Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Kyaa! - magazyn o animacji, mandze i kulturze japońskiej

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

10/10
postaci: 8/10 grafika: 10/10
fabuła: 9/10 muzyka: 10/10

Ocena redakcji

8/10
Głosów: 6 Zobacz jak ocenili
Średnia: 8,33

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 46
Średnia: 7,61
σ=1,39

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Piotrek)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Macross Frontier ~Sayonara no Tsubasa~

zrzutka

Muzyka z kosmicznymi bitwami w tle, dramat, sensacja i liczne intrygi. To wszystko, a nawet więcej możecie znaleźć w najnowszym filmie Macross Frontier.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: wa-totem

Recenzja / Opis

W roku 2008 powstała najnowsza seria sagi Macross, z podtytułem Frontier i 25 odcinkami. Minął zaledwie rok i fani tej muzycznej space opery doczekali się odświeżonej wersji pierwszych ośmiu odcinków serii pod postacią dopieszczonego graficznie i nieco zmodyfikowanego fabularnie filmu kinowego. I o ile pod względem grafiki stanowił on cudo objawione, twórcom oberwało się właśnie za zamotanie fabuły i wprowadzenie, bądź co bądź, chaosu ogłupiającego zarówno tych, którzy serię telewizyjną znali, jak i tych, którzy jej nie widzieli. Minęły kolejne dwa lata i wygłodniali fani dostali kolejny film Macross Frontier, tym razem będący esencją wszystkich pozostałych odcinków, gdyż zamykał wszystkie wątki otwarte w poprzednim filmie, robiąc to o dziwo w sposób zgrabny i czyniący całość przedstawionej tu historii naprawdę zrozumiałą. Także dla tych, którzy, jak niżej podpisany, serii telewizyjnej nie znają.

Zapowiedziany powyżej tytuł to Macross Frontier ~Sayonara no Tsubasa~. Niestety, jako że nie znam oryginalnej serii telewizyjnej, nie dane mi będzie, tak jak robił to mój poprzednik, recenzując poprzednią kinówkę Macrossa Frontier, wyłapać smaczków i zmian pomiędzy wersją kinową a telewizyjną. Ale darujmy sobie wstępy i przejdźmy do konkretów.

Fabuła Sayonara no Tsubasa rozgrywa się niedługo po finałowej bitwie z Vajra pokazanej w filmie poprzednim. Jednakże sielanki tu nie będzie, bo źle się dzieje w państwie duńskim. Sheryl zdaje się chora na jakąś poważną chorobę, Alto drze po cichu koty z Brerą, Ranka stara się forsować tezy, że Vajra to wcale nie tacy bezduszni mordercy, jak się wydaje, a Grace i Mishima knują po kątach swoje spiski. A wszystko to w ciągu mniej więcej czterdziestu minut filmu, po których następuje tyle zwrotów akcji pokroju „Jestem twoim ojcem, Luke!”, że widz może już tylko gębę rozdziawiać, opcjonalnie prychać pod nosem, czego to scenarzysta jeszcze nie wymyśli. Zmiany w podejściu do prowadzonej historii to bodaj największa różnica pomiędzy oboma filmami. O ile pierwszy skupiał się na kwestiach psychologicznych i wzajemnych relacjach bohaterów, tak ten jest przez większość czasu wręcz napakowany akcją i sensacją, odrzucając kozetkę u psychoterapeuty na rzecz karabinu maszynowego i działa „Macrossa”. Jak na mój gust, wychodzi to filmowi zdecydowanie na dobre. I wcale nie przeszkodziło twórcom w umieszczeniu w nim siedmiu piosenek, z czego pięć jest względem filmu poprzedniego zupełnie nowych.

Wraz ze sposobem prowadzenia fabuły zmieniły się także same postacie. Ranka nie jest już typem sierotki Marysi zapatrzonej nieco cielęcym wzrokiem w Sheryl i zaczyna być zdolna nie dość, że do rozwijania własnej kariery, to jeszcze do walki o obiekt swojej miłości i podejmowania własnych decyzji, nieraz mających wpływ na wszystkie pozostałe postaci. Wspominana Sheryl została według mnie wykreowana w tym filmie w sposób zdecydowanie bardziej ludzki i po ludzku popada też chwilami w stany zwątpienia i niemocy. Alto skończył z dylematami typu „to ja jestem wreszcie kobieta czy mężczyzna” i zaczyna działać autentycznie po męsku, godząc się wreszcie ze swoim dziedzictwem teatru kabuki. Co prawda te trzy postaci mają w tym filmie role zdecydowanie dominujące, lecz nie zmienia to faktu, że na dojrzałości i zdecydowaniu zyskali też pozostali bohaterowie drugo- i trzecioplanowi. W przeciwieństwie do filmu poprzedniego, scen i sytuacji komediowych tutaj tyle, co kot napłakał.

Myślę, że czas też wreszcie przejść do tego, co wiele tygrysów lubi najbardziej, a co jest wpisane w samą esencję produkcji z cyklu Macross, a mianowicie do warstw graficznej i muzycznej. W obu tych warstwach dostajemy prawdziwą ucztę dla zmysłów zarówno pod względem audio, jak i wideo. Efekciarskość tutejszych bitew, a także ich animacje rzucają zwyczajnie na kolana, a towarzyszące im koncerty w wykonaniu Ranki i Sheryl w niczym im nie ustępują. Podobnie zresztą jest w przypadku oprawy samych koncertów, które, zwłaszcza pierwszy koncert Ranki, również oszałamiają pomysłowością i jakością wykonania. Co prawda, jak wspominałem wyżej, dwie piosenki się powtarzają, ale w niczym nie odbiera to im świetności, bo o ile słowa są te same, to ich oprawa okazuje się już zupełnie inna. Można by się co prawda przyczepić, że poza scenami bitewnymi animacje i postaci na zbliżeniach mają lekką tendencję do psucia wrażenia idealności, ale nie są to błędy aż tak wielkie, by móc przekreślić całościowe, naprawdę dobre wrażenie. A i pewnie stosunkowo niewiele osób będzie aż tak czepialskich, żeby zwrócić na nie uwagę.

Podsumowując, muszę przyznać, że w filmie tym dostałem więcej, niż się spodziewałem, i to w sensie jak najbardziej pozytywnym. Nie dość, że zgrabnie pozamykano tu wszystkie wątki rozpoczęte w części poprzedniej, to jeszcze zrobiono to w prawdziwie wybuchowej i epickiej scenerii, która w czasie kinowego seansu musiała dosłownie wgniatać widza w fotel i nie puszczać aż do niemal samego końca. Co prawda wykorzystane wątki i zwroty akcji zbyt odkrywcze nie są, ale nie powiem, żeby podczas oglądania mi to jakoś szczególnie przeszkadzało. Powiem krótko, film ten jest jazdą obowiązkową dla wszystkich fanów serii Macross Frontier. I basta.

Diablo, 11 grudnia 2011

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Satelight
Autor: Shouji Kawamori
Projekt: Risa Ebata, Yuuichi Takahashi
Reżyser: Shouji Kawamori
Scenariusz: Hiroyuki Yoshino, Shouji Kawamori
Muzyka: Youko Kanno

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Podyskutuj o Macross Frontier na forum Kotatsu Nieoficjalny pl