Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Komentarze

NHK ni Youkoso!

 • Avatar
  A
  vuko 7.05.2017 19:04
  Ambitny i oryginalny projekt, ale fabuła niestety szczątkowa i mało wciągająca. Nie udało się twórcom ubrać wątków psychologicznych i zjawisk związanych ze współczesnym stylem życia w interesującą formę.
 • Avatar
  A
  thorn 12.07.2016 12:10
  Długość dźwięku samotności
  Podobało mi się to w jaki sposób twórcy tej serii uniknęli bezpośredniego moralizatorstwa, przekazując jednocześnie widzom to, co mieli do przekazania. Cała zasługa w konstrukcji historii, która swoim naturalnym torem zabiera nas w podróż po różnych planach i marzeniach Satou, po kolei pokazując, że wszystkie one kończą się ślepą uliczką i nigdy nie staną się dla niego punktem ucieczki z życia hikikomori (odpada  kliknij: ukryte ).W końcu w procesie eliminacji bohaterowi pozostaje jedyna opcja-  kliknij: ukryte 

  Relację Misaki­‑Satou można by w sumie nawet uznać za pole, na którym świat przedstawiony w tej serii trochę się wykłada. Fabularnie co prawda nic tutaj nie zgrzyta, jednak umówmy się-  kliknij: ukryte . Rzecz zapewne obca większości prawdziwych hikikomori.

 • Avatar
  A
  crotalus 26.04.2016 12:08
  jedno z tych genialnych anime
  które zapadają w pamięć. Dla mnie zamknięta, przemyślana forma.
 • Avatar
  A
  MiyuMisaki 19.09.2015 16:32
  6/10 - ni mniej, ni więcej. Zawiodłam się, ale...
  Seria w gruncie rzeczy nie była zła.
  Mogłabym się tutaj rozpisywać, ale po co?
  Nie podobała mi się postać Misaki­‑chan, która niby to zagadkowa, ale już na początku serii wiedziałam o co biega. Zakończenie było na plus, jednak kreska i to jak fabuła nieubłaganie ciągnęła się na minus. Kolejne odcinki oglądałam ze znacznym trudem, rzadko się zdarza bym tak długo mieliła jedną serię. Momentami bardzo wciągające, ale na kilka odcinków i potem wraca… Nudna rutyna i raczej przewidywalność.
 • Avatar
  A
  Kanaria. 22.06.2014 22:41
  To spisek
  Anime bardzo mi się podobało głównie ze względu na postać głównego bohatera.
  Satou był niezwykle sympatyczny i prawie cały czas wywoływał uśmiech na mojej twarzy. Był jednocześnie tak nie spójną osobą (co tylko świadczy o tym, że projekt postaci był bardzo przemyślany), że momentami zastanawiałam się jaki jest naprawdę.
  Przede wszystkim jest ciekawy świata i ludzi, co jest sprzeczne z ideą hikikomori. Jest również bardzo inteligentny i niestety podatny na wpływ innych.
  Bardzo dobrze, że w jego życiu pojawiła się Misaki. Ta irytująca, nachalna i dziwna dziewczyna była najlepszym lekarstwem na jego wszelkie wydumane problemy.

  W serii bardzo podoba mi się podejście do poruszanego wątku. Nie ma tutaj próby usprawiedliwiania Satou. Ukazane jest, że chłopak świadomie i z premedytacją wykorzystuje swój stan. Jest na utrzymaniu rodziców i ma czelność mieć pretensje do matki, która zmniejsza swoje przelewy na utrzymanie bezużytecznego syna. Bardzo wyraźne jest jak chłopak popada ze skrajności w skrajność, nie widząc przy tym prostszych rozwiązań, które praktycznie wszyscy dookoła podają mu na talerzu. On jednak z żadnej propozycji nie korzysta, usprawiedliwiając się chorobą hikikomnori. To zwykłe wygodnictwo.

  Nie zapomniano też o wątkach pobocznych, czasem nieco rozwleczonych, ale to za to bardzo prawdopodobnych. Te podkreślanie rzeczywistości i związkach bohaterów z widzami jest naprawdę ważne w tego typu seriach.
  No i ostatnie odcinki, które naprawdę zaciekawiły i wpłynęły na ostateczny odbiór serii.

  Niestety, seria gorzej wypada pod względem technicznym. Poziom grafiki jest nierówny, w jednym odcinku wszystko wygląda dobrze, a już w następnym bohaterowie przypominają niekształtne stwory (tutaj to chyba najbardziej zaszokował mnie odcinek 19). Jeśli zaś chodzi o ścieżkę dźwiękową, to raczej nie ma się do czego przyczepić.
 • Avatar
  A
  MrKrzychu 5.06.2014 13:56
  NHK ni Youkoso!
  NHK ni Youkoso! oglądałem z przyjemnością, zawarta w nim fabuła i bohaterowie, przekonali i wciągnęli w dalsze oglądanie serii. Muzycznie bardzo silnie z pozytywnym skutkiem oddziaływało na mój mentalny stosunek do niej. NHK ni Youkoso! to świetna seria, przy której każdy spędzony wieczór był udany. Ocena według mnie 9/10, zasłużenie.
 • Avatar
  A
  Ongaku 10.03.2014 20:45
  Szaka, szaka, Firma Y.S.
  Co prawda w strach przed wychodzeniem z domu i w dodatku zwalanie za to winy na spisek jest ciężko mi uwierzyć, to oprócz głównego wątku, anime porusza też m.in. problem uzależnienia od gier online czy piramidy finansowej. Ogółem poziom odcinków stoi na dobrym poziomie.

  Druga sprawa – muzyka w tym anime jest naprawdę niezła. Instrumentalne utwory z gitarą, harmonijką czy te śpiewane przez mężczyzn potęgują to uczucie wyobcowania jakie towarzyszy głównemu bohaterowi. Jedyne co mi nie podchodziło, to ta j­‑popowa piosenka Pururin, co sąsiad bohatera wałkował na okrągło (dziecinna jak dla mnie, ale jako dzwonek monofoniczny w telefonie może być).

  Polecam obejrzeć to świetne anime obyczajowe.
 • Avatar
  A
  Nikodemsky 3.01.2014 07:33
  Po pierwszych dwóch­‑trzech odcinkach serię oceniałem dość powierzchownie, cała ta otoczka konspiracji była dla mnie dość irytująca, jednak dopiero później dałem radę spojrzeć na to pod innym kątem i dojść do wniosku, że taki właśnie wstęp musiał być. Mimo, że fabuła nie była ciągnięta jakimiś wielkimi zwrotami akcji nawet jak dla przewrotów w życiu Hikikomori, to oglądało się z zainteresowaniem do samego końca.

  Ucieszyło mnie bardzo to, jak do całego aspektu życia osób zamkniętych w sobie dołączono również po części problemy codzienne, czy sukcesywne podążanie wyznaczoną ścieżką w społeczności i nawet pomimo negatywnych założeń wcale nie musi kończyć się źle, bohaterów nie było zbyt wielu jednak przy podsumowaniu widać, że mimo nawarstwiających się przeciwności losu zawsze jest jakieś wyjście – przedstawienie było dość powierzchowne(mimo wszystko całość była utrzymana w „krzywym zwierciadle”, a nie w poważnym tonie), jednak można przyznać, że w większości trafne.

  Można by również próbować przeanalizować sytuacje bohaterów i zachowania osób dotkniętych chorobą(powiedzmy…) Hikikomori ale wolałbym raczej przyjąć, że każdy może to odebrać na swój sposób.

  Humor właściwie nie do końca w moim stylu, nie jest to nic co próbuje się wciskać widzowi na siłę, a bardziej tło satyry dla osób dostrzegających niekoniecznie istotne szczegóły – pomniejsze sytuacje, czy nawiązania, które powodowały lekki uśmiech, było również kilka sytuacji w których faktycznie się trochę pośmiałem, jednak nie traktuję tego jako schematu komediowego, a raczej po prostu humorystyczny smaczek gdzieś po boku, który można docenić.

  Postacie były naprawdę interesujące i wyróżniające się, nie było tutaj słodkich dziewczynek ociekających lukrem, tylko ludzie z prawdziwymi problemami.

