Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Aicon

Anime

Cutey Honey the Live: Special

Rodzaj produkcji: odcinek specjalny
Rok wydania: 2008
Czas trwania: 25 min
Gatunki: Przygodowe
Postaci: Androidy/cyborgi, Magical girls/boys; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Live action
zrzutka

Niewiele wnoszący dodatek do najnowszej, aktorskiej adaptacji Cutey Honey.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Po wydarzeniach, które rozegrały się w ostatnim odcinku serii telewizyjnej, Seiji Hayami włamuje się do willi doktora Kisaragiego, aby upewnić się, że żaden z wynalazków naukowca nie posłuży już przestępcom. Podczas przeglądania osobistych przedmiotów należących do nieżyjącego doktora, Hayami odnajduje jego dziennik i zaczyna go czytać, poznając dokładnie historię projektu, w wyniku którego powstała Cutie Honey, a także jej dwie poprzedniczki. Dowiaduje się o śmierci córki naukowca oraz o jego obsesji odzyskania jej za wszelką cenę, bez względu na to, ilu ludzi przy okazji zapłaci za to życiem.

Cutey Honey the Live: Special to odcinek będący dodatkiem do aktorskiej wersji telewizyjnej popularnego anime z lat 70. Powiem od razu, że o ile samą serię oceniam raczej wysoko, o tyle ten odcinek niespecjalnie porywa, ani bowiem nie wyjaśnia zbyt wiele, ani też nie wnosi nic nowego. Opowiedziana tu historia to tak naprawdę zebranie w całość elementów rozproszonych po serii, które każdy średnio uważny widz mógł sobie poskładać w głowie sam. Jedyną nowością jest sama śmierć córki doktora Kisaragiego, resztę już doskonale znamy.

To, czego mi osobiście zabrakło, to choćby kilka słów na temat postaci negatywnych, kolejnych członków organizacji Panther Claw. Miałem nadzieję, że odcinek niejako „uzupełni” fabularnie tę grupę, niestety, nic z tego. Dwie trzecie tego, co tu widzimy, to montaż scen, które już widzieliśmy, mam wrażenie, że jedynie kilka pierwszych i ostatnich minut to rzeczy faktycznie nowe. W rezultacie oglądamy to, co już znamy i korci, aby używać opcji „przewiń”, tym bardziej, że nie jest to typowy odcinek z gatunku „przeżyjmy to jeszcze raz” (jakie dość często pojawiają się w japońskich seriach i z jakimi mieliśmy do czynienia także i w tej). Tutaj reżyser postanowił podnieść dramatyzm o kilka poziomów, co mija się z celem, bo zaletą Cutey Honey the Live było doskonałe połączenie elementów komediowych i dramatycznych. Przechył w jedną stronę nie ma większego sensu.

Odcinek ten adresowany jest wyłącznie do tych, którzy oglądali już serię telewizyjną, zajmowanie się nim w oderwaniu od niej mija się z celem. Jednakże darowanie go sobie nie uszczupli specjalnie wiedzy na temat fabuły Cutey Honey the Live, dlatego też polecam go wyłącznie zadeklarowanym fanom Ślicznej Miodzi.

Grisznak, 6 stycznia 2009

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: GAINAX
Autor: Gou Nagai
Reżyser: Ryuuta Tazaki
Scenariusz: Toshiki Inoue
Muzyka: Gou Watanabe