Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 grafika: 8/10
fabuła: 8/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 2 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,00

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 14
Średnia: 7,71
σ=1,33

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Enevi)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Gundam Seed Special Edition

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 2004
Czas trwania: 3×96 min
Tytuły alternatywne:
  • Gundam Seed Movies
  • Kidou Senshi Gundam SEED Special Edition
  • Mobile Suit Gundam Seed Special Edition
  • 機動戦士ガンダムSEED スペシャルエディション完結編 鳴動の宇宙
zrzutka

Skondensowana i nieco zmieniona wersja kultowej serii telewizyjnej. Ciekawostka dla fanów, spragnionych mocniejszych wrażeń. Miłe przypomnienie, ale czy coś poza tym?

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Osobom, którym znany jest pierwowzór, fabuły streszczać nie trzeba. Pozostałych odsyłam do recenzji Gundam Seed. Całość stanowi bowiem skróconą i lekko zmienioną wersję serii telewizyjnej. Dodano również parę nowych scen (głównie takich, których nie można było pokazać w telewizji), niektóre rozbudowano, a jeszcze inne w ogóle wycięto, tworząc streszczenie 50­‑odcinkowego serialu. W podobnych przypadkach nie dziwią obawy, iż powstały obraz będzie zlepkiem zupełnie wyrwanych z kontekstu scen, które razem nie stworzą niczego spójnego. Na szczęście tutaj wyszło to całkiem nieźle: owszem, można mieć wrażenie, iż czasem czegoś brakuje, ale ogólnie nie ma na co narzekać.

Od strony wizualnej nie zmieniło się zbyt wiele, jeśli nie liczyć zwiększenia płynności animacji (o ile w serii telewizyjnej była ona bardzo dobra, o tyle tutaj wypada rewelacyjnie). Walki stały się bardziej dynamiczne, a ruchy postaci – jeszcze bardziej naturalne. Muzyka nadal dobrze podkreśla klimat i buduje napięcie. Miło było również usłyszeć „stare” endingi. W drugiej części dano też nową piosenkę, która wcześniej przewijała się jedynie w trakcie odcinków i ginęła gdzieś w tle. Natomiast w Special Edition można usłyszeć Akatsuki no Kuruma w całej okazałości.

Pytanie brzmi: czy warto dla kilku scen sięgać po OAV? Czy można obejrzeć to zamiast serii telewizyjnej? Na pierwsze odpowiem: tak, jeśli jest się zagorzałym fanem/fanką. Z kolei tym, którzy jeszcze nie widzieli Gundam Seed, a przeraża ich długość, powiem, że mogą spróbować, ale moim zdaniem jeśli już oglądać, to zdecydowanie oryginał. To mniej więcej tak jak z ciekawą lekturą; czytając streszczenie tracisz całą przyjemność, jaką może dać poznanie całości.

Enevi, 8 maja 2008

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Sunrise
Autor: Hajime Yatate, Yoshiyuki Tomino
Projekt: Hisashi Hirai, Kimitoshi Yamane, Kunio Ookawara
Reżyser: Mitsuo Fukuda
Scenariusz: Chiaki Morosawa
Muzyka: Toshihiko Sahashi

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Gundam Seed i Gundam Seed Destiny na forum Kotatsu Nieoficjalny pl