  Misaki była naprawdę przyjemną dziewczyną, z pozoru trochę narzucającą się, jednak jej zachowania miały uzasadnienie i nie jakieś wymyślone na poczekaniu, tylko przemyślane i mocno związane z fabułą. Właściwie to chyba stała się jedną z moich ulubionych postaci żeńskich, jeżeli chodzi o anime i na pewno jest jak dla mnie warta zapamiętania.

  Satou jest typem postaci, które raczej rzadko się spotyka w seriach, o ile w ogóle. Facet trochę chamski, egoistyczny i do tego z masą problemów natury osobistej, podatny na zdanie innych i do tego wszystkiego dochodzi jego problem Hikikomori. W kilku niewielkich aspektach mógłbym sam się odnieść do jego postaci w różnych momentach w życiu i być może dlatego czasami mnie drażnił, choć jego sposób na rozwiązywanie problemów był dość często mało przemyślany, czy nawet nielogiczny – tylko tutaj znowu nie jestem pewien, czy był on taki po prostu jako postać, czy wychodziło to z jego natury pustelnika

  Co do samej grafiki ciężko mi się odnieść… postacie czasami były leniwo odrysowanymi kształtami – i wiem, że bywały sytuacje, że było to celowe ale w niektórych momentach odniosłem wrażenie, jakby ktoś się nie przyłożył… choć raczej miejsca i tła były dość wyraźne i cieszyły oko. Choć tutaj raczej nie dałbym 9/10, ponieważ nadal mi czegoś brakowało.

  Przy muzyce było ok – w odpowiednich sytuacjach ballady(choć powtarzające się…) na gitarze, czy przy innych sytuacjach oprawa muzyczna tworząca odpowiednią atmosferę, w tym przypadku nie ma się do czego przyczepić, bo było naprawdę dobrze.

  Generalnie jedna z tych serii, która wyróżnia się z tłumu, pojawiło się kilka pomniejszych schematów, które widziałem już gdzieś indziej, jednak jestem przekonany, iż nie chciano również robić z tego jednej wielkiej przygnębiającej historii, ponieważ nie byłoby miejsca na satyrę. Momentami nawet podświadomie zachęca do refleksji(osób, które mogą się choćby częściowo odnieść) i nie robi to w sposób narzucający się i raczej rzadko się spotykam z tym w anime. Powierzchowne ocenianie tej serii byłoby tutaj nie na miejscu i raczej niesprawiedliwe, sam wziąłem całość trochę do siebie i naprawdę cieszę się z czasu spędzonego przy NHK ni Youkoso! Ocena końcowa ode mnie to 9/10.
 • Avatar
  A
  Jachu 30.09.2013 16:12
  Całe to utożsamianie
  Nie wydaje mi się, żeby większość z was na prawdę mogła utożsamiać się z hikkikomori, przydługie siedzenie przed kompem, problemy z kolegami w szkole czy brak pracy to motyw przewijający się choćby epizodycznie przez życie każdego. Ewentualnie wielu z nas mogło by powiedzieć o sobie „no­‑life” kiedy któryś dzień z rzędu nie opuszcza pada przy GTA V, ja tak miałem przy premierze wiedźmina 2 i skyrima. Mi osobiście spodobała się postać Misaki, chyba tylko dla niej oglądałem tą serie z zapałem. Główny bohater został mistrzowsko wykreowany tak, aby nie był kolejnym smutnym ale szlachetnym człowiekiem którego los źle potraktował ale w głębi duszy jest rycerzem na białym koniu, jak to było w przypadku całej masy innych serialu jakie zdarzyło mi się oglądać. Twórcy zrobili go tak autentycznym i żywym charakterem, że niekiedy z niesmakiem z jakimś dziwnym wyrzutem zmuszałem się do patrzenia na ekran, niekiedy złapałem się na tym, że na głos mówiłem do ekranu co ten baran ma zrobić, a jeszcze przenigdy mi się to nie zdarzyło, kiedy oglądałem jakiś program samemu, nigdy. Postać Misaki to chyba moja ulubiona kobieca postać ze wszystkich filmów, seriali, anime i gier wideo jakie zdarzyło mi się oglądać czy grać. Twórcy poważnie wstrzelili się w mój gust nie tylko jej zachowaniem czy charakterem, ale nawet wyglądem. Niemal do samego końca nie bardzo wiedziałem dlaczego młoda urocza Misaki chce związać się z takim typem który na dodatek kompletnie jej nie zauważa. Mimo, że jestem raczej prostakiem, rochę gburem i co tu nie powiedzieć, chamem, nigdy nie odczuwałem żadnych wyższych emocji podczas siedzenia przed ekranem. Jedynymi wyjątkami są dokumentalne filmy o wojnach światowych i właśnie to anime. Żaden film nigdy mnie tak nie poruszył.

  Muzyka jest kompletnie nie w moim guście, nie przepadam za balladami, harmonijką, gitarą, ale w tym anime bardzo pasuje, nie wiem jak to wyjaśnić, tłumacze to sobie tak, że mimo iż nienawidzę buraczków uwielbiam barszcz, salami z kanapek zawsze wyrzucałem, a na pizzy to obowiązkowy składnik. jestem dziwny i tyle.

  Kreska jest tym co od początku mnie urzekło, postacie są proste ich włosy nie przebajerowione, kolory nasycone i wyraźne. No i słodka Misaki ;)

  Serial jest na prawdę bardzo autentyczny, bez przerysowań, bez jakichś epickich przygód czy barwnego scenariusza. Nigdy nie uwierzę, że autor w swoim życiu nie miał choćby styczności z problemami, z jakimi borykali się bohaterowie tej serii. Scenariusz jest tak bardzo ... przyziemny, że staje się zbyt wiarygodny, ma się wrażenie, że gdzieś na ziemi jakaś osoba przeżyła wszystkie te przygody i jestem w stanie w to uwierzyć.

  Nie jestem fanem filmów obyczajowych w ogóle, zawsze na nich usypiałem, lubię kino akcji i fantastykę. W anime przede wszystkim szukam rozrywki jakiej kino nie jest w stanie mi zapewnić przez oklepane w ten czy inny sposób scenariusze. NHK polecił mi kumpel, podchodząc do serialu miałem nadzieję na kolejną dobrą komedię i chciałem się pośmiać. Kiedy zorientowałem się, że na ekranie dzieją się same smuty, zadawałem pytanie, czemu do diabła dalej to oglądam, przecież nienawidzę tego typu filmów. Dalej nie mam jasnej odpowiedzi, dzięki bogu w tym anime mamy happy end, bo nie wiedzieć czemu, o ile w filmach mi zakończenie wisi, w grach ma być konkretne, to tutaj od kilku ostatnich odcinków na prawdę cały czas ściskałem dłonie i „oby było dobre zakończenie”. To był jedyny taki film.

  NHK jest dla mnie sztandarowym przykładem na to, że anime to nie tylko stereotypowe „chińskie bajki dla dzieci”. Według mnie ta branża w pierwszej kolejności rozwija się dzięki świeżym pomysłom, dopiero potem ich przedstawieniu. Ale NHK to przykład odwrotny, piekielnie nudny i oklepany scenariusz który wyłączył bym po pierwszych minutach wciągnął mnie i zachęcił do napisania tej masy pierdół, tutaj to przedstawienie świata i malutkie gesty i szlif fabuły sprawił, że ta seria tak bardzo mi się spodobała. Nie polecam serialu ludziom z takimi gustami jak moje, nie spodoba się wam, ja chyba jestem jakimś wynaturzeniem ;)

