Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Blood the Last Vampire

Blood: The Last Vampire
Nośnik: DVD
Wydawca: IDG (www)
Data wydania: 01.02.2007
Czas trwania: 47 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński, angielski
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki:Dwudziestominutowy dokument o powstawaniu filmu, zwiastun Ghost in the Shell: 2nd GIG, reklamy innych filmów
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Saya, ostatnia żyjąca na świecie wampirzyca, pracująca dla tajnej organizacji amerykańskiej, zajmującej się tępieniem plugastwa wszelkiego rodzaju (US Hellsing?), przybywa do mieszczącej się w Japonii bazy wojsk USA. Jej zadaniem jest odnalezienie kryjących się na terenie tejże bazy demonów żywiących się ludzką krwią. W przebraniu uczennicy bohaterka rozpoczyna śledztwo, które szybko jednak przemienia się w zwyczajną rzeź. Rzeź najwyższej próby, dodajmy.

Blood: The Last Vampire to w swoim gatunku bez wątpienia arcydzieło. Cieszy więc fakt, że polskie wydanie tegoż tytułu ukazało się w „Kinie Domowym”, gdyż już sama marka jest tu gwarancją co najmniej przyzwoitej jakości wydania. Po Akirze oraz wersji filmowej i serialu Ghost in the Shell dostaliśmy do ręki horror anime pierwszej klasy.

Przyznaję, okładka wypada średnio, Saya z mieczem nie wygląda może źle, ale na moje oko raczej odstrasza niż zachęca do kupna. Jako że nadal sztandarowym tytułem anime „Kina Domowego” pozostaje Ghost in the Shell, nad tytułem filmu umieszczono informację „Film twórców Ghost in the Shell”. Dodatkowo wstawiono tu kilka cytatów z recenzji oraz wzmiankę o znajdującym się na płycie materiale z gatunku making the movie (co, biorąc pod uwagę dość krótki czas trwania samego filmu, było słusznym zabiegiem). Z tyłu przeczytamy streszczenie fabuły i standardowe informacje o filmie. W pudełku znajduje się jedynie płyta – żadnych broszur, reklamówek itp.

Zaletą anime wydawanych przez „Kino Domowe” jest litościwie skromna ilość reklam na początku (zwłaszcza jeśli porównamy to z prawdziwą powodzią tychże na DVD wydawanych przez Anime­‑Gate). Tak więc dość szybko wita nas estetycznie wykonane i bogate menu. Wydawca zadbał o to, by klient nie miał na co narzekać. Do wyboru mamy ścieżkę oryginalną, dwie wersje napisów i trzy formy dźwięku. Wszystko wydane w wersji szerokoekranowej. To już powinien być standard. A że nie jest? No cóż, to temat na osobną dyskusję.

Po wybraniu interesujących nas ustawień możemy zacząć seans. Film nie trwa długo, zaledwie 47 minut, z których lwią cześć zajmuje jatka w wykonaniu Sayi. Jednak innowacyjne (jak na 2000 rok) rozwiązania graficzne i dopracowane do najmniejszego szczegółów wykonanie sprawiają, że film ogląda się z wielką przyjemnością, naturalnie jeśli akceptujemy konwencję. Tłumacz nie miał tu zbyt wiele do roboty, gdyż akurat rozmów zbyt wielu nie uświadczymy. Dialogi sprawiają jednak wrażenie przełożonych sprawnie, nie rażą sztucznością.

Wspomniany już dokument o kręceniu filmu to materiał interesujący. W odróżnieniu od wielu tego typu produkcji nie jest to rzecz, w której seiyuu powtarzają w kółko, jak bardzo się cieszą z tego, że mogli uczestniczyć w powstawaniu tego dzieła i jakie to wszystko wspaniałe. To konkretna produkcja, w której prym wiodą ci, którzy faktycznie tworzyli film – reżyser, scenarzyści, twórcy grafiki, animacji, muzyki. Mamoru Oshii, który był producentem Blood, jest tylko jednym z wielu obecnych. Nie brak zaś ciekawostek – możemy obserwować proces powstawania całych scen, metody tworzenia animacji – krótko mówiąc, kuchnię filmową. W tych dwudziestu minutach skondensowano faktycznie dużo ciekawych informacji. Oprócz tego znajdziemy jeszcze trochę reklam filmowych (co ważne, dobranych wg tematyki filmu) oraz zwiastun Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GiG.

Nie ukrywam: chciałbym, aby „Kino Domowe” było wyznacznikiem jakości wydawania anime na DVD w Polsce. Przy przełożeniu ceny na jakość nie ma ono sobie równych i coś mi niestety mówi, że jeszcze długo mieć nie będzie. Choć chciałbym się mylić…

Grisznak, 14 lutego 2007
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Blood: The Last Vampire IDG 2007