Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Sakurakon VII

Anime

Puchi Puri Yuushi

Rodzaj produkcji: seria TV
Rok wydania: 2002
Czas trwania: 26×25 min
Tytuły alternatywne:
  • ぷちぷり*ユーシィ
  • Petite Princess Yucie
Widownia: Shoujo; Postaci: Księżniczki/książęta; Pierwowzór: Gra (inna); Miejsce: Świat alternatywny; Inne: Magia
zrzutka

Uwięziona w ciele dziecka siedemnastoletnia dziewczyna i walka o magiczną tiarę spełniającą marzenia – czas na Puchi Puri Yuushi.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Puchi Puri Yuushi to anime inspirowane popularną serią gier komputerowych firmy GAINAX, znaną jako Princess Maker. Wcielamy się w nich w rolę ojca, któremu (w wyniku rozmaitych zrządzeń losu) przychodzi opiekować się małą dziewczynką. Dziecko należy ubrać, zadbać o jego dietę i edukację, a także wysłać od czasu do czasu do pracy, by dorabiało do kieszonkowego. Głównym celem gry jest zawsze wychowanie córki na prawdziwą damę i uczynienie z niej tytułowej księżniczki. Każda z gier ma jednak aż kilkadziesiąt zakończeń, zatem po osiągnięciu celu zabawę można zacząć od początku i zamiast na księżniczkę, wychować córkę np. na grabarza lub szefową bandytów.

Anime Puchi Puri Yuushi opowiada podobną historię, jednak przedstawioną z nieco innej perspektywy. Główną bohaterką jest Yuushi, zmagająca się z poważnym problemem… Pewnego dnia po prostu przestała rosnąć! Pomimo swych siedemnastu wiosen wciąż wygląda jak mała dziewczynka, co jest przyczyną jej kompleksów i rozmaitych perypetii. Szansa na zmianę tego stanu rzeczy pojawia się wraz z informacją o magicznej tiarze, która spełnić może jedno życzenie swego właściciela. Tę niezwykłą tiarę może zdobyć jednak tylko „platynowa księżniczka” – i to raz na tysiąc lat! Dzięki szczęśliwemu zrządzeniu losu (ale także w wyniku swojego uporu) Yuushi staje się kandydatką do tytułu „platynowej księżniczki”, a tym samym w jej życiu pojawia się szansa na zdjęcie klątwy, dorośnięcie i… bliższe poznanie księcia, o którym marzy większość dziewcząt w królestwie. Organizatorką zmagań o tytuł „platynowej księżniczki” jest bowiem sama królowa.

Puchi Puri Yuushi to seria koncentrująca się przede wszystkim na postaci Yuushi i stawianych przed nią kolejnych wymaganiach, związanych z walką o tiarę. Wraz z rywalkami do tytułu „platynowej księżniczki” zobligowana jest ona do poszukiwania poszczególnych części tiary (każdy jej fragment znajduje się bowiem w innym świecie – m.in. ludzi, demonów czy wróżek). Wszystkie kandydatki sprawdzić się muszą także w bardziej przyziemnych sytuacjach – stawiane są w rolach opiekunek do dzieci, pomagają w kościele i pracują w piekarni. Przechodzą także cykl „szkoleń”, mających uczynić z nich prawdziwe damy. Przede wszystkim jednak dziewczyny rywalizują między sobą i dążą do udowodnienia, że godne są zdobycia tytułu „platynowej księżniczki” i spełniającej marzenia tiary.

Puchi Puri Yuushi ogląda się naprawdę przyjemnie, choć niektórym może wydać się mocno infantylne. Fabuła, skupiająca się na rywalizacji kilku dziewcząt, dążących do zdobycia tytułu księżniczki, nie jest rzeczywiście zbyt ambitna – niemniej jednak seria nadrabia ten mankament wszechobecnym ciepłym humorem. Jeśli anime potraktuje się z pewnym przymrużeniem oka, to może się okazać, że oglądać się je będzie całkiem sympatycznie.

Kreska nie powala na kolana, jednakże jest przyjemna dla oka i powinna przypaść do gustu zwłaszcza miłośnikom magical girls. Pozostałym odbiorcom grafika może się jednak wydać nieco „przesłodzona”. Niemniej jednak współgra ona z fabułą, dlatego też jeśli już ktoś da się wciągnąć w opowieść, to najprawdopodobniej do owej „słodyczy” się po prostu z czasem przyzwyczai i przestanie ona tak mocno razić, jak podczas pierwszego kontaktu z serią.

Muzyka również dobrze komponuje się z treścią anime, jest lekka i przyjemna w odbiorze. Doskonale wpisuje się w klimat serii i stanowi świetne uzupełnienie całości. Właśnie to spójne połączenie wszystkich elementów (grafika, muzyka, fabuła) jest niewątpliwym atutem serii. Pozwala także niemal od pierwszego rzutu oka ocenić, czy anime może się nam spodobać i czy warto dać mu szansę (oglądając jeden bądź dwa odcinki), czy też od razu lepiej położyć na nim krzyżyk.

Komu może przypaść do gustu Puchi Puri Yuushi? W moim odczuciu przede wszystkim młodym dziewczynom (serię można zaliczyć do gatunku shoujo), niemniej jednak miłośnikom Princess Maker anime opowiadające historię Yuushi powinno się spodobać – bez względu na ich płeć czy wiek. A czy jest to propozycja ciekawa dla kogoś, kto z grą nigdy nie miał kontaktu? Moim zdaniem tak – jeśli jest amatorem lekkich i zabawnych historii z elementami charakterystycznymi dla magical girls, to doceni także Puchi Puri Yuushi.

Akane, 6 marca 2008

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: GAINAX
Autor: GAINAX
Projekt: Kazuko Tadano, Takami Akai
Reżyser: Masahiko Ootsuka
Scenariusz: Hiroyuki Yamaga, Jukki Hanada
Muzyka: Seikou Nagaoka

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Princess Maker - serwis Nieoficjalny pl