  Szacun dla tego co przeczytał te pierdoły, pozdrawiam
  Jachu
 • Avatar
  A
  obserwator 23.06.2013 14:27
  Świetne anime i dobry humor. Jednak w przeciwieństwie do większości tu osób, uważam że temat hikkikomori został potraktowany zbyt po macoszemu tudzież humorystycznie. I taka z tego nauka płynie, że jeśli chcesz się wyleczyć z bycia hikkikomori,  kliknij: ukryte . ;)
  • Avatar
   PanPieprz 28.08.2013 22:48
   inny wniosek
   Ja wyciągnąłem z tego trochę inny wniosek. Według mnie chodziło tam o pokazanie że bliscy ludzi z problemami starając się im pomóc tak naprawdę często im szkodzą tak jak robiła to przewodnicząca.
   • Avatar
    memo11 19.10.2014 00:03
    Re: inny wniosek
    Misaki i Yamazaki w mniej lub bardziej udany (przede wszystkim ludzki) sposób próbowali pomóc Satou i już przez sam wzgląd na to że potrafił się przednimi otworzyć sprawiał, że im się udawało.  kliknij: ukryte 
 • Avatar
  A
  Signed 29.05.2013 22:26
  Pytanie przed obejrzeniem ;)
  Cześć, rozważam obejrzenie anime, ale wcześniej chciałam zadać Wam pytanie… Czy anime oddaje realną prawdę o hikikomori i czegoś rzeczywiście można się nauczyć, czy choroba ta jest tylko tłem, jedną z cech bohatera?
  Piszę pracę o hikikomori, także szukam źródeł. Czy to anime, może za takowe posłużyć, nawet jedynie jako wprowadzenie mnie głębiej i bardziej subiektywnie w temat?
  • Avatar
   Modrafin 29.05.2013 22:49
   Re: Pytanie przed obejrzeniem ;)
   Jest to najobszerniejszy temat w anime o hikikomori.
   I tak choroba jest raczej tłem do pokazania całego wachlarza innych dziwactw i przygód.
   Jakby nie patrzeć to nie jest anime dokumentalne, więc nie ma się czego wiele spodziewać.
   A tak na marginesie jak chcesz się subiektywnie wgłębić w temat hikikomori, to najlepiej zamknij się w pokoju na 2 lata tracąc kontakt z rzeczywistością.
   Obejrzyj, na pewno coś wykorzystasz do pracy, chociażby żeby pokazać chorobę w krzywym zwierciadle w wydaniu Japońskim.
   • Avatar
    Signed 29.05.2013 23:48
    Re: Pytanie przed obejrzeniem ;)
    Dzięki za odpowiedź.
  • Avatar
   Życzliwy 29.05.2013 22:59
   Re: Pytanie przed obejrzeniem ;)
   Jeśli piszesz pracę na ten temat, to lepiej przeczytaj oryginał, czyli książkę autorstwa Tatsuhiko Takimoto. Jest utrzymana w dużo poważniejszym tonie i skupia się wyłącznie na aspekcie „bycia” hikikomori, ponieważ sam autor po dziś dzień zmaga się włąśnie z tym problemem.
   • Avatar
    Signed 29.05.2013 23:47
    Re: Pytanie przed obejrzeniem ;)
    Próbowałam znaleźć książkę, ale natrafiałam tylko na mangę i anime. Masz jakieś źródło, sklep? Czy książka jest w ogóle przetłumaczona na język polski?
    • Avatar
     Życzliwy 30.05.2013 09:26
     Re: Pytanie przed obejrzeniem ;)
     Nie wiem, ale wątpię. Ja czytałem po angielsku. Nie była napisana trudnym językiem, więc przy średnio­‑zaawansowanej znajomości angielskiego i ze słownikiem w ręku spokojnie powinieneś dać radę. A pdf­‑y z powieścią na pewno krążą po internetach. Już widzę, że z ciachmożna ściągnąć. Tylko pamiętaj, żeby w wyszukiwarce wpisać „novel”, bo inaczej to ci manga wyskoczy.

     Prosimy o niepodawanie nielegalnych źródeł. Moderacja
     • Avatar
      Signed 30.05.2013 13:05
      Re: Pytanie przed obejrzeniem ;)
      jasne ;) dziękuję Ci bardzo.
  • Avatar
   Jachu 30.09.2013 16:18
   Re: Pytanie przed obejrzeniem ;)
   Skoro potrzebujesz materiałów do pracy, zadawanie pytań na forum dla fanów serialu nie jest najlepszym pomysłem. Ja osobiście kompletnie nie mam pojęcia czy problem przedstawiony w tym serialu jest „podręcznikowy”, wiem tylko tyle, że wikipedia to potwierdza. Na twoim miejscu popytał bym lekarzy, psychologów, mogła byś dotrzeć do rodzin które przeżyły już epizod z takimi wypadkami, ale samego serialu też bym użył. Jeśli to schorzenie ma dokładnie takie objawy jak lęk przed ludźmi, niechęć do opuszczania pokoju, odizolowywanie się od społeczeństwa, zaniedbywanie swojego otoczenia, to to anime może w twojej pracy posłużyć jako jeden z przykładów. Nie opierał bym się na nim całkowicie, ale na pewno wspomniałbym o nim i przedstawił jak twórca odebrał tą chorobę i jak w jego oczach odbierają ją osoby w otoczeni chorych i sami chorzy. Warto wspominać o takich smaczkach.
 • Avatar
  A
  JPP 8.03.2013 02:18
  Niesamowite
  Cóż, anime godnie miana 'arcydzieła'. Świetna fabułą, kreska mi nie przeszkadzała, smętne­‑bluesowe kawałki. Genialne.
  Bardzo rzadko człowiek jest zdolny czuć smutek i rozbawienie w tym samym czasie. To anime dostarcza własnie takich uczuć!
  • Avatar
   michal9o90 6.04.2013 01:34
   Re: Niesamowite
   No tak nie za bardzo, owszem anime nie jest złe, wręcz świetne w porównaniu do tego całego tałatajstwa, jednak jakoś nie potrafię być zachwycony tym anime, trochę mnie męczy, chodź przyznam, iż są momenty w których spadam z krzesła, ale mimo wszystko nie porywa mnie, głównie chyba z tego powodu, iż przesadzili z główną postacią, a i ta Misaki jest irytująca, jak robot się zachowuje, właściwie to jest tak nienormalna, iż oglądam po to, aby zobaczyc do czego ta misaki zmierza i czemu się tak zachowuje, pierwszy raz w anime, nie jestem wstanie odkryć wszystkich kart postaci, właściwie to nic nei ptorafię o niej powiedzieć, bardziej tajemniczej osoby, to chyba już się nie da zrobić. Jestem na 8 odcinku zobaczymy jak dalej, ale jedno wiem na pewno, to nie jest moj typ anime.
   • Avatar
    JPP 12.04.2013 02:34
    Re: Niesamowite
    Wszystkie minusy, które wymieniłeś są dla mnie plusami ! :D
    Cieszę się widząc, że nie tylko mi nie udało się odkryć wszystkich postaci ^^.
    • Avatar
     michal9o90 12.04.2013 08:44
     Re: Niesamowite
     No wiesz każdy ma swoje gusta, co jednego będzie rajcować, drugiego będzie nudzić, takie już prawa natury. Obejrzałem do końca anime, dałem radę, ale to nie jest mój typ anime, a zakończenie totalnie bez sensu,  kliknij: ukryte 
     • Avatar
      JPP 16.04.2013 03:32
      Re: Niesamowite
      Rozumiem Twój punkt widzenia, ale z drugiej strony,  kliknij: ukryte 

      • Avatar
       michal9o90 18.04.2013 01:58
       Re: Niesamowite
       No jeszcze to pierwsze wytłumaczenie jest do zrozumienia, jednak drugi pomysł to porażka, jakby taki był jego cel, to byłyby to najgorsze 24 odcinki w moim życiu, bo nie o to chodzi w naszym życiu na tej ziemi.

