Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 6/10 grafika: 5/10
fabuła: 7/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 5 Zobacz jak ocenili
Średnia: 6,40

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 28
Średnia: 6,43
σ=1,18

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Kumo no You ni, Kaze no You ni

Rodzaj produkcji: film (Japonia)
Rok wydania: 1990
Czas trwania: 79 min
Tytuły alternatywne:
  • Like the Clouds, Like the Wind
  • 雲のように風のように
Gatunki: Dramat, Komedia, Romans
Widownia: Kodomo; Postaci: Księżniczki/książęta; Miejsce: Azja; Czas: Przeszłość; Inne: Realizm
zrzutka

Historia młodziutkiej dziewczyny: od maleńkiej wioski do cesarskiego pałacu. Trochę humoru, trochę romansu, trochę łez.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Właśnie zmarł siedemnasty cesarz królestwa Sokan. Jego 550 żon musi opuścić pałac, a dostojnicy snują intrygi, by w nowym układzie sił zachować jak największą władzę. Tymczasem jednak na wszystkie strony królestwa wyruszają wysłannicy – ich zadaniem jest przywiezienie dziewcząt, które zostaną żonami nowego cesarza. W tym tą najważniejszą, Pierwszą Żoną.

Ginga uznaje, że to wspaniała szansa. W pałacu nie będzie musiała pracować, będzie za to dostawać trzy posiłki dziennie… No i będzie mogła się uczyć, a tego zawsze chciała. Jakie jednak szanse na znalezienie się w gronie kandydatek ma impulsywna dziewczynka z niewielkiej wioski? Na szczęście cesarski wysłannik, eunuch Mano, dostrzega w niej coś, co sprawia, że zabiera ją ze sobą do pałacu. Dla Gingi rozpoczyna się niezwykła przygoda – daleka podróż, nauka w gronie innych dziewcząt, no i przede wszystkim oczekiwanie na cesarski wybór.

Ale nad królestwem zbierają się chmury. Intrygi pałacowe sprawiają, że nawet cesarz ustawicznie obawia się o swoje życie. Słabość dworu wykorzystują lokalni możnowładcy, którzy widzą w tym okazję do poszerzenia swych wpływów, a może nawet przejęcia władzy? Nad Sokan zawisa widmo wojny domowej…

Przyznam, że ten film trochę mnie rozczarował. Przede wszystkim był za krótki. Zabrakło rozbudowania charakterów postaci, szczególnie drugoplanowych. Zresztą nawet przemiana Gingi z narwanej smarkuli w odpowiedzialną cesarzową została ukazana zbyt pospiesznie, bez płynnego przejścia. W niecałe półtorej godziny wepchnięto zbyt wiele wątków, niepotrzebnie chyba rozbudowując początkowe sekwencje podróży i nauki w Zakazanym Mieście kosztem cesarskiego romansu.

W efekcie powstał film, który dość trudno polecić konkretnej grupie widzów. Tu ważne ostrzeżenie: początek jest lekki i komediowy, ale w późniejszej części zaczynają dziać się rzeczy tragiczne. Śmierć nie jest ukazywana brutalnie, jak na anime (nie ma krwi!), ale wbrew pierwszemu wrażeniu nie jest to tytuł, przy którym można zostawić siedmioletnią siostrzyczkę. Mieszane uczucia nie pozwalają mi na zdecydowane polecenie lub odradzenie tego filmu. Można spróbować, za efekt nie ręczę.

Avellana, 20 grudnia 2004

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio Pierrot, Yomiko
Autor: Ken'ichi Sakemi
Projekt: Katsuya Kondou
Reżyser: Hisayuki Toriumi
Scenariusz: Akira Miyazaki
Muzyka: Haruhiko Maruya