pewne kryteria jakości, dodatkowo zawierać te rodzaje słodu, które najbardziej mi odpowiadają :P
                      • Avatar
                       Slova 3.06.2014 13:08
                       Re: >tanuki
                       A żeby było najlepszym, co musi zawierać?
                       • Avatar
                        Cthulhoo 3.06.2014 13:13
                        Re: >tanuki
                        Najlepszym dla kogo? :P
                        • Avatar
                         Slova 3.06.2014 13:18
                         Re: >tanuki
                         No skoro jest najlepsze lub należy do grona najlepszych, a nie ulubionych, to chyba czymś się wyróżnia?
                         • Avatar
                          Cthulhoo 3.06.2014 13:20
                          Re: >tanuki
                          Nie odpowiedziałeś na moje pytanie :P
                          No, chyba że nagle zacząłeś wierzyć w coś takiego, jak obiektywna ocena anime :P
                          • Avatar
                           Slova 3.06.2014 13:21
                           Re: >tanuki
                           No powiedzmy jest najlepszym dla Progeusza lub dla Ciebie. W końcu od tego się zaczęło.
                           • Avatar
                            Cthulhoo 3.06.2014 13:25
                            Re: >tanuki
                            Dla mnie? Musi być wysoko jakościowym Koźlakiem :P
                            • Avatar
                             Slova 3.06.2014 13:45
                             Re: >tanuki
                             Czy arpeggio jest takim wysokojakościowym koźlakiem wśród anime z sezonu, w którym się ukazało?
                             • Avatar
                              Cthulhoo 3.06.2014 16:35
                              Re: >tanuki
                              Nie, jest bardzo dobrym przenicznym, jednakże na tej półce nie ma ani jednego porządnego koźlaka :P
                              • Avatar
                               Orzi 3.06.2014 17:23
                               Re: >tanuki
                               Jak bardzo dobrym pszenicznym, jak kadź była zardzewiała, piana znika po dwóch sekundach, a samo piwo jest utlenione?
                               • Avatar
                                Cthulhoo 3.06.2014 17:31
                                Re: >tanuki
                                Tak dobrym, że aż dobrym :P
                              • Avatar
                               Slova 3.06.2014 17:29
                               Re: >tanuki
                               Ok, teraz przenieś te argumenty na terminologię anime.
                               • Avatar
                                Cthulhoo 3.06.2014 17:35
                                Re: >tanuki
                                Nie chce mi się i od początku mi się nie chciało :3
                                A gdy mi się zachce, to po prostu napiszę alta (co byś mi i tak prędzej czy później zaproponował) i tyle :P
                               • Avatar
                                Xillin 3.06.2014 17:39
                                Re: >tanuki
                                Nie było z kosmosu to o nielicznych osobach, było pewnie 1/2%. Chyba, że Slova zna za dużo osób oglądających zmoderowano.
                                • Avatar
                                 Cthulhoo 3.06.2014 17:50
                                 Re: >tanuki
                                 A ja myslałem, że o licznych :P
                                 Ok, ale do rzecz:
                                 -> Slova użył małych procentów, żeby uwypuklić pewną tezę,
                                 -> zwróciłem uwagę, że są to liczby bez pokrycia w rzeczywistości lub niemożliwe do zweryfikacji.

                                 O czym tu można dyskutować?
                               • Avatar
                                Cthulhoo 3.06.2014 17:52
                                Re: >tanuki
                                Btw: ciekawe, czy ta cała, nie mająca większego sensu dyskusja zasłuży sobie na znalezienie się w „Burzy w szklance wody” przy kolejnym, miesięcznym podsumowaniu? xD
                                • Avatar
                                 Orzi 3.06.2014 18:08
                                 Re: >tanuki
                                 Pasowało by nie tylko w jednym ujęciu.
                                 • Avatar
                                  some_random_dude 3.06.2014 18:33
                                  Re: >tanuki
                                  Po cichutku kibicuję temu wątkowi w oczekiwaniu, kiedy Moderacja straci cierpliwość i wystosuje pierwsze groźby. Zwykle budzi się już po kilkunastu komentarzach nie odnoszących się bezpośrednio do danego tytułu, a tu proszę: 54 i wciąż rośnie. :)

                                  Jakby co, to w razie gdyby Moderacja interweniowała kiedyś w którymś z moich wątków, będę mógł powołać się na casus Slova versus Cthulhoo et consortes? ;)
                                  • Avatar
                                   omnibus 3.06.2014 18:43
                                   Re: >tanuki
                                   Jakby co, to w razie gdyby Moderacja interweniowała kiedyś w którymś z moich wątków, będę mógł powołać się na casus Slova versus Cthulhoo et consortes?

                                   Nie, albowiem nie należysz do elitarnego grona stałych współpracowników tanuka, którzy są tu traktowani na specjalnych zasadach ;P
                                  • Avatar
                                   Avellana 3.06.2014 19:14
                                   Re: >tanuki
                                   Moderacja jest lekko ubawiona i obserwuje wątek pilnie. Szczerze mówiąc, gdyby ktoś się pytał, radzę zwrócić uwagę, że wszystkie strony nie najeżdżają sobie nawzajem na mamusie, nie wyzywają i generalnie wyraźnie dobrze się bawią, ale przy tym kontrolują jeszcze, co piszą. Tego rodzaju wątki zmierzające do flejma dostaną w łeb bardzo szybko.
             • Avatar
              Progeusz 3.06.2014 19:00
              Re: >tanuki
              Twoje zdolności czytania ze zrozumieniem naprawdę kuleją.
              • Avatar
               Slova 3.06.2014 19:12
               Re: >tanuki
               Teraz możesz się wypierać.
               • Avatar
                Progeusz 4.06.2014 22:40
                Re: >tanuki
                >Teraz
                huh?
                Odpisałem, gdy tylko zobaczyłem Twój zarzut (wczoraj wieczorem). Sprawdziłem sekcję komentarzy parę razy w dniu, kiedy napisałem swój, a potem kompletnie zapomniałem o sprawie, dopóki Cthulhoo mi o niej nie przypomniał.
              • Avatar
               Progeusz 3.06.2014 19:18
               Re: >tanuki
               BTW ciekawe, czy ten komentarz poleci, mimo ze Slova ma pełne przyzwolenie na wciskanie kłamstw w moje usta :)
           • Avatar
            Progeusz 3.06.2014 19:16
            Re: >tanuki
            >argumentem
            >głównym
            Nah. Z doświadczenia wiedziałem, że rozmowa z Tobą jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu, więc rzuciłem faktem (Arpeggio to najlepiej sprzedające się anime jesieni nie będące kontynuacją), żebyś się odczepił.
            Pielęgnuj swój ból czterech liter, ja wiem, że na ~pięćdziesiąt obejrzanych przeze mnie serii w zeszłym roku, Arpeggio jest w ścisłej czołówce.

            Jeśli naprawdę sądzisz, że to był argument, a do tego główny, to lol. Honestly, lol.
            Argument jest taki, że jest po prostu dobre. Rozbijanie tego na czynniki pierwsze, by chwalić każdy z osobna, tylko dlatego, że w przeciwnym razie nie będziesz w stanie pojąć o co mi chodzi, uważam za marnowanie czasu.

            Pisanie recenzji ma zgubny wpływ na Twoje zdolności oceny.
            • Avatar
             Orzi 3.06.2014 19:20
             Re: >tanuki
             Sorka, że się wetnę, ale w takim wypadku druga strona może rzucić argumentem, że jest po prostu kiepskie, a rozbijanie tego na czynniki pierwsze, by ganić każdy z osobna to marnowanie czasu. Koło się zamyka.
             • Avatar
              Progeusz 4.06.2014 22:35
              Re: >tanuki
              Brawo. Jak ktoś twierdzi, że coś jest słabe, to go nie przekonasz, że jest dobre.
              • Avatar
               Slova 5.06.2014 16:31
               Re: >tanuki
               Ale twierdzi, czy wyciąga taki wniosek na podstawie argumentów?
               • Avatar
                Progeusz 5.06.2014 17:06
                Re: >tanuki
                Bez znaczenia, efekt ten sam.
                Chyba nie chcesz mi sugerować, ze Twoja argumentacja w recenzji ma coś wspólnego z obiektywnością?
                • Avatar
                 Slova 5.06.2014 17:55
                 Re: >tanuki
                 Nie ma.
                 Ale twierdzenie to już mówienie czegoś udowodnionego. W sumie głupio zadałem pytanie, ponieważ wniosek na podstawie argumentów sam w sobie jest twierdzeniem.
                 Ale, jak sam napisałeś, chodzi o twierdzenie. O ile twierdzenie jest udowodnione, a jeżeli jest twierdzeniem, to na pewno jest też udowodnione, to obalić się go nie da.
                 Domyślam się, że bardziej chodziło Ci o wysnuwanie tezy, bowiem pisząc o czyimś zdaniu, że jest twierdzeniem, automatycznie przyznajesz mu rację.
                 • Avatar
                  Progeusz 5.06.2014 18:28
                  Re: >tanuki
                  „twierdzenie” jako nazwa procesu (gdy osoba x coś stwierdza) to nie to samo co „twierdzenie” jakie znasz z matematyki, Panie Językoznawco.
                  Starasz się być sprytniejszy niż jesteś.
                  • Avatar
                   Slova 5.06.2014 18:50
                   Re: >tanuki
                   Ciężko być sprytniejszym od dyskutanta z monopolem na prawdę.
                   • Avatar
                    Progeusz 5.06.2014 19:08
                    Re: >tanuki
                    To Ty twierdzisz, że mam monopol na prawdę :)
                    • Avatar
                     Slova 5.06.2014 19:36
                     Re: >tanuki
                     Nie „uznał”. To jest prawda.
                     Bo wie lepiej? A jaki może być inny powód?

                     Oh you
            • Avatar
             Slova 3.06.2014 19:30
             Re: >tanuki
             Aha, czyli anime jest zwyczajnie dobre i 2deep4me?

             Rzeczywiście nie potrafię pojąć, w jaki sposób coś może być po prostu dobre. Można coś po prostu lubić, nie ukrywam, ale żeby coś było tak dobre samo z siebie?