       Z tym tylko, że rozważając pierwszy twój pomysł  kliknij: ukryte 

       Ja osobiście odradzam, szkoda tracić czas na to anime.
       • Avatar
        michal9o90 18.04.2013 02:00
        Re: Niesamowite
        A przynajmniej szkoda tracić czas temu, kto nie potrzebuje sobie udowodnić, że nie ma najgorzej w życiu, ci co potrzebują, no to anime się doskonale nada, ale nie liczcie na to, że was podniesie na duchu :P
        • Avatar
         JPP 18.04.2013 02:20
         Re: Niesamowite
         Nie słuchać tego pana ^^! Samemu obejrzeć i wtedy decydować!:D
         • Avatar
          michal9o90 18.04.2013 12:53
          Re: Niesamowite
          Hehe, z tym się zgadzam, NIE SŁUCHAJCIE MNIE, trzeba samemu obejrzeć, dlatego rzadko kieruję się zdaniem innych… seria owszem jest dobra, mówie to od początku, jest przyzwoicie zrobiona, a fabuła przedstawia dość poważny problem, seria tylko dla starszych widzów (czyt. dojrzałych), jednak do mnie zwyczajnie nie trafia, chyba nie moje gusta, dlatego ją tak drastycznie odbieram, a szczególnie Misaki, dostaje białej gorączki jak tylko się wypowiada. Ale jedno przyznam, jest masa zabawnych momentów.
          • Avatar
           JPP 19.04.2013 04:05
           Re: Niesamowite
           I to właśnie lubię! Jak ktoś potrafi podyskutować, a nie kłóci się bez sensu! Polać piwo dla michal9o90!
           • Avatar
            michal9o90 20.04.2013 09:37
            Re: Niesamowite
            Heh staram sie, w końcu i tak wszystko rozchodzi sie o gusta i wartości, które sie kształtują całe życie, chodź jest pewna granica co jest dobre :-)
 • Avatar
  A
  Artevius 17.01.2013 21:27
  Tak smutne że aż śmieszne i jednocześnie tak śmieszne że aż smutne. I cholernie realne. Mocna seria, która skłania do refleksji nad życiem.  kliknij: ukryte  Ode mnie 9/10.
 • Avatar
  A
  Gnosis. 20.10.2012 12:57
  Wszystko pięknie, ale...
  Fabuła świetna, choć momentami za wolna, główny bohater od razu zjednał sobie moją sympatię. Jestem też wielbicielką mangi o tym samym tytule, głównie z powodu lepszej kreski. Jest tylko jedno ALE – grafika. Strasznie mnie irytowały momentami zniekształcone postaci i jaskrawe kolorki.
 • Avatar
  A
  Jaru93 4.10.2012 07:54
  Świetne ;) Sam jestem troche takim hikikomori więc utożsamiłem się z bohaterem. Można było się pośmiać ale i zastanowić choćby nad tym czy to wszystko co nas otacza to nie przypakiem jeden wielki spisek…
 • Hiki 7.04.2012 07:31:43 - komentarz usunięto
  • Chemik89 7.04.2012 09:01:23 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  blanka87 5.03.2012 21:24
  10/10 dużo śmiechu, nie tylko z biednego hikikomori, ale też z typowo ludzkiego słomianego zapału, który gaśnie rozproszony czymkolwiek tymczasowo interesującym…
 • Avatar
  A
  Żelatyna 14.11.2011 19:41
  Bardzo by mi się spodobało gdyby nie sąsiad nudziaz. dopoki dane bylo nam ogladac jak nasz slawny hikikomori spiewa purupurupuru purin, to było naprawdę fajne.Tylko trochę motyw z  kliknij: ukryte  po prostu nudny. Jak to po raz enty Sato cieszy się z iluś ta giga baitów zdjęc.
 • Ichimaru 9.11.2011 19:12:27 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  Novalogic 1.11.2011 20:27
  Zdecydowanie warto
  Pierwsza od dosyć dawna seria, która otrzymała ode mnie dyszkę na MAL­‑u. Mógłbym co prawda wskazać w niej kilka niedociągnięć, jak zbytnio zdeformowana grafika w niektórych scenach, czy to fioletowe coś w finałowym epizodzie, jednakże wymowa całości się przez to nie zmienia. NHK ni Youkoso bardzo ciekawie oddaje problem społeczny jakim stało się hikikomori. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie seria satyryczna. Świetnie określił to autor recenzji, iż nadaje się ona bardziej do refleksji niż do śmiechu. Mnie osobiście uderzyła dobitność z jaką ukazane zostały przywary bohaterów, co nasuwa jednocześnie myśl – jak na tę pozycję zareagują osoby, których ona dotyczy? Ponadto – na całe szczęście – anime to uniknęło plagi, która ostatnio zalewa japońskie animacje, a mianowicie głupoty w najczystszej postaci. Nie ma tu kilkunastoletniego bohatera „jakitojajestemnajnieszczęśliwszy” który rozwiązuje swoje wszystkie problemy żałosnymi monologami o tym jak to naprawi świat.

  Zdecydowanie polecam do obejrzenia.
 • Avatar
  A
  kako 30.05.2011 21:39
  Na NHK trafiłam przypadkiem szukając czegokolwiek o tematyce przynajmniej częściowo podobnej do Kuragehime (przy którym – swoją drogą – świetnie się bawiłam). Założyłam, że NHK będzie błyskotliwą komedią z bohaterem w typie sympatycznego dziwaka. Cóż, pomyliłam się i to bardzo, na szczęście na plus. Nie pamiętam, by historia któregokolwiek bohatera anime tak mocno mnie dotknęła. Autentyczność przeżyć Satou jest dla mnie ewidentna. Przypuszczam zresztą, że twórca tej postaci sprawdził większość ukazanych doświadczeń na własnej skórze. Jest tu jakaś szczerość – dotkliwa i bardzo prawdziwa. Tatsuhiro może być przez wielu odbierany jako bohater żałosny, groteskowy czy zbyt mocno przerysowany. Z drugiej strony to ciekawe jak wielu widzów utożsamia się z tą postacią. Wydaje mi się, że (jak na ironię) Satou to taki współczesny everyman – mocno pogubiony w rzeczywistości, otoczony masą technologicznych zabawek i rozpaczliwie poszukujący jakiegoś znaczącego celu. A że pechowiec to już inna sprawa :)))( kliknij: ukryte . Z czystym sumieniem daję 10/10.
  • Avatar
   Hitori Okami 30.05.2011 22:19
   Najbardziej znany hikikomori wśród pisarzy...
   ...i najbardziej znany pisarz wśród hikikomori ;) Mowa oczywiście o Tatsuhiko Takimoto, autorze powieści quasi­‑autobiograficznej, która posłużyła za kanwę mangi i anime. Myślę, że właśnie dlatego przeżycia bohatera wydają Ci się takie autentyczne. I chociaż kilku wątków nie znajdziemy w książce:  kliknij: ukryte , to mimo to i tak uważam ją za lepszą od anime (któremu zresztą dałem 10/10). Powieść jest utrzymana w poważniejszym duchu, przez co wydaje się jeszcze prawdziwsza i bardziej przytłaczająca.
   Natomiast mangę radzę omijać szerokim łukiem. Twórcy od pewnego momentu jadą po bandzie, nie licząc się w ogóle ani z duchem, ani przesłaniem oryginału.
   • Avatar
    kako 31.05.2011 02:03
    Re: Najbardziej znany hikikomori wśród pisarzy...
    Dzięki za wskazówkę! Miałam sięgnąć po mangę, ale jeśli faktycznie jest tak jak piszesz, to chyba nie warto (?). Cóż, w takim razie muszę dopisać kolejną powieść do mojej listy życzeń ^-^
    • Avatar
     bassty 16.06.2011 00:54
     Re: Najbardziej znany hikikomori wśród pisarzy...
     tez chyba siegne w takm razie bo seria szczerze zasluguje na 10 a skoro powiesc lepsza wiec chyba warto.Choć anime to posiada zaletę której książka nie bedzie miała a mianowicie OST które budowało cały klimat w tej produckji.Muzyka odzwiezciedlała sytuacje .Szczególnie spodobał mi się kawałek Hitori bochii którego melodia nasuwała mi na myśl „wydymało mnie zycie(znowu)".Choć zawsze można sobie coś puścić w tle.
     • Avatar
      kako 16.06.2011 13:50
      Re: Najbardziej znany hikikomori wśród pisarzy...
      sprawdź Hitori no Tame no Lullaby – gwarantuję, że przy takim podkładzie muzycznym będzie się jeszcze lepiej czytało :)
      • Avatar
       bassty 16.06.2011 20:12
       Re: Najbardziej znany hikikomori wśród pisarzy...
       heh offline meet(i nie tylko).Trudno nie rozpoznać.Fakt ale jak dla mnie zbyt przygnębiające choć z pewnością najbardziej klimatyczne.
       This is music you sit out on the porch on a cold night in autumn or winter, smoke a cigarette, and reflect on your life.
       opis ten mówi wszystko.
 • Avatar
  A
  jeruzalem 21.05.2011 22:51
  najbardziej zyciowe anime jakie w życiu widziałem.Genialna koncepcja czyli 10/10
 • Avatar
  A
  bassty 20.05.2011 11:54
  seria trochę zbyt smętna jak dla mnie ale jednocześnie genialna.Polecam cut i dopiero obejrzeć ,wtedy robi naprawde niesamowite wrażenie(wszystko idealnie zlewa się w całość:muzyka,grafika i dialogi).A przynajmniej zrobiło na mnie – 10/10.

