Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Ostatni strażnik magii

Ostatni Strażnik Magii
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 20.04.2006
Odcinki: 1
Czas trwania: 86 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: nieprzewijalne pasmo reklam, pięć kart kolekcjonerskich, bezpośredni dostęp do scen, zwiastuny filmu, wywiady z seiyuu, zwiastuny innych filmów, inne DVD
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Ostatni strażnik magii (Shin Angyo Onshi), kolejna produkcja Anime­‑Gate, pozytywnie wyróżnia się spośród anime do tej pory wydanych przez tę firmę zarówno pod względem oprawy graficznej, jak i – przede wszystkim – fabuły. To bardzo przyzwoite, świetnie oglądające się fantasy, które z pewnością może przypaść do gustu większości fanów gatunku, nawet pomimo wyraźnego wyrwania opowiadanych historii z większej całości.

Bardzo kolorowe opakowanie płyty DVD sugeruje raczej lekką przygodówkę niż dość mroczną i brutalną opowieść, jaką to anime jest w rzeczywistości – bardzo zasłużenie widnieje na niej oznaczenie „od 16 lat”. Tekst z tyłu pudełka ma za zadanie wprowadzić widza w opowieść – jak się później zorientowałam, nie stanowi on wbrew pozorom streszczenia początku fabuły, lecz oferuje garść informacji, które wprawdzie w anime w sporej części się nie pojawiają, ale są przydatne dla zrozumienia tego, co dzieje się na ekranie (podejrzewam, że po prostu stanowią wyciąg z pierwszego rozdziału mangi, na podstawie której nakręcono Ostatniego strażnika magii). W środku, oprócz płyty, znajduje się broszurka, przedstawiająca świat japońskiej animacji, a także druga, zawierająca m.in. spis materiałów dodatkowych, znajdujących się na płycie. Do wydania dołączono również 5 kart kolekcjonerskich – nie jestem pewna, czemu właściwie ma taki dodatek służyć, ale zapewne są osoby, którym się spodoba. Na kartach z dwójką bohaterów Tristii i trójką Ostatniego strażnika magii znajdują się statystyki oraz krótkie opisy postaci – w przypadku Sando tekst ten jest nieco spoilerujacy.

Płyta po włożeniu do odtwarzacza tradycyjnie już funduje nam sporą dawkę nieprzewijalnych reklam: magazynu Cinema, Tv4Fun oraz traumatycznych przeżyć związanych ze Żmijewskim i Kazimierską. Po przetrwaniu reklam możemy dobrać się do bardzo kolorowego menu, które oferuje nam możliwość obejrzenia filmu (uwaga: Żmijewski i Kazimierska included!), wybór scen (tym razem bez wody mineralnej), dodatki oraz wybór ustawień.

Na dodatki składają się wywiady z trójką aktorów, podkładających głosy bohaterom: seiyuu Munsu – Keijim Fujiwarą, Sando – Sanae Kobayashi oraz Mari – Romi Paku; możemy tu również obejrzeć cztery zwiastuny Ostatniego strażnika magii, trailery Appleseeda, Okrętu podwodnego 707, Cassherna i Elysium oraz inne materiały reklamowe Vision. Wywiadom i zwiastunom na stałe przypisany został polski lektor. Żałuję trochę, że zamiast aktorów nie wybrano kogoś, kto odpowiedzialny był za szatę graficzną anime, ale rozumiem, że nie można mieć wszystkiego.

Po włączeniu ekranu ustawień możemy zdecydować się na japońską wersję dźwiękową z polskim lektorem lub bez (obydwie DD 5.1) oraz włączyć lub wyłączyć polskie napisy (domyślne ustawienia to napisy bez lektora). Do napisów i tłumaczenia nie mam większych zastrzeżeń (chociaż parę drobiazgów, jak zwykle, by się znalazło) – trochę tylko raziło mnie zachowanie pochodzącej z manhwy koreańskiej terminologii (Amen­‑osa) w momencie, gdy w tle wyraźnie słychać wersję japońską (Angyo Onshi). Co ciekawe, wersja japońska występuje we wszystkich trailerach i wywiadach. Lektor wykonuje swoje zadanie poprawnie – czyta bardzo wyraźnie i jest dobrze zgrany z japońską ścieżką dźwiękową – ale jego głos sprawia wrażenie monotonnego i pozbawionego emocji, osobiście polecałabym więc raczej napisy.

Cena wydania nie jest wygórowana (sugerowana przez wydawcę: 29 złotych) i moim zdaniem odpowiednia do jego jakości. To całkiem niezły sposób ma zagospodarowania nadmiaru gotówki dla osób, które lubią mroczne opowieści fantasy.

Serika, 31 maja 2006
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Ostatni Strażnik Magii Anime Gate 2006