             Ja myślę, że problem ze zdolnością oceny masz Ty, a właściwie to ze zdolnością rozróżnienia oceny od własnego gustu. na twoje nieszczęście ocena polega właśnie na tym, że jest subiektywnym podsumowaniem wielu cech. I właśnie tutaj problem powstaje, bowiem Twoim zdaniem ocena sama w sobie jest subiektywna, a to błąd – subiektywna jest interpretacja składowych oceny. Jeśli coś oceniasz w taki sposób, to wystarczy, że wyrazisz opinię na temat składowych a nawet bez podsumowania osoba czytająca będzie mogła poznać Twoje zdanie. Ty zaś nie masz takiego autorytetu by napisać, że coś jest dobre i zebym ja bądź ktokolwiek inny Ci zawierzył.
             • Avatar
              Cthulhoo 3.06.2014 20:12
              Re: >tanuki
              Ale czy ktoś tutaj chce, żeby ktoś komuś zawierzył? Po prostu parę osób wyraziło swoją opinie, a ty zacząłeś drążyć temat, mimo że druga strona jest średnio zainteresowana dyskusją. I tyle :3
              • Avatar
               Slova 3.06.2014 20:40
               Re: >tanuki
               Bardziej niż na opinię wyglądało to na stwierdzenie faktu w oparciu o jakąś listę czy coś w ten deseń. Jest różnica między stwierdzaniem czegoś, a wyrażaniem opinii.
               • Avatar
                Cthulhoo 3.06.2014 22:06
                Re: >tanuki
                Slova… przecież każdy pisze w swoim imieniu :P
              • Avatar
               hdrn 3.06.2014 21:10
               Re: >tanuki
               Ja tak tylko wtrącę, że opinia: „podoba/nie podoba mi się mi się coś, bo tak i już” jest opinią nic nie wartą. Nic a nic. Można ją do kosza wrzucić.
               • Avatar
                Cthulhoo 3.06.2014 22:04
                Re: >tanuki
                Powiedziała to osoba, która nie napisała ani słowa na temat tej serii :P
                • Avatar
                 hdrn 3.06.2014 22:19
                 Re: >tanuki
                 Mylisz się :P
                 • Avatar
                  Cthulhoo 3.06.2014 22:23
                  Re: >tanuki
                  To, że gdzieś indzie napisałeś (tutaj nie widze twoich komentarzy), to mnie nie interesuje :P
                  • Avatar
                   hdrn 3.06.2014 22:27
                   Re: >tanuki
                   Nie, napisałem na tym portalu.
                   • Avatar
                    Cthulhoo 3.06.2014 22:44
                    Re: >tanuki
                    A, chodzi o te jedno zdanie. Wybacz, patrzę po avach, a nie po nickach :P
                    Wypadałoby coś napisać od siebie, żeby wejść na wyższy poziom wtajemniczenia:
                    Podobał mi się koncept ewolucji jednostek z Fleet of Fog z broni do istot obdarzonych świadomością a w konsekwencji emocjami :P
                    Jestem taki opiniotwórczy, wow :P
             • Avatar
              omnibus 3.06.2014 23:12
              Re: >tanuki
              Ja myślę, że problem ze zdolnością oceny masz Ty, a właściwie to ze zdolnością rozróżnienia oceny od własnego gustu

              Toż to zakrawa na schizofrenię! xD
              W jakiż to sposób wypreparowujesz ocenę spośród meandrów własnego gustu?
              Ocena dotycząca wrażenia za całokształt z samego swojego założenia jest subiektywna. Obiektywnie, to się można starać ocenić animację czy muzykę, bo są jakieś bardziej uniwersalne punkty odniesienia, które pozwalają na rozróżnienie tego, co dobre, od tego, co złe.
              Ale już na przykładzie „Sidonia no kishi” widać, że również animacja, to kwestia subiektywna, bo mi się bardzo podoba, a większość na nią psioczy ^^
              • Avatar
               Slova 4.06.2014 16:28
               Re: >tanuki
               Nie, bo można coś bardzo lubić, ale zdawać sobie sprawę z tego, że jest słabym anime. Nie ma w tym nic trudnego, wystarczy otworzyć oczy i kierować się logiką, a nie własnymi upodobaniami. I tak, jak już napisałem, subiektywne jest to, co się składa na ocenę, tworzy ją, decyduje o niej, nie zaś sama ocena, o ile właśnie jest oparta o jakąś analizę. Jeśli nie, to rzeczywiście i ocena staje się subiektywna, bowiem jest jedynym wyznacznikiem opinii, ale jednocześnie staje się bezwartościowa.
               • Avatar
                Cthulhoo 4.06.2014 22:36
                Re: >tanuki
                Aha, czyli subiektywnie uzasadniona ocena jest obiektywna.
                [link]
                • Avatar
                 Slova 5.06.2014 16:30
                 Re: >tanuki
                 Nie. Sednem jest to, że subiektywizm oceny nie może być usprawiedliwieniem dla nazywania gustu oceną.
                 • Avatar
                  Cthulhoo 5.06.2014 17:46
                  Re: >tanuki
                  To w końcu ocena jest subiektywna czy nie jest subiektywna? Bo raz piszesz tak, a raz tak :P

                  Ok, pomogę ci: brakuje ci w słowniku słowa rzetelność, które próbujesz opisać jakimś dziwnym, pokrętnym i niekomunikatywnym tokiem rozumowania.

                  No, ale nie masz prawa tego stwierdzenia używać, gdyż po pobieżnym przejrzeniu twojej recenzji znalazłem parę przykładów zakłamywania faktów, aby uzasadnić niższą ocenę:
                  „potyczki z nimi sprowadzają się albo do masakrowania klasycznych okrętów wojennych ludzkości, albo do licytacji, kto ma większy laser”
                  Co mija się z prawdą, gdyż w większość start to załoga I­‑401 dysponowała zdecydowaną mniejszą siłą ognia od przeciwników, a bitwy wygrywali dzięki taktyce, a nie mocą lasera.

                  A naprawdę nie chce mi się czytać, jak próbujesz bronić błędów merytorycznych w swoim tekście, dlatego też nie wchodziłem w dyskusję na tenat samej serii.
                  • Avatar
                   Slova 5.06.2014 18:24
                   Re: >tanuki
                   PO głębszym namyśle doszedłem do wniosku jak w innych komentarzach – ocena nie ma żadnego nacechowania, gdy już zostanie wystawiona. Subiektywizm konczy się w momencie, gdy już powstanie ocena, a wtedy ta staje się niczym więcej, jak elementem statystyki.

                   Na końcu tej taktyki i tak pojawia się laser. Sama taktyka takze była mocno pretensjonalna, a jedyny istotny i warty wzmianki pomysł to sztuczka z ukryciem się obok wraku. Nawet Code Geass miało więcej taktyki.
                   • Avatar
                    Progeusz 5.06.2014 18:32
                    Re: >tanuki
                    No tak, to, ze Iona używała lasera jako finishera po dłuższej rozgrywce taktycznej jest równoznaczne z tym, że ZAWSZE WYGRYWAŁA STARCIA Z MGŁĄ DZIĘKI TEMU, ŻE MIAŁA WIĘKSZY LASER, jak twierdziłeś (:>) w recenzji.

                    Backpedal harder.
                   • Avatar
                    Cthulhoo 5.06.2014 18:33
                    Re: >tanuki
                    a końcu tej taktyki i tak pojawia się laser.

                    A ja myślałem, że gro walk wygrali za pomocą torped :O
                    No i bardzo słaba riposta, gdyż… czymś tego wroga trzeba pokonać :P

                    Sama taktyka takze była mocno pretensjonalna, a jedyny istotny i warty wzmianki pomysł to sztuczka z ukryciem się obok wraku.

                    Fajnie, że tak uważasz, ale nie napisałeś o tym ani słowa w recenzji, tylko skłamałeś, bo w taki sposób było łatwiej uzasadnić twój negatywny punkt widzenia.
                    • Avatar
                     Slova 5.06.2014 18:48
                     Re: >tanuki
                     Ale przecież tak było, ponieważ to prawda.

                     No tak, to, ze Iona używała lasera jako finishera po dłuższej rozgrywce taktycznej

                     do taktyki wiele tu brakowało. W kolejnych odcinkach coraz bardeziej się to uwidaczniało, ponieważ walki sprowadzały się do nawały artyleryjskiej rozbijającej się o pola siłowe.

                     No i bardzo słaba riposta, gdyż… czymś tego wroga trzeba pokonać :P

                     A ja zawsze sądziłem, że sednem istneinia łodzi podwodnych jest skrycie, atak i ucieczka, a nie otwarta bitwa.

                     Fajnie, że tak uważasz, ale nie napisałeś o tym ani słowa w recenzji,

                     Owszem, nie napisałem.
                     • Avatar
                      Slova 5.06.2014 18:59
                      Re: >tanuki
                      I pisanie sciany raz jeszcze…

