Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Kyaa! - magazyn o animacji, mandze i kulturze japońskiej

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
grafika: 8/10
fabuła: 6/10 muzyka: 8/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 8 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,12

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 95
Średnia: 7,07
σ=1,52

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Bianca)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Saishuu Heiki

Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 1995
Czas trwania: 38 min
Tytuły alternatywne:
  • Stink Bomb
  • 最臭兵器
Tytuły powiązane:
Postaci: Pracownicy biurowi; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność
zrzutka

O tym jak katar może doprowadzić do apokalipsy, czyli czarny humor i groteska.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Pracujący w dużej firmie farmaceutycznej Nobuo Tanaka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Pewnego dnia przychodzi do pracy z potężnym katarem. Koledzy polecają mu przeciwgorączkowe lekarstwo, które właśnie czeka na zatwierdzenie na biurku szefa… Nobuo zażywa kapsułkę i idzie się zdrzemnąć. Po obudzeniu stwierdza, że w zakładzie miała miejsce jakaś tragedia – wszyscy jego współpracownicy są nieprzytomni (martwi? – nie jest to na pewno powiedziane). Przerażony kontaktuje się z centralą i dostaje polecenie natychmiastowego przewiezienia do Tokio próbek lekarstwa – właśnie tego, które zażył. Nieszczęsny bohater wsiada na rower i wyrusza w podróż, nie wiedząc, że narastający kataklizm jest jego własnym dziełem…

Stink Bomb, druga część filmu Memories, jest bardzo czarną komedią. Źródłem komizmu jest w niej z jednej strony całkowita niedomyślność Nobuo w kwestii przyczyn sytuacji, w której się znalazł – z drugiej zaś obrazki z centrum kryzysowego, gdzie zarówno armia japońska, jak i siły specjalne USA obmyślają sposoby zlikwidowania zagrożenia. Nie jestem jednak pewna, czy nie przydałoby się całości trochę skrócić – owszem, ogląda się to przyjemnie, ale w którymś momencie powtarzające się perypetie Nobuo zaczęły mnie nudzić i kilka razy zerknęłam na zegarek, czekając na koniec filmu.

Od strony oprawy technicznej uwagę – jak zwykle w przypadku produkcji Studia 4C – zwracają piękne tła. Bohater podróżuje przez zróżnicowany krajobraz, a jego obecność ma wpływ także na wegetację, powodując kwitnienie wszystkich kwiatów. Rysownicy zadbali o ukazanie odpowiedniej feerii barw, kontrastującej z pogromem wszystkich organizmów zwierzęcych. Również muzykę mogę zaliczyć do bardzo udanych – jest w dobrym gatunku i doskonale podkreśla tragikomiczną wymowę tego anime.

Stink Bomb, jeśli nie potraktujemy go stricte jako części Memories, może się spodobać przede wszystkim widzom starszym, amatorom czarnych komedii właśnie. Dla pozostałych może być – mimo krótkiego czasu – nieco nużące.

Avellana, 5 maja 2006

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Madhouse Studios, Studio 4°C
Projekt: Hirotsugu Kawasaki
Reżyser: Tensai Okamura
Scenariusz: Katsuhiro Ootomo
Muzyka: Jun Miyake

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Memories (Kanojo no Omoide, Saishuu Heiki, Taihou no Machi) - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl