Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Zasady

 1. Tekst należy przysyłać na adres recenzje@tanuki.pl w plikach .txt, .doc lub .rtf - są dla nas najłatwiejsze do obróbki. Wskazane jest przepuszczenie tekstu przez sprawdzenie w edytorze tekstu zawierającym autokorektę i wyłapanie literówek.
  Uwaga: prosimy o zawarcie w tytule emaila adnotacji "[anime]" (bez cudzysłowu), np. tytułując go w następujący sposób:
  [anime] Recenzja anime - Pom Poko
 2. Recenzja wielkim dziełem literackim być nie musi. Niemniej musi być w miarę spójna i sensowna. W sumie chodzi o literackie przetworzenie odpowiedzi na pytanie (wyimaginowanego) kolegi: "Słuchaj, widziałaś/eś to, to powiedz, o czym to i czy warto oglądać?". Jako minimum powinna zawierać dwa elementy:
  1. O czym "to" jest - nie chodzi o streszczenie pierwszego odcinka, tylko pokrótce o zawiązaniu intrygi - bez spoilerowania, ale żeby było wiadomo, czego się spodziewać. To może być jeden krótki akapit, albo trzy długie - to trochę zależy od serii. O niektórych da się wszystko powiedzieć w dwóch zdaniach, ale gdzieniegdzie trzeba dorzucić kawałek wyjaśnienia.
  2. Czy "to" warto obejrzeć. Elementy, na które warto (ale nie trzeba absolutnie!) zwrócić uwagę: fabuła (czy ciekawa, czy nie rozczarowuje, czy trzyma w napięciu, czy ma dziury...); bohaterowie (znowu - czy jacyś ciekawi, czy kompletnie sztampowi); kreska (czyli: czy ładnie narysowane, czy dopracowane tła, czy zachwyca, czy wygląda przeciętnie - tu brać poprawkę na wiek serii, starsze zawsze są trochę gorsze); ewentualnie animacja (czyli np. jeśli uwagę zwracają jakieś niesamowicie dynamiczne i piękne sceny walk, mamy dużo 3D... takie tam); muzyka (czy wpada w ucho, czy jest przeciętna, czy zwróciła czymś uwagę). Czyli główne wady i zalety. Całość to przynajmniej jeden akapit, może być więcej.
  Uwaga: recenzja z natury jest rzeczą subiektywną i nie należy się tym przejmować, tylko pisać od siebie. Należy zachować zdrowy obiektywizm tylko o tyle, żeby zwrócić uwagę, KOMU rzecz się może podobać: np. "miłośnikom cyberpunku" albo "amatorom komedii romantycznych"... Bo nie ma czegoś, co by wszystkich zachwyciło. Należy w miarę możności sprecyzować "grupę docelową".
 3. Prosimy o nieużywanie uśmieszków, czyli emotikonek. I tak polecą w redakcji.
 4. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na pisownię tytułów japońskich/angielskich, a także imion postaci, nazw własnych etc. - żeby tam się nie zaplątały literówki...
 5. Gatunek - to rzecz ważna dla wyszukiwania w bazie według gatunków ("Jaką polecicie mi komedię?"). Jeśli mamy w bazie ogryzek danego tytułu, recenzent powinien zweryfikować gatunki i wyróżniki i w razie czego zgłosić swoje uwagi podczas przesyłania recenzji.
 6. Oceny - chodzi o ocenę recenzenta, a nie o prognozowaną ocenę innych widzów. Odpowiadać szczerze. Nie ma obowiązku przydzielania punktacji w kategoriach cząstkowych, np. jeśli kompletnie nie pamięta się muzyki, albo rzecz jest z założenia pozbawiona fabuły. Ocena końcowa jest obowiązkowa i musi zostać wprowadzona. Ocena musi się mieścić w skali 1-10 i nie może być ułamkiem (np. 7,5).