                      napisałem. Dlaczego? Bo ilość sytuacji, które wymykały się spod schematu była niewielka. To dało się zwłaszcza odczuć później, gdy rozgrywki zakrawały o battle shounena ze statkami w roli głównej. Ja ci laserem, to ty mi barierą.
                      Poza tym – co mogłem napisać innego? Gdybym zasugerował, ze jednak walki są wyrafinowane i przemyślane, to bym zwyczajnie skłamał jeszcze bardziej, bowiem wtedy zostałbym rozszarpany przez miłośników bitew morskich. Strategii, taktyki i tym podobnych były w Arpeggio groszowe ilości. Nie zmieniłoby to nic w odbiorze, a jedynie wprowadziłoby widza w błąd dając mu złudne nadzieje na coś, czego w anime nie było – na sens ukazanej akcji. Tym bardziej, ze wspomniana sytuacja miała miejsce w pierwszych odcinkach. Później tego typu zagrania pojawiały się coraz rzadziej. Koniec końców i tak wszystko sprowadzało się do superdziała na pokkładzie Iony, barier albo kolejnych nieuzasadnionych niczym udziwnień, jak chociażby nurkująca Kongou.
                     • Avatar
                      Cthulhoo 5.06.2014 19:11
                      Re: >tanuki
                      Aha, czyli łatwiej było skłamać, niż ocenić.
                      Good job :P
                      • Avatar
                       Slova 5.06.2014 19:37
                       Re: >tanuki
                       Oczywiście, że tak. Czy kiedykolwiek było inaczej?
                       • Avatar
                        Cthulhoo 5.06.2014 19:43
                        Re: >tanuki
                        Miło, że się do tego przyznajesz :P
                        • Avatar
                         Slova 5.06.2014 19:48
                         Re: >tanuki
                         Kłamstwo zawsze przychodzi łatwiej. To żadna rewelacja.
                         • Avatar
                          Cthulhoo 5.06.2014 19:57
                          Re: >tanuki
                          Jednakże nie świadczy to wcale dobrze o recenzji, która powinna być rzetelna i pisać jak jest, a nie tak, żeby autorowi tekstu było wygodniej obronić swoją tezę :P
                          • Avatar
                           Slova 5.06.2014 20:13
                           Re: >tanuki
                           Ta jedna sytuacja nijak nie wpływa na ogół. By być w 100% rzetelnym powinienem też napisać o
                           smutnych syntetycznych dziewczynkach stworzonych do wymyślania broni, ich stwórcy niemal neiudolnie pozorującym samobójstwo i umierającym w chwili, gdy pokazują się statkodziewczyny. ot tak, sobie leżał i czekał przykuty do łóżka, by umrzeć w odpowiedniej chwili.
                           I o wielu innych rzeczach. Tylko, że wtedy musiałbym iśc za ciosem i opisać wszystko – a to już spoilerowanie. Wierz mi, że gdyby to była sytuacja, która miałaby wpłynąć na moje wrażenia z seansu, to bym o niej wpsomniał. Tym bardziej, że anime nie przekreśliłem na starcie, a tamta bitwa działa się na samym początku, gdy jeszcze widziałem w Arpeggio zadatki na znośne anime.
                           • Avatar
                            Cthulhoo 5.06.2014 20:21
                            Re: >tanuki
                            Nie, wystarczy po prostu nie tworzyć faktów, tylko trzymać się tego, co jest w anime, czego ty nie zrobiłeś. A jeżeli nie widzisz w tym nic złego, to nie mamy o czym rozmawiać :P
                            • Avatar
                             Slova 5.06.2014 20:26
                             Re: >tanuki
                             Ja nie stworzyłem faktów, tylko podsumowałem treść. Dość trafnie z resztą, bo im dalej w anime, tym więcej jest laserowej dyskoteki.
                             • Avatar
                              Cthulhoo 5.06.2014 20:39
                              Re: >tanuki
                              Stworzyłeś, gdyż według twojej recenzji Iona ma największą siłę ognia i tylko dzięki temu wygrywa. A to nie jest prawda, gdyż takową przewagę miała tylko w jednym, nic nie znaczącym starciu. W inych sytuacjach przewaga była po stronie przeciwniczek, vide:
                              Takao
                              Kongou & Kirishima
                              Kongou & Maya

                              A jak przeciwniczki o większej sile rażenia użyly fortelu (I 400 i I 402), to…
                              A co do rewanżu: tu nadal nie było rażącej różnicy w sile na korzyść Iony i ciągle musieli kombinować, żeby nie nadziać się na random torpedy.

                              No i ja ci daję przykłady, ty rzucasz ogólnikami, gdyż… każdy rzucony przykład byłby narażony na podważenie, czego ty do tej pory nie byłeś w stanie zrobić.
                              • Avatar
                               Slova 5.06.2014 20:50
                               Re: >tanuki
                               Dobrze. Co to zmienia w odbiorze anime?
                               • Avatar
                                Cthulhoo 5.06.2014 21:01
                                Re: >tanuki
                                A czy ja tu mówię o odbiorze anime, czy o tym, że ten konkretny fragment recenzji mija się z prawdą i wprowadza widza w błąd?
                     • Avatar
                      Cthulhoo 5.06.2014 19:13
                      Re: >tanuki
                      A ja zawsze sądziłem, że sednem istneinia łodzi podwodnych jest skrycie, atak i ucieczka, a nie otwarta bitwa.

                      Mógłbyś tego użyć za zarzut, gdybyśmy mieli do czynienia z klasycznymi okrętami z czasów II WŚ, ale tak nie było :P
                      • Avatar
                       Slova 5.06.2014 19:39
                       Re: >tanuki
                       Owszem, co jest kolejnym nieporozumieniem – dlaczego te okręty wyglądają jak drugowojenne, skoro nie dziedziczą żadnych ich cech? Niszczyciele mogą się zanurzać, łodzie podwodne dominują w walce na powierzchni – po co to wszystko?
                       • Avatar
                        Cthulhoo 5.06.2014 19:45
                        Re: >tanuki
                        Bo.. takie były założenia serii?
                        A ich, cytując ciebie, się nie ocenia.
                        • Avatar
                         Slova 5.06.2014 19:48
                         Re: >tanuki
                         Ale ja nie mam nic do tego, że te statki wyglądaly tak, a nie inaczej. Mi się to bardzo podobało. Widze zaś problem w tym, że nic z tego nie wynikało, a to już założenia nie są. To brak konsekwencji w budowie świata i realizacji postanowień. To już podlega ocenie.
                         To tak, jakby czary w Harrym potterze były, miały jakieś podstawy i ogólny sens w obrębie tego świata, po czym autorka by stwierdziła, że jednak bohaterowie będą się strzelać bronią palną bez wyjaśnienia, dlaczego.
                         • Avatar
                          Cthulhoo 5.06.2014 20:02
                          Re: >tanuki
                          Założeniem jest to, że:
                          -> okręty Fleet of Fog wyglądają jak statki z okresu II WŚ
                          -> ich poziom zaawansowania technologicznego jest dużo większy niż ten, którym dysponują ludzie.

                          Ja tu nie widzę braku konsekwencji, zwłaszcza że od początku nikt nie obiecywał, że te okręty mają takie same właściwości, co standardowa flora cesarskiej Japonii :P

                          Ja tu widzę jedną rzecz: oczekiwałes czegoś innego niż dostałeś, lecz mimo wszystko nadal chcesz oceniać serię przez pryzmat swoich własnych wyobrażeń, a nie tego, co zaoferowali ci twórcy. I to już nie pierwszy raz :P
                          • Avatar
                           Slova 5.06.2014 20:19
                           Re: >tanuki
                           Skoro nie miały mieć takich właściwości, to po co ta cała szopka? Nawet w Upotte, mającym podobne założenia, autor w jakimś stopniu utrzymał konsekwencję swoich decyzji. Losowo dobranym motywom daleko do spójnych założeń świata przedstawionego.

                           tak, oczekiwałem czegoś innego. tego, co mi pokazano i co zapowiedziano – statków, bitew morskich i fajnych bohaterek. Dostałem dyskotekowe statki, dyskotekowe kule, bitwy pokazujące, że w sumie cała ta otoczka statków jest nie potrzebna i służy jedynie jako aspekt wizualny oraz bohaterki, dla których polubienia zabrakło czasu.
                           • Avatar
                            Cthulhoo 5.06.2014 20:28
                            Re: >tanuki
                            Czyli oceniasz anime nie poprzez pryzmat tego, jakim jest, tylko jakim ty chciałbyś go widzieć, a to nie ma nic wspólnego z rzetelnością, której najbardziej wymagam od recenzji, a której w tej konkretnej nie uświadczyłem :P
                            • Avatar
                             Slova 5.06.2014 20:38
                             Re: >tanuki
                             Idąc tym tokiem rozumowania żadne anime nie moze być złe, ponieważ kryterium nie spełnienia wymagań widza przestaje miec jakikolwiek sens.
                             • Avatar
                              Cthulhoo 5.06.2014 20:44
                              Re: >tanuki
                              Nie. Idąc tym tokiem rozumowania rozliczamy anime z tego, co nam ma do zaoferowania i na tej podstawie ganimy je bądź chwalimy. Nie krytykujemy natomiast serii za to, że jego założenia odbiegają od naszych wyobrażeń na ich temat :P
                              • Avatar
                               Slova 5.06.2014 20:47
                               Re: >tanuki
                               A co powiesz osobom, które oczekiwały adaptacji?
                               • Avatar
                                Cthulhoo 5.06.2014 20:54
                                Re: >tanuki
                                Parafrazując ciebie:
                                Anime stanowi osobne dzieło :P
                                • Avatar
                                 Slova 5.06.2014 21:00
                                 Re: >tanuki
                                 Pisząc to miałem na myśli sytuację, w której widz musi być zaznajomiony z materiałem źródłowym, by rozumieć akcję. I dotyczyło to filmów kinowych.
                                 W tym przypadku mamy drugą skrajność – manipulacja do stopnia, w którym historia gubi sens i rozmija się z założeniami mangi. W tym momencie równei dobrze mogłoby to być cokolwiek innego, niż arpeggio, a akcję możnaby przeniść w przestrzeń kosmiczną, na czym anime by nawet zyskało z powodu aluzji do Yamato.

                                 Tak czy owak od serii, w której są okręty wojenne domyślnym oczekiwaniem jest, że na walkach owych okrętów będzie skupiać się akcja. Nie na smutnych dziewczynkach z probówki i nie na pojedynkach statkocórek jako takich między sobą.
                                 • Avatar
                                  Cthulhoo 5.06.2014 21:10
                                  Re: >tanuki
                                  I? Ciągle jest to osobne dzieło i należy to tak potraktować, lecz zarazem wypada zaznaczyć, że jest to bardzo luźna adaptacja mangi :P

                                  A skoro akcja skupia się na czymś innym, niż się oczekiwało… trzeba to przeboleć i ocenić serię pod kątem tego, co ona oferuje i jak się z tego wywiązała, a przy okazji uzmysłowić widzowi, z czym to się je :P
                                  • Avatar
                                   Slova 5.06.2014 21:51
                                   Re: >tanuki
                                   Sęk w tym, że nawet jako zupełne standalone oferuje niewiele. Walki są mocno naciągane i mało widowiskowe pomimo wszechobecnej dyskoteki. Fabuła zatonęła po szóstym odcinku. Motyw okretów jako takich porzuca już w pierwszej połowie pokazując, że rzeczywiscie nie są do niczego potrzebne. Jak by na to nie patrzeć, to nie boni się nawet jako dzieło samo z siebie, a świadomosć tego, że jako adaptacja jest skaszanione, a jako anime ze statkami nie spełniło oczekiwań osób, które dla okrętów właśnie po serie by sięgnęły tylko pogarsza sytuację.

