Tanuki-Anime

Tanuki.pl

Wyszukiwarka recenzji

Otaku.pl

Komentarze

Given

 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime
 • Avatar
  A
  Ahiru 19.09.2019 23:50
  Ostatni odcinek
  Anime się skończyło i początkowo byłam trochę zawiedziona, po czym się dowiedziałam, że w 2020 będzie film skupiający się na wydarzeniach z dalszych rozdziałów mangi (po 14ym, 15ym? Jakoś tak) klik!
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  PurpleThingGardener 9.09.2019 14:40
  Seria wykraczająca poza granice gatunku
  Po dziewiątym odcinku mogę już stwierdzić, że tak, jak zauważył przedmówca, tytuł aspiruje do pozycji dramatu z cechami tragedii- czym jest wiele pozycji gatunku, które ze względu na osadzenie w tematyce homoseksualnej, w Japonii nadal jednak tabu, skreśla się, odrzucając psychologiczną głębię i przekaz wielu historii. ,,Given” w związku z powyższym wydaje się bezprecedensem, kreując fabułę za pomocą narzędzi umożliwiających skonstruowanie ekranizacji typu young adult- aspektem dominującym nad wątkiem nieheteronormatywnym. Dzięki sposobowi kreowania akcji i zarysowywania problemów poprzez aluzje oraz sugestie adaptacja staje się raczej traktatem o samotności, marzeniach, pasjach, codzienności, radzeniem z przeszłością,
  stratą, rozłąką,  kliknij: ukryte , afirmacji życia, docieraniu się ludzi oraz wreszcie seksualności. Dlatego też można się tylko zastanawiać i mieć nadzieję, że ten bezprecedens stanie się przewrotnie precedensem i będziemy mieli szansę poznać inne wartościowe tytuły z gatunku w postaci zanimowanej.

  Odnosząc się natomiast do strony formalnej, warto rzeczywiście zwrócić uwagę na pierwowzór w kwestii szaty graficznej i związanej z nią wrażliwości, z jaką zarysowane zostały projekty postaci, które w anime wydają się po prostu płaskie i bez wyrazu.

  W oczy rzucają się również inne aspekty, szczególnie planu muzycznego, w ramach którego wiele nieistotnych elementów- jak zmiana strun- ulegają wyolbrzymieniu, jednak ,, nie rażą one” aż tak jako materiał służący do udramatyzowania wydarzeń i zachowania spójności pomiędzy sferami psychologiczną, emocjonalną oraz rzeczywistą.

  Kluczową jawi się mimo wszystko atmosfera, z jaką nie dane było mi się dotąd spotkać w anime- kameralna, intymna, jednocześnie ,,ciężka”, przytłaczająca, można powiedzieć zawiesista. Przy czym realizowana w sposób konsekwentny, odkrywający prawdziwe znaczenie powierzchownie nieistotnych, nawet kliszowych- tak jak ,, głupkowatość” i ,, nierozgarnięcie” Mafuyu, w tym jego przesadne reakcje na błahe wydarzenia, zostaje zdemaskowane jako  kliknij: ukryte . Podobnie wygląda to w przypadku wspomnianej wcześniej zmiany strun.

  Toteż zanimowana adaptacja wydaje mi się jednym z najbardziej przemyślanych tytułów, z jakimi dane mi było się spotkać. Wcześniej nie pomyślałabym, że 9 odcinków to objętość czasowa wystarczająca do zarysowania, przeprowadzenia oraz właściwie zamknięcia, tak skomplikowanego w gruncie rzeczy pod względem psychologicznym i emocjonalnym, wątku.

  Mogę z czystym sumieniem polecić ,,Given” każdemu, zainteresowanemu muzyką, dramatami psychologicznymi czy doceniającym tytuły przełamujące stereotypowy osadzone w kontekście seksualności, szczególnie tym, którzy nie są przekonani do podobnych zagadnień.

  Uważam, że ,,Given” nie podlega zaklasyfikowania jako yaoi, a nawet shounen­‑ai, gdyż nie ma z podobnymi tytułami nic wspólnego. Homoerotyzm pełni w tej serii funkcję podobną do ,,Yuri on ice” czy ,,Banana fish”, przez co zostaje podniesiona do rangi dowodu na to, że obecność wspomnianego wątku nie definiuje charakteru pozycji (czym szczególnie zabawili się twórcy ,,YOI”, realizując zakamuflowany, a jednak czytelny i oczywisty, wątek miłosny poprzez wprowadzenie celowej rozbieżności pomiędzy warstwą słowną a graficzną, np. scena przed kościołem, w serialu sportowym). Stąd wynika kolejny aspekt ,,Given”- przełamywanie stereotypów, nie tylko kultury masowej i anime, ale też dotyczących seksualności człowieka.

  Teraz czekam tylko na kolejne odcinki i dalsze losy postaci :)


  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Ahiru 7.09.2019 19:57
  Dziewiąty odcinek
  Szczerze się przyznam, że na ten odcinek czekałam najbardziej, gdyż byłam ciekawa, jaki typ piosenki wykona zespół. Klimat i przesłanie są tu przecież kluczowe. Już w swoim poprzednim komentarzu wspominałam, że samo anime oceniam trochę przez pryzmat mangi, gdzie dodatkowo słuchałam też dramy CD (inni seiyuu, wolę tamtych, a może to bardziej przez moją słabość do głosu Saitou Soumy) i mam wrażenie, że jednak tamtejsza piosenka była bardziej emocjonalna  kliknij: ukryte . Co nie zmienia jednak faktu, że ta też w jakiś sposób do mnie dotarła, nawet się wzruszyłam  kliknij: ukryte . Jeżeli jednak chodzi o całość, to mam mieszane uczucia, pomimo, że do pierwszego odcinka podeszłam raczej pozytywnie. Zgaduję, że te 11 odcinków zamkną w trzech tomach mangi, bez szans na ewentualną drugą serię. No chyba że wszystkie inne istotne wątki  kliknij: ukryte  upchną w ostatnim odcinku, co byłoby głupie, więc strzelam, że tak nie będzie. Zresztą, nie pierwsza to manga, która ma swoją animowaną adaptację i na kilkunastu odcinkach się zamyka, a komiksowa wersja wciąż jest rysowana. Niecierpliwie oczekiwałam na tę serię, bo manga naprawdę zdobyła moje serce, ale na ten moment powiem, że manga>anime. Jeszcze dwa odcinki przed nami, jestem naprawdę ciekawa, w jakim momencie twórcy zdecydują się to zakończyć. Skupiłam się jednak na porównywaniu, zamiast coś więcej powiedzieć na temat samego anime, więc w skrócie bym rzekła tak: opening i ending bez szału, animacja jest ładna, podobają mi się instrumenty, choć widać trochę CGI, same postaci wydają mi się brzydsze. Są takie jakieś płaskie. Ścieżka dźwiękowa jest całkiem przyjemna. Wyczuwam emocje, dręczące poszczególnych bohaterów, można się wczuć w klimat dzięki tej kolorystyce i poszczególnych utworach. Fabuła jest naprawdę dobra, bo jednak autorka historii skupia się na muzyce i problemach, nie ma tu tego typowego, dla serii BL, schematu – jeden w drugim się zakochuje, idą do łóżka i romans kwitnie. Powiedziałabym, że jest to bardziej seria muzyczna, dramat, z wątkiem homoseksualnym. Samo anime, moim zdaniem, jest bardziej taką ciekawostką dla czytelników mangi (wiem, że nie każdy słucha dram CD, nie jest to w końcu jakiś przymus, a czytając mangę o zespole muzycznym człowiek się zastanawia jak brzmi głos wokalisty, co takiego śpiewają, że tak to wszystkich poruszyło, jak oni grają, że on od razu chciał zacząć grać z nimi, etc.), ale nie mówię, że bez znajomości mangi nie da się tego oglądać.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Ancietejka 17.08.2019 20:12
  po sześciu odcinkach
  Cóż, dalej jestem zachwycona serią, jej niespiesznym tempem akcji, bohaterami czy autentycznie zabawnymi wstawkami humorystycznymi; podkład muzyczny też robi fajną robotę, choć oczywiście każdy oglądający najbardziej czeka na  kliknij: ukryte  Tym, że szykuje się tylko jedenaście odcinków, które dojdą najprawdopodobniej do 11­‑13 rozdziału mangi, zachwycona już jestem znacznie mniej, przynajmniej jednak, patrząc, jak studio z sercem adaptuje pierwowzór, dostaniemy porządne anime, bo nie wierzę, by druga połowa miała stać na znacznie niższym poziomie.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  odpowiedzi: 3
  Ancietejka 18.07.2019 23:05
  drugi odcinek
  O, ending ma słowa. No tak, oczywiste, że nie daliby wokalu w pierwszym odcinku, bo piosenkę wykonuje odtwórca roli Mafuyu i wtedy poszłoby się coś tam coś tam całe zaskoczenie związane z jego śpiewem. Szału nie ma, ale źle też nie jest, zresztą, na razie dostaliśmy tylko  kliknij: ukryte  i dość miałki ending – mam nadzieję, że zespół będzie wykonywał ciekawsze utwory.