  Zmoderowano.
  IKa
  • Avatar
   bassty 21.05.2011 22:58
   heh chyba nie jest to aż tak społecznie nieakceptowalne żeby cenzurować ;]rada jest dobra ,zresztą nie krytykuje ;)
 • Avatar
  A
  Madt 5.02.2011 20:16
  Naprawdę rewelacyjne anime
  Świetne postaci, ciekawa fabuła, dobra muzyka oraz ładna animacja, czyli same pozytywne przymiotniki. :) Jedno z tych „odcinkowych” anime, które oglądnąłem w zaledwie kilka dni. 9/10. Polecam.
 • Anielski_Pyl 9.12.2010 13:30:28 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  anna 23.09.2010 20:34
  szału nie ma
  wiem o co chodzi z hikikomori. z racji studiów mam też przewałkowane depresje, myśli samobójcze, zachowania antyspołeczne etc. jestem w połowie tej serii i mówiąc szczerze jest irytująca. przeczytałam kilka recenzji i zachęcona nimi zaczęłam oglądać. z odpowiednią dla siebie rezerwą. lubię absurdalny humor, ironię i przerysowanie, ale taki rozwój fabuły nijak mnie nie przekonuje. seria ma wiele plusów, ale przerysowanie postaci odbiera jej niemal cały tak wychwalany realizm. nawet biorąc pod uwagę specyfikę postaci, ich zachowania są dla mnie niezrozumiałe i irytujące. może po prostu męczy mnie tok myślenia ludzi z zaburzeniami psychicznymi, bo na takich mi wszyscy wyglądają. a może to zwyczajna bariera kulturowa, której nie mogę w sobie przemóc, trudno powiedzieć. dla własnego spokoju i uczciwości jako odbiorcy, zmęczę serię do końca. ale chwilowo nie przyłączam się do chóru pochwalnego.
  • Avatar
   Hitori Okami 24.02.2011 20:27
   Re: szału nie ma
   Niestety taki jest właśnie tok myślenia i sposób zachowania osób z zaburzeniami psychicznymi. Racjonalne argumenty do nich nie przemawiają, poza tym często nie chcą przyjąć pomocy z zewnątrz. I właśnie o tym opowiada to anime – jeśli bohaterowie sami nie postanowią sobie pomóc, to nikt nie będzie w stanie im pomóc. Chęć zmiany musi wyjść od nich samych. Dlatego zachowanie postaci, choć miejscami rzeczywiście trochę przerysowane, dobrze oddaje istotę problemu… Ale książka i tak lepsza :)
 • Avatar
  A
  krysto 19.09.2010 19:01
  Polecam wszystkim!
  Dla mnie te anime jest po prostu super. Wszystko mi się w nim podobało.
  Opowiedziana historia jest niesamowicie wciągająca, dająca czasami do myślenia, a do tego w całość został wpleciony genialny humor.
  Trzeba jeszcze wspomnieć o bardzo realnych bohaterach, których nie da się nie lubić. Całość uzupełnia doskonałe bardzo dobra grafika i idealnie pasująca muzyka.
  Jakby tego jeszcze było mało, to trzeba pamiętać o genialnym zakończeniu.
  Polecam wszystkim.
 • Avatar
  A
  Anpan 19.09.2010 15:00
  wow
  Właśnie obejrzałem 13 odcinek, był genialny ! Początek NHK wydawał mi się głupi do potęgi, ale z każdą następną chwilą zostałem oczarowany. Jak na razie poziom jest bardzo dobry, zakończenia jeszcze nie znam, ale czuje, że się nie zawiodę.
 • Avatar
  A
  Deathseeker 12.09.2010 15:18
  Anime po prostu fantastyczne. W interesujący sposób przedstawiona „przypadłość głównego bohatera. A i drugoplanowe postaci mają się czym popisać. Z chęcią obejrzę je jeszcze raz.
 • Avatar
  A
  pewupe 16.07.2010 23:19
  Super!
  Oglądałam to anime już dość dawno, ale oprócz Fruit Basket i FMA nie znalazłam nic co mimo dużej ilości humoru porusza poważne tematy. To anime jest wspaniałe! Na pierwszy rzut oka komedia, ale gdy się sporzy głębiej można znaleźć pewną głębie i psychologie. Polecam.
 • Muh 24.05.2010 16:11:23 - komentarz usunięto
 • Avatar
  A
  Aver 24.04.2010 22:56
  Zanim trafiłem na tę serię, spotkałem się oczywiście z terminem hikikomori. Wiedziałem doskonale co on znaczy, ale jednak nie do końca rozumiałem wtedy problem tego zjawiska.
  Historia osoby, która zamyka się w swoim mieszkaniu na kilka lat była dla mnie tak dziwna i absurdalna, że dosłownie turlałem się pod biurkiem oglądając to anime.
  Podczas ponownego seansu, zaśmiałem się może dwa razy…
 • Avatar
  A
  kalin34 6.03.2010 16:27
  Anime poruszające wiele trudnych sfer życia społecznego oraz wpływ cywilizacji na jednostkę, która nie potrafi sobie poradzić z przygniatającą presją.
  Naprawdę bardzo dobre anime obyczajowe­‑komediowe.
  Moja ocena: 9/10
 • Avatar
  A
  Prox 10.10.2009 00:12
  Po prostu majstersztyk ! Seria świetna pod każdym względem, przede wszystkim bardzo realna. Zakończenie trzyma w napięciu i do końca nie wiadomo jak losy się potoczą.

  Zakończenie genialne a w sumie to ostatnie 2 odcinki

  Temat usunięto. Żywy moderator nie da się złapać na próby wstawienia wulgaryzmu z użyciem spacji i cyfr…
 • Avatar
  A
  comander_barnik 10.09.2009 20:33
  Genialna seria, pod powierzchnią komedii kryje sie analiza problemów współczesnego społeczeństwa. Pierwsze anime po którego obejrzeniu walczyłem cały dzieńze sobą żeby nie obejrzeć drugi raz pod rząd. Polecam także soundtrack, jeden z lepszych jakich słuchałem.
 • Avatar
  A
  Bajdur 14.06.2009 19:06
  fajna seria. Faktycznie podobny styl jest w filmach Koterskiego. Przypomina to moje życie, jeszcze chwila i sam zamknę się w domu… Problem wykluczenia ze społeczeństwa mamy i na naszym podwórku.
 • Avatar
  A
  Olga 29.04.2009 20:01
  Trafiłam na to anime zupełnie przypadkiem, przeczytawszy krótki opis obejżałam całą serie i muszę powiedzieć…
  no właśnie…
  pomysł bardzo ciekawy ale co do fabuły i samego zakończenia…. zakończenie mnie akurat rozczarowało,  kliknij: ukryte Anime dosyć zabawne, ale… miałam nadzieję na większy rozwój wydarzeń.
  Polecam jednak osobom którym znudziły się historie o zagładzie świata, kolejnych sailor moonach i tym podobne, warto czasem obejżeć coś co się naparawdę dzieje, o prawdziwych ludziach.

