Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Zapraszamy na Discord!

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

5/10
grafika: 6/10
fabuła: 5/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

7/10
Głosów: 3
Średnia: 7
σ=2,16

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Chudi X)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Meitantei Conan: Agasa-sensei no Chousenjou! Agasa vs Conan & Shounen Tanteidan

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 2007
Czas trwania: 25 min
Tytuły alternatywne:
  • Detective Conan: A Challenge from Agasa
  • Detective Conan OAV 7
  • 名探偵コナン 阿笠からの挑戦状!阿笠vsコナン&少年探偵団
Tytuły powiązane:
Widownia: Shounen; Postaci: Policja/oddziały specjalne, Uczniowie/studenci; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność
zrzutka

„Detective Boys” znowu w akcji! Tym razem zmierzą się z profesorem Agasą.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Podczas sprzątania szkolnej sali Ai informuje Conana, Ayumi, Mitsuhiko oraz Gentę o tym, że profesor Agasa zaprosił całą grupkę na najbliższą niedzielę do swojego domu. Na miejscu „Detective Boys” dowiadują się, że profesor został porwany i aby go uratować, muszą udać się do trzech miejsc w Beika City. Mitsuhiko szybko spostrzega, że jest to tylko zabawa, którą profesor przygotował dla młodych detektywów. Jednak co może się stać, gdy w czasie, kiedy dzieci zajmują się rozwiązywaniem przygotowanych zagadek, naukowiec naprawdę zostanie porwany?

Fabuła jest prosta i nieskomplikowana. Generalnie rzecz biorąc, nie odbiega niczym od zwykłych odcinków serii telewizyjnej, w których główną rolę grają „Detective Boys”, a motorem działań jest profesor Agasa. Ayumi, Genta oraz Mitsuhiko starają się rozwiązać jakąś zagadkę, którą otrzymali od naukowca, a Conan i Ai towarzyszą im, pomagając w mniejszy bądź większy sposób, po czym w pewnym momencie dochodzi do zwrotu akcji i rozwiązania fabuły. Przedstawione zagadki nie należą do trudnych i specjalnie ambitnych, aczkolwiek można samodzielnie spróbować obmyślić sposób ich rozwiązania. Dodatkowym plusem jest fakt, że na ekranie praktycznie cały czas coś się dzieje. Pod tym względem anime wypada o niebo lepiej od poprzedniej OAV­‑ki z „Detective Boys”, zatytułowanej Meitantei Conan: Hyouteki wa Kogorou!! Shounen Tanteidan Maruchichousa, która przepełniona była masą suchych dialogów, nie dawała możliwości samodzielnego rozwiązania zagadki, a wydarzenia w niej ukazane ograniczały się jedynie do śledzenia poszczególnych osób.

Głównymi bohaterami tego anime są Conan, Ai, Ayumi, Mitsuhiko, Genta oraz profesor Agasa. Jest to standardowy zbiór postaci, które w trakcie emisji serii telewizyjnej Meitantei Conan zyskały status bohaterów pierwszoplanowych, więc osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z cyklem, bądź znają go tylko z innych źródeł, nie powinny mieć problemu z ich rozpoznaniem. Produkcja nawiązuje do nowszych odcinków serii, dlatego Ayumi, Genta i Mitsuhiko mogą popisać się bardziej samodzielnym tokiem myślenia, pozwalającym na rozwiązywanie zagadek. W oczy rzuca się również praktyczne wykorzystanie wiedzy, jaką Mitsuhiko posiadł podczas wertowania książek. Oczywiście nie obyło się bez niewielkiej pomocy ze strony Conana i Ai. Jednakże ta dwójka stara się pomagać młodym detektywom jak najmniej, patrząc na nich z punktu widzenia rodziców, którzy obserwują dorastające dzieci. Oczywiście, jak to bywa w odcinkach z udziałem „Detective Boys”, koniec końców Conan i Ai również wkraczają do akcji. Profesor Agasa tradycyjnie już ukazany jest jako przyjaciel owej grupki oraz osoba, która czuwa nad jej rozwojem przez wymyślanie rozmaitych zmagań i zagadek. Oprócz wcześniej wymienionych osób zobaczymy również Ran, Sonoko, detektywa Kogorou oraz policjantów Wataru Takagiego i Miwako Satou. Niestety, tylko pojawienie się dziewcząt wnosi coś do rozwoju fabuły, przez co pozostałą trójkę można potraktować jako ewentualne „ozdobniki”.