                                   Poważnie, czego widz może oczekiwać, gdy słyszy, ze w anime są okręty z dziewczęcą osobowością? To oczywiste, że będzie się spodziewal ciekawych bitew morskich. Dyskoteka jest ostatnią rzeczą, o jakiej by pomyślał. To nawet nie jest oczekiwanie, to realizacja założeń. Pokazujemy widzowi jakiś motyw na starcie i go realizujemy, bo poczuł się zaciekawiony i chce oglądać to dalej. Nie można zrobić tak, że tworzymy motyw, a potem do piachu z nim, bo przecież tak miało być, to on oczekiwal nie wiadomo czego. Cóż za głupi widz, czego on w ogóle chciał!?

                                   Ktulu, w taki sposób każde anime jest dobre. O każdym można powiedzieć, że takie miało być i już, czegoś widzu oczekiwał? Dobrego anime? Nie, ono miało być badziewiaste! Nie oceniaj go przez pryzmat tego, że chciałeś dobre anime, ono miało takie być i do doceń!
                                   • Avatar
                                    Cthulhoo 5.06.2014 22:26
                                    Re: >tanuki
                                    To oczywiste, że będzie się spodziewal ciekawych bitew morskich. Dyskoteka jest ostatnią rzeczą, o jakiej by pomyślał.

                                    Szkoda tylko, że od pierwszych sekund wiadomo, że Fleet of Fog to nie jest standardowa flota morska, lecz super nowoczesna broń strzelająca laserami i za nim nająca sobie standardowe okręty, po których po prostu przepływa. Jeżeli po tej scenie nadal uważałeś, że będziesz miał do czynienia ze standardowymi bitwami morskimi, to nie mamy o czym rozmawiać.

                                    To nawet nie jest oczekiwanie, to realizacja założeń. Pokazujemy widzowi jakiś motyw na starcie i go realizujemy, bo poczuł się zaciekawiony i chce oglądać to dalej.

                                    Ale to, co było później, było konsekwencją tego, co było na starcie: to nie były zwykłe okręty z konwencjonalną bronią, tylko super nowoczesne jednostki wyglądające tylko jak statki z II WŚ :P

                                    Nie można zrobić tak, że tworzymy motyw, a potem do piachu z nim, bo przecież tak miało być, to on oczekiwal nie wiadomo czego. Cóż za głupi widz, czego on w ogóle chciał!?

                                    Ale co poszło do piachu? Przecież wyraźnie było powiedziane, iż FoF dostało rozkazy ograniczyć swoją ekspansję tylko do mórz, a poza tym ich Mental Models, mimo że same w sobie były bardzo niebezpieczne, nie miały takiej siły ognia, co statki (GC, torpedy, działa, rakiety. Vide: scena w willi, gdzie jedna salwa z missli I 401 zrobiła w sekundę tyle, co MM Haruny przez połowę odcinka).
                                    A poza tym to, że Mental Models do słabych nie należały zostało już zahintowane dużo wcześniej, gdy:
                                    -> Iona zapytała się na cmentarzu, czy ma zrobić z żołnierzami porządek,
                                    -> gdy zdecydowali się opuścić kolację i odpłynąć,

                                    Innymi slowy: czepiasz się rzeczy, na które były przesłanki od samego początku, a że nie zwróciłeś na to uwagi? To twoj problem, nie mój.

                                    Ktulu, w taki sposób każde anime jest dobre.

                                    Nieśmieszna komedia nigdy nie będzie dobra, tak samo jak niestraszny horror, bo nie spełniają swoich podstawowych założeń. Jeżeli natomiast widz oczekuje od komedii dramatu i krytykuję ją, bo takowego nie dostał, to coś jest nie tak z oczekiwaniami widza a nie z serią :P

                                    czegoś widzu oczekiwał? Dobrego anime?

                                    I takie dostałem :P

                                    Nie, ono miało być badziewiaste!

                                    Ej, studio Asylum z założenia tworzy badziewne filmy i im to bardzo dobrze wychodzi xD

                                    Nie oceniaj go przez pryzmat tego, że chciałeś dobre anime, ono miało takie być i do doceń!

                                    Szkoda, że gdzieś mi przepadł Reiozaur, chętnie bym ci go wkleił :3
                                    • Avatar
                                     Slova 5.06.2014 23:04
                                     Re: >tanuki
                                     Jeżeli po tej scenie nadal uważałeś, że będziesz miał do czynienia ze standardowymi bitwami morskimi, to nie mamy o czym rozmawiać.

                                     Właśnie nie napisałem, że standardowych. Ale na pewno takich, które mają powiazanie z tym, zę statki wyglądają tak, a nie inaczej. Że okręt podwodny, nawet supernowoczesny, będzie działał jak łódź podwodna, a pancernik, nawet bardziej kosmiczny niż Yamato od Leijiego, jak pancernik.

                                     to nie były zwykłe okręty z konwencjonalną bronią, tylko super nowoczesne jednostki wyglądające tylko jak statki z II WŚ :P

                                     Dobrze, ale po co je w takim razie dzielono na okręty podwodne i inne, skoro to ostatecznie nie miało sensu? I dlaczego akurat wygladały tak, a nie inaczej? To można było sensownie wytłumaczyć nie naruszając już istniejących założeń. Bo niestety, ale wygląd taki, a nie inny, bez uzasadnienia, nadal do czegoś zobowiązuje. Nie mam nic do tego, jak te bitwy wyglądaly, ale jak przebiegały. A przebiegały tak, że cały koncept statków wydawał się wciśnięty na siłę, by udobruchać miłośników marynarki. I to nieudolnie.

                                     czepiasz się rzeczy, na które były przesłanki od samego początku,

                                     Tak, ale te rzeczy zupełnie wypaczają to, co było budowane od początku. I bitwa na plaży wyraźnie pokazała, że siła ognia i obrony między dziewczętami ze statkiem i bez nie jest wcale tak różna. I tu się chyba pojawia kolejny problem, czyli poziom mocy zależny od aktualnych potrzeb fabularnych.

                                     Nieśmieszna komedia nigdy nie będzie dobra, tak samo jak niestraszny horror, bo nie spełniają swoich podstawowych założeń.

                                     Wytłumacz mi więc, jakie założenia postawiono przed Arpeggio.
                                     A może ta komedia miała być nieśmieszna? Oczekiwałeś śmiesznej komedii? To niedobrze! Oceniasz przez pryzmat swojego widzimisie! A moze to anime miało być złe, a Ty się spodziewałeś, że takie będzie? Czy to czyni je arcydziełem? Taka filozofia prowadzi do paradoksu.
                                     Tym bardziej, że ja nic wybitnie różnego od tego, co na pierwszy rzut oka po arpeggio widać, nie wymagam. Skoro ktoś mi daje jasny podział na to, że będą statki różnych typów, to ja oczekuję, że będzie się tego podziału trzymał. Niech se strzelają laserami, rakietami i czym tam chcą. Ale w chwili, gdy każdy może robić to samo, to cała zabawa idzie na dno. Mamy jakieś pozory, okrętów, skądś się one wzięły. Czego mam oczekiwać po serii, gdzie na wszystkich grafikach mam statki nawodne, a nie kosmiczne?
                                     • Avatar
                                      Cthulhoo 5.06.2014 23:27
                                      Re: >tanuki
                                      Dobrze, ale po co je w takim razie dzielono na okręty podwodne i inne, skoro to ostatecznie nie miało sensu? I dlaczego akurat wygladały tak, a nie inaczej? To można było sensownie wytłumaczyć nie naruszając już istniejących założeń. Bo niestety, ale wygląd taki, a nie inny, bez uzasadnienia, nadal do czegoś zobowiązuje. Nie mam nic do tego, jak te bitwy wyglądaly, ale jak przebiegały. A przebiegały tak, że cały koncept statków wydawał się wciśnięty na siłę, by udobruchać miłośników marynarki. I to nieudolnie.

                                      Scena, jak Takao nurkuje i komentarz, że pod wodą stoi na przegranej pozycji w starciu z I 400 i I 402, które lepiej sobie radzą w takich warunkach. Innymi słowy: tym statku w dalszym ciągu miał znaczenie.

                                      Tak, ale te rzeczy zupełnie wypaczają to, co było budowane od początku. I bitwa na plaży wyraźnie pokazała, że siła ognia i obrony między dziewczętami ze statkiem i bez nie jest wcale tak różna. I tu się chyba pojawia kolejny problem, czyli poziom mocy zależny od aktualnych potrzeb fabularnych.

                                      Jak to wypaczały, skoro były od początku, tylko że potem w większej ilości? Poza tym… Hyuuga ufortyfikowała całą wyspę i korzystała z zamontowanych tan systemów obronnych sterowanych przez Mental Model, nie z samego Mental Modelu, a jako, że Ise­‑class BB jest dużo lepiej opancerzony od Kongou­‑class FBB (ale za to wolniejszy i mniej mobilny), to wytrzymała całkiem sporo).

                                      Wytłumacz mi więc, jakie założenia postawiono przed Arpeggio.

                                      Już to pisałem w komentarzu powyżej: ewolucja z broni do istoty świadomej, którą jako pierwsza zaczęła przechodzić Iona. Cały ten konflikt militarny stanowi tło do tego :P

                                      Tym bardziej, że ja nic wybitnie różnego od tego, co na pierwszy rzut oka po arpeggio widać, nie wymagam. Skoro ktoś mi daje jasny podział na to, że będą statki różnych typów, to ja oczekuję, że będzie się tego podziału trzymał. Niech se strzelają laserami, rakietami i czym tam chcą. Ale w chwili, gdy każdy może robić to samo, to cała zabawa idzie na dno. Mamy jakieś pozory, okrętów, skądś się one wzięły. Czego mam oczekiwać po serii, gdzie na wszystkich grafikach mam statki nawodne, a nie kosmiczne?

                                      To oglądałes nieuważnie i nie czytałeś dokładnie dialogów. Przy scenie, jak Takao chciała zanurkować było wyraźnie powiedziane, że nie będzie miała takiej samej mobliności co na powierzchni i będzie bardzo łatwym łupem dla na I 400 i I 402 przystosowanych do podwodnych walk, w dodatku BBki miały dużą większą siłę ognia od innych jednostek, a pancerna Hyuuga była pancerna (pancerz miejscami przekraczał 300 mm).
                                      • Avatar
                                       Slova 6.06.2014 16:52
                                       Re: >tanuki
                                       Innymi słowy: tym statku w dalszym ciągu miał znaczenie.

