Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

8/10
postaci: 9/10 grafika: 8/10
fabuła: 8/10 muzyka: 10/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 18 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,17

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 178
Średnia: 7,41
σ=1,59

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bezimienny)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Noir

Rodzaj produkcji: seria TV (Japonia)
Rok wydania: 2001
Czas trwania: 26×25 min
Tytuły alternatywne:
  • ノワール
Postaci: Łowcy nagród, Przestępcy; Miejsce: Europa; Czas: Współczesność; Inne: Magia
zrzutka

Noir – pod tą nazwą kryją się dwie profesjonalne morderczynie, szukające odpowiedzi na dręczące je pytania. Jednak czym naprawdę jest Noir?

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Mireille Bouquet, blondwłosa piękność, należy do grona najlepszych płatnych zabójców w Paryżu. Działa szybko i skutecznie, a jedynym śladem, który po sobie zostawia, są zwłoki obranego celu. Pewnego dnia odbiera maila od kilkunastoletniej Kiriki Yuumury, która prosi ją o kontakt. Mireille zapewne zignorowałaby ją, gdyby nie dołączona do wiadomości melodia, taka, jaką wygrywał zegarek jej ojca. Melodia, którą ostatni raz słyszała jako mała dziewczynka, w momencie, gdy w salonie swego domu rodzinnego na Korsyce znalazła ciała rodziców i braciszka.

Wyrusza więc do Japonii na spotkanie. Tam poznaje historię młodziutkiej dziewczyny. Ze zdziwieniem odkrywa, że tak naprawdę zarówno Kirika Yuumura, jak i jej rodzice, którzy ponoć wyjechali w interesach, nie istnieją. Jakiś czas temu dziewczynka obudziła się w pustym domu w samym sercu gęstego lasu. Jedyne, co w nim znalazła, to mundurek szkolny z legitymacją wystawioną na to fikcyjne nazwisko, pistolet i zegarek ojca Mireille. Nie miała pojęcia, co robi w tym miejscu. Wiedziała tylko, iż jest Noir. Znała też imię korsykańskiej zabójczyni, wiedziała, że jest z nią w jakiś sposób powiązana. Wkrótce została zaatakowana przez grupę uzbrojonych mężczyzn. Wtedy to przekonała się, iż doskonale potrafi unikać kul, a strzelanie nie sprawia jej żadnej trudności. Zabijanie zaś ludzi nie budzi w niej żadnych wyrzutów sumienia. Teraz pragnie dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest. Ma dosyć życia, pełnego krwi i zbrodni. Prosi Mireille, aby pomogła jej ustalić prawdziwą tożsamość. Ta, uznając, że przy okazji może wydać się, kto stoi za śmiercią jej bliskich, zgadza się. Obiecuje, że gdy uda im się osiągnąć cel, zabije Kirikę. Razem wracają do Paryża, gdzie rozpoczynają wspólną działalność, tworząc duet o nazwie Noir.

Jednak nie wiedzą, co tak naprawdę oznacza „Noir”, ani co ma z tym wspólnego Soldats, ponad tysiącletnia organizacja przestępcza, zrzeszająca setki tysięcy ludzi z całego świata. Wkrótce do akcji wkracza też tajemnicza i niebezpieczna Chloe, utrzymująca, że to ona, nie Mireille, należy do Noir. Kim tak naprawdę jest Kirika? Kto i dlaczego zamordował rodzinę Mireille? Co planuje przełożona Chloe i członkini Soldats, Altena? I wreszcie – czym jest prawdziwy Noir i kto nim zostanie?

Seria Noir na pierwszy rzut oka wydaje się zwykłym anime akcji, jednak wraz z kolejnymi odcinkami przybywa wstawek magicznych. Na szczęście nie jest ich dużo i dodano je w taki sposób, iż można uwierzyć, że są naturalne i w ogóle ich nie zauważyć.

Animacja i kreska serii są dość dopracowane, tła momentami przepiękne (te przedstawiające paryskie zabytki potrafią zaszokować swą dokładnością). Jedyne, co mogę tu zarzucić, to brak rozmachu w zbiorowych scenach walki – kilka razy stwierdziłam, iż niektóre postaci po prostu stoją w miejscu i „czekają na swoją kolej”, zamiast atakować. Mimo wszystko za pierwszym razem nie zwróciłam na to uwagi, skupiając się na broniących się bohaterkach.

Przez wielu fanów muzyka z Noir uważana jest za najlepszą, jaka kiedykolwiek została stworzona na potrzeby anime. Ja również do tej pory nie spotkałam się z czymś tak niezwykłym. Opening zaśpiewany jest w taki sposób, że – mimo iż jest w języku japońskim – ma klimat typowo francuski. Spokojny ending jest przecudny, a utwory, które słyszymy podczas odcinków – niecodzienne. Walkom towarzyszy łacińska pieśń kościelna, unowocześniona dźwiękami o elektronicznym pochodzeniu, co daje świetny efekt. Mamy też śliczne piosenki po włosku czy angielsku. Utwory bez słów również są wspaniałe – nawet prosta melodia wygrywana przez zegarek ojca Mireille zapada w pamięć na długo.

Fabuła jest wciągająca i nieraz potrafi naprawdę zaskoczyć. W pierwszej części serialu przeważają zadania w wykonaniu Mireille i Kiriki, mające na celu przybliżenie odpowiedzi na dręczące je pytania. W drugiej raczej przyglądamy się zachowaniu bohaterek i ich przeżyciom wobec poznanej prawdy. Jednak i tu nie brakuje dynamicznych akcji. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, Noir to przede wszystkim opowieść o szczerej przyjaźni (czy też, według niektórych – miłości), zdolnej przetrwać wszystko, nawet w obliczu najokrutniejszej prawdy. Wielkim dla mnie plusem jest obecne w serii wytłumaczenie, dlaczego dwie (a czasem trzy) młode kobiety bez problemu radzą sobie w walce z wieloma wyszkolonymi mężczyznami na raz, czego brakuje w wielu innych pozycjach. To, czy jest ono sensowne, zależy od punktu widzenia, ale sama jego obecność cieszy.

Myślę, że serię tę polecić mogę wszystkim, nawet najbardziej wybrednym widzom. Znajdzie się w niej zarówno akcję, fantastykę i tajemnicę, jak i nieco dramatyzmu. Ja zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Uwielbiać można chociażby Mireille i Kirikę – obydwie wyglądające tak delikatnie i niewinnie, a w rzeczywistości tak doskonałe w swojej profesji. Ostrzegam tylko, że to anime zdominowane jest przez postacie żeńskie i wśród bohaterów mających wpływ na akcję, znaleźć można naprawdę niewielu mężczyzn.

Ka_tka, 24 czerwca 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Bee Train
Autor: Ryoue Tsukimura
Projekt: Kenji Teraoka, Minako Shiba, Satoko Miyachi, Youko Kikuchi
Reżyser: Kouichi Mashimo
Scenariusz: Ryoue Tsukimura
Muzyka: Yuki Kajiura

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Noir: fanfiki na Czytelni Tanuki Nieoficjalny pl
Noir - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl
Podyskutuj o Noir na forum Kotatsu Nieoficjalny pl