Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Studio JG

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 8/10 grafika: 8/10
fabuła: 7/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

5/10
Głosów: 6 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,17

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 85
Średnia: 6,48
σ=1,73

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Szydas)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Strait Jacket

Rodzaj produkcji: seria OAV
Rok wydania: 2007
Czas trwania: 3×26 min
Tytuły alternatywne:
  • ストレイト・ジャケット
Gatunki: Dramat, Horror
Widownia: Shounen; Postaci: Magowie/czarownice; Rating: Przemoc; Miejsce: Europa; Czas: Przeszłość; Inne: Magia
zrzutka

Magią można zabić demona. I zdemolować duży budynek…

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Nie tak dawno, w bliskiej przeszłości, wykonano pewien eksperyment. Eksperyment, który nie tylko udowodnił istnienie magii, ale pozwolił wykorzystać ją w praktyce. Okazało się, że magia nie tylko nie kłóci się z nauką i postępem technologicznym, ale doskonale je uzupełnia. Mamy więc magię w przemyśle, rozrywce, medycynie, wojskowości. Jednak jak wszystko, również magia ma swoją ciemną stronę. Kto jej nadużywa i nie kontroluje, staje się demonem. A demony są wyjątkowo okrutne – zabijają wszystkich dookoła, same będąc wyjątkowo trudne do zabicia.

Aby częściowo chociaż kontrolować wykorzystanie magii, powołano do życia Biuro Administracji Magią. Zajmuje się ono głównie wydawaniem licencji czarownikom bojowym, których zadaniem jest obrona ludzi przed demonami (mówiąc wprost – zajmują się ich eksterminacją), oraz nadzorowaniem ich pracy. A tej pracy jest sporo, bo jakieś bliżej nieokreślone frakcje manipulują ludźmi, powodując ich przemianę w demony.

I z takim bagażem wiedzy lądujemy w środku europejskiego miasta końca rewolucji przemysłowej XIX wieku. Sądząc po architekturze – Londyn. W szpitalu jeden z chirurgów nagle przemienia się w demona i zaczyna masakrować personel i pacjentów. Policja otacza szpital i czeka na przybycie czarowników bojowych. Niestety, jak wyjaśnia zdyszana, choć urocza funkcjonariuszka BAM, wszyscy mają pełne ręce roboty i dopiero za jakąś godzinę uda się któregoś ściągnąć. W tle na ścianach i w oknach szpitala przybywa malowniczych krwawych plam. Sytuacja patowa, bo konwencjonalne metody pacyfikacji pomnażają tylko czerwone plamy. Do czasu, gdy funkcjonariuszce udaje się znaleźć czarownika prawie za rogiem. Problem polega na tym, że nie ma on licencji, ergo – niekoniecznie przestrzega zasad. Ale na bezrybiu i rak ryba… Tak wkracza do akcji Rayotte Steinberg i jego przyboczna Kapel Theta. Po stronie prawa i porządku stoi Nerin Simmons, znana nam już funkcjonariuszka BAM, oraz przedstawiciel licencjonowanych czarowników, Isaac Hammond. I to ten ostatni narozrabia najbardziej… Reszta fabuły w filmie.

Oczywiście całe to panoptikum demonów i obrońców porządku jest jedynie pretekstem do zadania nieco trudniejszych pytań. Tu nie chodzi o walkę człowiek – demon. Chyba nawet nie o walkę dobra i zła, bo oba pojęcia przestają być tak oczywiste w miarę rozwoju akcji. Czy chodzi o grzech i pokutę? O to, czy walka ze złem upoważnia do czynienia zła? Czy chodzi o poświęcenie, bo każdy czarownik po kolejnym rzuceniu czaru jest krok bliżej do stania się demonem? Jak na tak krótką formę, autorom udaje się trochę namieszać i zmusić do refleksji.

Pod względem grafiki seria jest ze wszech miar poprawna. Nie przełamuje barier, nie rzuca na kolana – jest to po prostu kawał dobrej roboty. Nietrudno wskazać przykłady lepszej animacji, dużo łatwiej przywołać przykłady gorszej. Ogląda się to bardzo przyjemnie, żadne niedoróbki nie odbierają przyjemności oglądania. Warstwa muzyczna też nie pozostawia wiele do życzenia. Muzyka dobrze współgra z akcją na ekranie. Dynamizuje się w scenach walki, łagodnieje poza nimi. Ładne instrumentalne brzmienia i do tego całkiem miła piosenka końcowa – trudno mieć jakieś zastrzeżenia.

Dzieło nie jest szczególnie trudne w odbiorze, można potraktować je powierzchownie, można się w nie próbować zagłębić. Poza dziećmi, dla których wiele scen jest zbyt brutalnych, obejrzeć je mogą w zasadzie wszyscy. Nie będzie to czas stracony.

Szydas, 2 grudnia 2008

Recenzje alternatywne

  • Ysengrinn - 18 grudnia 2008
    Ocena: 4/10

    Parafrazując Alberta Camusa: seria posiada elementy dobre i oryginalne. Niestety elementy dobre nie są oryginalne, a oryginalne nie są dobre. więcej >>>

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: feel
Autor: Ichirou Sakaki
Projekt: Hideki Fukushima, Rei Nakahara, Yoshinori Yumoto
Reżyser: Shinji Ushiro
Scenariusz: Ichirou Sakaki
Muzyka: Takeshi Yanagawa