Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 7/10 grafika: 8/10
fabuła: 8/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 9 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,11

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 45
Średnia: 7,98
σ=1,58

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Enevi)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Aria the OVA ~Arietta~

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 2007
Czas trwania: 30 min
Pierwowzór: Manga ; Miejsce: Inne planety ; Czas: Przyszłość
zrzutka

„Chodzenie po Wenecji jest zawsze wzdychaniem, wznoszeniem się i opadaniem po niezliczonych mostkach” (Jarosław Iwaszkiewicz). To już trzecia wycieczka do świata młodych gondolierek, tym razem trochę bardziej melancholijna.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Akari poważnie zastanawia się, co będzie, gdy jej mentorka opuści Aria Company i świeżo upieczona prima zostanie sama. Wszystko zaczyna się od snu, z którego dziewczyna budzi się z niedowierzaniem i wątpliwościami na temat własnej przyszłości. Zmianę nastroju od razu zauważają jej przyjaciele, jednak dopiero Alicia dowiaduje się, o co właściwie chodzi. Zwierzenia uczennicy sprawiają, że sama przypomina sobie chwilę, gdy przejęła Aria Company i została bez opiekunki. Tak zaczyna się kolejna, tylko znacznie bardziej nostalgiczna opowieść ze świata Arii.

Znacznej zmianie uległ klimat, który wzmacnia ilość retrospekcji i poruszona tematyka niepewnej przyszłości, której Akari tak bardzo się obawia. Nie znaczy to jednak, że całość zamienia się w melodramat. Nadal wszystko jest pogodne i spokojne, tylko w ciasne zaułki miasteczka zakrada się trochę więcej nostalgii, którą skutecznie podkreślają widoki miasta o zachodzie słońca. Miasto zyskuje jeszcze więcej uroku i magia ożywa na nowo, tym razem w wieczornej scenerii.

Nie można tu oczywiście mówić o metamorfozie, ale bohaterowie zostają ukazani z trochę innej strony niż dotychczas. Zwykle radosna Akari staje się przygaszona, a Alicia z sentymentem wspomina „dawne” czasy, gdy była bardzo podobna do swojej uczennicy, pokazano również, jak bardzo jest do niej przywiązana.

Stonowane, pastelowe kolory będą towarzyszyć widzom również tym razem. Dobrze podkreślają sielski i nieco melancholijny klimat, który znacznie różni się od poprzednich części. Animacja wydaje się jeszcze bardziej płynna, a użyta grafika komputerowa jest dobrze wkomponowana w całość. Muzyka pozostała wyjątkowo spokojna, a piosenka Ashita, Yuugure Made w wykonaniu Erino Hazuki, seiyuu Akari, dobrze oddaje atmosferę Arietty.

Arietta jest pozycją obowiązkową dla fanów Arii i stanowi nie tylko dobre podsumowanie poprzednich serii, ale również sprawdza się jako wstęp do ostatniej już odsłony opowieści o młodych gondolierkach, czyli Aria the Origination. Zmiana nastroju nie powinna nikomu przeszkodzić w odbiorze swoistej magii, jaka emanuje z murów Neo­‑Wenecji, w której czas się zatrzymał.

Enevi, 12 czerwca 2008

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Hal Film Maker
Autor: Kozue Amano
Projekt: Makoto Koga
Reżyser: Jun'ichi Satou
Scenariusz: Jun'ichi Satou
Muzyka: Choro Club, Takeshi Senoo