Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG

Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 5
Nośnik: DVD
Wydawca: IDG (www)
Data wydania: 06.04.2007
Odcinki: 15-17
Czas trwania: 95 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, angielski
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: bezpośredni dostęp do scen, wywiad, streszczenia odcinków, plakat
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Wydana 6 kwietnia 2007 r. płyta jest piątą z kolei w serii Ghost in the Shell S.A.C. 2nd GIG. Tak jak poprzednia praktycznie nie zawiera dynamicznych odcinków, uzupełnia jedynie kilka wątków i wyjaśnia parę spraw dotyczących przeszłości tajemniczego osobnika imieniem Hideo Kuze. W trakcie seansu będziemy za to świadkami kontynuacji śledztwa dotyczącego jego właśnie, zobaczymy, jak tachikomy rozwijają samoświadomość i prowadzą dysputy filozoficzne, a jako bonus Motoko uda się nawrócić zbłąkaną owieczkę na drogę prawa. Tak jakby…

Wracając jednak do meritum – pierwszy odcinek, Pat (typ „Dividual”), jest praktycznie w całości poświęcony tachikomom, które, jak się okazuje, przeprowadziły własne śledztwo w sprawie Samodzielnej 11 i doszły do interesujących wniosków – otóż wszyscy członkowie samobójczej akcji transmitowanej przez telewizję mieli przeszłość wojskową. Mimo tak istotnych informacji roboty zostają jednak zbyte przez Batou tradycyjnym: „Zostawcie te sprawy osobom, które lepiej się na tym znają” (sic!). Tak więc, zamiast zanudzić Batou na śmierć, tachikomy zaczynają dywagować na temat rozwoju sieci jako świadomości. Dodatkowo rozważają też sens swojego istnienia i postępującej indywidualizacji. Jako bonus do odcinka otrzymujemy krótką akcję (jeśli można to nazwać akcją) w wykonaniu Motoko, Batou, Togusy i jednego z tachikomów, w wyniku której poznajemy naukowca odpowiedzialnego za zaprojektowanie neuroczipu robotów.

Odcinek pt. Druga szansa („Individual”) z kolei rzuca światło na przeszłość Hideo Kuze. Ishikawa, oddelegowany do zgromadzenia informacji, przedstawia kolegom z zespołu interesujący obraz przeszłości poszukiwanego cyborga. Dodatkowo otrzymujemy kolejne informacje dopełniające obraz świata Ghost in the Shell po IV wojnie światowej: motywy, które stały za porozumieniem Stanów Zjednoczonych i Japonii, okoliczności podpisania Traktatu Bezpieczeństwa, poznajemy także historię i rolę sił Samoobrony, w których, jak się okazuje, służył właśnie Kuze. W tym samym czasie jesteśmy świadkami, jak podczas debaty nad problemem uchodźców pani premier zmaga się z „twardogłowymi politykami” ze swojego gabinetu. Okazuje się, że nie wszystko w polityce, a zwłaszcza w tym rządzie, jest takie proste, szczególnie jeśli niektóre osoby mogą być powiązane z Japońskim Instytutem Badań i Technologii.

W ostatnim odcinku znajdującym się na tej płycie zostaniemy wciągnięci w dosyć przypadkową historię, która przydarza się Motoko podczas pobytu na Tajwanie. Czerwona księga rozpoczyna się od przypadkowego uratowania przez nią młodego uchodźcy z rąk yakuzy. Jak się okazuje, pożyteczne przypadki lubią wchodzić Motoko w drogę – Chai, bo tak ma na imię chłopak, także może jej udzielić kilku informacji o Kuze, który wśród uchodźców jest znany pod imieniem Roh. To, a także akta uzyskane od miejscowej policji, pozwalają Motoko dojść do wniosku, że Hideo Kuze ma zdolność przyciągania do siebie szczególnych osób gdziekolwiek się znajdzie…

Każdy z trzech wspomnianych wcześniej odcinków oprócz wyczerpujących informacji o Hideo Kuze zawiera też pewne wskazówki co do atrakcji, które nas czekają w ostatnich odcinkach. Dodatkowo w Czerwonej księdze fani pięknej pani Major otrzymają też garść fanserwisu w postaci Motoko paradującej w nader skąpym odzieniu.

Na płycie wydanej przez IDG tradycyjnie znajdują się także streszczenia odcinków oraz wygodne menu – do jakości technicznej jak zwykle nie mam żadnych zastrzeżeń. Po każdym odcinku można obejrzeć scenki Z życia tachikomów, odkrywających swoje „wewnętrzne ja”, czasem z niespodziewanym dla otoczenia skutkiem. Na płycie znajduje się także wywiad z Kenjim Kamiyą, Sakiko Tamagawą i Yutaką Nakano, którzy rozmawiają o postaci Ishikawy i jego znaczeniu dla Sekcji 9, o ewolucji osobowości tachikomów w trakcie serii, o roli Kuze i Gohdy oraz o popularności samego Stand Alone Complex. Wywiadowi towarzyszą dwa utwory: początkowo Psychodelic Soul wykonywana przez Scotta Matthewa, a pod koniec wykonywany przez Emily Curtis utwór What's It For, pochodzące z drugiej płyty ze ścieżką dźwiękową do Stand Alone Complex.

Do wydania dołączony jest też jak zwykle plakat – może nie powalająco dynamiczny, ale dla fanów Motoko jak znalazł. A samą płytę warto mieć w swojej płytotece – odcinki może nie grzeszą szybkością akcji, ale dostarczają sporo informacji pożądanych dla osób szukających informacji o świecie Ghost in the Shell.

IKa, 29 maja 2007
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 1 IDG 2006
2 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 2 IDG 2007
3 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 3 IDG 2007
4 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 4 IDG 2007
5 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 5 IDG 2007
6 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 6 IDG 2007
7 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 7 IDG 2007
8 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG vol. 8 IDG 2007
9 Ghost in the Shell: S.A.C. 2nd GIG Wydanie zbiorcze IDG 2010