                                       Tylko ciekawe, dlaczego Kongou górowała nad Ioną w walce podwodnej.

                                       ewolucja z broni do istoty świadomej, którą jako pierwsza zaczęła przechodzić Iona. Cały ten konflikt militarny stanowi tło do tego :P

                                       Jeśli faktycznie tak było, to powinienem jeszcze ocenę obniżyć, bo tutaj motyw nabywania samoświadomości został zrealizowany o wiele gorzej, niż w mangowym GITSie, a tam był zupełnym bełkotem bez krzty sensu.
                                       • Avatar
                                        Cthulhoo 6.06.2014 17:10
                                        Re: >tanuki
                                        Tylko ciekawe, dlaczego Kongou górowała nad Ioną w walce podwodnej.

                                        Pokaż mi, w którym miejscu radziła sobie lepiej pod wodą od Iony.
                                        Protip: trzymanie stałego kierunku i ładowanie GC to nie jest radzenie sobie pod wodą :P

                                        Jeśli faktycznie tak było, to powinienem jeszcze ocenę obniżyć, bo tutaj motyw nabywania samoświadomości został zrealizowany o wiele gorzej, niż w mangowym GITSie, a tam był zupełnym bełkotem bez krzty sensu.

                                        Jednak o tym nawet nie wspomniałeś, mimo że stanowiło to bardzo istotny element serii :P
                                        • Avatar
                                         Slova 6.06.2014 17:51
                                         Re: >tanuki
                                         Tak istotny, że aż umknął mojej uwadze. Rozwój postaci z antagonistki do potencjalnej lub faktycznej członkini haremu to jeszcze nie ewolucja charakteru.
                                         • Avatar
                                          Cthulhoo 6.06.2014 17:57
                                          Re: >tanuki
                                          To znaczy, że nie dokładnie oglądałeś, zwłaszcza że Kirishima i HaruHaru nie dołaczyly do haremu :P
                                    • Avatar
                                     Slova 5.06.2014 23:13
                                     Re: >tanuki
                                     Poza tym, skoro mamy już unikać oceny przez pryzmat własnych oczekiwań, to bądźmy konsekwentni i strońmy w tym przypadku nie tylko od negatywnej, ale także pozytywnej oceny. jeśli dostałeś to, czego oczekiwałeś, to nie powinieneś tego brać pod uwagę podczas oceny.
                                     • Avatar
                                      Cthulhoo 5.06.2014 23:35
                                      Re: >tanuki
                                      Wiesz… jest jeden problem:
                                      jedyne, czego oczekuję od serii, to godziwej rozrywki. Nie tworzę natomiast swoich wizji tego, jak ma ona wyglądać, bo mija się to z celem :P
                                      • Avatar
                                       Progeusz 5.06.2014 23:40
                                       Re: >tanuki
                                       >jedyne, czego oczekuję od serii, to godziwej rozrywki. Nie tworzę natomiast swoich wizji tego, jak ma ona wyglądać, bo mija się to z celem :P
                                       This.
                                       Nie ogarniam dlaczego tyle osób tego nie pojmuje. Tylko siebie krzywdzą.
                                      • Avatar
                                       Slova 6.06.2014 16:53
                                       Re: >tanuki
                                       Wiec nie oceniaj anime na podstawie tego, jaką stanowiło dla Ciebie rozrywkę.
                                       • Avatar
                                        Cthulhoo 6.06.2014 17:06
                                        Re: >tanuki
                                        Widzę, że dalej nie rozumiesz. Trudno, ja się nie będę powtarzał :P
                                        • Avatar
                                         Slova 6.06.2014 17:50
                                         Re: >tanuki
                                         Ależ rozumiem doskonale. Przecież nie należy oceniać anime pod kątem własnych oczekiwań, własnego widzimisię.
                                         • Avatar
                                          Cthulhoo 6.06.2014 17:55
                                          Re: >tanuki
                                          Widzę, że dalej nie rozumiesz. Trudno, ja się nie będę powtarzał :P
                                          • Avatar
                                           Slova 6.06.2014 18:00
                                           Re: >tanuki
                                           Nie, to jest dokładnie to, co napisałeś.
                                           oceniasz anime nie poprzez pryzmat tego, jakim jest, tylko jakim ty chciałbyś go widzieć

                                           Chcę widzieć anime jako dobrą rozrywkę. Nie jest dobrą rozrywką. Co mam wtedy zrobić?
                                           • Avatar
                                            Cthulhoo 6.06.2014 18:13
                                            Re: >tanuki
                                            Wytłumaczę ci to na prostym przykładzie:
                                            Mój kumpel o Girls und Panzer: „Liczyłem na dobre, wojenne anime. A co dostałem? Syf, gdzie są małe dziewczynki zamiast żołnierzy i nikt w nim nie ginie. Co za ścierwo.”

                                            Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, o co chodzi.
                                            • Avatar
                                             Slova 6.06.2014 18:24
                                             Re: >tanuki
                                             To raczej problem z umiejętnością czytania tytułu.
                                             • Avatar
                                              Cthulhoo 6.06.2014 18:33
                                              Re: >tanuki
                                              Czołg to maszyna wojenna, a w Sora no Woto żołnierzami były dziewczęta, więc…

                                              Oczekiwał czegoś innego, dostał coś innego, ocenił przez pryzmat tego, czego oczekiwał, a nie faktycznych założeń fabularnych i ich realizacji :P

                                              Poza tym dałem taki jaskrawy przykład, żeby uwypuklić, o co mi chodzi. Przetraw to sobie na spokojnie i spróbuj zrozumieć. Ja w tym miejscu kończę dyskusję, bo powiedziałem to, co chciałem powiedziec, a nawet parę rzeczy więcej. Z mojej strony EoT.
                                              Oczywiście jeżeli chcesz mieć ostatnie słowo, to możesz sobie odpisać, nie bronię ci tego :3
                                              • Avatar
                                               Slova 6.06.2014 18:41
                                               Re: >tanuki
                                               Mam ostatnie słowo.
                                             • Avatar
                                              Progeusz 6.06.2014 18:49
                                              Re: >tanuki
                                              >ocenianie serii po tytule
                                              Brawo recenzencie.
                                              • Avatar
                                               Slova 6.06.2014 19:00
                                               Re: >tanuki
                                               Teraz po wiedz, gdzie to napisałem.
                                               • Avatar
                                                Progeusz 6.06.2014 20:12
                                                Re: >tanuki
                                                W komentarzu na który odpowiedziałem? Napisałeś tam, że oczekiwania do serii należy wystosowywać na podstawie tytułu.

                                                >To raczej problem z umiejętnością czytania tytułu.
                                                • Avatar
                                                 Slova 6.06.2014 20:43
                                                 Re: >tanuki
                                                 Napisałem to, co zacytowałeś, nic więcej.
                                                 • Avatar
                                                  Progeusz 6.06.2014 23:19
                                                  Re: >tanuki
                                                  >nie umiem w kontekst
                                                  • Avatar
                                                   Slova 7.06.2014 16:55
                                                   Re: >tanuki
                                                   No patrz, nie potrafię wyłapać kontekstu własnej wypowiedzi.
                                       • Avatar
                                        Cthulhoo 6.06.2014 17:12
                                        Re: >tanuki
                                        No i protip: gdybym oceniał tylko pod tym kątem, to dałbym Elfen Lied 10/10, bo genialna komedia to była :P
               • Avatar
                Progeusz 4.06.2014 22:36
                Re: >tanuki
                >Nie, bo można coś bardzo lubić, ale zdawać sobie sprawę z tego, że jest słabym anime.
                Insecurity much.
                • Avatar
                 Slova 5.06.2014 16:32
                 Re: >tanuki
                 Rozwiń myśl. Masz nieprzyjemny zwyczaj komunikowania się półsłówkami.
                • Avatar
                 Cthulhoo 5.06.2014 17:48
                 Re: >tanuki
                 Oj, Prog, ja lubię tandetne filmy, bo są tandetne, więc rozumiem taki punkt widzenia xD
                 • Avatar
                  Progeusz 5.06.2014 18:20
                  Re: >tanuki
                  Też rozumiem, ale wiele osób go nadużywa :P
              • Avatar
               Slova 4.06.2014 16:31
               Re: >tanuki
               I oczywiście można ocenić coś jako 10/10 bo to lubię. Ale wtedy ocena traci wartość jako wyznacznik jakości na rzecz wyznacznika preferencji.
               Z drugiej strony możesz ocenić coś jako 10/10, ponieważ TWOIM ZDANIEM motywy takie i takie były ponadprzeciętne, TWÓJ poziom wiedzy na dany temat pozwala Ci określić, ze temat został zrealizowany wyczerpująco, TWOJE doświadczenie pokazuje, że było to unikatowe. I tak dalej i tym podobne.
               Właśnie w taki sposób przejawia się subiektywizm oceny. I dlatego nie można mieszać jej z gustem.
               • Avatar
                Cthulhoo 4.06.2014 22:42
                Re: >tanuki
                „TWOIM ZDANIEM” – aha… tyle że twoje zdanie jest bezpośrednio powiązane z twoim gustem :P
                • Avatar
                 Slova 5.06.2014 16:33
                 Re: >tanuki
                 Z gustem, doświadczeniem, wiedzą, rozeznaniem w dziełach kultury i pewnie masą innych czynników.
                 • Avatar
                  Cthulhoo 5.06.2014 17:31
                  Re: >tanuki
                  Ale ciągle z gustem :P
                  • Avatar
                   Progeusz 5.06.2014 17:37
                   Re: >tanuki
                   A także – z PRYWATNYM wyobrażeniem nt. opinii publicznej, do której dostosowuje się swoje zdanie, by uchodzić za osobę z gustem/autorytetem/zdolnością obiektywnej krytyki/whatever.
                   • Avatar
                    Slova 5.06.2014 17:51
                    Re: >tanuki
                    Oczywiście – ale jak już wspomniałem – dobrze uargumentowana ocena broni się sama. Nie ważne, jak bardzo subiektywne będą jej składowe, to na ich podstawie wyjdzie ocena końcowa, którą każdy będzie mógł wyciągnąć tylko na podstawie tego, co dana osoba uargumentowała. Oczywiście to bardzo optymistyczna i nierealna wizja.
                    Ocena sama w sobie jest obiektywna. Nie możesz powiedzieć, że 4 to 5, a 10 to 11. Właściwie, to ocena jest zupełnie wyrwana z podziały na subiektywizm i obiektywizm – zwyczajnie jest. To przedmiot, a przedmiot nie może być w taki sposób nacechowany.
                    Ocena składa się jednak z jakiś cząstek, które o niej zadecydowały. I te cząstki są dobierane subiektywnie, wedle uznania osoby przydzielającej ocenę. Jeśli każdy oceniany fakt przyrównać do cegły, to nie ma on żadnego nacechowania. Fakt może jednak stać się argumentem i być interpretowany, tak jak murarz ze swobodą działania z tych samych cegieł zbuduje coś innego, niż jego kolega. To, co zbuduje, to recenzja.
                    Oceny już się tak porównać nie da. Oczywiście każdy wystawiając ocenę kieruje się jakimiś własnymi pobudkami. I dobrze. Jednak przy określonej skali, jednakowej dla wszystkich oceniających, ocena jest sama w sobie obiektywna, bo jest jedynie liczbą. Nie mówi o niczym – nie wiadomo, dlaczego ktoś taką ocenę wystawił? Nie polubił? Spodobało mu się, ale miało jakieś wady? Z kaprysu? Jedyne, co wiemy, to że 1 to źle, a 10 to najlepiej – ale to wie każdy, każdy zinterpretuje tak samo.
                    • Avatar
                     Cthulhoo 5.06.2014 18:08
                     Re: >tanuki
                     Sorka, ale… takich głupot, to ja juz dawno nie czytałem.
                     Ocena, jako wyznacznik czyjeś opinii, jest w pełni subiektywna.
                     Jeżeli chcesz mówić o obiektywnej ocenie, to tylko w oparciu o sztywne i niepodlegające dyskusji kryteria, a nie w oparciu o subiektywną analizę.
                     • Avatar
                      Slova 5.06.2014 18:18
                      Re: >tanuki
                      Mówię o ocenie jako przedmiocie. I właśnie dlatego uważam, ze ścisłe ramy w ocenach, przy ocenianiu anime i innych tworów kultury, są bez sensu – ocena nie jest w stanie w pełni oddać intencji autora, bowiem jest liczbą, a liczba po prostu jest – z liczbą nie da się dyskutować, nie wiadomo, czy to za dużo, czy za mało nie mając punktu odniesienia.
                      • Avatar
                       Cthulhoo 5.06.2014 18:25
                       Re: >tanuki
                       Skala jest punktem odniesienia.
                       Samo 5 nic nie mówi, bo może oznaczać zarówno 5/5 jak i 5/10, lecz w oparciu o daną skalę i co się kryje za poszczególnymi jej elementami (na tanuku każda ocena ma swoją definicję i nie jest po prostu liczbą, tak samo jak na MALu).

