Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

7/10
postaci: 7/10 grafika: 7/10
fabuła: 7/10 muzyka: 7/10

Ocena redakcji

brak

Ocena czytelników

8/10
Głosów: 9
Średnia: 7,89
σ=1,1

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (Zegarmistrz)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Taiho Shichau zo: The Movie

Rodzaj produkcji: film
Rok wydania: 1999
Czas trwania: 89 min
Tytuły alternatywne:
  • You're Under Arrest: The Movie
  • 逮捕しちゃうぞ the MOVIE
Postaci: Policja/oddziały specjalne; Pierwowzór: Manga; Miejsce: Japonia; Czas: Współczesność; Inne: Realizm
zrzutka

Praca policjanta jest trudna jak żadna inna… Terroryści, handlarze bronią i inni przestępcy nie złapią się jednak sami, więc ktoś musi wykonywać ten zawód.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Pewnego dnia patrol tokijskiej drogówki znajduje porzucony samochód. Policjantki podejmują rutynowe kroki i sprawdzają wóz. Gdy otwierają bagażnik, ich zdumionym oczom ukazuje się cały arsenał przemycanej broni. Znalezisko to daje impuls do większego śledztwa, w którym ważną rolę odegrają terroryści i tajemniczy dysk CD, zawierający bardzo niebezpieczne dane. Oglądając film będziemy mogli szczegółowo śledzić przebieg dochodzenia, w którym brać będą udział różne oddziały japońskiej policji (choć odnoszę wrażenie, że momentami niepotrzebnie), udaremniające zaplanowaną z wielkim rozmachem przestępczą operację.

Fabuła skupia się głównie na dwóch policjantkach z drogówki: Natsumi Tsujimoto i Miuyuki Kobayakawy, choć w tle pojawia się jeszcze kilka innych, mniej istotnych postaci. Niestety, żadna z nich nie zostaje należycie rozwinięta i oglądając tę produkcję trudno je polubić. Najpewniej wynika to jednak jedynie z mojego błędu – You're Under Arrest jest rozbudowanym cyklem, składającym się z dwóch serii telewizyjnych i dwóch OAV oraz tego właśnie filmu kinowego, będącego sequelem serii telewizyjnej. Niestety, jako laik w kwestii tego cyklu, zabrałem się za oglądanie go od pozycji, którą należało obejrzeć po zaznajomieniu się z serią. Film zdaje się nawiązywać do kilku wątków, które musiały być poruszane wcześniej, co utrudnia odbiór przypadkowemu widzowi.

Niemniej jednak słaba znajomość bohaterów oraz fabuły nie psuły mi bardzo zabawy. Film ten jest bowiem całkiem zgrabnym kryminałem, opowiadającym o walce dobrych policjantów ze złymi bandytami. Co ciekawe, seria jest strasznie – jak na anime – „normalna”: brak w niej jakichkolwiek zjawisk nadprzyrodzonych, jedyną niezwykłą technologią jest nieco podrasowany silnik radiowozu (skrywający w sobie dopalacz nitro), a żadna z postaci nie zachowuje się w sposób, jakiego nie można by zaobserwować u zwykłych ludzi na ulicy. Mamy więc do czynienia z kryminałem w tradycji amerykańskiej, w rodzaju chociażby Zabójczej broni, z licznymi gagami, (średnio efektownymi) pościgami i strzelaninami oraz niestandardowymi wyjściami z sytuacji. Film jest niezobowiązujący i (głównie dzięki temu) dobrze się go ogląda.

Oprawa dźwiękowo­‑wizualna nie stoi niestety na najwyższym poziomie. Wprawdzie dzieło ma już swoje lata, co powinno je usprawiedliwiać, ale mam wrażenie, że nawet w chwili, gdy powstawało, nie należało do kategorii najhojniej finansowanych. Niemniej jednak nie ma w nim czegoś, co by odrzucało na pierwszy rzut oka, ogląda się je więc wcale przyjemnie. Z drugiej strony, w produkcji brakuje momentów (prócz pościgów i scen z użyciem broni), które aż tak bardzo wymagałyby zaangażowania wielkich środków.

Film wydaje mi się adresowany głównie do osób znających serię (do których niestety się nie zaliczam), lecz mimo to jest dobry. Nie na tyle, by wielbić go pod niebiosa i piać peany na jego cześć, jednak na pewno nie przyniesie ujmy osobie posiadającej go w swojej kolekcji. Polecałbym jednak rozglądać się raczej za wcześniejszymi produktami spod tego szyldu. Szczerze mówiąc, nie mam pewności, czy są one bardziej udane, ale chyba lepiej nie poznawać jakiegoś tytułu od środka.

Zegarmistrz, 14 kwietnia 2005

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: Bandai Visual, Studio DEEN
Autor: Kousuke Fujishima
Projekt: Atsuko Nakajima, Toshiharu Murata
Reżyser: Junji Nishimura
Scenariusz: Masashi Sogo
Muzyka: Kenji Kawai