Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
grafika: 5/10
muzyka: 5/10

Ocena redakcji

5/10
Głosów: 3 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,33

Ocena czytelników

5/10
Głosów: 7
Średnia: 4,71
σ=1,03

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Girl From Phantasia

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 1993
Czas trwania: 30 min
Tytuły alternatywne:
  • ふぁんたじあ
  • Fantasia
Tytuły powiązane:
Gatunki: Komedia, Romans
Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Ecchi, Magia
zrzutka

Jeszcze jeden dowód na to, że warto grzebać po śmietnikach. Niestety – tylko w postaci wstępu do dłuższej historii.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Akihiro Outsuki nie jest kolejnym frajerem, który może tylko pomarzyć o tym, że z nieba spadnie mu skąpo ubrane dziewczę i natychmiast się w nim zakocha. O nie, nasz bohater na tle podobnych mu indywiduów z innych anime może uchodzić za człowieka sukcesu. Od kilku miesięcy pracowicie czaruje śliczną Miyuki, koleżankę z klasy. I nie tylko nie jest bez szans, ale jeszcze jego wybranka właśnie przyjęła zaproszenie i pojawi się z wizytą u niego w domu. Wystarczy teraz tylko doprowadzić pokój do porządku… A los jak już się do człowieka uśmiechnie, to skutecznie, bo oto znaleziony koło śmietnika dywan jest w znakomitym stanie i wygląda jak dzieło sztuki. Po prostu idealne, aby usiąść na nim z ukochaną, a potem… No, potem pewnie przyjdzie mamusia, ale pomarzyć można.

W każdym razie Akihiro pracowicie taszczy wspomniany wyżej dywan do domu i zaczyna energicznie doprowadzać go do porządku… Kiedy to dosłownie pod jego rękami pojawia się skąpo ubrane dziewczę, które z zachwytem rzuca mu się na szyję. Nieznajoma pokrótce wyjaśnia, że nazywa się Malon, pochodzi z krainy o nazwie Phantasia i co więcej – jest strażniczką jego granicy. Granicy, którą stanowi właśnie ów dywan. A przybyła, bo oto właśnie trafia jej się cudowny, jedyny i w ogóle najwspanialszy człowiek – tak, właśnie Akihiro. Można by powiedzieć, że od przybytku głowa nie boli, ale bardzo szybko (konkretnie: gdy tylko pojawi się Miyuki) bardziej stosowne może się okazać przysłowie o dwóch grzybach w barszcz…

Powstała w 1993 roku jednoodcinkowa ekranizacja mangi Akane Nagano Fantasia jest typowym zawiązaniem fabuły „haremowej”. Bohaterowi nagle spada na głowę panna z innego świata, urocza, ale nieco kłopotliwa w utrzymaniu (tu z powodu nadmiaru dobrej woli), a nim skończy się ten odcinek, na horyzoncie pojawią się potencjalne następne elementy tej znanej układanki, w osobach jej „koleżanek z klasy”, Short i Mont Blanc. Nie zabraknie też jakiegoś Złego, który od dawna czekał, by zniszczyć magiczną krainę… Słowem wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać po serii haremowej robionej według klasycznych wzorów.

Problem polega oczywiście na tym, że owej serii nie ma. Jest tylko wstęp, zamknięty na przedstawieniu bohaterów i ustawieniu dekoracji i obsady pod dalsze wydarzenia. Mimo niewątpliwej schematyczności – szkoda. Seria ma bowiem pewien potencjał, przede wszystkim wynikający z tego, że bohater nie jest skończonym nieudacznikiem i sprawia wrażenie w miarę normalnego chłopaka. Obiecujący jest też wątek obrony Phantasii przed złymi czarnoksiężnikami – zawsze dobrze, jeśli jakieś walki będą przerywać rutynę szkolnego życia. Dodajmy do tego sympatycznie wyglądające postaci, cięte dialogi i całkiem śmiałe, chociaż utrzymane w granicach dobrego smaku ecchi – i oto przepis na danie jeśli nawet nie niepowtarzalne, to przynajmniej zabawne i dostarczające porcji rozrywki.

Trudno właściwie napisać coś więcej: strona techniczna jest po prostu przeciętna dla swojego okresu – może się podobać, ale nie zachwyca i naprawdę nie ma sensu się nad nią rozwodzić. Polecam właściwie tylko amatorom starych komedii romantycznych i ecchi jako ciekawostkę. Ja tak naprawdę nie żałuję seansu – starocie zawsze lubiłam, a ta ma w sobie naprawdę sporo uroku. I o dziwo nie miałam poczucia „urwania” opowieści – może dlatego, że ze względu na jej „klasyczność” (to lepiej brzmi niż „sztampowość”) każdy w miarę opatrzony w anime widz będzie umiał dopowiedzieć sobie ciąg dalszy.

Avellana, 20 marca 2008

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Tatsunoko Productions
Autor: Akane Nagano
Projekt: Kazuchika Kise
Reżyser: Jun Kamiya
Scenariusz: Katsuyuki Sumisawa
Muzyka: Toshiyuki Watanabe