Od strony graficznej anime można przyporządkować do nowszych odcinków serii. W rezultacie dostajemy produkcję, w której animacja została wykonana za pomocą komputerów. We wcześniejszych anime wliczających się do cyklu korzystano z nich tylko do tworzenia tła oraz przedmiotów stojących, teraz przy ich pomocy kolorowane jest wszystko. Dzięki temu barwy użyte przy tworzeniu projektów postaci nabrały głębi i wyrazistości, podobnie jest z tłami. O szczegóły nie należy się martwić. Źdźbła traw, liście na drzewach, zadrapania i przebarwienia na ścianach nie zostały zapomniane przez animatorów i można je dostrzec bez najmniejszych problemów. Znajdą się również drobne deformacje w projektach postaci, jednak nie pojawiają się one zbyt często, więc spokojnie można przymknąć na nie oko. Widzom, którzy przywykli do starego typu animacji, nowy styl graficzny może wydawać się początkowo nieco sztuczny, aczkolwiek łatwo jest się do niego przyzwyczaić.

Muzyka, którą można usłyszeć, należy do zestawu standardowych melodii pochodzących z różnych produkcji cyklu Meitantei Conan. Tradycyjnie już zadbano o to, aby dźwięki nie drażniły uszu osób oglądających i były dobrane odpowiednio do sytuacji. Fanów serii, podobnie jak mnie, może zaskoczyć fakt, że w scenie ostatecznie rozwiązującej zagadkę anime, nie umieszczono kolejnej wersji utworu Kimi ga Ireba, który rozbrzmiewał zawsze w podobnych momentach odcinków serii telewizyjnej, odcinków specjalnych czy filmów kinowych. W zamian można usłyszeć melodię, która przypomniała mi o tym, jakie dźwięki wydobywały się z telewizora tudzież automatów do gier podczas zdobywania bonusu w grach starego typu. Piosenką kończącą anime jest utwór Shiroi Yuki w wykonaniu Mai Kuraki, który jest jednocześnie dwudziestym szóstym endingiem serii telewizyjnej. Jest to kolejny już utwór wykorzystany w tym cyklu – nawet w OAV wcześniej słyszeliśmy Winter Bells (w Meitantei Conan: 16 Nin no Yougisha!?). Podobnie jak w przypadku wcześniejszej piosenki, Shiroi Yuki nie pasuje do akurat tej produkcji, zarówno pod względem muzycznym, jak i pod kątem interpretacji słów.

Meitantei Conan: Agasa­‑sensei no Chousenjou! Agasa vs Conan & Shounen Tanteidan jest produkcją przeciętną. Nie zawiera niczego specjalnego, co mogłoby wyróżnić ją na tle konkretnych odcinków telewizyjnej serii Meitantei Conan, i równie dobrze mogłaby służyć jako zamiennik dla jednego z nich. Niemniej jednak nie można zarzucić jej złego wykonania, zwłaszcza od strony technicznej, czy też braku jakiejkolwiek akcji, co niewątpliwie jest plusem. Ze względu na jej przeciętność i brak ewentualnych fajerwerków polecić ją mogę jedynie najbardziej wytrwałym fanom cyklu lub osobom, które planują obejrzeć wcześniejszą OAV­‑kę z udziałem „Detective Boys”. W tym drugim przypadku na pewno nie będzie to czas stracony.

Chudi X, 1 kwietnia 2010

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: TMS Entertainment
Autor: Goushou Aoyama
Projekt: Junko Yamanaka, Masatomo Sudou
Reżyser: Yasuichirou Yamamoto
Scenariusz: Kazunari Kouchi
Muzyka: Katsuo Oono