  Zamaskowano spoiler.
 • Avatar
  A
  Deedlith_Anthy 25.02.2009 17:41
  NHK.
  Seria swietna, realistyczna, dajaca do myslenia.
  Podobalo mi sie, jak dobrze uchwycila mentalnosc otaku, mistrzowsko ukazali fanatykow eroge, figurek i MMORPGow ;D
  Glowny bohater­‑strasznie antypatyczny,nie dosc  kliknij: ukryte 
  Ech, seria naprawde mnie wciagnela, szybko skonczylam wszystkie odcinki…I chcialoby sie jeszcze.Grafika byla cienka miejscami, malo szczegolowa, ale ogolnie ok.Sciezka dzwiekowa…pierwszy ending mial swoj klimat, Youkoso Hitori no Bocchi tez(zwlaszcza w wersji instrumentalnej). „Tajemnicza Pururin”(Tak, tajemniczA, a nie tajemniczY jak gdzies w komentarzach bylo- „Pururin” jako imie bohaterki,a nie dzwiek)byla dokladnie taka, jaka miala byc i jaka jest 3/4 utworow z anime- ABSOLUTNIE KOSZMARNA. Fajnie, ze wiekszosc utworow byla w kompletnie innym stylu ;D
  Seria (IMHO)zasluguje na 9/10 w swojej kategorii. Kazdy interesujacy sie Japonia i jej problemami powinien ja obejrzec, o osobach lubiacych anime troche bardziej psychologiczne i o LUDZIACH, a nie diclonusach czy superwojownikach nawalajacych sie nie wspominajac.

  Ukryto ;)
  Moderacja
  • Deedlith_Anthy 25.02.2009 17:43:51 - komentarz usunięto
  • Avatar
   Deedlith_Anthy 25.02.2009 17:52
   Re: NHK. -Jeszcze cos...co do recenzji.
   Avellana napisał(a):
   Podobnie skonstruowani są pozostali bohaterowie – skrajny otaku Yamazaki, uznający tylko „dwuwymiarowe dziewczyny”

   Napisanie tego jest bledem.
    kliknij: ukryte Avellano, to nie jest jeszcze ten najciezczy przypadek otakizmu :)
 • Avatar
  A
  Mel 15.02.2009 19:34
  9/10
  Ze względu na humor i treść. Przy tym anime smialem się najczęściej poza tym troche romansu, troche dramatu i zyciowej nuty. Bardzo fajnie sie ogląda. Polecam bardzo
 • Avatar
  A
  marheva 15.02.2009 16:54
  Perełka:)
  'taki „Dzien swira” w japonskich realiach' -swietnie powiedziane.
  Nie widzialem serii, ktora tak swietnie operowalaby ironia:)
  Najlepszym tego przykladem sa przewrotnie smieszne 'dramatyczne momenty ':)
  Ludki od tego anime chyba brali lekcje od Koterskiego(seniora oczywiscie;)
 • Avatar
  A
  Gryfon 23.11.2008 11:44
  Rewelacja
  Kocham NHK i jego wszystkich porąbanych bohaterów, przy których Satou jest chyba ... najbardziej normalnym. Seria bez precedensu (no chyba tylko Genshiken), totalna – kiedy jest śmiesznie – jest bardzo śmiesznie, kiedy depresyjnie – bardzo depresyjnie. Aż dziw bierze, że serię wyprodukowało Gonzo! Minął dopiero jeden dzień od momentu, kiedy skończyłem ostatni odcinek, a już tęsknię za Satou, Yamazakim, Misaki i Senpai. Muzycznie, graficznie, fabularnie i psychologicznie – Rewelacja!!!
 • Avatar
  A
  imprecis 5.07.2008 13:15
  Moje ulubione anime!
  Strasznie podoba mi się to anime, ma w zasadzie wszystko czego oczekuje od genialnego anime – świetna psychologia, drugie dno z którego człowiek może coś wynieść. Kolejna sprawa to sam byłem kiedyś pół­‑hikikomori, często również mam zakręcone wizje jak główny bohater, więc b.się z nim utożsamiam :)
  Moja ocena – 10/10. B.polecam.
 • Avatar
  A
  adam 12.04.2008 14:11
  imo
  Jest to taki „Dzien swira” w japonskich realiach (no i w formie serialu). Naprawde polecam jako cos oryginalnego i innego od tych wszystkich cukierkowych dziewczynek, mechow i kosmitow.

 • Avatar
  A
  clbs 26.03.2008 14:18
  Świetne
  Anime jest po prostu świetne, porusza bardzo wiele problemów, a co najważniejsze nie jest to jakiś ciężki, psychologiczny kawałek kina, bo wszystko podali w bardzo przystępnej, często komediowej formie. 9/10 bym dał : D
 • Avatar
  A
  Paniol 26.03.2008 00:23
  Nice!
  anime naprawde warte uwagi,polecam
 • Avatar
  A
  MIAsto kalafiorów 8.03.2008 17:55
  ...
  Piękne anime. Minutę temu skończyłam ostatni odcinek. 'Welcome to the N.H.T.' bardzo na mnie wpłynęło (możliwe, że dlatego, bo sama mam podobny problem, co główny bohater), śmiałam się, płakałam i przede wszystkim głęboko zastanawiałam się nad swoim życiem. Zgodzę się z Avellaną, że to anime różni się od innych realizmem postaci (szczególnie Satou); czasem wydawało mi się, że widzę siebie i moich bliskich. POLECAM!!!
 • Avatar
  A
  Chucky_Tbg 22.02.2008 21:33
  Jedno z najlepszych
  W sumie to wszystkie anime lubie ale to mnie niesamowicie wciągnęło pare razy się połakałem i śmiałem do łez.Trzeba to zobaczyć nie ma sensu opowiadać.
 • Avatar
  A
  kuba 5.02.2008 23:54
  swietne
  Seria naprawde warta obejrzenia, sklaniajaca do przemyslen, mimo podejmowanych tematow nie ma w mniej przesadnego dramatyzmu, przynajmniej jak dla mnie. Do tego ten humor, swietny choc prawie zawsze kryjacy cos za soba, i oczywsicie muzyka!! Jak dla mnie bardzo dobra, budujaca nastroj:)

  Szczerze zaskoczyl mnie final, spodziewalem sie raczej jakiejs tragedi albo cos w tym stylu, a tu w zasadzie happy ending, ale to dla mnie duuuzy plus bo lubie takie zakonczemia :)
 • Avatar
  A
  Lord Ilpalazzo 4.11.2007 22:02
  Piękne, śmieszne, wzruszające i do refleksji.
  Coś niesamowitego. Seria która zbija z panteonu anime wszystkie jakie kiedykolwiek dotąd wyprodukowano. Humor czasem refleksyjny, czasem sytuacyjny ale zawsze pierwszorzędny. Piękna muzyka, śliczna grafika no i co najważniejsze, doskonała treść. Nie spotkałem sie jaszcze z anime tak głębokim a jednocześnie zrozumiałym. Nie przesadzę chyba jeśli powiem, że NHK ni Youkoso! otwiera oczy na świat w najróżniejszych aspektach. Człowiek zaczyna patrzeć inaczej na pewne rzeczy, dojrzalej i bardziej odpowiedzialnie. Niezależnie od wieku. Polecam każdemu kto chce zobaczyć jak dokonać animacyjnego cudu na miarę tysiąclecia.

  10/10 z czystym sumieniem, po raz pierwszy w życiu bez najmniejszych wątpliwości.
 • Avatar
  A
  shenjiru 19.10.2007 15:31
  Switne
  Seria idealnie trafila w moje gusta. Ogladnelem juz ja 2 razy i jeszcze napewno do niej kiedys wroce, a soundtrack zalicza sie do moich ulubionych. Serdecznie polecam ^^

  fabula: 7/10
  dzwiek: 9,5/10
  grafika: 8/10
  postacie: 9/10
 • Avatar
  A
  Unkown 28.09.2007 15:36
  huh
  Jak dla mnie genialne, prawdopodobnie też dla wszystkich których dotyczy choć troche tematyka NHK.
  Muzyka jest nie do opisania, świetnie podkreśla klimat całej seri a nawet czasami go tworzy.
  Grafika nie błyszczy ale nie wyobrazam sobie innego rozwiązania niz to zastosowane.

