Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Dango

Anime

Oceny

Ocena recenzenta

5/10
postaci: 4/10 grafika: 7/10
fabuła: 3/10 muzyka: 3/10

Ocena redakcji

5/10
Głosów: 3 Zobacz jak ocenili
Średnia: 4,67

Ocena czytelników

5/10
Głosów: 58
Średnia: 4,86
σ=1,38

Kadry

Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Zrzutka
Źródło kadrów: Własne (wa-totem)
Więcej kadrów

Wylosuj ponownieTop 10

Hoshizora Kiseki

Rodzaj produkcji: seria ONA
Rok wydania: 2006
Czas trwania: 28 min
Tytuły alternatywne:
  • 星空キセキ
Postaci: Magical girls/boys; Miejsce: Japonia; Czas: Przyszłość; Inne: Eksperymentalne
zrzutka

Krótki film niezależnych twórców, firmowany przez CoMix Wave – studio, które upowszechniło arcydzieła Makoto Shinkaia. Niestety, nie aż tak udany.

Dodaj do: Wykop Wykop.pl

Recenzja / Opis

Dawno temu przyjaciel z dzieciństwa podarował Kozue kawałek meteorytu. Od tamtego czasu Kozue bardzo interesuje się gwiazdami, jest członkinią szkolnego kółka astronomicznego, a w wakacje postanawia wyruszyć do miejsca, gdzie spadnie kolejny meteoryt. Kroi się wakacyjna wyprawa w poszukiwaniu przygody… A może raczej – miłości?

Co wiąże Kozue z dziwnym chłopakiem w skafandrze kosmicznym? Do kogo należy tajemniczy głos, który od czasu do czasu słyszy? Czego chce stado „facetów w czerni”? Wkrótce w opuszczonym planetarium dojdzie do spotkania, przeznaczonego bohaterom przez los…

Po tej produkcji wyraźnie widać, że jej twórcy dopiero się „uczą” i nie są w reżyserskim fachu naturalnymi geniuszami jak mistrz Shinkai. Akcja jest poprowadzona dość równo, a całość, mimo trochę zbyt przewidywalnego zakończenia, ma urokliwy, przyjemny nastrój. Jednak – podobnie jak u Makoto Shinkaia – bardzo dużo czasu poświęcono na budowanie związku między postaciami, a zdecydowanie zaniedbano przedstawienie realiów, w których osadzona jest opowieść. Przez to sama historia jest trudna w odbiorze, a postaci i ich motywacje wydają się nieco sztuczne i nie do końca zrozumiałe. Akcja niepotrzebnie „ucieka” od głównych bohaterów, na przykład ku przyjaciółce Kozue, Maki, i jej przyjacielowi, Mitsuru. Świat przedstawiony w tym filmie sprawia wrażenie bogatego, wydaje się jednak, że twórcy zbyt wiele postanowili zostawić wyobraźni widzów.

Od strony technicznej anime prezentuje się bardzo dobrze: projekty postaci są ładne i wystarczająco charakterystyczne, animacja staranna, tła bogate i szczegółowe. Ilustracja muzyczna jest raczej skromna i powtarzanie głównego tematu może stać się denerwujące, jednak temat ten jest ciekawie urozmaicany i może się podobać. Także doborowi seiyuu niczego nie można zarzucić.

Hoshizora Kiseki nie jest produkcją, która powala na kolana – bardziej wyrobionych widzów mogą irytować kiksy, typowe dla prac niedoświadczonych twórców. Jednak jest to już pozycja na tyle dojrzała, by mogła zapewnić niecałe pół godziny dobrej rozrywki. Z pewnością warto odnotować nazwiska twórców i obserwować, czego dokonają w przyszłości.

wa-totem, 22 września 2006

Twórcy

RodzajNazwiska
Studio: CoMix Wave
Autor: Toshikazu Matsubara
Projekt: Akio Watanabe, Toshikazu Matsubara
Reżyser: Akio Watanabe, Toshikazu Matsubara
Scenariusz: Akio Watanabe, Toshikazu Matsubara
Muzyka: Jun Abe, Seiji Mutou