Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Forum Kotatsu

Erementar Gerad

Erementar Gerad vol. 3
Nośnik: DVD
Wydawca: Anime Gate
Data wydania: 10.10.2007
Odcinki: 13-19
Czas trwania: 140 min
Ścieżka dźwiękowa: japoński
Napisy: polski
Lektor: polski
  • Licencja na wypożyczanie: brak
  • Dodatki: nieprzewijalne pasmo reklam, informacje o filmie, zwiastuny, kartka pocztowa
Okładka
Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Opis

Zamykający poprzedni wolumin odcinek dwunasty pozostawił zarówno widzów, jak i bohaterów w niepewności. Przygoda w Razfe Ankur zakończyła się szczęśliwie, a cała drużyna znajduje się w podróży do schronienia Eden Raidów, siedziby Arc Aile. Ale dlaczego Coud i Ren zostali rozdzieleni? Dlaczego nawet Cisqua i Rowan nie są w stanie dowiedzieć się niczego pewnego o losach Ren? Już wcześniej można było się przekonać, że Arc Aile nie jest tak kryształową organizacją, jak przedstawiała to pewna agentka…

Odcinki 13­‑19 zawierają bardzo wiele kluczowych dla serii informacji. Dowiadujemy się więcej o motywach Arc Aile i Chóru Chaosu, o samych Eden Raidach i o osobie, która wzywa Ren do rajskiego ogrodu. Co więcej, znalazło się także miejsce na rozwój postaci – dotyczy to przede wszystkim Cisqui, która musi na nowo zdefiniować swoje miejsce na świecie i obowiązki wobec tegoż świata, ale swój epizod będzie miał także łowca Eden Raidów, Wolx. W dodatku w odcinku 17. pojawia się nowa postać – hiperaktywna fanka Couda imieniem Viro. Innymi słowy, dzieje się bardzo dużo, ale tempo wydarzeń jest zdecydowanie nierównomiernie rozłożone. Początkowo akcja zwalnia, rozbijając się na dwa (a chwilami trzy wątki), aby śledzić rozdzielonych bohaterów. Później wydarzenia przyspieszają, po to tylko, by z pojawieniem się Viro wpaść nagle w ton bardziej romantyczny… Wszystko to może zirytować tych widzów, których interesują tylko przygody i popychanie wątku walki z Chórem Chaosu, pozostali jednak powinni być zadowoleni. Ostatecznie bowiem dostaną to, co w tej serii najlepsze: szczyptę akcji, szczyptę komedii, szczyptę wzruszenia, sympatyczne postaci i piękną muzykę.

Tym razem po raz pierwszy w napisach pojawiły się usterki – literówki, błędy interpunkcyjne, znaki zapytania na początku linii. Mam nadzieję, że był to wypadek przy pracy, a nie nowa norma produkcyjna. Tłumaczenie w większości przypadków nie budziło moich poważniejszych zastrzeżeń – nie zawsze wiernie trzymało się oryginału, ale wszystkie kluczowe kwestie zostały wyjaśnione klarownie. Niestety nie ustrzeżono się poważnej wpadki w tytule jednego z odcinków. Nieudane zjednoczenie stoi w jaskrawej sprzeczności z tym, co będziemy mogli obejrzeć – zagubiony sens odnajdzie się, gdy porównamy tytuł z oryginalnym, w którym mamy słówko oznaczające tyle, co „kłamstwo, oszustwo, fałsz”. Do pracy lektorki nie mam zastrzeżeń. Wprawdzie w dłuższych dialogach gubiła chwilami synchronizację, ale trudno tego było uniknąć, dając jej praktycznie ten sam skrypt, który pojawia się w napisach. Nie jestem pewna, czy nie mam omamów, gotowa jestem jednak przysiąc, że poprawił się obraz, który z poziomu marnego fansubu przeszedł w jakość fansubu przyzwoitego.

Na okładce, znacznie bardziej udanej od poprzedniej, podziwiać możemy roześmianą i bardzo fanserwisową Viro. Znajdującą się wewnątrz czterostronicową ulotkę zdobi dla odmiany ujęcie nieco zakłopotanej i bardzo ładnie wyglądającej Ren. Wewnątrz ulotki znajduje się przedstawienie występujących w tych odcinkach postaci drugoplanowych, chociaż ich dobór może dziwić. Trudno wyjaśnić, dlaczego zabrakło tych bardziej istotnych, a pojawiło się kilka całkowicie epizodycznych… Na czwartej stronie został umieszczony spis odcinków 1­‑19, a także mniejsze ilustracje, przedstawiające starszego kolegę Cisqui, Sunwelda, wraz z jego Eden Raidem, a także raz jeszcze Viro (ten obrazek należałoby uznać za poważny spoiler). Dołączona do pudełka pocztówka prezentuje szefostwo Chóru Chaosu – z ich marsowymi minami mocno kontrastuje intensywnie różowa ramka, całkowicie niwecząca jakiekolwiek pozory „mroczności”.

Dodatki na płycie są standardowe: opis serii, króciutkie charakterystyki piątki bohaterów, zwiastuny anime i live action, katalog filmów i muzyki Vision.

Avellana, 3 grudnia 2007
Recenzja anime

Wydane w Polsce

Nr Tytuł Wydawca Rok
1 Erementar Gerad vol. 1 Anime Gate 2007
2 Erementar Gerad vol. 2 Anime Gate 2007
3 Erementar Gerad vol. 3 Anime Gate 2007
4 Erementar Gerad vol. 4 Anime Gate 2007