  huehue przepowiadam wam grzesznikom i niedowiarkom, plaga Hikikomori spadnie za pare lat także na Polske >_<
 • Avatar
  A
  Tyczek 5.08.2007 15:43
  Wzruszająca seria skłaniająca do przemyśleń...
  Jak z początku podchodziłem do serii bardzo sceptycznie. Tak jak zwykle okazało się to całkowicie nie adekwatne. Z odcinka na odcinek seria wciąga coraz bardziej. Przedstawione losy jednostki w znacznym tempie rozszerzają się na problemy innych osób. Seria uczy, że trudno być 100 % egoistą. Zawsze znajdą się osoby, którym należy pomóc, albo te które pomogą nam. Soundtrack to majstersztyk. Nie mogę oderwać się od słuchania. Seria wyjątkowa pod każdym względem. Ponadto w 100 % zasłużona pochwała dla studia GONZO za NHK ni Youkoso!. Moja ocena 10.
 • Avatar
  A
  maxio87pl 1.04.2007 01:01
  nic szczegolnego
  Wiem tyle ze po 3 czy 4 odcinkach wywalilem serie z dysku… nic nie znalazlem w niej zadnego punktu zaczepienia na ktorym moglbym kontynuowac ogladanie tej oto seri… moze i ci co obejzeli ja do konca wiedza jakie beda losy „czubka” co z domu wyjsc nie moze…tak czy siak nic szczegolnego…
  • Avatar
   MoonMan 15.05.2007 15:29
   Re: nic szczegolnego
   Wiem tyle, że po 3 czy 4 odcinkach nie mogłem oderwać sie od tej seri. Nie znalazłem w niej żadnego słabego punktu, który mógłby mnie do tego skłonic. Może ci co obejrzeli tylko 3 czy 4 odcinki i wywalili serię z dysku to „czubki”, a może i nie…tak czy siak Welcome to the NHK! jest serią bardzo ale to bardzo dobrą pod każdym względem, a dla mnie osobiście jedną z najlepszych(jeśli nie najlepszą) jaką miałem okazję zobaczyć.

   No i to by było na tyle :]

   PS.Tylko mi się tu nie obrażać za te „czubki” to była tylko parafraza;)
  • Avatar
   Prox 29.08.2009 00:05
   Re: nic szczegolnego
   Jak można oceniać anime po 3­‑4 odcinkach. W dodatku trzeba wiedzieć co to hikikomori (a raczej kim są i czym się objawia te schorzenie).
 • Avatar
  A
  sami25 26.03.2007 11:38
  NHK i'm lovin' it
  Tytuł do, którego z początku podchodziłem z dystansem, bo czy historia o obłąkanym człowieku mającym poważneproblemy z wyjściem z pokoju za dnia może być ciekawa? Może i to bardzo. Pisząc o NHK ni Youkoso nie wiem tak naprawdę z której strony zacząć pisać, więc mój komentarz jest trochę „poszarpany”. Podobała mi się atmosfera panująca w całej serii, która się udzieła także i mnie. Gdy słyszałem na początku piosenkę w stylu Puru rin, puru puru rin zaczeło mi się robić, żal Satou, a po pewnym czasie mnie to denerwowało..lecz po pewnym czasie polubiłem ją. To co mi najbardziej odpowiadało w Welcome to NHK to oryginalność, racjonalne zachowanie się postaci i co chybanajważniejsze pozostawiało refleksję. Powiem więcej z racji tego, że NHK wciągło mnie i oglądałem przez 2 dni niczym maniak muszę powiedzieć, że to pozwoliło mi się wczuć w rolę głównego bohatera, bowiem podownie jak on byłem odcięty od reszty świata w swoim pokoju na czas oglądania. Równie bardzo jak Satou podobała mi postać Misaki dziewczyny(, chciała pomuc kliknij: ukryte . Elementy komediowe bywające w serii stanowią pewna równowagę dla poważności (osobiście oglądając śmiałem się, lecz zaraz potem czułem się zarazem przynębiony  kliknij: ukryte . Swoją drogą zastanawiam się co będzie później .. co mnie nakręca. Osobiściedaję ocenę 9/10
  • Avatar
   Koc 21.01.2008 00:50
   Re: NHK i'm lovin' it
   Nic więcej nie mogę dopisać… Dokładnie tak samo jest ze mną seria jest wspaniała i przez 2 dni non stop oglądałem. Szczególnie Misako… Zakochałem się w niej gdy pierwszy raz zobaczyłem ją w tym anime, a gdy w późniejszych epizodach gdzie wyraźnie było widać, że jest przygnębiona albo gdy uciekała od Satou miałem zamiar go zabić za to, że za nią nie pobiegł ani nigdzie z nią nie wyszedł :O Po skończeniu serii(Kilka godzin temu) Aż do teraz ogarnęło mnie niemożliwe uczucie, smutek, żal a jednocześnie złość, że ta seria się skończyła, mógłbym oczywiście jeszcze wiele opisać co o niej myślę ale było by tego za dużo… z czystym sumieniem daję temu anime 10
 • Avatar
  A
  Martinez 7.03.2007 16:30
  NHK ni Youkoso!
  Bardzo dobra seria, o której można powiedzieć, że jest przemyślaną i inteligentną rozrywką. W pewien sposób próbuje zarysować nam kilka problemów współczesnego społeczeństwa, i całkiem dobrze jej to wychodzi.

  Bohaterowie realistyczni i interesujący, zwłaszcza Satou – jego wewnętrzne przemyślenia jak i czasami niezwykle zmienne zachowania przedstawiają się niezwykle interesująco. I rzeczywiście czasami wydaje się być bardzo niesympatyczną postacią, aczkolwiek moim zdaniem dzięki temu zdaje się być prawdziwy jako człowiek.

  Na szczególną uwagę zasługuje muzyka, która w moim przekonaniu wręcz idealnie pasowała do tego co się dzieje na ekranie, a sporo utworów towarzyszących bohaterom to bardzo łatwo wpadające w ucho i bardzo przyjemne w odbiorze kompozycje

  Seria pomimo moim zdaniem ogólnie smutnej wymowy jako całość, ma sporo elementów humorystycznych, aczkolwiek czasami śmiech ten prowadzi do pewnej głębszej refleksji, lub też przedstawienia nam pewnego problemu którego staramy sie nie zauważać, a który może również nas dotyczyć.

  Podsumowując seria, którą warto zabaczyć, aczkolwiej jak wspomniała recenzentka, przeznaczona dla starszych i bardziej zaawansowanych widzów.
 • Avatar
  A
  achiever 4.03.2007 23:26
  dobre, trochę z innego punktu widzenia niż Ava
  Długie, że nie chciało mi się czytać całego, ale dobrze ujęte. NHK to rzecz o życiu.

  Enyłej nie bardzo zgadzam się, że bohaterowie przerysowani, nazbyt nierealni, choć taki może być ich odbiór. Nie zgadzam się, bo widziałem w życiu jeszcze bardziej nierealne jednostki, jak te przedstawione w NHK.

  Ocena na chwilę obecną dla NHK! ni youkoso 8+/10.
 • Avatar
  A
  Szuki 1.03.2007 22:22
  Super...
  Bardzo, ale to BARDZO podobało mi się to anime. Rewelacyjne postaci, fajna kreska, muzyka (ending po prostu wymiata!), i historyjka. BRAĆ I OGLĄDAĆ!!!

  grafika­‑8
  dźwięk­‑9
  postaci­‑9
  fabuła­‑7
 • Avatar
  A
  Belvegor 22.02.2007 20:47
  miodzoi
  To anime naprawde zapadlo mi w pamiecie, baaardzo mi sie podobalo choc zakonczenie pozosawilo pewien niedosyt. Napewno jest ono warte polecenia. osoby sporym doswiadczeniem o anime napewno sie niezawioda, dla laikow moze byc miejscami nudne.

  daje 9/10
 • Avatar
  A
  wa-totem 16.02.2007 18:35
  uff, skończyłem... świetne!
  Wyjątkowa seria… ostatnie pół godziny siedziałem i pisałem komentarz porządkując moje wrażenia… nasmarowałem tyle że po dodaniu paru linijek wyszła mi recenzja alternatywna. Właściwie nie aż tak bardzo alternatywna, ale…

  No chyba że Ave nie przyjmie do publikacji, wtedy będzie długi komentarz :)
 • Avatar
  R
  teneryfa 1.02.2007 00:30
  chwilkę...
  9/10 za grafikę?

