Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 grafika: 6/10
fabuła: 6/10

Ocena redakcji

6/10
Głosów: 6 Zobacz jak ocenili
Średnia: 5,83

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 86
Średnia: 6,13
σ=1,59

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Loko)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Azumanga Web Daiou

Rodzaj produkcji: seria ONA
Rok wydania: 2002
Czas trwania: 3 min
Tytuły alternatywne:
  • あずまんがWEB大王
Gatunki: Komedia
Postaci: Uczniowie/studenci ; Pierwowzór: Manga ; Miejsce: Japonia ; Czas: Współczesność
zrzutka

Chiyo przynosi do szkoły kamerę… Czyli esencja Azumangi Daioh zamknięta w trzech minutach.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl
Ogryzek dodany przez: Loko

Recenzja / Opis

Azumanga Web Daioh jest chronologicznie pierwszym z dodatków zapowiadających serię TV. Można by pomyśleć, że jako takie „pierwsze koty za płoty” będzie się prezentować gorzej niż drugi odcinek specjalny, Azumanga Daioh – The Very Short Movie. Nic bardziej mylnego.

Na początku wypadałoby wspomnieć, co ten odcinek w sobie zawiera, tylko że w przypadku trzyminutowej produkcji trudno o opis pozbawiony spoilerów. Osobiście uwielbiam psucie ludziom przyjemności z oglądania poprzez opowiadanie im, co będzie się dalej działo, ale tym razem zdradzę jedynie, że kamera zostaje szybko odebrana naszej małej przyjaciółce. Ci, którzy zapoznali się już z serią główną i znają demoniczne zapędy Tomo – bo właśnie w jej ręce wpada urządzenie – mogą już domyślić się, do czego ta zamiana doprowadzi. Dla uspokojenia dodam, że obyło się bez żadnej tragedii (choć sama końcówka… albo lepiej już zamilknę).

Humor jest podobny do tego, którego uświadczymy w matczynej serii. Momentami nie powala, a później wynagradza nam to po stokroć. Jak na trzy minuty zawarto tu sporo gagów – osobiście najbardziej spodobał mi się ten, w którym Tomo poprosiła Kagurę o zrobienie czegoś śmiesznego. Skoro mowa o postaciach, zabrakło jedynie Kimury-senseia (pojawia się tylko w openingu) i Kaori, natomiast reszta dziewcząt ma tutaj już swój udział.

Grafika w tej produkcji nie powala, jednak zastanówmy się przez chwilę i zadajmy pytanie: czy tak naprawdę miała? Niemalże wszystko, co widzimy, to obraz nagrany zwyczajną kamerą (data wydania pozwala orzec, że trochę starszą, jednak posiadającą już „potężny zoom”), w dodatku przez amatora, tak więc niełatwo natrafić tu na scenę całkowicie ostrą. Co do animacji nie mam specjalnych zastrzeżeń, jest dobra, a ja nie mam zamiaru na siłę się czepiać. Oczywiście znajdą się tacy, którzy stwierdzą, że jako odcinek specjalny (które zazwyczaj są robione z wykorzystaniem większych nakładów finansowych) produkcja ta powinna wyglądać lepiej. Jednak bądźmy szczerzy – kiepska kreska nie pogrąży dobrego anime, tak samo jak dobra nie uratuje dennego. Ci, którzy będą tu szukać fajerwerków graficznych, mogą śmiało odjąć od ogólnej oceny punkt czy dwa. Poza tym nie został tu popełniony grzech, którego dopuścili się świętokradcy tworzący The Very Short Movie – postaci nie są przedstawione jako bishoujo. Muzyka to głównie opening i ending (niestety, nie tak genialne jak te znane z serii TV), choć pod koniec pojawia się jedna melodyjka. To zdecydowanie najsłabsza część produkcji, ale nie wpływa za bardzo na przyjemność z oglądania. Pozwolę sobie nie poddawać jej ocenie.

Komu to polecić? Na pierwszym miejscu stawiam tych, którzy jeszcze nie widzieli serii telewizyjnej. Ten krótki dodatek pokaże im, czego mogą się po niej spodziewać. Reszta to oczywiście fani wyżej wspomnianego anime, a w szczególności ci, którzy lubią „zaliczać” wszystko, co jest związane z danym tytułem. Oczywiście nie znajdziemy tu ciągłości fabularnej z wydarzeniami z reszty Azumangi Daioh (pomijam fakt, że w przypadku tego tytułu raczej nie można za bardzo mówić o fabule), tak więc dodatek nie pomaga niczego zrozumieć, nie wyjaśnia żadnych tajemnic i jego znajomość nie jest niezbędna do obejrzenia serii TV. To po prostu miły, ale dość mały bonus.

Loko, 29 października 2010

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: GENCO, J.C.STAFF
Autor: Kiyohiko Azuma
Projekt: Yasuhisa Katou
Reżyser: Hiroshi Nishikiori