  Ogólnie dalej bardzo mi się podoba. Jak dla mnie – jak na razie największe pozytywne zaskoczenie sezonu.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Ahiru 12.07.2019 22:53
  Trochę się bałam tej animacji, bo niestety mam okrutne tendencje do porównywania wersji pisanej z „ruchomą” i czepiania się wszelakich, nawet najdrobniejszych, szczegółów, ale muszę przyznać, że ten pierwszy epizodzik wyszedł całkiem zgrabnie. Ładne kolory, muzycznie nawet w porządku, aczkolwiek opening zupełnie nie wpadł mi w ucho, ale pewnie zdążę się przyzwyczaić. Wciąż trochę boli mnie fakt, że wykorzystali zupełnie innych seiyuu niż w dramie CD (no bo np. w Yarichin Bitch Bu mówią ci sami, chyba tylko seiyuu Tamury zmienili), no ale wciąż miło się ich słucha; zmiana poszczególnych głosów nie jest aż tak drastyczna. Nie wiem, co więcej mogłabym powiedzieć – z pewnością nie mogę się doczekać następnego odcinka i jak dalej będzie wyglądać „ożywianie” komiksu. Z niecierpliwością też oczekuję scen  kliknij: ukryte 
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Kaczka 12.07.2019 21:23
  pierwszy odcinek
  Naprawdę przyjemny odcinek. Kreska jest ładna, chłopcy w ogóle są ładni (po Junjou Romantica i innych takich nadal mam traumę), więc od razu ogląda się lepiej. Nic ani nikt nie irytuje, nawet Mafuyu był dla mnie po prostu uroczy, a zwykle takie postacie działają mi na nerwy. Jest zabawnie, ale nie głupio. Fajnie, że to rzeczywiście będzie się kręcić wokół muzyki, która swoją drogą może mi się spodobać nawet bardziej niż w Carole & Tuesday, bo tu są zdecydowanie bardziej moje klimaty. Szczerze mówiąc, wcześniej nie miałam żadnych oczekiwań, ale teraz będę wyczekiwać kolejnego odcinka.
  Odpowiedz
 • Avatar
  A
  Ancietejka 12.07.2019 00:29
  pierwszy odcinek
  No, no, dobry początek, powiedziałabym nawet, że bardzo dobry. Podoba mi się zwłaszcza spokojny klimat panujący w odcinku, bez szaleństw czy uciekanie się w stronę durnych gagów. Znaczy parę humorystycznych momentów było, na szczęście nie zepsuły one jednak ogólnego wrażenia.
  Mafuyu i Ritsuka kupili mnie od razu, gęba mi się śmiała, kliknij: ukryte  – niby nic, a cieszy. Na kolejne sceny między nimi też patrzyło się w porządku, nawet ta  kliknij: ukryte  wyszła całkiem naturalnie. Pozostałą dwójkę myślę, że również polubię. Teraz czekać, aż wszyscy stworzą zespół i będą grać, i śpiewać.
  Właśnie, co do gry – kolejny plus. CGI przy instrumentach oczywiście widoczne, ale ogólnie animacja podczas występu wypadła dobrze, a na pewno nie razi po oczach. Tego się w sumie bałam najbardziej, mogę więc odetchnąć z ulgą, heh. No, jeszcze przydałoby się posłuchać Mafuyu – byłam pewna, że już w pierwszym odcinku usłyszymy jego głos, no ale niestety..
  Muzycznie też się chyba nie zawiodę. Opening, choć niepozorny, z każdym kolejnym odsłuchaniem podoba mi się coraz bardziej. Ending to, no cóż, słodki piesio.

  Słodzę strasznie, ale naprawdę nie mam do czego się przyczepić. Oby tego nie zepsuli.
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz
 • Recenzja anime