                       I, jedyne, co jest tutaj obiektywne, to fakt, że wystawiłeś taką, a nie inną ocenę (bo to fakt, którego nie da się zaprzeczyć), lecz sama liczba, jako że można się z nią nie zgodzić, już obiektywna nie jest, bo wyraża ona opinię recenzenta, który kieruje się własnym zdaniem, a nie sztywnymi kryteriami :P
                       • Avatar
                        Slova 5.06.2014 18:38
                        Re: >tanuki
                        Nie kieruję się definicjami ocen na tanuki. I wątpię, by ktokolwiek jeszcze to robił.

                        Skala to tylko zakres. Wiesz, gdzie jest początek i gdzie koniec i wiesz, że musisz wybrać liczbę mniejszą równą granicom skali. Tyle.

                        sama liczba, jako że można się z nią nie zgodzić, już obiektywna nie jest, bo wyraża ona opinię recenzenta

                        Nie, nie zgadzasz się z tym, co kierowało oceniającym podczas wystawiania oceny, a nie samą oceną. W domyśle wiesz, co chciał przez to wyrazić. Ale jeśli Ci powie, że w jego mniemaniu 2/10 to bardzo dobrze? Albo, ze nic nie znaczy, postawił, bo musiał? To tylko liczba. To, z czym się nie zgadzasz, to intencje autora.
                        • Avatar
                         Cthulhoo 5.06.2014 19:06
                         Re: >tanuki
                         Skala to tylko zakres. Wiesz, gdzie jest początek i gdzie koniec i wiesz, że musisz wybrać liczbę mniejszą równą granicom skali. Tyle.

                         Bład: skala to aż zakres, który nadaje nic nieznaczącej liczbie konkretny wydźwięk (negatywny bądź pozytywny). Jak już pisałem: sama piątka nic nie znaczy, lecz w kontekście skali zaczyna ona coś oznaczać :P

                         Nie, nie zgadzasz się z tym, co kierowało oceniającym podczas wystawiania oceny, a nie samą oceną.

                         Jedno jest sprzężone z drugim.

                         Ale jeśli Ci powie, że w jego mniemaniu 2/10 to bardzo dobrze? Albo, ze nic nie znaczy, postawił, bo musiał? To, z czym się nie zgadzasz, to intencje autora.

                         Bławo: dałeś idealny przykład, gdzie mogę zgadzać się z intencjami i argumentacją autora, natomiast nie zgadzam się z wystawioną przez niego oceną, gdyż jest ona antyreklamą dla osób, które są zbyt leniwe, żeby przeczytać tekst.

                         Ocena ma znaczenie i to bardzo duże. Ilość gwiazdek przy recenzji to pierwsza rzecz, na którą zwróci uwagę czytelnik i może ona go zachęcić do lektury, albo sprawić, iż przejdzie obok tekstu obojętnie, bo nie chce tracić czasu na recenzję słabej serii, której i tak nie obejrzy, bo to przecież strata czasu :P
                         • Avatar
                          Slova 5.06.2014 19:45
                          Re: >tanuki
                          Jak już pisałem: sama piątka nic nie znaczy, lecz w kontekście skali zaczyna ona coś oznaczać :P

                          Tak, ale w przypadku tej samej skali interpretacja, przynajmniej w teorii, jest taka sama. problem tworzy się dlatego, że ludzie stosują skalę na swój własny sposób. CO tylko podkreśla, jak bardzo mało miarodajne są oceny punktowe.

                          Jedno jest sprzężone z drugim.

                          Nie, jedno wynika z drugiego. Ale motywacja do wystawienia oceny może istnieć też bez samej oceny.

                          dałeś idealny przykład, gdzie mogę zgadzać się z intencjami i argumentacją autora, natomiast nie zgadzam się z wystawioną przez niego oceną, gdyż jest ona antyreklamą dla osób, które są zbyt leniwe, żeby przeczytać tekst.

                          Ich strata. Traktuję oceny cyferkowe mocno po macoszemu.

                          nie chce tracić czasu na recenzję słabej serii, której i tak nie obejrzy, bo to przecież strata czasu :P

                          Takie było moje założenie.
                          • Avatar
                           Cthulhoo 5.06.2014 19:53
                           Re: >tanuki
                           Tak, ale w przypadku tej samej skali interpretacja, przynajmniej w teorii, jest taka sama. problem tworzy się dlatego, że ludzie stosują skalę na swój własny sposób. CO tylko podkreśla, jak bardzo mało miarodajne są oceny punktowe.

                           To, że niektórzy nie umieją korzystać ze skali, nie jest argumentem, że nie ma ona sensu :P

                           Ich strata. Traktuję oceny cyferkowe mocno po macoszemu.

                           Raczej niewielka :P

                           Takie było moje założenie.

                           Aha, czyli twoim założeniem było, żeby ludzie nie czytali tego tekstu. To po co go pisałeś?
                           • Avatar
                            Slova 5.06.2014 19:55
                            Re: >tanuki
                            Moim założeniem było, by ludzie unikali tego anime.
                            tekst zapewne by przeczytali po ujrzeniu niskiej oceny. Skrajności są chwytliwe.
                            • Avatar
                             Cthulhoo 5.06.2014 20:04
                             Re: >tanuki
                             4/10 jest bliżej środka niż skrajności :P
                             Poza tym: ty podałeś przykład oceny 2/10 przy recenzji pochwalnej, co nijak się ma do twoich późniejszych wypowiedzi :P
                             • Avatar
                              Slova 5.06.2014 20:08
                              Re: >tanuki
                              Podałem to jako przykład skrajności w interpretacji.
                              • Avatar
                               Cthulhoo 5.06.2014 20:23
                               Re: >tanuki
                               Nie każda interpretacja jest dobra, zwłaszcza że można takową bardzo łatwo podważysz wspomnianymi definicjami ocen, które zostały podane na tanuki :P
                               Ja również mogę nazywać biały kolor czarnym, lecz nie oznacza to, iż jest to poprawne :P
                               • Avatar
                                Slova 5.06.2014 20:25
                                Re: >tanuki
                                No i właśnie dlatego napisałem, że ocena wymyka się z ram obiektywizmu i subiektywizmu.
                                • Avatar
                                 Cthulhoo 5.06.2014 20:30
                                 Re: >tanuki
                                 Nie, nie wymyka się, lecz z jednej się zgodzę: ocena wzięta z księżyca nie ma żadnej wartości merytorycznej :P
               • Avatar
                Progeusz 4.06.2014 23:01
                Re: >tanuki
                Lol, spoko.

                Bardzo dobry główny bohater, zdecydowanie wybijający się na tle męskich postaci z porażającej większości anime. Spokojny, opanowany, inteligentny, dobry taktyk, ma cel w życiu, zna swoje priorytety, zarazem nie jest zbytnio wyidealizowany.
                Interesujący koncept dziewczynek będących okrętami wojennymi.
                Bardzo dobrze zrealizowany rozwój charakteru u kolejnych Mental Models pod wpływem kontaktu z ludźmi.
                Tsundere z najwyższej półki (mam nadzieję, że nie będę musiał Ci tłumaczyć co to znaczy przez kilka stron A4, każdy, kto widział trochę anime powinien wiedzieć) z boskimi nogami w postaci Takao.
                Dosć typowa, acz świetnie zrealizowana postać kongou, choć Suigintou to jednak nie jest. Miała za to przejmująca relację z token cutie Mayą (której to towarzyszyła jedna z najmocniejszych scen serii).
                Ciekawa postać HaruHaru, szczególnie po tym jak nabiera charakteru.
                Kirishima z chara designem, którego nie oddaje marne 10/10.
                Iona, z każdym odcinkiem powolutku zyskująca na uroku, pod koniec staje się prawdziwa postacią.