  poważnie? „płynna animacja”? miejscami jest naprawdę strasznie. zdecydowanie zawyżona ocena!
 • Avatar
  A
  Kelly 16.01.2007 08:38
  pozwolę sobie przedstawić odmienną opinię od zachwyconych Komentatorów
  Czy można nie lubić Monty Pythona? Można, nie lubię go, chociaż wielu moich kolegów dziwi się, jakże to możliwe. Wszystko to zaś ze względu na specyfikę Monty'ego, która zupełnie mi do smaku nie przypada. Podobnie jest z NHK. Rzeczywiście, seria ma ręce i nogi, jest ładnie zrobiony etc. Redaktor naprawdę doskonale wypunktowała jego silne strony, tyle, że jakoś nie udało mi się polubić bohaterów. Niby spełniam warunki wiekowe oraz doświadczenia, ba, jestem pewnie od głównych bohaterów ze dwa razy starszy. Doskonale wiem, co to znaczy mieszkać z dala od świata, w którym się wyrosło oraz od rodziny, gdyż od chwili pójścia na studia 19,5 roku temu mieszkam daleko od swojej miejscowości oraz swoich bliskich. Problemy więc ze znalezieniem miejsca dla siebie, pracy, mieszkania, koegzystencji z innymi, miłości na całe życie nie są mi obce. Zdaję sobie sprawę, że NHK, która porusza te zagadnienia jest, jak zaznaczyła Redaktor, krzywym zwierciadłem rzeczywistości. Tyle, że trzeba jeszcze lubić krzywe zwierciadła. Lubię bohaterów, którzy jakoś działają rozsądnie. Lubię bohaterów, z którymi mogę się utożsamiać, albo przynajmniej, których działania mogę odnieść do siebie, zastanawiając się, jak to ma się do moich doświadczeń, jak ja postąpiłbym w takiej sytuacji? Przy tego typu produkcji jest to praktycznie niemożliwe, gdyż samym założeniem krzywego zwierciadła jest przejaskrawienie niektórych elementów rzeczywistości. Dlatego, według mnie, jest to anime przede wszystkim dla osób umiejących zaakceptować absurd stosowany dla uwypuklenia jakichś zjawisk. Ja nie potrafię i dlatego nie jest to seria dla mnie, chociaż obejrzałem niemal wszystkie odcinki, a to dlatego, że odnalazłem w nim masę odniesień do japońskiej rzeczywistości. Czytując Kyodo News czy Japan Times regularnie od razu odniosłem wrażenie, że serial ten porusza tematykę wprost ściąganą z kolumn gazet. Dlatego starałem się obejrzeć NHK traktując go raczej jako studium przypadku, niżeli coś, co ma zapewnić widzowi przyjemność oglądania. Tyle, że mnie, przypuszczam odwrotnie niż zdecydowaną większość polskich miłośników anime, interesuje Japonia, przy okazji zaś anime, a nie – anime, przy okazji zaś Japonia.

  Dlatego każdemu potencjalnemu widzowi radziłbym, żeby najpierw przeczytał recenzję, która jest świetnie napisana oraz naprawdę wnikliwa, pozwalająca wyrobić sobie opinię Czytelnikowi na temat serialu. Jeżeli taka osoba uzna, że spodobałaby się jej ten serial, to faktycznie, otrzyma dokładnie to, co opisała Redaktor.
 • Avatar
  A
  zynkielem 2.01.2007 12:47
  ***
  jak dla mnie rewelacja seri nie mam niczego do zazucenia . dosc oryginalna niekonwencjonalna opowiesc , casłkowicie wybijajaca sie z natłoku tych " słodkich upiekszanych histori”
  cos zupełanie innego , do samego konca nie wiemy coi stanie sie z satou­‑kunem a ogulnie potrafi sie sprzeciwic naszym oczekiwaniom .


  polecam bardzo bo to doslownie rewelka!!

 • Avatar
  A
  Ypsilon 30.12.2006 22:32
  Wspaniałe
  A ja już zabierałam się za pisanie recenzji… ;)

  Oglądając NHK ni Youkoso! wiele razy miałam ochotę śmiać się lub płakać razem z bohaterami. I właśnie to mnie urzekło – niesamowity, momentami wręcz okrutny realizm.
  Moim zdaniem najsłabszym punktem serii, poza wspomnianym natłokiem wydarzeń, był miejscami projekt postaci. O wiele lepsza jest ich animacja – „papierowi bohaterowie poruszający się na wietrze” zasługują na uznanie.
  Muzyka jest niesamowita. Od „Mysterious Purupuru Pururin” i endingu można się uzależnić ;) Za najlepsze uważam dwa utwory – „Youkoso! Hitori Bocchi” towarzyszący  kliknij: ukryte  i „Kagerou Ressha”, który pojawił się przy  kliknij: ukryte .

  Podsumowując – interesujące, wartościowe anime, ale nie dla każdego. Przede wszystkim do refleksji.
  • Avatar
   Monek 18.05.2013 23:15
   Re: Wspaniałe
   Ja również bardzo lubię te anime. Nawet mam skompletowanych kilka tomów Welcome to NHK. A co do muzyki jest super, mi również przypadły do gustu te same utwory co Tobie. Pozdrawiam :)
 • Avatar
  A
  achiever 30.12.2006 16:57
  anime obowiązkowe
  Naprawdę anime warte obejrzenia, choćby dla ujrzenia właśnie pięknej grafiki, dzięki której oglądając morze w zmroku i pod gęstymi chmurami (brakuje tylko żeby Chthulhu się wynurzył:), będące tylko w anime, doznać odczucia jak gdyby widziało się taki imponujący widok „in real”.

  Oprócz smakowania barw i estetyki NHK! ni youkouso, to samo zagadnienie jest poruszające i pełne wielu pomniejszych, które w rezultacie dają to pierwsze:), czyli hikikomori (sroga nazwa przy okazji:P). Tak jak już Avellana napisała (optymalna recenzja dla niezwykłej serii przy okazji, a tę serię to wydaje się że rzeczywiście ciężko do niej podejść, by ją opisać na obiekt) mocny punkt to bohaterowie, którzy mimo swoich wad, są dobrym odzwierciedleniem nas samych. Są właśnie „ludźmi z krwi i kości”, może czasem z większymi problemami (zwłaszcza Satou i… dalej już nie napisze:) niż nasze, ale potencjał do nich ma każdy (hehe żeby nie było tak pesymistycznie, to przede wszystkim mamy potencjał by było całkowicie w porządku). Do tego co jeszcze lepsze to, to że widzimy jak te problemy są przede wszystkim w głowach samych bohaterów, bo ich można darzyć w istocie wielką sympatią, a sami próbują przekonać się o czymś innym, jakby był na to czas:) W ten sposób, przynajmniej jak dla mnie seria daje mocnego kopa, że zamiast oglądając serię pełnych niezwykłych superbohaterów (lub przynajmniej zwykłych superbohaterów;), tym razem możemy wczuć się w tych, którzy mają raczej anty­‑moce i dalej czerpać rozrywkę, doznając nieraz ciekawego katarhsis (z tym jednak bez przesady, seria nie jest aż tak niezwykła), zauważając że problemy czy ich brak nie są czymś szczególnym.

  Mimo ciekawie, prowadzonej epizodami, fabuły seria ma parę zwolnień, przy których można się nudzić, czy nawet zniechęcić, warto być jednak wytrwałym i przebrnąc dalej (a niektórzy w ogóle tego może nie zauważą).

  Muzyka jest bardzo dobra, pururin naprawdę nieźle wchodzi w głowę, a wszelkie modyfikacje tego kawałka świetnie podkreślają odpowiednie momenty w życiu bohaterów.

  Mimo wielu zalet, daleko tej serii do bycia szczególnie wybitną, ze względu na opisywane już przez Avę, nieporozumienie fabularne, które czyni ją nie do końca wiarygodną (choć w dobrej zabawie w oglądaniu mi nie przeszkadza, jedynie za to po prostu 10, ani 9 dać nie mogę) no i czasem anime zmienia swój charakter, że staje się nie bardzo wiadomo o czym. Tak czy owak czerpałem porządną dawkę rozrywki i to jedno z oryginalniejszych anime ostatnio, że zachęcam do obejrzenia Welcome to the NHK! a przy okazji jeszcze dorzucę ocene ode mnie, czyli 8/10 za całokształt (8+/10 jeśli skrajnie subiektywnie, nie wiem za co:).