Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Komikslandia

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

6/10
postaci: 6/10 grafika: 6/10
fabuła: 7/10 muzyka: 5/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

6/10
Głosów: 16
Średnia: 6,25
σ=1,95

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Avellana)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Maris the Choujo

Rodzaj produkcji: seria OAV (Japonia)
Rok wydania: 1986
Czas trwania: 48 min
Tytuły alternatywne:
  • ザ・超女
Tytuły powiązane:
Postaci: Obcy, Policja/oddziały specjalne; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Inne planety; Czas: Przyszłość; Inne: Supermoce
zrzutka

Supersilna dziewczyna zwalczająca kosmiczne zbiry! Udana, choć leciwa komedia autorstwa Rumiko Takahashi.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Maris może wyglądać na śliczną młodą dziewczynę, w rzeczywistości jednak nie jest człowiekiem. Pochodzi z nieistniejącej już planety Thanatos i w związku z tym jest sześciokrotnie silniejsza od każdego Ziemianina. Brzmi to wspaniale – ale z tego powodu bez przerwy tkwi po uszy w kłopotach i długach. Co to za życie, kiedy cały czas trzeba nosić ograniczające siłę sprężyny, a mocniejsze oparcie się na czymkolwiek może skończyć się dezintegracją tego przedmiotu? Nasza bohaterka jakiś czas temu zamieniła karierę zapaśniczki wrestlingu na bardziej prestiżową, ale fatalnie płatną posadę w kosmicznej policji. Jej zarobki pozwalają zaledwie na pokrycie szkód przez nią czynionych… Nic dziwnego, że całe serce włoży w najnowszą misję – odbicia z rąk porywaczy syna jednego z najbogatszych ludzi w Galaktyce. Może po udanej akcji przystojny młodzieniec zechce jej okazać swoją wdzięczność… Jednakże cała operacja może się okazać znacznie trudniejsza, niż Maris mogłaby się spodziewać.

Jednoodcinkowa OAV autorstwa znanej Rumiko Takahashi jest jedną z jej wcześniejszych prac. Nie prezentuje zamkniętej historii – mamy tu po prostu jeden epizod z życia Maris. Rzadko wykorzystywana przez autorkę konwencja science­‑fiction stanowi tu tło dla szalonej komedii, parodiującej przy okazji rozmaite serie o superbohaterkach. Maris ma wiele cech Supergal (taki tytuł anime nosiło przez jakiś czas w USA) – nadludzką siłę i odporność, urodę, skąpy przyodziewek, w jakim pracuje… A jednocześnie jej charakter jest daleki od ideału – to materialistka i złośnica. Trudno się temu dziwić – musi przemieszczać się starymi gratami, jakie szefostwo jej przydziela i wiecznie jest pod kreską z finansami. Ale też i czarne charaktery posługują się tu używanym sprzętem, kupionym z przeceny…

Wizualnie anime prezentuje się zupełnie przyzwoicie. Nie ma tu oczywiście żadnych fajerwerków, ale statki i bazy narysowane są całkiem przyjemnie i szczegółowo. Dużym plusem są bardzo pomysłowi „Obcy” rozmaitych ras, pojawiający się w tle opowieści – barwny bestiariusz z dawnego science­‑fiction, jakiego próżno szukać w nowszych produkcjach. Muzyka nie wyróżnia się, chociaż końcowa piosenka wydała mi się całkiem zgrabna, nawet jeśli nie szczególnie oryginalna.

Sądzę, że to anime zainteresuje głównie amatorów twórczości pani Takahashi. Jednak także inni widzowie, jeśli tylko nie odstrasza ich przestarzała kreska, mogą sięgnąć po ten tytuł – krótki i zabawny film może zapewnić chwilę przyjemnego odprężenia.

Maris the Chojo była wydana także razem z Fire Tripper, Mermaid Forest i Laughing Target jako seria OAV zatytułowana Rumic World.

Avellana, 5 kwietnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Shogakukan, Victor Entertainment
Autor: Rumiko Takahashi
Projekt: Katsumi Aoshima
Reżyser: Kazuyoshi Katayama
Scenariusz: Hideo Takayashiki, Tomoko Konparu