Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10

Ocena redakcji

7/10
Głosów: 7 Zobacz jak ocenili
Średnia: 7,14

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 89
Średnia: 6,58
σ=1,75

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Taihou no Machi

Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 1995
Czas trwania: 23 min
Tytuły alternatywne:
  • Cannon Fodder
  • 大砲の街
Tytuły powiązane:
zrzutka

Jeden dzień z życia oblężonego miasta. Trzecia część trylogii filmowej Memories.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

„Dwa zdania o” zawierają w zasadzie wszystko, co o fabule warto wiedzieć. Nieznane z nazwy miasto funkcjonuje jak oblężona twierdza. Wszyscy mieszkańcy w ten czy inny sposób uczestniczą w działaniach militarnych, a z olbrzymich dział kilka razy dziennie oddawane są salwy. Do kogo? Nie wiadomo. Dzienniki podają, że wróg ponosi ogromne straty i wojna niedługo się skończy, ale nikt właściwie nie zwraca na to uwagi. Ludzie, jak to zwykle ludzie, pracują, nie zastanawiając się nad sensem swojej pracy, godząc się z panującymi warunkami i uważając je za coś normalnego. Nikt się nie buntuje, nikt nie poddaje niczego w wątpliwość… Marzeniem dzieci jest dorównać rodzicom i samodzielnie strzelać z dział.

Kreska drastycznie różni się od dwóch poprzednich części Memories i nie przypomina typowego anime. Postaci ludzkie są karykaturalnie brzydkie, kolorystyka – szarobura. Jednocześnie jednak uwagę zwracają pięknie cyzelowane detale tła, staranne panoramy najeżonego lufami miasta.

W tym krótkim obrazie czegoś mi zabrakło – chyba jakiejś wyraźniejszej puenty, bo ta, która pojawia się na końcu, odkrywcza mi się nie wydała. Zabrakło mi jakiegoś ukazania paradoksu, skontrastowania tego, co widzimy… Z czymś innym? Może z pokazaniem prawdziwego celu wojny albo obiektów ostrzału? W każdym razie te 23 minuty na pewno nie są stracone, niemniej jednak twórcom nie udało się zawrzeć w tym tytule oryginalności i przesłania, na których wyraźnie im zależało.

Avellana, 18 maja 2006

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Studio 4°C
Projekt: Hidekazu Ohara, Katsuhiro Ootomo
Reżyser: Katsuhiro Ootomo
Scenariusz: Katsuhiro Ootomo
Muzyka: Hiroyuki Nagashima

Odnośniki

Tytuł strony Rodzaj Języki
Memories (Kanojo no Omoide, Saishuu Heiki, Taihou no Machi) - artykuł na Wikipedii Nieoficjalny pl