                Rewolucyjny koncept zrobienia całego anime w CG, dzięki czemu użycie tej techniki podczas scen akcji w najmniejszym stopniu nie raziło w oczy, a podczas starć okrętów pozwalało osiągnąć spektakularne efekty.

                Na zakończenie rewelacyjna muzyka, pasująca, odpowiednio podkreślająca charakter scen, tudzież budująca go.

                I co, nagle uznasz Arpeggio za dobre?
                • Avatar
                 Slova 5.06.2014 16:46
                 Re: >tanuki
                 Bardzo dobry główny bohater, zdecydowanie wybijający się na tle męskich postaci z porażającej większości anime.

                 O którym nie wiemy właściwie nic, z miejsca zdobywa pozycję i grono wiernych załogantów, o których wiemy jeszcze mniej. Przez to ciężko zrozumieć motywy, jakie nim kierują podczas dokonywania decyzji, co za tym idzie – bardzo trudno się z nim utożsamić i go zrozumieć.

                 Bardzo dobrze zrealizowany rozwój charakteru u kolejnych Mental Models pod wpływem kontaktu z ludźmi.

                 Zerojedynkowy system JESTEM MANIFESTACJĄ WOLI FLOTY -> CHYBA SIĘ ZAKOCHAŁAM W SWOIM WROGU, WALIĆ FLOTĘ. Rzeczywiście dobrze zrealizowany schemat budowy haremu.

                 Tsundere z najwyższej półki

                 Owszem, dobra tsundere, ale jej niezdecydowanie bardzo szybko męczyło. Poza początkiem jej jedyną ważną rolą było poświęcenie się w ostatnich odcinkach – zdecydowanie za mało, by ta bohaterka o czymkolwiek przeważyła.

                 token cutie Mayą (której to towarzyszyła jedna z najmocniejszych scen serii).

                 Plottwist na poziomie słonia nagle pojawiającego się za Twoimi plecami. Skąd? Jak? PO CO? A nie, powód był – musiał zaistnieć jakiś katalizator, by poruszyć skostniałą Kongou.

                 dzięki czemu użycie tej techniki podczas scen akcji w najmniejszym stopniu nie raziło w oczy, a podczas starć okrętów pozwalało osiągnąć spektakularne efekty.

                 Użycie CG na podobnym poziomie, acz nie przy calym anime, lecz w scenach akcji, widzieliśmy już w Initial D. Rewolucja więc żadna.

                 I co, nagle uznasz Arpeggio za dobre?

                 Nie, ponieważ zapomniałeś o bzdurnie zrealizowanych potyczkach, licytacji na siłę laserów, zupełnym zaprzepaszczeniu potencjału, jaki drzemał w okrętach, gdy się okazało, że w sumie do niczego nie są potrzebne, pojawieniu się nowej floty tylko po to, by Kongou Ultimate mogła ją zmasakrować (znowu zmarnowany potencjał, mogło być wiele ciekawych okrętów). DO tego dochodzą wady materiału źródłowego, jak chociażby same okręty (dlaczego drugowojenne?), pretensjonalna fabuła (zróbmy coś, by ludzkość była w izolacji, przecież to się zawsze sprzeda, nie ważne ile ma sensu). No i wreszcie brak istotnych wątków, które w mandze były – ojciec głównego bohatera przede wszystkim.

                 Jako recenzent muszę widzieć całość, Ty jako widz możesz oglądać wybiórczo i oceniać tylko to, co Ci się podobało. I masz do tego prawo.
                 • Avatar
                  Progeusz 5.06.2014 17:33
                  Re: >tanuki
                  >Jako recenzent muszę widzieć całość, Ty jako widz możesz oglądać wybiórczo i oceniać tylko to, co Ci się podobało.
                  Jak bardzo nie zdajesz sobie sprawy, że jest wręcz przeciwnie, i właśnie o tym pisałem wcześniej.
                  • Avatar
                   Slova 5.06.2014 17:51
                   Re: >tanuki
                   Bardzo.
            • Avatar
             Xillin 3.06.2014 21:59
             Re: >tanuki
             Arpeggio jest po prostu okropne, bo jest po prostu okropne. Nie możesz powiedzieć, że jest inaczej, bo nie jesteś w stanie podważyć argumentu, że jest okropne.
             • Avatar
              Cthulhoo 3.06.2014 22:30
              Re: >tanuki
              Pominąłeś jeden istotny szczegół: ja tu nie przyszedłem rozmawiać o anime, co zasygnalizowałem już wiele komentarzy temu, tylko o liczbach zarzuconych przez Slovę :P
              • Avatar
               Xillin 3.06.2014 22:32
               Re: >tanuki
               Akurat piłem tu do tego co pisał Progeusz.
               • Avatar
                Cthulhoo 3.06.2014 22:39
                Re: >tanuki
                No spoko, tylko że odpowiedziałeś na mój komentarz, więc odebrałem to jako wypowiedzieć skierowaną do mnie :P
                Rozumiem jednak, że przy takiej ilości bezsensownych (tak, jestem pełen podziwu dla siebie, dla Slovy i moderacji, że nikt jeszcze nie ma ochoty zabić ogniem całej tej dyskusji, która swój cel straciła dawno temu, lub w ogóle go nie miała) komentarzy P:
                • Avatar
                 Xillin 3.06.2014 22:46
                 Re: >tanuki
                 Musiałem źle kliknąć.
             • Avatar
              Progeusz 4.06.2014 23:18
              Re: >tanuki
              Spoko, niczego więcej się nie spodziewałem po polskiej widowni. Po prostu wpadłem się wypowiedzieć, by ludzie wiedzieli, jak jest naprawdę :P
              • Avatar
               Slova 5.06.2014 16:54
               Re: >tanuki
               A gdzie owa prawda została zapisana?
               • Avatar
                Progeusz 5.06.2014 17:08
                Re: >tanuki
                W komentarzu, który doczekał się ponad setki odpowiedzi :)
                • Avatar
                 Slova 5.06.2014 17:52
                 Re: >tanuki
                 A kto uznał ją za prawdę i dlaczego inni powinni go słuchać?
                 • Avatar
                  Progeusz 5.06.2014 18:24
                  Re: >tanuki
                  Nie „uznał”. To jest prawda.
                  Bo wie lepiej? A jaki może być inny powód?
                  • Avatar
                   Slova 5.06.2014 18:29
                   Re: >tanuki
                   Ale dlaczego wiesz lepiej?
                   I skoro to prawda, to znaczy, że jest udowodniona. Mogę wiedzieć, tak na przyszłość, by mieć odniesienie?
                   • Xillin 5.06.2014 18:32:13 - komentarz usunięto
                   • Avatar
                    Progeusz 5.06.2014 18:40
                    Re: >tanuki
                    Bo to jestem ja :)
                    Udowodniona ogółem mojego istnienia. Kto mnie zna, ten wie. Kto nie, będzie żałował w zaświatach, gdy już uzyska wszechwiedzę, że nie słuchał ~^__^~
                    • Avatar
                     Slova 5.06.2014 18:52
                     Re: >tanuki
                     Wybacz, ze nie stanowisz autorytetu i Twoja prawda jest o tyle lepsza od mojej Prawdy, ze jest twojsza. Moja za to jest mojniejsza, więc naturalnie lepsza.
                     • Avatar
                      Progeusz 5.06.2014 19:10
                      Re: >tanuki
                      >pisanie „prawda” z wielkiej litery
                      Wyczuwam serious issues.
                      • Avatar
                       Xillin 5.06.2014 19:36
                       Re: >tanuki
                       Poważny problemy to chyba ty masz z tą recenzją. I z brakiem gustu, patrząc na to, że uważasz, że w Arpeggio było cokolwiek dobrego poza openingiem.
                       • Avatar
                        Progeusz 5.06.2014 20:25
                        Re: >tanuki
                        Pls.
                        Temat mojego komentarza nie bez powodu jest taki, a nie inny. Recenzje tutaj już dawno przestały mnie ruszać.
                        W Arpeggio dobre jest wszystko. W różnym stopniu, ale wszystko. No, może poza postacią Hyuugi.
       • Avatar
        Progeusz 4.06.2014 22:35
        Re: >tanuki
        Jeszcze jedno – mam drobny problem z uwierzeniem, że znasz powyżej 100 osób, które widziały Arpeggio, skoro cała widownia na tanuki, największym polskim portalu, do tego wliczając gości, oceniła je raptem 65 razy. A tylko taka liczba pozwalałaby Ci używać „1%".
        • Avatar
         hdrn 5.06.2014 00:17
         Re: >tanuki
         To policz ile to jest 1%, góra 2% od 65 osób.
         • Avatar
          Cthulhoo 5.06.2014 09:22
          Re: >tanuki
          Zwłaszcza że ~33% osób z tych 65 oceniło Arpeggio na 8/10 lub więcej :P
         • Avatar
          Progeusz 5.06.2014 10:15
          Re: >tanuki
          Żeby dwie osoby stanowiły 1­‑2% („Dochodzi druga :P” -> „może 1%, góra 2%.”) po prostu musi znać powyżej 100 osób. Matematyki nie oszukasz. Ja tam nie jestem pewien, czy w całej Polsce Arpeggio widziało 100 osób…
          Tak BTW, znam tez kolejną osobę, którą zna także Slova, której Arpeggio się podobało (być może jeszcze na ten temat nie gadali).
          Fascynujące, że tylko otoczenie Slovy ma problem z serią :P
          • Avatar
           Orzi 5.06.2014 10:34
           Re: >tanuki
           Dziwne, bo ja Slovy nie znam w ogóle, ale też mi się Arpeggio nie podobało. Wątpię również, aby serię oglądało w Polsce mniej niż 100 osób. Fandom co by nie mówić jest spory.
           • Avatar
            Cthulhoo 5.06.2014 10:51
            Re: >tanuki
            A mnie by to nie zdziwiło. Duża część fandomu nie wychodzi poza mainstream i nie ogląda zbyt dużej ilości serii :P
 • Avatar
  A
  Subaru 31.03.2014 16:23
  Arpeggio of Blue Steel

  Miłość i sprawiedliwość zawsze zwycięża. Przynajmniej w anime, tak?

  Spodziewałem się, że będzie to seria bardziej militarna, ale gdy zobaczyłem, że wszystko opiera się na okrętach­‑dziewczynach, w dodatku wszystkie piękne i długonogie – wyczaiłem bazę.

  Tematyka wojenna niezbyt mnie interesuje, ale nawet ona byłaby lepsza niż kit, jaki przez cały seans próbują widzowi wcisnąć twórcy. Niezbyt wiadomo, dlaczego główny bohater ma być głównym, skąd jego siła i wiedza, dlaczego jest niby taki wybitny. Iona także pojawia się znikąd, nie wiadomo, kto i w jakim celu ją wysłał.

  Z charakterami bohaterów też nie jest najlepiej – łatwo popadają w schematy, do gustu przypadła mi jedynie blondynka w tym zabawnym płaszczu (gdyby nie sceny humorystyczne z nią w roli głównej, jak nic bym zasnął). Główny cel fabularny jest ledwie zarysowany, w ogóle nie da się odczuć, że bohaterowie mają coś ważnego do zrobienia, że ich działania mogą coś zmienić w porządku świata i że czemuś to służy, mimo że posiadają oczywiście najpotężniejszy z okrętów po swojej stronie. W związku z tym seria nie oferuje też satysfakcjonującego zakończenia.

  Anime jest niewiarygodne i w dodatku brzydkie, bo w każdej jednej scenie zastosowano sporo animacji komputerowej, tyle że mizernie wykonanej. Czasem celowo skupiałem się na postaciach w tle i to, co widziałem… to nawet nie przypominało ludzkich ruchów. Grafika jest fatalna, tak topornej animacji komputerowej chyba jeszcze w anime nie widziałem.

  3/10.
  • Avatar
   Slova 31.03.2014 16:52
   Re: Arpeggio of Blue Steel
   w każdej jednej scenie zastosowano sporo animacji komputerowej,

   Od kiedy to „sporo” znaczy to samo, co „całość”?
   • Avatar
    Subaru 31.03.2014 17:26
    Re: Arpeggio of Blue Steel
    No wiem, wiem :D zastanawiałem się nad tym zdaniem, ale całość zdecydowanie składa się ze… sporości :D Chciałem delikatnie.
 • Avatar
  A
  yuki88 26.02.2014 15:48
  ^^
  Nawet niezłe, przyjemnie mi się oglądało, trochę denerwowała mnie Takao, ale i tak nie było źle. Modele mentalne wyglądały dosłownie jak ruszające się lalki xD, aż takie dziwne wrażenie miałam w czasie oglądania seansu.
  Czekam na 2 sezon który jak dobrze przeczytałam napisy podczas ostatniego odcinka to będzie 29.06.14 :3
 • Avatar
  A
  Playboy 12.02.2014 23:43
  Nic specjalnego ta seria, w sumie od 4 odcinka dennie.

  Główny bohater tak jakby przestał istnieć, nie wiem na podstawie czego anime jest oparte, ale można było zrobić to lepiej.
 • Avatar
  A
  Progeusz 11.01.2014 10:51
  Pleciesz bzdury, wyraźnie widać, że nie oglądałeś uważnie (a do tego dochodzą podkoloryzowane teksty pod publiczkę). Pomijam już to, że większosć czasu masz do serii pretensje o to, że nie jest taka, jak sobie wymyśliłeś po przeczytaniu streszczenia fabuły.

  Po kilku odcinkach okazuje się, że dziewczętom reprezentującym okręty żadne statki nie są potrzebne, by siać zniszczenie, ba! Ich brak wcale nie umniejsza ich siły.
  Kłamstwo. Gdybyś obejrzał uważnie odcinek zamiast upajać się swoją zajebistością, jak to wspaniale zjedziesz serię w recenzji, zobaczyłbyś, że jest odwrotnie.
  • Avatar
   Slova 11.01.2014 11:56
   W którym momencie było odwrotnie? Starcie w willi i późniejsze na plaży pokazały, że mam rację. Dziewczyny po tej dobrej stronie mocy radziły sobie doskonale bez swoich statków w pobliżu. I to zauważył każdy z moich znajomych, który tę serię śledził.

   Nie zmienia to tez faktu, że autorzy sami nie umieli wykorzystać swoich założeń. Kongou tak czy siak nurkuje, Iona czyni więcej zniszczeń jako zwykły statek, niż jako okręt podwodny, a fabuła kuleje i jeszcze chcą ją kontynuować.

   Kuriozum było wprowadzenie „floty USA” tylko po to, by ją rozgromiła gwiazda śmierci.

   To nie są kłamstwa, to są fakty i nawet nie ukryte.

   I owszem, seria nie jest taka, jaką ją zapowiadano. Nie jest też taka, jaką by ją widzieli czytelnicy mangi, którzy fabułę przecież znali już wcześniej. Jak widać nie tylko ja mam o to pretensje, bo o ile w mandze wydarzenia trzymały się założeń, tak w anime scenarzysta przeholował i dał czadu po całości, byleby tylko zamknąć akcję w dwunastu odcinkach.
 • Avatar
  A
  Shine 27.12.2013 19:53
  Nuuda
  Myślałam, że będzie dużo lepsze. Nudziłam się na każdym odcinku, jedyną postać jaką polubiłam to Kongou, reszta, albo była mi obojętna, albo mnie po prostu wkurzała. Dałabym 4/10, ale jako iż Kongou w ostatnim odcinku sprawiła, że WRESZCIE spojrzałam na monitor z większym zaciekawieniem <jakby wcześniej jakieś było…> dam 5/10
 • Avatar
  A
  hdrn 27.12.2013 14:52
  Zapowiadało się na coś ciekawego.
  Po pierwszym odcinku, myślałem, że to będzie ciekawe anime, trochę mnie zaintrygowało. Jednak anime się rozmyło w czasie emisji i stało się słabą fanservice'ową papką. To anime dalekie jest od swojego motta.
  Kim jesteśmy?
  Dokąd zmierzamy?
 • Avatar
  A
  Paythoss 1.12.2013 23:25
  Wielka szkoda , iż twórcy anime idą w „orginalne” zakończnie . Pozostaje na szczęście manga .
 • Avatar
  A
  Bawmorda 5.11.2013 08:17
  Ars Nova
  Krótko i zwięźle jak to zawsze czynię ja, obejrzałem 4 epy i jestem pod wrażeniem fetyszy naszych skośnookich braci, a myślałem że widziałem już wszystko od mechów do innych robotów a tu mamy tymczasem Antropomorfizm wszelkiej maści statków. Jak już wspomnieli moi przedmówcy seria nie jest doskonała ale mnie osobiście dobrze ogląda się każdy kolejny odcinek, czekam na dalszy bieg wydarzeń. Takao, Iona do boju !!!
  • Avatar
   Antanaru 5.11.2013 11:08
   Re: Ars Nova
   Chyba nie słyszałeś o Kantai Collection… Wydaje mi się, że tam może być już kilkadziesiąt damskich antropomorfizacji okrętów wojennych z historii Japonii. Zresztą na końcu anime są pokazywane grafiki, na których obok postaci z Ars Nova pojawiają się panienki z KanKore.
   • Bawmorda 5.11.2013 11:18:58 - komentarz usunięto
   • Avatar
    Slova 5.11.2013 11:36
    Re: Ars Nova
    Panienek w kancolle jest jakieś 140 na chwilę obecną.
    • Avatar
     Antanaru 5.11.2013 12:30
     Re: Ars Nova
     O rany, mnożą się szybciej niż myślałem. Może to przez zapowiedź anime.
     • Avatar
      Slova 5.11.2013 20:02
      Re: Ars Nova
      Cesarska Japonia miała nieco tych bojowych okrętów. A teraz doszła w końcu Musashi ^^
      • Bawmorda 5.11.2013 21:50:15 - komentarz usunięto
       • Moderacja 5.11.2013 21:50:31 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  RaiRenall 4.11.2013 13:57
  Więcej anime w klimacie Zaginionej Floty!
  Po czterech odcinkach powiem tak: nie jest pozbawione wad ale mnie osobiście się podoba.

  Brakuje mi serii wojennych, w których (tutaj miałem jako kontrast, wstawić odniesienie do masy serii gdzie tajną, super bronią są małe dziewczynki w kostiumach – ale równie dobrze mógłbym sobie sam strzelić w stopę…) trzeba liczyć każdą sztukę amunicji w starciu z silniejszym przeciwnikiem – no bo jesteśmy daleko za linią wroga i trzeba brać pod uwagę to, że może nam zabraknąć gadżetów na kolejnego przeciwnika, który czai się tuż za zakrętem.

  Jak już napisałem – nie jest bez wad (grafika trochę razi, fabuła nie jest porywająca, postacie [na razie] nie zapadają w pamięć, antagoniści trochę upośledzeni taktycznie [mimo tłumaczeń takie odniosłem wrażenie]) ale ma u mnie dużego plusa na starcie za podjętą tematykę.

  P.S. Nie wie ktoś czy była już sobie taka seria w stylu zaginionej floty (chodzi o serię książek Jack`a Campbella – czytałem ostatnio i doszedłem do wniosku że świetne anime by z tego było :D).
  • Avatar
   uluwatu 10.01.2014 22:02
   Re: Więcej anime w klimacie Zaginionej Floty!
   Zaginiona Flota to pomysł nieudolnie ukradziony LotGH – anime jest dużo starsze od książek.
   • Avatar
    RaiRenall 11.01.2014 22:26
    Re: Więcej anime w klimacie Zaginionej Floty!
    Dzięki za info. Gdzieś mi na radarze ta seria mignęła ale nie wiedziałem z czym się to je. Przy pierwszej okazji się z nią na pewno zapoznam.
    • Avatar
     uluwatu 16.01.2014 17:37
     Re: Więcej anime w klimacie Zaginionej Floty!
     Ostrzegam tylko, że anime naprawdę nabiera rozpedu dopiero po 26 (sic!) odcinkach, więc trzeba trochę wytrzymać, ale reszta to 11/10 dla miłośników realistycznego sci­‑fi i taktyki.
 • Avatar
  A
  Paythoss 8.10.2013 10:02
  Chociaz CG czasem daje po oczach , to poczekam na ostateczny werdykt po 3 epizodzie . A tak w ogole – Takao :* My Waifu , Do Not Touch !